Hector Van Impe sportverdienstelijke 1991 in Erpe-Mere De Voorpost - 21.2.1992 - 3 I Elk jaar kiest men tijdens een algemene vergadering van de sportraad via een stemming de laureaten die zich bijzonder onderscheiden hebben in I hun discipline. Dit gebeurt op basis van een democratische stemming en zo I «orden zowel personen als clubs tot laureaat bekroond. Elk jaar zijn er, in I tegenstelling tot vroeger, meerdere kandidaten waardoor het soms moei- I ]jjk is iemand aan te duiden maar juist daarom heeft men een puntens- I ysteem uitgedokterd dat er voor zorgt dat alles eerlijk verloopt. Trouwens alleen al een "nominatie" betekent dat een sportman of sportclub zich I gelukkig mag achten en de erkenning wegdraagt van een bepaald aantal u mensen zodat het zeker niet beschamend is als men niet verkozen wordt. IjZoals vorig jaar was het opnieuw iAlbert Van Geit die tijdens de uit reiking van de trofeeën de gelau- werden moest een gesprek afne- i. Dit is een nieuwe formule die iedereen voldoet omdat het pro gramma van de zondagvoormiddag niet zo geladen is want de meeste aanwezigen houden niet van saaie en uitgerokken feestelijkheden. Voor hen komt het er op aan met elkaar wat te kunnen babbelen of kennis maken met sporters die men wel van naam kent maar toch liever ook eens van dichterbij willen bekij ken. Net zoals vorig jaar waren er zeven tien kandidaturen ingediend om een trofee te verdienen en in be paalde disciplines was het zeer moeilijk en was de zege voor de laureaat maar zeer nipt. Sport noodzakelijk In zijn openingswoord benadrukte schepen H. De Waele dat de sport- beoefening na de taak geen hoofd- 'meer kan spelen in de kompeti- tiesport zoals we die nu kennen op hoog niveau. Deze soort sport wordt in feite meer een beroep waarbij men steeds meer bloot staat aan het gebruik van illegale en dus vtrboden middelen. De sport is echter noodzakelijk vooral om reden van de milieupro- Aiwiatick, voor de stress en de angst voor allerlei problemen die door de sport tot een minimum kun nen herleid worden. Dit komt om dat geest en lichaam elkaar aanvul len en waardoor depressies kunnen weggewerkt worden. Hij stelde ver der dat "het een noodzaak is om de vrije tijd te benutten op een positie ve manier". Daarom doet het ge meentebestuur speciale inspannin gen voor de sport en vooral om ze in geschikte omstandigheden te beoe fenen. Voor schepen De Waele is de sport een preventie om kwalen te voorkomen. Hij deed tevens een oproep om in de scholen en in de bedrijven zoveel mogelijk sport te laten beoefenen want tenslotte is het gezond wat aan de instelling uiteindelijk, dan wel onrechts treeks, ten goede komt. Moeilijke keuze Sportraadvoorzitter Gilbert De Swaef vond het bekronen van de sportmannen elk jaar een hoogte punt van de werking van zijn raad. Hij stelde dat een kampioen die zich aan een referendum waagt zich blootstelt aan een nederlaag. Een nominatie is echter al een teken van waardering wat evenzeer een over winning betekent. Bij een eventuele keuze zijn sport- takken moeilijk af te wegen en het is opvallend dat telkens weer en over wegend een atleet gekomen wordt. Daaruit zou men kunnen besluiten dat zij het hoogst aangeschreven staan maar vele referendums heb ben uitgewezen dat er nogal dikwijls onenigheid bestaat en de keuze op vele terreinen verschillend kan zijne "Men moet de waarde toetsen met andere kriteria". Enerzijds hecht hij veel belang aan de plaatselijke ver kiezingen met in Erpe-Mere veel titel-kampioenen wat er op wijst dat de gemeente veel goede sporters kent. Toch vond hij ook dat het er vooral op aan komt om een bepaal de, minder bekende, sporttak in de belangstelling te brengen om die be ter te leren kennen en navolging te krijgen. Bij Het toekennen van het laureaatschap lijdt een sportman geen nederlaag want alleen al voor gedragen worden is een eretitel waard. Het gaat zoals in de sport zelf dat men "nederlagen moet ver werken om ooit winnaar te wor den". Hij behandelde ook de aktuele pro blemen van de sport met o.a. enkele eisen die de sport moeten ten goede komen. Zo stelde hij dat de over heid alle gelden moet aanwenden die op het sportfonds voorzien zijn, dat Bloso zelf niet moet organiseren maar wel het privé-initiatief steu nen, dat de jeugd de eerste doel groep moet zijn in de sport. Er is trouwens sportpromptic nodig voor dejeugd want hun konditie is duide lijk alarmerend zodat een groot scheepse campagne moet opgezet worden. Daarom vraagt hij aan moediging vanwege het gemeente bestuur om initiatie voor de jeugd- sport primordiaal te stellen met eventueel financiële middelen. Een oplossing hiervoor zag hij in de op bouw en afwerking van de sporthal. Eens dat ze opengesteld wordt "moet men de geboden opportuni teit grijpen en er een sporttempel van maken". Daartegenover stelde hij ook dat de infrastruktuur nuttig moet gebruikt worden door de "se nioren" die tijdens de dag tijd heb ben. Individuele kompetitie In deze kategorie waren vier kandi daturen bij het bestuur van de sportraad binnengekomen. Het werd zonder twijfel de veldloper Benny De Frenne uit Mere die de trofee van sportlaureaat toegewe zen kreeg. Als jeugdige atleet van Vlierzele Sportief greep hij in 1985 naast de trofee maar in 1987 kreeg hij de voorkeur bij de individuele kompetitiesporters en ook nu weer werd hij uitverkoren dank zij zijn opvallende prestaties. Nochtans had hij een sterke tegenkandidaat in het karate-meisje Astrid De Win- ne, ook al eens laureate maar zij moest het nu afleggen tegen B. De Frenne die al jaren van zich doet spreken in de atletieksport. Net zoals talrijke anderen die hem in deze sport voorgegaan zijn in Me re, behoort De Frenne tot de bo venmaatse sportbeoefenaars en ho pelijk krijgen de zwartkijkers van jaren terug ongelijk en wordt hij eens een elite-kampioen. Alhoewel het aangeraden wordt van slechts op "latere" leeftijd aan atletiek te doen, dan is De Frenne weeral een uitzondering want op zeer prille leeftijd nam hij al aan jongerenwed- strijden deel. Hij werd echter nauw gezet gevolgd en begeleid zodat hij niet tot degenen behoort die het na een jaar al beu zijn en hun sport vaarwel zeggen. Het was dan ook pas op veertienjarige leeftijd dat hij zich mocht laten inschrijven bij Vlierzele Sportief dat echter nu VI TA noemt. Hij startte er als eerste- jaarskadet en toen reeds waren zijn prestaties niet onaardig. Toen reeds gaf hij blijk een beloftevol loper te worden en dit is hij nu ernstig aan het bewijzen want wie bij de junio ren kampioen wordt, heeft grote kans om op nationaal vlak een voor aanstaande rol te spelen. Op inter nationaal vlak zal men nog moeten afwachten maar B. De Frenne heeft genoeg doorzettingsvermogen om veel te bereiken, zowel in het veld lopen als op de tartanbaan. Sinds hij aan de atletieksport begon rijgt hij nog altijd de overwinningen aan elkaar wat niet wil zeggen dat hij nooit geklopt wordt. Maar toch is hij praktisch altijd binnen de eer ste vijf te vinden wat een bewijs is van zijn klasse en zijn duurzame training. In 1986 werd hij Belgisch kampioen interscholen en in de ei gen provincie is bijna ongenaak baar. Zowel op piste als in het veld is hij een te duchten tegenstrever die steeds op een overwinning tuk is. Als eerste en tweedejaars junior be haalde hij enkele overwinningen en verscheidene tweede plaatsen o.a. in het provinciaal kampioenschap te Zottegem. Hij werd 19de in het Belgisch kampioenschap en won de stratenloop in Haaltert, Bambrug- ge, Erondegem en Erpe. Op de pis te werd hij provinciaal kampioen op de 4x100 en 4x400 m. De titel van Belgisch kampioen veroverde hij in de 1500 m en in de 4x1500 m op piste wel te verstaan. Hij is clubre- kordhouder van verschillende af standen maar hij durft zich ook aan het kogelstoten wagen waarvan hij met 10,60 m eveneens het rekord van de club op zijn naam heeft bij de juniore,n. Alhoewel hij nu bij de "groten" moet meedraaien gaat zijn voorkeur naar het veldlopen ook al zijn de resultaten misschien meer bevredigend op de piste. In de toe komst zal B. De Frenne volgend zo merseizoen zich beperken tot de af standen van 800 en 1500 meter maar dan bij de seniors. In 1987 moest hij zich bij de toeken ning van laureaat met een tweede plaats tevreden stellen want hij werd geklopt door karateka A. De Winne maar voor 199-1 waren de rollen omgekeerd alhoewel haar verdiensten er niet minder om zijn. Vorig seizoen was zij tweede in het kampioenschap van België in de discipline "Kumite" voor wat de ge- vechtskategorie betreft. Zij won het kampioenschap der Vlaamse pro vincies en was tweede bij de zwarte en bruine gordels in de open klasse, Erpe-Mere. De sportlaureaten werden gehuldigd in hel administratief centrum door het gemeentebestuur, waar hen een beker of een herinneringsschotel aangeboden werd (jv) Zij was eveneens de beste in het kampioenschap Kata (stijloefe ning), VKV en VKA. In het VKF- kampioenschap van Kumite behaal de zij de tweede plaats bij de zwaar gewichten (+60 kg) en was er twee de in de open klasse. Tenslotte kreeg zij de tweede plaats toegewe zen in het kampioenschap van Oost-Vlaanderen. Dit is werkelijk een palmares om niet te versmaden maar toch gaven de juryleden-afge vaardigden van de sportraad de voorkeur aan B. De Frenne. Kara teka Astrid De Winne mag echter fier zijn over haar prestaties die ze ker een laureaatschap waard zijn maar er is altijd een voorkeur die bij de sportraad van Erpe-Mere geluk kig op een democratisch systeem berust. In het algemeen trouwens hebben de sportmensen die voorgesteld worden, bijzondere prestaties gele verd, zoniet komen ze niet in aan merking voor een nominatie. Even onfortuinlijk was de military specia list Gert Geeroms uit Aaigem. Dit is een sport die bij ons minder bekend is. In de paardesport kent de leek wel iets van jumping maar de milita ry is een veelzijdigheidswedstrijd met drie onderdelen, nl. dressuur- proef, cross-country en jumping waarbij men uiteindelijk voor de drie samen het minst hantal straf- punten tracht op te lopen. #Gert Geeroms die het paard Fernjaeger berijdt, komt uit in de "Z-klasse" die de hoogste klasse in de landelij ke rijvereniging vertegenwoordigt.- Deze vorm van paardesport is zeker niet gemakkelijk omdat ze "veelzij dig" is en dus veel van paard en ruiter vergt. G. Geeroms werd in zijn klasse provinciaal kampioen in Stekene en won de Nationale Mili tary te Waregem (1ste serie CCN). Daarnaast won hij ook nog minder belangrijke wedstrijden inTielrode, Kerksken, Vollezeie, Waasmunster en nog een tweede plaats te Asse. De vierde kandidaat was de Mere- naar Marcel Van Impe die in zijn jeugd wel aan wielrennen gedaan heeft maar het vroegtijdig liet ste ken en het aan zijn broer Lucien overliet. Op meer gevorderde leef tijd kreeg hij er weer smaak in en sloot zich bij de Vrije Wieier- en Cyclo Liga (VWCL). Vorig jaar be haalde hij acht overwinningen waaronder het kampioenschap van België in Sint-Lievens-Houtem. Naast elf maal tweede aan te komen behaalde hij ook nog tal van ere plaatsen binnen de eerste tien. In de discipline kompetitiesport in dividueel was de concurrentie vrij groot en mag men stellen dat allen eyen verdienstelijk zijn want alle vier zijn zij in het bezit van een kampioenstitel wat er op wijst dat de Erpe-Merenaren overal te duch ten tegenstanders zijn. Clubs in kompetitie Was er al weinig verschil hij de indi- viduelen dan was dit verschil om een keuze te maken nog kleiner bij de clubs die in kompetitieverband spelen. Toch ging de voorkeur naar de voetbalclub van FC Mere die een promotie naar tweede provinciale afdeling kon afdwingen. Het toe kennen van het laureaatschap is wellicht niet uitsluitend als gevolg van hun stijging naar een hogere afdeling maar het moet ook een er kenning zijn om hun vijftigjarig be staan, een jubileumjaar dat de club zal afsluiten half mei met speciale feestelijkheden. Op amper vier punten strandde de tafeltennisclub van Mere om de be ker weg te kapen maar het is zeker geen schande voor een bescheiden club die nauwelijks enkele jaren be staat. Ze spelen met twee ploegen in de Kon. Belg. Tafeltennis Bond (KBTB) en de A-ploeg won op één na al zijn wedstrijden en werd kam pioen zodat ze naar derde provin ciale promoveerden. De andere A- ploeg speelt in de Katolieke Tafel- tenis Bond waar zeven ploegen in kompetitie zijn. De tafeltennissers van Mere eindigden tweede waar mee ze van de vijfde naar derde afdeling opklommen. Voor de der de en vierde plaats haalde de club van Rode Lantaarn - Honegem Er pe - het nipt op de zaalvoetballers van het Mackie's team. Erpe-Mere. Jan Maesschalck uit Mere werd laureaat bij de kategorie rekreatie- sport met wedstrijden in lange afstandsstratenlopen (jv) Rekreatiesport De rekreatiesport is een fenomeen van de moderne tijd en gelukkig kent deze "bewegings-vrijetdijsbe- steding" een hoge bloei. In deze. discipline waren slechts twee kandi daturen ingediend maar ze waren alleszins aan elkaar gewaagd. Het ging hier om twee clubs die zich speciaal richten naar het fietsen, de ene al wat vlugger dan de andere wel te verstaan, maar dit is begrijpe lijk als men de ouderdomsverschil- len in acht neemt. De voorkeur van de leden van de sportraad ging evenwel naar de wielertoeristen club Beekkantvrienden van Otter- gem. Zij kregen de beker alhoewel hij zou moeten gedeeld worden met de club van Sona Bambrugge die er een groot aandeel in heeft. Naast de wekelijkse tochten die elke wieler toeristenclub onderneemt, baseer de men zich op een uitzonderlijke prestatie die echter geleverd werd in samenwerking.met Sona Bam brugge maar .Uéf zijn zeer goed be vriende clubs zodat de beker in de Dievenput te Ottergem mag blijven. De wielertoeristen van Ottergem reden een zelf georganiseerde fiet stocht naar het Oostenrijkse Schlins in juli 1991 waarvan de totale af stand bijna 2.000 km bedroeg. Zwa re en lichtere ritten wisselden ""el kaar af maar toch waren er zeer moeilijke hindernissen met cols die een hoog hellingspercentage heb ben. Hun konkurrenten voor de beker waren de Sportieve Senioren van de KBG Mere die al enkele jaren door de straten van Erpe-Mere en ande re dorpen rijden. Het zijn wel "ou derlingen" maar wekelijks doen zij een uitstap van om en bij de 25 km met een paar langere ritten er tusse nin. In totaal hebben zij vorig sei zoen meer dan 600 km afgelegd met een gemiddelde aan deelnemers van ongeveer veertig. Bij de individuelen in de kategorie rekreatiesport ging de voorkeur zeer nipt naar Jan Maesschalck die het in de atletiek zoekt alhoewel hij zich vroeger ook aan wielertoeris- me begaf. Ook hij is wat men noemt een laatbloeier maar in 1991 liep hij wel enkele opvallende prestaties ook al zijn ze zonder kampioenenal lures maar dit wordt zeker in de recreatie niet verwacht. Hij houdt het trouwens liefst bij de lange af standen en hij schrikt er niet voor terug het ver van huis te gaan zoe ken. Hij liep wel de 20 km van Brus sel, kwart en halve marathons maar hij nam ook deel aan de marathon van Rotterdam (825ste op 11.800), de marathon van Echternach (84ste op 2.500) en hij bezondigde zich tevens aan stratenlopen waar hij meestal de langste afstand verkoos. Zijn dichtste rivaal voor de beker was duivenmelker Ach. Janssens uit Ottergem die het eveneens bij de lange afstanden houdt, met zijn fondduif wel te verstaan. Zijn duif won de provinciale vlucht uit Barce lona op een totaal van ruim 2.000 duiven en in de internationale vlucht uit Barcelona werd hij twee de op meer dan 27.000 duiven, slechts geklopt door "een ongeluk kige samenloop van omstandighe den". Voor de gegadigden die op vinkenslag (of duivenslag) liggen weze gezegd dat Ach. Janssens zijn duif niet verkoopt. Dit wil hij duide lijk stellen om alle kandidaat-ko pers van zijn duivenhok weg te hou den. Een andere duivenmelker werd de vierde plaats toegewezen, nl. Maur. Laureys uit Mere die algemeen kampioen werd van Erpe-Mere. Hij werd voorafgegaan door wielertoe rist Danny Meulencire uit Burst, die in 1987 de hoogste eer kreeg. Hij fietste vorig seizoen meer dan 7.000 km met belangrijke lange rit ten van meer dan 200 km en daarbij op moeilijk parcours zoals het Ar- dens Brevet, het Limburgs Klimbre- vet, de Ronde van Vlaanderen en de Omloop van Zwalrp en Schelde. Sportverdienstelijke De sport tiert welig in Erpe-Mere en meerdere mensen zijn sinds ja ren aktief in een of andere sporttak, niet alleen als sporter zelf maar in het belang van een club of een indi vidu. Van de drie voorgedragen kandidaten ging de voorkeur naar de Merenaar Hector Van Impe, die al sinds zijn dertiende jaar bij Vlier zele Sportief aan atletiek deed. Tot zijn 18de was hij er aktief en in die periode behaalde dertien titels van Oostvlaams kampioen met daarbij in het katholiek onderwijs enkele overwinningen en het kampioen schap van België op de 110 m hor den. H. Van Impe stapte echter over naar de voetbalsport en debu teerde bij FC Mere waar hij zijn eerste jaar 78 doelpunten scoorde. Daarna speelde hij nog bij Daring Brussel en Eendr. Aalst. Was ook nog speler-trainer bij FC Mere en jeugdtrainer bij Oranja Erpe even als bij SK Aaigem. In Teralfene bracht hij de mini-voetbalploeg in drie seizoenen naar de top van eer ste provinciale naar eerste nationa le. Hij eindigde zijn sportloopbaan bij Fonteintje Erpe en veroverde de Beker van de Sportraad. Als tweede sportverdienstelijke duidde men Mare. De Jonghe uit Bambrugge aan die zich reeds 35 jaar inzet voor de wielersport. Hij zelf was gedurende zeven jaar wie lertoerist bij Sona Bambrugge. Ten slotte was er nog de Aaigemnaar K. Vercruysse die al meer dan twin tigjaar paraat staat voor de plaatse lijke voetbalclub. Uilenspiegel De bekroning van de sportmensen ging gepaard met een huldiging van de vendeliers van Uilenspiegel. Zij hebben onlangs de Olympische win terspelen mogen helpen openen in Albertville. Burgemeester De Langhe verwees terecht naar het feit dat alleen Alkuone vernoemcj werd bij de Belgische vertegen woordiging maar ook Uilenspiegel had een groot aandeel in de sierlijke opening waar de vendehers uit Er pe-Mere voor een kleurrijk spekta kel zorgden. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 3