de Coninck van Spaniën te Aalst Aalst duldt alleen nog propere 'Yoil Jeannetten' Schieve lol regt'oever 'De Zwette Maan' in onr tm tnr 8 - 21.2.1992 - De Voorpost Daar waar men zou denken dat rivalen mekaar aggressief in de haren vliegen, blijkt het in het karnavalwereldje ook, anders te kunnen. Als verlengstuk van de karnavalproloog organiseerden op St.-Valentijnsnacht 'De Schiëven' een 'Ludieke Oilsjterse Lotjonsvoesjdoeng'-viering, naar aanleiding van 13 jaar lol met SRO. Het 30-jarige Lotjonslos - en vooral de dames - kwamen dan ook, vorige vrijdagavond, na het werken aan hun praalwagens, afgezakt naar de afspanning 'regt'over het standbeeld van Dirk Martens'. In de 'Coninck van Spaniën', het stamlokaal van Lotjons los, werden de karnavalsdegens figuurlijk gekruist tussen SRO en LOL. "t Is weir 'n twiëde plosj' klonk als ondertoon van de betwisting. 'Het feit dat Schiefregt'oever op 1 maart 1992 zijn 13de verjaardag viert, is voor U allen waarschijnlijk een eerder belangrijk gebeuren. Wel, voor ons eigenlijk ook. Dat echter uitgerekend op dezelfde dag Lotjonslos 30 jaar bestaat, is een detail dat U de voorbije maanden niet onopgemerkt kan zijn geble ven. Wel, ons is het totaal ontgaan. We kunnen onmogelijk ontkennen dat 'Schiefregt'oever zowel op 15 december, als op donderdag 9 ja nuari schitterde door zijn algehele afwezigheid. Geachte Lotjonslos- sers, excuseer ons voor deze onoplettendheid' verontschuldigde Jo Van Den Wijngaerde, sekretaris van SRO. 'Waarom nu wel een viering en 5 jaar geleden niet, denkt U? En waarom een heuse huldiging? Waarom niet snel een Lodderpos- togram verstuurd of een avondje Kartasjen geschoten? En waarom hier en bijvoorbeeld niet in... laat ons zeggen de Beekstraat? Waarom met zovelen? En bovenal, waarom Schiefregt'oever? Een heleboel vragen, waar U bent op afgekomen en die ik hier van avond zal trachten op te lossen. U begrijpt natuurlijk dat het ene ant woord gemakkelijker te geven zal zijn, dan het andere te verzinnen', ging Jo verder. Hij verleende dan ook het antwoord aan Antoine Van der Heyden aan wie de eer gegund werd het boekje van Lotjonslos even open te doen. Deze 'Old timers' - of mogen we sedert de vorige karnavaleditie blijven zeg gen; 'de oud-strijders' van de Aal- sterse kavalkade, hebben hun kon- kurrenten altijd kordaat van ant woord gediend. Drie decennia lang deden ze een gooi naar de hoogste karnavaleer, naar de hoogste trede op het karnavalschavotje. Een aan tal welbekende groepen boden in het verleden wel enig weerwerk. Hierbij slaagde enkel Schiefregt'oever er echt in om de hegomonie van Lotjonslos te door breken. Hierbij merkte Antoine Van der Heyden wel op dat, iedere keer ter gelegenheid van een jubi leumviering, Lotjonslos ofwel met de meet geklopt door de gevreesde Aalst. Prins karnaval speelde het woordensteekspel mee tussen Lotjonslos en Schiefregt' Oever. Karnavalspirit op z'n best (a) belagers, ofwel de apotheose onge wild uit de hand liep en totaal an ders uitviel dan algemeen werd ver hoopt. Zo bijvoorbeeld in 1978 - 15 jaar Lotjonslos en het jaar van de 50ste stoet - gingen de Lotjonslossers be wust het Egmontalia-onderwerp van de Kaloeterkabassen uit de weg en stelden alles in het werk om de prinsenwagen voor Michel Cleem- put te kunnen en te mogen bouwen. De gerealiseerde prinsenwagen - een bijzondere originele Voil Jean- nette-uitbeelding die op haar hand de karnavalprins aan de koninklijke visite uit Laeken toonde - zat voor de drievoudige prins Michel echter vol aangename verrassingen waar hij nooit zal over uitgepraat raken. Hij haspelde de maandagstoet dan maar liever te voet af. '20 joar tsju 't es lank' luidde de titel van de volgende jubileumviering. Lotjonslos dwong met een wagen trein o.l.v. een immense uitbeelding van de legendarische vakbondslei der Georges Debunne, weliswaar de zege af, maar het onderwerp, deze uitbeelding haalde net niet tij dig het Vlaamse Televisiescherm. Om precies 5 minuten vóór vier - omwille van het kampioenschap veldrijden - sloot de BRT de recht streekse reportage van de stoet af. De apoteose van de Aalsterse trots werd doodgemoedereerd afgeknipt zodat de Kaloeterkabassen, Lotjonslos en de Brikaljons voorbij trokken aan het dode TV-camera- oog. En dan nog maar eens 5 jaar later. Een kwarteeuw Lotjonslos. Welnu, toen in 1987, beleefde karnavalmin- nend Aalst tot 'de stoot van de eeuw'. De maandagavond, tijdens de grote proclamatie in de Keizers- hallen, luisterden duizenden karna- valisten met ingehouden adem naar het verdikt van de jury. Schiefregt'oever had met een kunstige parodie op de TGV het onderste uit de kan gehaald en ging daarmee in de stoet de namaak- olifanten van Lotjonslos vooraf. 1518 punten voor Lotjonslos en 1525 punten voor 'De Schieve' - zo Aalst. Het kleinste lid van Lol laat het verder kreatief uit (a) luidde de einduitslag - en meteen ging de kersverse karnavaltrofee 'Alfons Singelijn' naar de prijzen- kast van Willo Rudy. Enige tijd later bleek echter dat de deurwaarder van dienst een reken fout had gemaakt en dat in feite beide groepen ex-aequo op de eer ste plaats waren geëindigd. Van een opdoffer gesproken. Met deze ge deelde overwinning was het hek van de dam voor Schiefregt'oever. Er volgden nog drie overwinningen op rij tot in 1991 de 'Oud-strijders' van Lotjonslos opnieuw de fakkel over namen. Op de vieringsnacht vorige week wou Schiefregt'oever wat goedma ken. Sekretaris Jo Van den Wijn gaerde wenste het 30 jarige LOL- groepje van harte geluk en wou dit nog bekrachtigen met het overhan digen van een geschenk aan de echt genoten. 'Omdat jullie vrouwen tot hiertoe altijd op de tweede plaats kwamen, als het Lotjonslos betrof. Terwijl zij de breinaalden deden tikken, de kinderen proper verver sten, de boterhammekes klaar maakten, alleen tussen de koude lakens moesten kruipen, stonden wij als gepatenteerde, zogenaamde vrijgezellen de toog te garnieren en onze heldendaden te verkondigen', motiveerde Jo. 'Jullie hebben nog nooit appreciatie gekregen van een andere karnaval- groep? Ik hoop dat die frustratie nu is weggewerkt' zei hij, wanneer hij de nog steeds in perfecte staat ver kerende 'Fons Singelijn'-trofce aan voorzitter Willy Van Mosseveli van LOL overhandigde om hem t« te laten hem er zogezegd nog veer tien dagen plezier te laten van het ben. 'Profiteer ervan, want op maart moet je deze trofee alwee afgeven' verklaarde Jo. Alle Lotjonslossers kregen een foit van de trofee mee om hem op d* manier toch steeds permanent i huis te hebben. 'Nog jaren voort doen om die twee andere woordei met een gerust gemoed 'ver 't lestt joar' karnaval vieren. Wille Willj wijzer wezen, Willy ware weg. Waa wijlle willen weer winnen' besloet Van den Wijngaerde. Op zijn beurt dankte Willy Vat Mossevelde, maar betwijfelde dat Schiefregt'oever ooit nog de 'Singe- lijn-trofee' zou terugzien. Hij be kende bovendien pijnlijk getroffer. te zijn geweest door de afwezigheid van 'De Schiëvn' op de viering vaa 30 jaar LOL. 'Als het tij Schiëfregt'oever ooit zo ver zou ke rnen dat ze hun 30 jarig jubileut vieren, dan zullen wij er zijn al moesten wc op ons krukken komen' besloot Van Mossevelde en stak ha geenszins onder stoelen of banka dat hij de rivaliteit Schiëfregl'oevcr even belangrijk vond als deze vroeger met de Kak* terkabassen en de Brikaljongs. Dc karnavalgroten weten het blijkbaar nog steeds te maken en blijkha gaat Aalst een boeiende karna»' tegemoet. P.H Burgemeester De Maght kondigde dan ook aan dat de politie en rijks wacht de opdracht gekregen heb ben in te grijpen, zodra zou blijken dat de goede zeden met de voeten getreden worden door diverse vor men van exhibisionisme. Wanneer grove handtastelijkheden en vanda lisme worden waargenomen, zullen onmiddellijk de nodige maatrege len genomen worden om de rust te herstellen. Er zal tevens scherp over gewaakt worden dat er geen uit werpselen, dierenkregen en andere smurrie zal worden getoond aan/of gebruikt om karnavalvierders te be smeuren. Karnaval is een feest. Karnaval is een zachte vorm van anarchie, maar feestvierders lastig vallen werkt al leen de verloedering van het echte karnaval in de hand. Dergelijke her rieschoppers noemen zich dan ook ten onrechte karnavalist. Intussen blijkt dat Aalst karnaval opnieuw door BRTN wordt gepro moot. Er werd tijdens 'Vlaanderen vakantieland' aan de kijkers een blik gegund op de karnavalwerkhal- le 'De Couverture'. Deze week werd er ook gewerkt aan een TV- clip die telkens gedurende een hal ve minuut twee keer per avond tij dens de karnavalperiode op BRTN 1 en 2 zal uitgezonden worden. De figuur van de 'Voil Jeannet' heeft altijd een bijzondere plaats gekregen in het Aalsterse Karnaval- gebeuren. Vanaf 1988 is zij zelfs het logo geworden van het grootste volksfeest in Vlaanderen. De 'Voil Jeannet', een in oude lompen on herkenbaar verklede karnavalist met diverse aksessoires, verweet er duchtig op los en was een echt ple zier om gade te slaan. De laatste jaren is dit karnavaleske fenomeen misbruikt door herrie schoppers die hun seksuele frustra ties en sadistische neigingen de vrije loop laten, schaamteloos en niets of niemand ontziend. Dit strookt geenszins met de 'ongeschreven Aalsterse karnavalwetten'. Talrijke burgers - en nog het meest de rasechte karnavalisten - dringen er dan ook op aan dat de overheid kordaat ingrijpt door herrieschop pers, die de goede zeden met de voeten treden, en/of de openbare orde verstoren, te sanctioneren. De karnavalisten vragen om diegenen die echt hun boekje te buiten gaan, hierop te wijzen en hen te melden dat de ordehandhavers zullen in grijpen. De TV-beelden over de dinsdagstoet op karnaval vorig jaar worden nog steeds moeilijk verteerd door het Aalsterse stadsbestuur en feestkomitee. Vorige week donderdag deed burgemeester A. De Maght tijdens een perskonferentie dan ook een oproep tot alle Aalsterse karnavalisten om samen met de ordehandhavers er op te waken, dat toestanden zoals die vorig jaar werden getoond, zich niet meer voordoen en er toch in die zachte anarchie een zeker normenbesef wordt in acht genomen. Men wil dus duidelijk het blazoen van de echte, onvervalste Aalsterse 'Voil Jeannetten' wat oppoetsen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 8