Karnavaltraditie bezemdans en ajuinenworp Weekblad van Dender- Durme- en I Seheldestreek Flitser zorgt voor hilariteit in Aalsterse maandagstoet SBË De Voorpost VRIJDAG 6 MAART 1992 45e JAARGANG NR. 10 - 50 F r- f Aalst. Een van de kleine Gillis klaar UsL Een trapje hoger rteje veel beier (a> voor de oplochl (a) \m& een ongebreideld feestvieren, dansen, drinken en stoeten kijken, V/tttent karnaval voor Aalst ook een feest van emotie en traditie. Zo Hirdfa aiaandagnamiddagde in het goud gemaskerde Gilles verwelkomd melde spreekwoordelijke krop in de keel. I)e traditionele uitvoering van de bezemdans van de Gilles werd gevolgd door de ajuinenworp, waar duizen- grijpgrage handen klaar stonden om «als het effe kon» de gouden ajuin te kunnen veroveren. Lang vóór het geplande aanvangs- uur stond een niet tc tellen massa klaar voor de ingang van het Aal- sterse stadhuis. Het was wachten op de Aalstcrse Gilles die op de Grote Markt hun jaarlijkse bezemdans zouden uitvoeren. Dit gebeurde voor het eerst in 1973. Bij dit optre den zetten de Gilles een goudkleu rig masker op en hanteren zij kleur rijke heksenbezems. Om halfdrie kon de «lenteverering» beginnen. De zonderling gemaskerden stel den zich op. Abrupt startte het tromgeroffel, gevolgd door de rit mische muziek. De bezems werden door de dansers in welbepaalde richting krachtig heen en weer ge zwaaid. Tegelijkertijd stampten ze de grond aan met hun klompen. Het hele bewegingsspel, samen met het lawaai van de rinkelende bellen, moet alle boze geesten verjagen. Even later draaiden de dansers rond de in het midden opgestelde Gilles. Op die manier willen zij ook de «Gille» van alle onheil vrijwaren. Blijkbaar hadden de Gilles reeds zondag de weergoden goedgestemd en volgens de traditie zou nu niets meer een goede oogst en een voor spoedig jaar in de weg staan. Ajuinenworp Na een halfuurtje verschoof de aan dacht van het publiek opnieuw naar de ingang van het stadhuis. Keizer Kamiel was gearriveerd en de leden van het feestkomitce begonnen de prijzen van de ajuinenworp uit te stallen. Het stadhuis werd door burgemees ter en schepenen afgestaan aan prins Pascal en Keizer Kamiel. Bei de centrale karnavalfiguren ver schenen op het balkon van het stad huis. Burgemeester Annie De AalstFloreken was ook present op de Aalsl sjjk me, ie lederb rechtstreeks uil Chicago (a) maandagstoet met z n Mercedeskoels (a) Maght, getooid met een beeldig hoedje, schepen De Meerleer als matroos, schepen De Smedt als Pierrot en het clownkoppel ge vormd door schepen Doorns en Gracienne Van Nieuwenborgh sta ken gearmd de markt over om op hun werpplaats post te vatten. Na het clekoreren van de burge meester in de «Orde van de stop sels» kon de werp- en grabbelpartij beginnen. Honderden prijzen wa ren er te winnen door de gelukkigen die een genummerde ajuin konden buit maken. «Tot een wasmachicn toe», beweerde Keizer Kamiel, maar buiten schoenen, klokradio's, dozen koekjes, dienschotel en zelfs een salonzetel werd toch het meest verlangd naar het vinden van de gouden ajuin. Keizer Kamiel gaf het startsein en de massa duwde en trok, zou ongelukken doen om toch maar iets te grabbel te krijgen. Het was vlug voorbij. Vlug de kleurige wikkel ontgoocheld in de zak weg moffelen en gauw op de foor de tegenslag gaan vergeten of triom fantelijk naar het stadhuis trekken om de prijs te gaan afhalen. Gouden ajuin De twaalfjarige Stijn Nevens uit de Leuvensestraat 120 te Erembode- gem was met nummer 900 de geluk kige winnaar van het jaarlijks zo begeerde kleinood, al een paar jaar ontworpen door Ignacc Verhoeven uit Erpe-Mere. Ignacc Verhoeven is onderhouds- man van beroep, maar in zijn vrije lijd leeft hij zich graag uit in iets totaal anders. Sinds jaren is hij leer ling aan de keramiekklas van de Aalstersc kunstakademie. Vorig jaar werd hij door een leraar na mens het stadsbestuur aangespro ken om het gouden beeldje voor de ajuinworp te ontwerpen en uit te voeren. De ajuin van Ignace Ver hoeven is een realistische weergave van de ajuinbol, waarbij veel aan dacht werd besteed aan de wrieme lende wortels. K Maandagstoet Na de aktiviteiten op de Grote Markt zwermden de toeschouwers uit over de centrumstraten om een goed plaatsje te bemachtigen langs het trajekt van de stoet. Keizer Ka miel en Prins Pascal maakten zich klaar. Het derde luik van de karna- valeske maandagnamiddag kon" starten. En de burgemeester deed het weer zij opende de stoet, ver kleed en op een «brommerken», ge flankeerd door twee politieagenten op zware motoren. Ook maandag was een dag van hoogtepunten. Voor en van het pu bliek van Oilsjt dan ook niet anders dan woorden van lof. Nadat alle groepen hun prijzen hadden mogen in ontvangst nemen in de Keizers- hallen stond er dan ook geen maat meer op het feestvieren. Om vier uur in de ochtend was de Aalsterse Grote Markt nog één brullende a- rena van karnavalvierend Oilsjt. (P.H.) Aalst. Een massa volk in de straten van Aalst (a) Aalst. Een massa volk in het zon overgoten Aalst (a) Aalst. Ignace Verhoeven uit Erpe-Mere mocht de erg begeerde gouden ajuin in ontvangst nemen uit de handen van keizer Kamiel en prins Pascal (a) Blijkbaar was een student toch ergens het noorden of het zuiden Kwijtgeraakt. Tijdens de maandagstoet nam hij prompt plaats tussen de groepen in zijn «adamskostuum». Twee agenten in burger vonden zijn optreden te komisch en ongepast en plukten hem onmiddellijk van de straat. «Nog nooit zoiets gezien misschien wauwelde de flitser tegen de genten, toen hij ingerekend werd. Een andere karnavalvierder stelde hem broederlijk een witte kiel ter beschikking om zijn naaktheid te bedekken tijdens diens gedwongen optocht naar het politiebureau. Honderden karnavalisten waren ge lige van het incident. De betrokkene werd geverbaliseerd. Of Prins Pascal van zijn bijzondere feestmacht gebruik heeft gemaakt om de flitser van vervolging te ontslaan, is nog niet bekend. 1 (P.H.) Aalst. De fanfare van de Gillis aan het werk (a) ksta f* Fadage"e'1 Ze we,en he'ook ni" m kunnen he'dus nie' voortvertei- Een beeld u„ de maandagstoet (a

De Voorpost | 1992 | | pagina 1