Televisie legde Aalsterse Karnavalsfeer reeds op beeldband vast POB van Erpe-Mere scoort steeds hoger Moorsel wil wel bejaarden flats, maar geen afbraak van gemeentehuis Weekblad van Dender- Durme- en Scheldestreek De bevolking in de Aalsterse deelgemeenten groeit aan Voor wie iets beter zoekt jspp UmBERaen De Voorpost VRIJDAG 28 FEBRUARI 1992 45e JAARGANG NR. 9 - 50 F Vorige donderdagavond leefde men in de 'Couverture' in een science fiction en sprookjessfeer. Een ploeg van de BRTN-Televisie had een batterij camera's, spots, geluidsapparatuur en poederkwasten in stelling gebracht in de Aalsterse karnavalwerkhalle. Een verfnevelgordyn van de wagenschilders werd nog wat aangedikt met een rookmachine en werd regelmatig doorsneden door een knetterende vonkenregen van de her en der opgestelde lasposten. Een deel beeldinformatie over Aalst Karnaval en de oudste Voil Jeannet werd voor het Vlaamse kijkerspubliek ingeblikt. I Ml- Hel gemeentehuis van Moorsel mag niet sneuvelen om een aantal tjpardenflats in de plaats te houwen Tijdens de voorbije maanden wer- jfedoor de Heemkundige Kring DeFaluintjes, die o.a. het behoud .auhet kuituur-historisch patrimo- ÉBiin haar werkgebied tot één van haaitjoelstellingen telt, reeds heel wlictics ondernomen tegen het v/cipén van het oud-gemeentehuis 'un'tt borsel. Zij blijven er vast van overtuigd dat iet merendeel van de Moorsclsc wifking -, en ook van de gehele walking der fusiegemeenten van iroot-Aalst - zich niet akkoord kan trklaren met de zienswijze van het Aalsterse Stadsbestuur (en nu ook an het OCMW-bestuur) omtrent iet lot en de bestemming van de Toegere gemeentehuizen in de deelgemeenten. Heemkundige Kring 'De :aluintjes' kan zich niet akkoord verklaren met het behoud van enkel Marde gevel van het gemeentehuis te Moorsel. Zij vragen dat het ge- houw in zijn geheel bewaard, gere staureerd en geherwaardeerd zou »orden én als dienstencentrum én als ontmoetingsplaats van het ver enigingsleven. Er ging al zoveel verloren, men ver nielt maar zonder nadenken en om de haverklap. Is het de bedoeling van Aalst de deelgemeenten zonder verleden te zetten? Een 21ste eeuw te openen gespeend van de vorige generaties, een tijdperk zonder *ortels? Dit gemeentehuis uit 1868 is geen anachronisme, onze actie voor het behoud van dit gebouw is géén sen timentaliteit! Indien er een ouder lingentehuis komt dan dit gemeen tehuis van architekt De Perre met weinig kosten en met wat goede wil ingepast worden in een architekto- nisch groter geheel zonder dat weer eens tabula rasa moet gemaakt wor den. Wat meer is, de restauratie van dit gebouw uit de 19de eeuw kan het visitekaartje worden van de geplan de seniorenflats! Heel wat privé-in- iliatieven wijzen in deze richting: bet behoud van dit historische ge bouw kan precies het esthetische en architektonische label zijn van een modern complex. Dat pas is toe komstgericht en getuigt van realisti sche aanpak en visie. Waarom zijn stads- en dorpskernen zo aantrek kelijk? Omdat heden en verleden er hart en geest zijn. En omdat het oog ook wat mag hebben. Met een dosis zin voor historiciteit en realisme zijn wonderen van hedendaagse ar- chitektuur mogelijk. Maar men moet het zien, een openheid heb ben voor zowel het verleden als de toekomst. Mogen wij ons meteen ook afzetten tegen de rondgestrooi de berichtjes als zou de Heemkun dige Kring zich kanten tegen een ouderlingentehuis in Moorsel. Hoe zouden wij! Alleen vinden wij het ongepermitteerd dat hiervoor een historische moord moet begaan worden door het gemeentehuis neer te knallen of een prachtig land schap aan de Kaalberg te ontwaar den!' aldus voorzitter Herwig Van der Borght. De Kring vindt het bijzonder jam mer dat de te grote fusies van ge meenten aan het uitlopen zijn op ontmenselijking, op verwijdering van bestuur en bevolking. Men doet zo maar wat boven de hoofden heen, lukraak, ongeacht wat de be volking er over denkt. Lees door op p. 4 «•'•atselijk jVfi'BUOTHEcK Met een inzet als voor een heuse langspeelfilm werd door de technie- kers van onze openbare zenders ge werkt, samen met een bende gele- genheidsakteurs, in de chaos van de 'Couverture by Night'. Er werd mi- nitieus gewerkt, gerepeteerd en op genomen om alles tot een goed einde te brengen. Figuranten in vol ornaat defileerden bereidwillig tel kens weer voor de camera op een teken van Manu Janssens, chef van de BRTN-delegatie op werkbe zoek. Ritmische Samba-muziek versmold zich met de typische couverturegel uiden van de zesendertig groepen die onverstoorbaar verder hamer den, sleutelden, schilderden, boorden en kapten om hun karna- valkreaties tijdig klaar te krijgen. Een grote konfetti-ventilator sloeg diepe bressen in de rookslierten, speciaal voor het oog van de came ra. De sfeer was kompleet. Verschillende spots werden op die manier klaar gemaakt en voor en gedurende de karnavaldagen de kijkers 'in de sfeer' van Aalst karna val te brengen. De figuranten voor de BRTN-promofilm werden gele verd door de Kamiilekes, Steijnzoe- len, Zieke Zjieratten, Twiekieren- niet, Schoimers, Toisers, Matotten, Lodderoeigen, Plekken zonder Eis, Graaleken Dest en natuurlijk was ook Voil Jeannet Cyriel Troch van de partij. Poederkwasten en grimestics In de vernieuwde kantine van de Couverture was in een hoekje een grimeiokaal ingericht. Achter een 'paravent' stonden een stoel, schminkspiegel en tafel. Een gebo ren en getogen Aalsterse, Janice Van Der Mccrsch maakte met poe derkwast, lippenstift en mascara dc karnavalfiguranten klaar voor dc opnamen. Lees door op p. 4 Het verschil tussen de vroegere 'volksboekerijen' en de huidige plaatselijke openbare biblioteken is niet meer vergelijkbaar. Toch mag men het nut van de vroegere biblioteekjes niet onderschatten want zij hebben toch de basis gelegd voor de ontplooiing van tegenwoordig. Het biblioteekdekreet heeft alleszins een andere wending gegeven aan het biblioteekwezen dat niet meer weg te denken is in het gemeentelijk beleid en een enorme service biedt aan de bevolking om de vrijetijdsbesteding in de hand te werken. Al is elk boek geen bijbel dan is het een relikwie op zichzelf want... boeken spreken boekdelen. Ook het jaarverslag over het reilen en zeilen van de gemeentelijke bi- blioteek in Erpe-Mere spreekt boekdelen want hieruit blijkt dat bijna 13 procent van de bevolking regelmatig boeken ontleent. Bij het opmaken van de balans stelde men heuglijk vast dat het aantal ontle ningen vorig jaar met bijna 10.000 gestegen is wat een rechtstreeks ge volg is van de stijging van het leden aantal met ruim 200. Wat het totaal thans op 2.379 brengt. Als besluit hieruit stelt E. De Temmerman, voorzitter van het beheersorgaan van de POB, dat 'de initiatieven die door de inrichtende overheid wer den genomen, beantwoorden aan de reële behoeften van de biblio- teekgebruiker. Bovendien hebben de diverse promotiecampagnes aangetoond dat ze impakt hebben op de leesaktiviteit en het leesge drag van onze bevolking'. Nog meer service Het beheersorgaan wil zeker geen soort advieskommissie zijn zonder armslag maar een orgaan dat een positief biblioteekbeleid wil realise ren. Van bij de start werd een be- Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie leidsprogramma opgesteld dat in de mate van het mogelijke netjes afge werkt wordt. Een paar projekten werden reeds afgewerkt maar een verdere uitwerking van andere volgt. Op dat vlak citeert men de verdere automatisering van de POB, de nieuwbouw waarmee men eerlang zal starten en de steeds noodzakelijke - en verplichte - uit breiding van de boekenkollekties. Het is logisch dat een stijgend bi- blioteekbezoek meer werk bij brengt voor het personeel en daar om dringt het beheersorgaan aan op een verhoging van het personeelsef- fektief. Dank zij de automatisering is op het huidig ogenblik een computerbe stand toegankelijk voor 2.800 boe ken maar aangezien de inspektie aandringt op biblioteekuitbreiding rekent men op het gemeentebe stuur om het bouwdossier voorrang te verlenen. Het biblioteekwezen behoort tot de 'zachte sektor' en wordt nogal eens verwaarloosd maar het beheersorgaan van Erpe- Mere zet zich in om de betrokken dienst vlot te laten werken want een biblioteek is er niet alleen voor de boekenworm maar het is evenzeer een dienst voor informatie en ont spanning naar de volledige bevol king toe. In het keurig verslag maken we ken nis met het beheer (vorm, leden en bevoegdheden), het beheersorgaan dat vorig jaar vier keer vergaderde en als hoogtepunt dc organisatie van de jeugdboekenweek die nu elk jaar geprogrammeerd wordt. In de vergadering van februari 1991 stel den zij ook een advies op in verband met de noodzakelijke uitbreiding van de biblioteek. Na vijf jaar wer king is er een gestadige groei op alle vlakken en daarom vond het be heersorgaan dat de biblioteek 'drin gend aan infrastrukturele uitbouw toe is'. Naast de algemene nood wendigheden legde men ook dc na druk op speciale noden: 'Tevens is er grote nood aan meer ruimte voor wat betreft opzoekingswerk, lees onderzoek en aanverwante aktivi- teiten die het biblioteekgebruik om kaderen, zodat ook meer lecsruim- te dient geboden aan de talrijke ge ïnteresseerde bezoekers'. Een ander argument voor de uit breiding is het blijvend te kunnen beantwoorden aan de in het biblio teekdekreet vastgestelde normen van dienstverlening, ontleen- en leeskomfort. Aktiviteiten Het beheersorgaan houdt het niet alleen bij enkele vergaderingen maar organiseert ook nog andere aktiviteiten die de gemeentelijke bi blioteek beter moeten leren ken nen. In 1991 hebben een tiental klassen in schoolverband de biblio teek bezocht om de kinderen weg wijs te maken in de interne werking en zij betekenen een optie voor toe komstige leden. Daarna waren er geleide bezoeken met gepensioneerden en KAV-af- delingen en naar aanleiding van schoolbezoeken werden boeken pakketten bezorgd aan diverse on- derwijsnetten. In de biblioteek zelf werd als promotie enerzijds een boekentafel verzorgd ter gelegen heid van bekroonde schrijvers en anderzijds werkte men periodieke tema's uit over recente gebeurtenis sen. In het verslag worden de werking en de resultaten gedetailleerd be schreven met tabellen en grafieken over de kollekties en de uitleningen, de bezoekers en de gebruikers, de herkomst van de leden (hoogste procent uit Bambrugge), de reke ning en de begroting. In deze reke ning zien we o.a. dat er ruim 850.000 fr besteed werd aan de aankoop van kollekties. Jeugdboekenweek Net zoals vorig jaar zal er opnieuw een promotiecampagne georgani seerd worden om de jeugdlektuur te bevorderen. Het eindpunt van de 'weg naar boekegem' lag in Steen berg en ook dit jaar geeft men er afspraak op 23 en 26 maart e.k. Het beheersorgaan heeft praktisch hetzelfde stramien gevolgd als vorig jaar want op 23 maart is Kathl. Bol- lue te gast voor een vertelvoormid- dag in de jeugdbiblioteek. In de na middag is er de ontmoeting met jeugdschrijver Jul. Van Remoorte- re in de raadzaal van het gemeente huis. Op donderdag 26 maart komt K. Bollue vertellen maar dit keer voor de kleuters en in de namiddag is het terug de beurt aan J. Van Remoortere. 's Avonds om 19 uur kan men kennis maken met Joris Vermassen, striptekenaar van eigen bodem. De Merenaar, die schrijft onder de pseudoniem Frits Van den Heuvel, zal aan de jeugd vertellen hoe een stripverhaal werkelijk tot leven komt. Tijdens de jeugdboekenweek zal de jeugd van Erpe-Mere werken aan een opstel over 'Grielen' en de prijsuitreiking van deze wedstrijd zal plaats hebben rond 20 uur. JV Zopas werd het bevolkingscijfer van Groot-Aalst, opgesteld door de diensten van Rijksregister en afge sloten op 31 december 1991, be kend gemaakt. Uit studie van dit rapport kan men afleiden dat de bevolking van Aalst geleidelijk aangroeit, echter alleen in sommige deelgemeenten. Het to taal aantal inwoners eind vorig jaar bedroeg 76.456 waarvan 37.485 mannen en 38.971 vrouwen. Ten overstaan van eind 1990 betekende dit een stijging met 4 inwoners. Aalst centrum zelf ontvolkt met 132 inwoners maar de deelgemeenten (+98), Gijzegem (+55), Hofstade (+32), Mcldcrt (+35), en Nieuwer- kerken (+34) winnen dit ruim schoots terug. Moorsel verliest 21 inwoners en Baardegem 11. Op 1 januari 1992 hebben de onder scheiden gemeenten van Groot- Aalst, volgend aantal inwoners: Aalst centrum: 39.848, Erembode- gem 10.753, Nieuwerkerken: 5.547, Hofstade: 5.287, Moorsel: 4.580, Gijzegem: 3.132, Meldert: 2.850, Herdersem: 2.634 en Baardegem: 1.820 inwoners. In het jaartotaal 1 januari 1992 wer den 1.419 vreemdelingen geteld waarvan 829 mannen en 590 vrou wen, verdeeld over volgende natio naliteiten: 612 Europeanen (voor namelijk Spanjaarden en nederlan- ders), 446 Aziaten (waarvan 389 Turken), 330 Afrikanen (waarvan 255 Marokanen), 6 Amerikanen en 12 mensen van diverse oorsprong en herkomst. Van het totaal van 1.419 vreemdelingen, zijn er 203 in geschreven in het vreemdelingenre gister, 1.211 in het bevolkingsregi ster en 5 in het register van Europe se ambtenaren. Het overschot tussen geboorten en overlijdens bedraagt 15 eenheden en het verschil in inschrijvingen en uitschrijven van burgers bedraagt 79 eenheden in het voordeel van de inwijkelingen. p.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 1