Sint-Vincentiusinstituut Dendermonde startte met vastenaktie Agalev en de gevangenis van Dendermonde Beieren in de belangstelling bij Vakantiegenoegens Appels Vuurwerk in Zele Je bent erbij. Op d'eerste rij. 14 - 21.2.1992 - De Voorpost gen raad van beheer. vastenaktie in het Sint-Vincentiusinstituut (foto Piet Hermans Dendermonde. In het Sint-Vincentiusinstituut ging de vastenaktie Broederlijk Delen van start, wat vroeger dan normaal (foto Piet Hermans) Ofschoon de vasten maar op 4 maart begint, startte men in het Sint-Vin centiusinstituut te Dendermonde het voorbije weekend al met de vasten- werking. Men heeft daar een tweevoudige reden voorer is de praktische organizatie van de schoolkalender die maakt dat de paasvakantie inte graal voor Pasen valt en er moeten ook nog eksamens worden afgelegd zodat er bijna geen tijd meer overblijft om aan extra-schoolse aktiviteiten te denken. Bovendien werken de leerlingen van de humaniora dit jaar rond een tema over Indianen in Zuid-Amerika. Door een avond te organizeren met Kollasuyu-Nan hebben ze geprobeerd een beetje de nodige sfeer te creeëren en achtergrondinformatie mee te geven. Agalev heeft aan minister Wathelet enkele vragen gesteld over de bouw van een nieuwe gevangenis in Sint- Gillis Dendermonde. Rond die bouw is al heel wat te doen geweest. De interkommunale DDS en het stadsbestuur van Dendermonde, zo zegt Agalev volksvertegenwoordi ger Luc Barbe, zijn voorstander van het projekt. Agalev niet. Men is ge kant tegen deze bouw om verschil lende redenende Molencauter -de plaats waar het gebouw zou komen- ïs de laatste open ruimte van Sint- Gillis. Met de bouw van een ge vangenis op die plaats is men weer een stuk landbouwgrond en groen kwijt. Voor de buurtbewoners bete kent de bouw een aantasting van de leefbaarheid van hun buurt. De Molencauter is ook een waardevol le archeologische site waar belang rijke opgravingen gebeuren en de bouw van een nieuwe gevangenis komt duurder uit dan het verbou wen van de huidige. Volksvertegenwoordiger Barbe wil de van minister van justitie Wathe let weten of het gebouw er al dan niet komt. 'Zijn een paar ambtena ren samen met interkommunale DDS hun eigen plannetje aan het uitbroeden, met de zegen van het stadsbestuur? zo vraagt Agalev zich af. En natuurlijk wordt ge vraagd naar de kostprijs. Agalev zou het spijtig vinden moest een belangrijk stuk natuur worden op geofferd aan bakstenen en beton terwijl dat niet nodig is. Dendermonde. De Chikkebollen bouwen hun wagen rond een gammel twei peekaatje (foto Piet Hermans De Boliviaanse muziekgroep Kolla suyu-Nan bestaat uit zes vrienden die voor een avondvullend muzi kaal programma zorgden. De auto chtone Incakuituur staat daarin centraal. De groep heeft haar naam te danken aan Kollasuyu, een van de vier koninkrijken van het Inca rijk dat zich uitstrekte over het hui dige Bolivië, Peru en Ecuador. Kol lasuyu-Nan betekent zoveel als de weg naar Kollasuyu, naar de voor ouders. De ontdekking van Amerika door Columbus, nu 500 jaar geleden, wordt door de Indianen beschouwd als de donkerste periode uit hun geschiedenis. De Westerlingen brachten uit hun moderne wereld immers de oorlog, ziekten, leugens en bedrog mee. In naam van de Spaanse kroon werden de aanvoer ders van de plaatselijke bevolking vermoord. Na 500 jaar, leeft die on derdrukking nog steeds, zij het dan op een andere manier. Het verbor gen geweld, de schendingen van de mensenrechten en de rassendiskri- minatie zijn een zaak van elke dag. Kollasuyu-Nan wil vertrekkend vanuit de Boliviaanse kuituur, de traditie en de mystiek de strijd aan- "-f1- jflri fj binden tegen deze moderne vormen fi van slavernij. Voor hen telt alleen het leven in een gemeenschap. Hun muziek is overigens gebazeerd op 19 dat gemeenschapsleven en die mu- ziek wil op een vredelievende ma- I nier de westerlingen ervan overtui- I \IMf 1 M I gen dat Zuid-Amerika een Indiaans p ÜP f 1 f n 1 kontinent is en geen Spaans-Portu- I -L.. gees gebied. Zij maken muziek met bombos of trommels met lama- r, w huid die het ritme van het india- Dendermonde. De Latijnsamenkaansegroep Kollasuya-Nan bracht een stuk- nenh'art weergeven. De sicu, tarka Je van Derde Wereld over op de aanwezigen bij de startavond van de en quena zijn pan- en andere fluiten en hun instrumentos de vientos of windinstrumenten gebruiken ze om het ritme van de ademhaling weer te geven. Adem, lucht en geest zijn voor elke mens van levensbelang. Op een meesterlijke wijze weet de groep de myhte van 'Anata' te ver tolken, een verklaring van muziek en dans, van verbondenheid met aarde en natuur en met iedere mens. De gelijkenis met het bijbels Genesisverhaal waarin de mens wordt voorgesteld als bewaarder van de natuur en niet als heerser, is frappant. Jaarprogramma KWB Berlare Leven en werken in Europa na 1992 is het tema waaronder de KWB van Berla re op vrijdag 28 februari zijn jaarprogr- mamma zal voorstellen. Gastspreker is volksvertegenwoordiger John Taylor. De avond heeft plaats in de parochiezaal van Berlare en start om 19.30 uur. VW Donkmeer De VVV Donkmeer organizeert op vrij dag 28 februari om 20.30 uur in cafe De Wandeling' aan de Zandstraat 30 te Be rlare zijn algemene vergadering. Op de agenda staan volgende punten verwel koming en beschouwingen over 1992 door W. Van Beveren, voorzitter; ver slag over het afgelopen werkingsjaar door C. Moerman, sekretaris; een goed toerisme en zijn nieuwe strukturcn, door Roger Koolbrant, bestendig afge vaardigde van de provincie Oost-Vlaan- deren; gedeeltelijke bcstuursverkiezin- De leden van de raad van beheer alleea hebben stemrecht en komen al om 18.9: uur samen in het lokaal aan de Don klaan 180 te Berlare. Na het officiële gedeelte zal nog eea video getoond worden die de Japans filmploeg 'New Catch Me' afgelopen» mer te Berlare maakte voor TV-Asahi Op het programma staat ook een dia montage in overvloefing die Guy Poppe, lid van de Fotografische Kring Dender monde, maakte over 'Het Donkmeer'. In deze montage wordt de bedrijvigheid doorheen het hele jaar aan het Donk meer getoond. Op vrijdag 21 februari om 21.30 uur wordt er door de vrienden van de 'Zevende Hemel' aan de Zandberg te Zele een groot vuurwerk afgesto ken. Iedereen is uitgenodigd om dit spektakel bij te wonen. De toegang Hoe mooi Beieren wel is dat weten ze in Appels nu ook weer. Vakantie genoegens Appels organizeerde een boeiende toeristische avond rond dit deel van Duitsland dat vaak vereenzelvigd wordt met bier en plezier. Niet helemaal ten onrechte trouwens. Beieren is de uitbundig heid zelve. Zoveel hebben de vele aanwezigen in de parochiezaal te Appels zelf kunnen zien tijdens de twee video-films over Beieren waar in de bezienswaardigheden en aan trekkelijkheden in alle aspekten werden voorgesteld. De Beierse avónd werd trouwens bijgewoond door een voorname vertegenwoor diger van deze regio. Niet alleen werd geproefd van het heerlijk schuimend gerstenat, ook de echte Beierse gastronomische delikates- sen werden er geserveerd, dat alle maal terwijl een Oberbayern mu ziek te horen was, en daarvoor zorg de voor een deel 't Klein Muziekske dat zich weer langs zijn beste zijde toonde. Dendermonde. Vakantiegenoegens Appels keek naar de Beierse bezienswaar digheden (foto Piet Hermans) Dendermonde. De Beierse avond van Vakantiegenoegens Appels werd druk bijgewoond (foto Piet Hermans) WIL JE GRATIS MET ONS OP VAKANTIE samen met bekende Vlaamse vedetten. Gratis zeven dagen lang als een koning leven in tiet super-de-luxe hotelpark Ten Bel, een van de meesl paradijselijke oorden aan de boorden van de azuurblauwe Atlantische Oceaan. Gratis van de heerlijkste gerechten smullen, win en champagne dnnken zoveel je maar lust. Gratis doen wat je maar wil, zonnen, relaxen, zwemmen, surfen, tennissen, diepzeeduiken. Gratis onze eregast zijn op spetterende avondleesten en bij wervelende shows met nationale en internationale artiesten... Gratis I Ja. echt èlles - is gratis! Je mag genieten zoveel je maar wil, zonder je portemonnee open te doen I Laat deze unieke kans niet aan je voorbijgaan. Haal vliegensvlug TV-Ekspres in huis en win zo'n droomreis naar Tenerife

De Voorpost | 1992 | | pagina 14