Erpe-Mere zoekt nog meer onthaalmoeders u In het Vredeshuis vertellen kinderen in vormen en kleuren over vrede Verkiezing Jeugdprins en -prinses Vredeshuis 2 21.2.1992 - De Voorpost Zo een vijftien jaar geleden startte de Landelijke Beweging vzw met een dienst voor kinderopvang in de schoot van de KVLV. Deze kristelijk gerichte organisatie heeft de noden van de tijd aangevoeld en zij trachten de problemen van de kinderopvang op te lossen met onthaalmoeders. Via Kind en Gezin hebben zy een dienst die instaat voor dagopvang van kinderen beneden de drie jaar. Het heeft evenwel heel wat voeten in de aarde gehad om de dienst uiteindelijk in 1990 officieel te erkennen. Dit was de aanloop voor uitbreiding van een organisatie die lang zonder statuut werkte. Opvanggezinnen De dienst van Kind en Gezin orga niseert dagopvang in een familiale sfeer, vooral voor kinderen van nul tot drie jaar maar men breidt uit tot de leeftijd van zes jaar, buiten de schooluren, tijdens verlofdagen en vakantieperioden. Men stelt daarbij dat in 'specifieke situaties en noodgevallen' desgevallend de op vang kan verzekerd worden tijdens de nacht en gedurende weekends en zelfs gehandicapte kinderen kun nen er terecht. Bij de aanvang van de dienstverle ning was er een goedkeuring voor slechts half time-werking maar na de officiële erkenning is er meer geld vrijgemaakt voor uitbreiding wat tot gevolg heeft dat sinds 1990 in plaats van vijftien onthaalmoe ders er nu een minimum van dertig voorzien is in de regio. Een opvanggezin kan maximum drie kinderen voltijds opnemen en er mogen daarbij nooit meer dan vijf kinderen gelijktijdig aanwezig zijn waarbij dan de eigen kinderen van het opvanggezin gerekend zijn. Hiermee heeft men de bedoeling om de verzorging optimaal te verze keren en bovendien volledige aan dacht besteden 'aan de algemene ontwikkeling via spel, beweging en taal'. Zelfstandig Vroeger waren er heel wat meer 'zelfstandige' onthaalmoeders maar als gevolg van het wankele statuut en wegens de strengere nor men en fiskale lasten, hebben talrij ke vrouwen onder hen dit soort 'werk' opgegeven. Er is dus maar een heel klein getal van de onder dit statuut werkende onthaalmoeders die zich officieel in orde stelden. Dientengevolge werken er nog zeer weinig in de illegaliteit die toch de hieraan verbonden risico's trotse ren. Het stopzetten van de aktiviteiten van de zelfstandige onthaalmoe ders heeft er dan toe geleid dat meerdere werkende gezinnen, vooral in de landelijke regio's, pro blemen ondervonden om een op vang te vinden voor hun kleinste kinderen. Bepaalde deelgemeenten hadden er sterk onder te lijden zo dat er een ruime vraag naar ont haalmoeders was, daar waar het aanbod zeer beperkt bleef. Geluk kig is sinds een paar jaar hierin een positieve kentering gekomen alhoe wel het toch nog heel wat beter kan. De trage vooruitgang zoekt men in het statuut dat nog altijd niet voor delig is bij gemis aan sociale voor zorg. Het enige voordeel moet men zoeken bij de onthaalmoeders die loonbaanonderbreking hebben en beide dus kunnen kombineren. Financies Het is een feit dat ook de kinderop vang een kwestie is van geld. Men kan al ijveren voor verbetering maar als de financies ontbreken is er weinig stimulans om de kandida ten te motiveren. Toch is er in een paar jaar tijd - sinds de erkenning - heel wat opgelost alhoewel de pro blemen niet volledig van de baan zijn. De ijver van de Landelijke Be weging (KVLV) heeft geleid tot een gedeeltelijke oplossing van de in spanningen die reeds vroeger voor de kinderopvang gedaan werd. Op voorstel van de organisatoren worden de onthaalmoeders prak tisch niet meer belast wat hun 'beroep' aantrekkelijker maakt. Als tegenvoorwaarde, is toen gesteld dat de opvang in veilige en hygiëni sche omstandigheden moet gebeu ren. Een kompromis tussen Kind en Gezin en het ministerie heeft er voor gezorgd dat uiteindelijk meer mensen toetreden en zich als ont haalmoeder aanbieden. Het op vanggezin ontvangt per dag en per kind een vast bedrag, een vergoe ding die uitsluitend de onkosten dekt voor de voeding, het onder houd en de opvoeding van de kinde ren. De ouders van hun kant beta len een bijdrage a rato van hun jaar lijks netto-belastbaar inkomen en deze schommelt tussen 60 fr. mini mum en maximum 516 frank per dag. In de praktijk wil dit zeggen dat een doorsnee gezin een gemiddelde van 375 fr. betaalt. Dit lijkt wel vrij duur maar intussen kunnen beide ouders normaal gaan werken (en verdienen), hoeven overdag niets te betalen voor verzorging en daarte genover staat ook nog dat tachtig procent van het te betalen bedrag aftrekbaar is bij de belastingen voor de kinderen onder de drie jaar. Bo vendien is er nog een bijkomende regeling want bij plaatsing van een kind uit een gezin met meerdere kinderen of bij plaatsing van twee of meerder kinderen uit hetzelfde ge zin, wordt een vermindering op de bijdrage toegepast. De belastings- vrijstelling voor de onthaalmoeder bedraagt 425 fr. per dag en per kind met een maximum van drie kinde ren. Dit kleine aantal opgevangen kinderen is een kwalitatieve norm die men toepast omdat ze in werke lijkheid meer kinderen verzorgen vermits ze meestal ook eigen kinde ren hebben van die leeftijd waar voor verzorging nodig is. Een zelfstandige onthaalmoeder mag echter vijf kinderen opvangen maar bij de dienst van Kind en Ge zin betaalt men relatief minder en er is de korting vanaf een bepaald aantal kinderen ten laste. Begeleiding In tegenstelling tot de zelfstandige onthaalmoeders kunnen deze die van de Landelijke Beweging afhan gen, rekenen op een perfekte bege leiding door maatschappelijke assi stenten of eventueel sociaal ver pleegkundigen. Het betreft hier be roepskrachten die instaan voor de continuïteit van de opvang, voor de vorming van de opvanggezinnen, het sekretariaat van de dienst, het uitbetalen van de vergoeding aan de opvanggezinnen en het innen van de ouderbijdragen. Zij brengen maandelijks een bezoek aan de ont haalmoeders om na te gaan of de reglementering nageleefd wordt. Nieuwe onthaalmoeders moeten kursussen volgen en info-avonden bijwonen. Ook de ouders van de opvangkinderen zelf worden één keer per jaar uitgenodigd voor een informatieve avond. Kind en Gezin heeft dus een dienst uitgebouwd die meer wil zijn dan louter kinderopvang. Men wil daar bij met meerdere faktoren rekening houden. De overkoepelende dienst van KVLV zorgt voor alles op orga nisatorisch vlak maar de inspectie en de subsidiëring berust bij Kind en Gezin. Men wil ook uitbreiden naar een na-schoolse opvang daar waar het gaat om kinderen tussen de drie en zes jaar. Daarnaast wil men ook meewerken tot het oplossen van de vakantieopvang die voor kinderen van die leeftijd nog altijd ideaal is bij een onthaalmoeder. De onthaalmoeders zijn wettelijk verzekerd voor hun aktiviteiten en ze kunnen beroep doen op een uit- leendienst voor allerlei hulpmateri aal dat noodzakelijk is voor de op vang in ideale omstandigheden te laten verlopen. De overkoepelende dienst beschikt thans over 49 dien sten in het Vlaamse land met onge veer evenveel maatschappelijke werkers. Voordelen Bij de kinderopvang is niet alleen het financieel aspekt voordelig maar op het menselijk vlak is het een verantwoorde keuze. Het kind heeft er ontplooiingskansen in een huiselijke sfeer die niet afwijkt van het gezinsmilieu wat bijdraagt tot de sociale ontwikkeling. De ont haalmoeders hebben een vorming achter de rug in verband met EH BO, voeding, ontwikkeling, reani matie en pedagogie. Te weinig De dienst voor de kinderopvang ge beurt in Erpe-Mere in samenwer king met de gemeente Sint-Lie- vens-Houtem wat een gevolg is van een geografische indeling en dit om hem zo leefbaar mogelijk te maken. Enkele maanden geleden heeft men speciale inspanningen geleverd om onthaalmoeders aan te trekken en hierop kreeg Kind en Gezin een vijftiental reacties. Niet iedere kan didaat voldeed aan de vereisten maar toch beschikt men nu in de twee gemeenten over een dertigtal onthaalmoeders. Nochtans is het de wens dat er nog een vijftal zouden moeten bijkomen om aan de vraag te voldoen. Daarom blijft het nog altijd een permanent zoeken naar onthaalmoeders want de laatste twee jaar is de vraag om kinderen te plaatsen nog sterk gestegen vooral door het feit dat het een betalings- post vertegenwoordigt die aftrek baar is voor de belastingen. Wat de verdeling betreft zijn er in Sint-Lievens-Houtem op dit ogen blik met elf in aantal, genoeg ont haalmoeders, dit in tegenstelling met Erpe-Mere waar er een tekort Erpe-Mere. Een onthaalmoeder is de hele dag bezig 'haar kleintjeswant op aandacht (jv) .•Ik ogenblik vraagt er toch altijd een ht wc de is. Zelfs in Burst waar er al zes vrou wen de kinderen opvangen zijn er een paar te weinig. In Mere beschikt men slechts over twee onthaalmoe ders, een getal dat moet verdubbe len om aan de vraag te voldoen. Verder is de verdeling gespreid over Erpe (3), Bambrugge (3), Eronde- gem 1Ottergem 1Aaigem 1 Voor inlichtingen kan men zich wenden tot Griet Suys op maandag en donderdag tussen 13 en 15 u. (053/83.77.68) of tijdens het sprecl uur elke derde vrijdag van 18 k 19u30cn de vierde woensdag vani maand van 13 tot 15 u. Nog tot 29 februari loopt in het Aalsterse Vredeshuis aan de Zonnestraat 26 te Aalst een merkwaardige tentoonstelling. Een aantal kinderen uit Aalst, samen met een aantal migrantenkinderen hebben hun idee over 'Vrede' kreatief vorm gegeven. Het zijn nu eens geen grote-mensen-kunste- naars die te kijk staan, maar kinderen uit het basisonderwijs, die er hun onbevangen kijk op de abstracte begrip onder ogen brengen. Erpe-Mere. Bij een onthaalmoeder leren de kinderen zelfstandig zijn, maarzij genieten toch ook van de sociale en familiale sfeer onderling (jv) Naar een initiatief van de jeugdwer king Peace, die al vijf jaar in het Aalsterse Vredeshuis aktief is, werd er een beroep gedaan op de basis scholen van Aalst, Papegem-Lede en op de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten in de Nieuwbeek- straat en Erembodegem. Via het buurthuis De Ring, kwam er ook een belangrijke inbreng tot stand van migrantenkinderen. Het resultaat, een reeks van een 85 tekeningen hangen nu te kijk aan de wanden van het Vredeshuis. Op hun manier hebben de kinderen aan het begrip 'Vrede' een visuele uit drukking gegeven. Uiteraard spelen vredesduiven en een blauwe lucht die een zonnige toekomst voorspelt een belangrijke rol in de gebruikte vormentaal. Er is echter veel meer te zien. Er hangen stripverhalen over een wedstrijd tussen de goeden en de slechten, een uitzending van Radio Vrede, luchtballonnen die vredesteksten meenemen, vliegen de tapijten die van Oost naar West vliegen, tanks die bloemetjes, har tjes of vredeswolkjes wegschieten, vredespijp rokende indianen, een vredesreddingsboei, een kinderwa gen die met ballons ten hemel stijgt en... Ook teksten, slogans en op schriften spelen een belangrijke rol: 'Geen geweren maar teddyberen', 'Onze deur staat altijd open', 'Veel vrienden krijgen' enz... Voorzitter van het Vredeshuis Jef De Loof, wees er tijdens de officiële op, de grote spontaneïteit waarmee kinderen het begrip vrede benade ren. Zij reageren anders als volwas senen, die geweld opdringen, hel gewoon vinden, zelfs verheerlijken. Hun kijk op de geschiedenis is dik wijls een aaneenschakeling van veldslagen en oorlogen. Kinderen worden vergiftigd door de kijk van volwassenen op geweld. Vandaar het grote belang van de vredesop- voeding thuis en op school. koop tegen de prijs van IOOFk De verantwoordelijkheid om de na- voordele van het Vredeshuis em tuurlijke afkeer voor geweld van de Jeugdwerking Peace, kinderen te versterken ligt bij de PI volwassenen, die deze zeker niet mogen ontlopen. De kindertekeningen zijn ook te Ook jeugdwerking Peace van het Vredeshuis, Zonnestraat 26 in Aalsi gaat een carnavalprins en -prinses kiezen. Op zaterdag 7 maart om 14 uur gaat men er naar op zoek. Alle kinderen van 4 tot 12 jaar die zich dan in het Vredeshuis aanmelden zijn verkiesbaar. De verkiezing zal gebeuren door een jury die bestaat uit Kamiei Sergeant, Johan Heirman, Johnny Marcoen en een vertegenwoordi ger van de prinsengarde. Elke kleding en de eventuele show van elk kind zal bekeken worden. Uitkijken dus naar een liedje of een toneelstukje. Zet uw beste beentje voor. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij Johan Heirman, Land bouwerstraat 64 te Aalst, tel. 053/21.64.44. Jeugdwerking Peace maakt ook op zaterdag 14 maart een spandoek, die op zondag 22 maart in Brussel zal meegedragen worden in de nationale manifestatie voor verdraagzaamheid en demokratie. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2