JPodium-Uitjes in De Werf Ernst in de werf Koninklijke Symfonische Kring-Aalst brengt voorjaars matinee-koncert Magisch-realisme te kijk in Hof te Puttens te Lede «•M" I Musici spelen Vivaldi (05.03) Doris Van Caneghem kruipt in de huid van «Shirley Valentijn» (06.03) De voorpost -z\.z. \>mz - n weekend eveli -mta Donderdag 5 maart: wereldberoem de I Musici en muziek van Antonio Vivaldi ilwee I Musici bestaan dertig jaar. Men schreef maart 1952 toen in de be roemde Academia di Santa Cecilia ie Rome het debuut plaatsvond van IMusici di Roma. Kort nadien is het gewoonweg I Musici geworden. De hoogbejaarde Arturo Toscanini had het bij het rechte eind toen hij I Musici eens «het beste kamerorkest ter wereld» noemde. Een beoorde lingdie, gezien Toscanini's integre- teiien onverbiddelijke kritische kijk op alles wat muziek is, iedere ge dachte aan chauvinisme uitsluit. Het sukses van deze twaalf muziek studenten die het waagden een en semble te vormen was om twee re denen niet te voorzien: allereerst was de kombinatie van elf strijkin strumenten (zes violen, twee altvio len, twee celli's en kontrabas) met klavecimbel een avontuur. Vooral omdat zij het aandurfden om zon der dirigent te musiceren. Maar al gauw bleek dat I Musici, behalve vakbekwaamheid en groot entoe- siasme voor het samenspel, nog over iets anders beschikten dat es sentieel was: respekt voor de indivi dualiteit van elke speler en de wens om «demokratisch» samen tc wer ken met elkaar. In de praktijk bete kende dit dat men probeerde elkaar net muzikale argumenten te over lagen. Ben andere en tweede reden voor hun niet te voorspellen sukses was de programmakeuze. Ze zetten zich volledig in voor de renaissance van de Italiaanse barokmuziek en in het bijzonder voor de konccrtlitera- luur, waarvan men tot nu toe de rijkdom enjschoonheid bijna alleen van "horen zeggen kende. Thans weet iedereen wat I Musici op het oog hadden, maar in het begin van de jaren vijftig was zo'n onderneming niet minder dan een pioniersdaad, een muzikaal avon tuur. Dat ze hierin geslaagd zijn, blijkt voldoende uit het standvastig suk ses dat ze in alle koncertzalen ter wereld en met talloze grammofoon platen hebben geboekt. Hun sukses was onmiddellijk zo groot dat ze in datzelfde jaar 1952 nog een toernee konden maken door Spanje, Portugal, Frankrijk en Italië zelf. In eigen land werden triomfen gevierd op het internatio nale muziekfestival van Venetië. Gedurende de volgende twee jaar stelden I Musici zich voor in Engel and, Nederland, België, Oostenrijk, Duitsland, de Skandinavische lan den, Zwitserland en Hongarije. Kort daarna kon men zijn werkter rein uitbreiden tot de Verenigde Staten, Canada, Centraal- en Mid- den-Amerika. In 1971 bezocht men Japan, waar gedurende een toernee van 27 dagen in 20 steden werd ge- koncerteerd. In 1976 bezocht men Australië. In Europa speelde het ensemble regelmatig op de grootste muziekfestivals. Weliswaar ligt het zwaartepunt van het repertoire van I Musici op de barokmuziek, met name op het oeuvre van Vivaldi, maar dat neemt niet weg dat ook de hedendaagse muziek door I Musici niet wordt vergeten, want werk van Bartok, Britten Barber en Martin staat regelmatig op de lessenaars. Vanzelfsprekend hebben I Musici veel grammofoonplaten gemaakt. Ze zijn zelfs de eerste uit de klassie ke scktor die het tot het rekordaan- tal van 250.000 cassettes hebben ge bracht (in 1977). In 1980 maakte men een opname van de zes concerto's die wel aan Pergolesi Aalst. De wereldberoemde I Musici te Aalst op 5 maart - Nog t/m woensdag 26 februari in De Werf: tentoonstelling «3x Fotografie» met fotografisch werk van Dirk Braeckman, Jean Go- decharle en Wim Riemens. - Vrijdag 21 februari t/m maandag 30 maart in De Werf: tentoonstel ling «Transmission Glasgow» met installaties van drie hedendaagse Schotse kunstenaars, vernissage op 21/2 om 18.30 uur in de Foyer. - Vrijdag 21 februari om 20 uur in de Schouwburg: dansproduktie «Immer das Selbe gelogen» in regie en koreografie van Wim Vandekeybus op muziek van Peter Vermeersch, Charo Calvo en Carlo Wegener met dansers Grace Bellel, Lenka Flory, Octavio Iturbe, Peter Kern, Lieve LMeussen, Branko Potokan, Simone Sandroni en Wim Vandekeybus zelf, toegangsprijs 400 fr. en 240 fr. voor houders van een J.A.P., res. 053/76.13.12. - Vrijdag 21 februari om 20 uur in de Teaterzaal: dia-avond over Andalusië, georganiseerd door de Koninklijke Belgische Touring- klub, info 053/21.14.00. - Zaterdag 22 februari om 20 uur in de Schouwburg «Cadencia», zang en dans van het Braziliaanse karnaval, info 053/77.52.56. - Zaterdag 22 februari om 9.30 uur in Vergaderlokaal 2: «Geweldlo ze opvoeding in de middelbare school», georganiseerd door De Vuurbloem, info 050/37.10.17. - Zondag 23 februari om 15.30 uur in de Schouwburg: koncert door Door Eendracht Groot, info 053/70.48.61 Van maandag 24 februari t/m woensdag 4 maart zijn de podia van De Werf leeg. De grootse karnavalaktiviteiten van Oilsjt zullen hiervan wellicht de oorzaak zijn. werden toegeschreven, maar die dank zij een vondst van de musicol oog Albert Dunning aan de Neder landse edelman graaf Unico Wil helm van Wassenaar moeten wor den toegeschreven. In 1983 ontvin gen zij een platinaplaat voor de we reldwijde verkoop van meer dan tien miljoen eksemplaren van Vivaldi's «Vier Jaargetijden». Fanaten van de zgn. «autentieke uitvoeringspraktijk» zullen hun in terpretaties allicht gedateerd vin den, maar toch staat het ensemble nog steeds garant voor stijl, mees terschap in technisch kunnen, sti listische eenvormigheid en eerlijk heid. Een koncert dus om niet te missen. Zeker als je weet dat het program ma samengesteld is uit vier erg aan gename werken om te beluisteren. De Italiaanse barok is troef. Eerst wordt het «Concerto grosso in re majeur, opus 6 nr. 4 voor strijkers en continuo» van violist en komponist Arcangelo Corelli (1653-1713) uit gevoerd. Dit postuum verschenen werk toont duidelijk het belang van Corelli voor de muziek: hierin vindt de grote Italiaanse vioolkunst van de 17de eeuw een bekroning én hierin liggen de wortels voor de ver dere evolutie ervan. Van een van de begaafste komponisten van de 18de eeuw in Italië, Giuseppe Tartini (1692-1770), wordt het «Concerto in la groot voor cello, strijkers en continuo» gespeeld. De klemtoon van dit koncert ligt echter op het werk van «il preto rosso» (de rosse priester) Antonio Vivaldi (1678-1741). Eerst een van de 221 vioolkoncerten die hij kom- poneerde, hier het «Concerto in re groot voor viola d'amore, strijkers en continuo, RV 392». En dan de tophit «Le Quattro Stagioni» ofte «De Vier Jaargetijden», de eerste vier uit een serie van twaalf concer ten, die samen «II cimento dell' armonia e dell invenzione» uitma ken. Ze verschenen in 1725 in Am sterdam. Aan deze vier concerten liggen vier sonetten ten grondslag, die mogelijkerwijze door Vivaldi zelf gedicht zijn. Naast de verzen staan letters, die men in de parti tuur bij de op de versregels betrek king hebbende stukken terugvindt. In het werk geeft Vivaldi, zoals hij zelf schreef, een «verklaring van al le dingen die in de seizoenen voor komen». Wij hebben dus hier te ma ken met een der vroegste voorbeel den van programmamuziek. «De Vier Jaargetijden» zijn gekompo- neerd voor soloviool, eerste en tweede violen, altviolen, celli en continuo. Het zijn uitgesproken vioolconcerten, waarin de solist ge legenheid krijgt een zeer briljante techniek te ontwikkelen. Dit uitzonderlijk koncert heeft plaats in de Schouwburg van De Werf op donderdag 5 maart om 20 uur. Het wordt georganiseerd door het kuituurcentrum De Werf i.s.m. het Dirk Martenscomité. Een toe gangsticket kost 850 fr. maar hou ders van een J.A.P. kunnen er al in voor 510 fr. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. Vrijdag 6 maart: teatermonoloog «Shirley Valentyn» door Doris Van Caneghem KA V/KWB organiseren in samen werking met De Volksverzekering en BAC op vrijdag 6 maart om 20 uur in de Schouwburg van De Werf een teatervoorstelling van Willy Russels «Shirley Valentine». Het is een produktie van het Arcateater uit Gent: Doris Van Caneghem is de aktrice en Arcadirekteur Jo Deca- luwe is de regisseur. «Hij zei dat 'm mij nog altijd geere ziet. Maar dat is nie waar. Hij zegt zomaar iets. 't Is verschrikkelijk, dat: «Ik zie u geere».... Precies of da zou na alles kunnen goedmaken. Ze kunnen u aframmelen, Halfdood slagen, en as ge dan reklameert, dan zeggen ze: «Wat hebt ge nu? Ik zien u toch geere»... Ik heb mijn eigen altijd afgevraagd: waarom is da? Als iemand zee: «Ik zien u geere» dat dat dan precies is of dat ze automa tisch het recht hebben om u slechter te behandelen dan iemand die ze maar gewoon geere hebben... Ik dacht, wat voor een leven heb ik geleefd, dat rap voorbij zal zijn. Ik heb er nie alles uitgehaald, alles da mijn leven interessant had kunnen maken... 'k heb het allemaal laten voorbij gaan... Waarom krijgt ge een hiel leven as ge 't nie ge bruikt?... Waarom hebt ge zoveel verlangens, zoveel gevoel en zoveel dromen as ge d'er niks mee doet?» Bovenstaande passage uit «Shirley Valentijn» geven erg goed de toon aan van deze, misschien niet zo diepgravende maar toch erg boeiende en uit-het-leven-gegre- pen teatermonoloog, die uitstekend gebracht wordt door Doris Van Ca neghem, die op het gebied van solo toneel haar strepen al meer dan ver diend heeft. Doris Van Caneghem studeerde in 1961 af aan het Mechels Conserva torium met als hoofddocent Luc Philips. Ze werkte als aktrice in Vlaanderen bij het Nederlands Ka mertoneel en het Ringteater te Ant werpen, bij het MMT te Mechelen, bij Area en NTü te Gent, bij de Korrekclder te Brugge en bij Bent te Kasterlee. In Area speelde ze en kele seizoenen geleden «De verzoe king» van Hugo Claus, de titelrol in «Het huis van Bernarda Alba» van Dererico Garcia Lorca en kreërde ze, samen met Jo De Meyere «Hu welijk Spel van Edward Albee. Ze werkte ook vijf jaar lang in neder- land waar ze o.a. «Educating Rita» van Willy Russell speelde. Sedert 1980 is ze verbonden aan de BRT, voornamelijk voor luisterspelen maar ook voor televisie en film werk, onlangs nog voor het feuille ton «De bossen van Vlaanderen». De auteur Willy Russel is samen met Shakespeare en Alan Ayck- bourn een van de meest gespeelde auteurs in Engeland. Als zoon van een «fish-and-chips»-verkoper en als jonge haarkapper had hij hele maal geen belangstelling voor het teater. «Teater bleek nooit te gaan over mensen zoals ik en mensen zoals ik bleken nooit naar het teater tegaan». Hij veranderde van me ning toen hij de voorstellingen van het Everyman-theatre in Liverpool zag die de gewone mensen, vaak in het dialckt, aan het woord lieten komen. Zijn eerste sukses was de musical over - hoe kan het anders in Liverpool - de Beatles: «John, Paul, George, Ringo and Bert». De grote doorbraak gebeurde met «Educa ting Rita», het verhaal van de onge dwongen, spontane, eenvoudige Rita die literatuurlessen volgt bij een knorrige universiteitsprofessor en het verschil ontdekt tussen ken nis, verstand en persoonlijk inzicht. Een stuk dat in het Mechelse MMT schitterend gespeeld werd door No- ra Tilley en Tuur De Weert. Het sukses van dit toneelstuk leidde naar het nog grotere sukses van de film met Julie Walters en Michael Caine. In «Educating Rita» tekent Willy Russell op een menselijke, warme en humoristische manier een heel herkenbare vrouw. Hij deed dit opnieuw in «Shirley Valentine» dat in 1987 in Liverpool in première ging. Ook dit toneel stuk werd verfilmd, met Pauline Collins en Tom Conti. Het stuk is de story van Shirley, een vrouw van 46 ergens op een flatje. Vanuit haar keukenraam en vanop haar balkon netje richt ze zich tot het publiek en via humoristische anekdotes, konfi- denties en opvattingen krijgen we lucht van wat haar bezielt. Ze lijdt «ietwat» onder de huishoudelijke sleur, is een beetje zichzelf verge ten... Een reisticket naar Grieken land doet haar dromen en naden ken...». Een gezellig avondje uit! Een toe gangsticket kost in voorverkoop 250 fr. en aan de kassa 300 fr. Reserve ren kan op de nummers 053/ 76.16.80 en 76.16.90. L. Voor de derde keer reeds organiseert de Koninklijke Symfonische Kring - geval was bij de vorige matinee - Aalst 'Door Eendracht Groot', zijn voorjaars matinee-concert op zondag koncerten, onder de leiding van Pe- 23 februari 1992, om 15u30 in het C.C. De Werf. ter Thomas. Zoals gebruikelijk bij deze koncerten, is het programma samengesteld uit De toegangsprijs is vastgesteld op klassieke werken, waarvan enkele, wat blijkt uit het programma, zeer 250 fr. Voor de leden van de Ko- populair zijn. ninklijke Symfonische Kring, mits overlegging van de hen toegezon- Het koncert begint met de twee sui- 'Les Danses Villagcoises' van An- den reductiekaarten, is de prijs 150 dré Modeste Gretry, geboren te fr. Luik in 1741. Deze suite is samenge- De plaatsen kunnen gereserveerd steld uit 7 dansen uit zijn yerschil- worden aan de balie van het C.C. lende werken, waarvan 4 uit zijn De Werf, 053/76.13.11. evenals bij volgende bestuursleden: G. Gilbos 053/21.36.46 - G. De Sadeleer 053, Het orkest staat, zoals dit steeds het 70.48.61 - O. Boone 053/78.83.61 tes uit de toneelmuziek van Edvard Grieg, bij het drama 'Peer Gynt' van Ibsen. Elke suite bestaat uit 4 delen en bevatten ondermeer de zeer be kende 'Morgenstond' - 'Ase's grootste sukses 'Richard coeur de Dood' - 'Anitra's Dans' - 'Ingrid's Lion'. Weeklacht' - 'Solvejg's Lied'. Vervolgens speelt het orkest van de Finse komponist Jean Sibelius, de beroemde melancholische 'Valse Triste' uit de toneelmuziek bij het drama 'Kuolema' wat 'De Dood' betekent. Het eerste gedeelte van het koncert wordt afgesloten met de zevende symfonie van Frans Schubert. Deze symfonie is overbekend als de 'On voltooide Symfonie'. Alhoewel Schubert nog een 8° en 9° symfonie schreef heeft hij zijn 7° nooit afge werkt omdat hij van mening was dat de 2 delen: het 'Allegro' en het zeer Ofschoon Gaston Relenszijn oplei- mooie 'Andante' samen een volle- ding heeft gekregen van onder meer Met Gaston Relens heeft het kunstcentrum 't Hof te Puttens, aan de Wichelsestraat te Lede een magisch-realistisch kunstenaar in huis ge haald. Op vrijdag 21 februari om 19.45 uur zal auteur en kunstrecensent Alfons De Bleser deze tentoonstelling inleiden. Bezoekers kunnen er terecht tijdens de weekends en op feestdagen van 14.00 tot 22.00 uur en de andere dagen na telefonische afspraak (053/80.51.30.) Gaston Relens expozeert zijn werk dig afgesloten geheel vormden. tot 15 maart. Gustaaf Van de Woestijne en Anto Na de pauze wordt het prachtige 5e Carte, is in zijn werk weinig of geen Muziek-initiatie-avonden vioolconcerto K.V. 219 in La groot van W.A. Mozart uitgevoerd. De drie delen zijn: Allegro, met zijn lyrisch thema - Adagio, zangerig en bewogen - het derde deel bevat drie bewegingen: Rondo - Menuetto en invloed van deze meesters te mer ken. Relens beschikt over een pik- turaal oertalent en een scherpe op merkingsgeest. Zijn werk is sober en men vindt er geen details in te rug. Toch blijven de onderwerpen Musicoloog Michel Croos zal in 't Hof te Puttens drie muziek-initia tie-avonden geven rond het tema van de muziek in de romantiek. De avonden hebben plaats op 5, 12 en Allegro. De solist is Koen Bultynck die hij schildert een uiting van wat 26 maart telkens om 20.00 uur stipt, oud-leerling van de Aalsterse mu- hem spiritueel en gevoelsmatig be- De toegang bedraagt 450 fr voor ziekacademie. Hij behaalde het ho- zjg houdt. leden van de kunstkring en 750 fr De schilderijen van Relens zitten voor n'et"'e<^en. ger diploma voor viool aan het Con servatorium van Brussel bij de heer j k v!k k I w-i Op de eerste avond wordt de Ouaiacker. ex-koncertmeester van V»1 symbol,ek eni hebben betrekking J" manliel[ h„nrnken. Het op alles wat in de kosmos leeft. De Quatacker, ex-koncertmeester van het BRT orkest. Nog aan het con servatorium te Brussel volgt Koen Bultynck de leergang een eenvoud,ge voorstelltngvan hel 'Kamermuziek' bij de heer VaiBe 8c«=ven' "e™,)St naar *et he" Vondel om ook hierin het hoger dendaa«s «^gebeuren "e ver- vroeg-romantiek besproken. Het gaat dan om stuk voor stuk fijnbe- laatste jaren herleidt hij alles tot &dtU a.lu,v l,J een eenvmiHioe vnnrslelhno van het Snaarde komponisten die gCVOels- matig reageren op het koele klassi- diploma te behalen. Afkomstig van Erpe-Mere heeft de ze 29-jarige solist zich voorlopig ge vestigd als dokter-assistent in een hospitala te Gent. Hij is ongetwij feld een man boordevol met veelzij dige talenten. Het koncert eindigt met de suite zuchtingen van de mens en door gaans vindt men in zijn werk heel wat humor terug. sisme. De hoog-romantiek vormt het onderwerp van de tweede avond en dan krijgt men erg aangrijpende muziek van temperamentvolle toondichters te horen. De derde Zijn doeken zijn een uitnodiging tot avond is voorbehouden aan de kommunikatie. Geen wonder dat laat-romantiek met tema's als fata- heel wat werk van deze kunstenaar liteit, liefde en dood die hevige mu- deel uitmaakt van prive-verzame- zikale spanningen met zich bren- lingen over de hele wereld. gen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9