Schrikkelnacht met verklede Jeflkes en 1001 Katrienen... Peper en zout van Aalsters karnavaltnenu... Siliconologie voor Oilsjterse karnavalisten 6 - 6.3.1992 - De Voorpost Wervelende Aalsterse Karnavalnachten Vroeger speelde zich een groot stuk van het Aalsterse karnavalgebeuren af op de traditionele karnavalbais. Vele bals verdwenen en enkele weten de traditie echter nog hoog te houden. Zo werd het zaterdag vanaf midder nacht drummen in de Sint-Annazaal op het Jefkesbal terwijl voor de deelgemeenten de spits werd afgebeten te Moorsel waar op het verkleed karnaval TD van J.K. Alewin tal van karnavalisten naar de Katholieke Kring wisten te lokken. Blikv anger bleef uiteraard het Katrienenbal waar de Koninklijke Aloude Rederijkerskamer de Catharinisten steevast dé ruime belangstelling kon trekken op zijn 57ste editie onder de titel van 1.001 Schrikkelnacht. Het Katrienenbal is één van de ten te kunnen inslaan. Hier en daar laatste hardnekkige overlevers van wel wat Chinezen, Kozakken of Or de vroegere geroemde Oilsjterse thodoxen, maar sultans en buikdan- karnavalbals. Traditioneel gebeurt seressen waren toch ver in de min- waardering van de jury wegdroeg. Opgemerkt werden bij de kleine groepen de «"erloeren geloeipen Oilsjterse Ajoinen» en de vliegende dubbele politieke functie van bur gemeester De Maght. «Een ver schrikkelijke nachtmerre vèrden Iendracht» uitbeelding van nr. 21 tapijten van Tonton Tapis. Als eer- werd door de jury ten slotte aange- sten kwamen echter uit de bus nr. 29 wezen als het meest karnavaleske. als «1001 schrikkelnachten in 't fort Dat de Eendrachtploeg misschien van wantraawen» uitgebeeld als een kater te wachten staat zal spijtig Oilsjterse Tettentoerens,van ten» voorzien. genoeg door een karnavaleske zins speling niet kunnen weggewerkt Bij de groepen moesten door «de worden. Keizer Kamiel blijft echter Oilsjterse Insekticiden», de «Coca- rotsvast meedelen dat «weir voesj Colablikjes», de «Schrikkelspinne- koppen» en «Ons baaien kinnen doen...... Aalst. Stil zitten is er niet bij. De Katharinisten moeten iedereen ertoe krijgend beentjes te laten uitslaan (a) Aalst. Slemmig Jefkesbal, de traditie werd grandioos voortgezet (a) dit onder een bepaald voorop gezet thema. Het reeds voor vorig jaar voorzien oosterse thema werd we gens de golfoorlog tijdelijk afge voerd en dit jaar terug bovenge haald. Droomsferen werden opge roepen onder 1.100 Schrikkelnacht- titcis. Dit vormde dan ook de leid draad tot een soort verkleedpartij die echter geen verplichting tot deelname aan het bal is. Als tradi tionele clown of eventuele Voil Jeannct wordt men evengoed toe gelaten. Tcmaverklcding wordt echter het meest aanbevolen en ver groot eventuele kansen bij dc ver- kleedwedstrijd. Rond een uur of twee werd de wed strijd gejureerd verbonden aan de mooiste of originele uitdossing. Dit jaar bestond de jury uit Keizer Ka miel, Antoine Van der Heyden uit de Prinsencaemere en Herman Slagmulder, Nicole Gits en Mar leen Van Neck uit de hoek van de Catharinisten. In de verkleedkast hadden blijkbaar weinigen het materiaal gevonden om de richting van het Verre Oos- derheid. Verkl eedwedstrijd Vier prijzen waren voorzien voor vier verschillende kategorieën, ter wijl er ook nog lauwering voorzien was voor het best gekozen thema en het meest karnavaleske. Bij de individuelen kreeg men krea- ties te zien zoals «De schrikkelijke Vlomsen toeren van Bagdad», «An- nieken, een propere Voil Jeannet» en een verdwaasde «larpin», een raar konijn dat aan de verkeerde kant het podium afslenterde en in de orkestbak van Dick Barry, sfeer maker van dienst, terechtkwam. De prijs in deze kategorie ging echter naar nr. 30 die verkleed als een soort van Aladin-toverlamp het lo go meedroeg van «Ik wensj eir alle- mool 1001 schrikkelijke karnaval- ouvenden». Bij de koppels traden een paar merkwaardige straatlantaarns aan, een paar «schrikkelmoilen en twee goede feeksen». De zege ging ech ter naar groep nr. 10 die als «Fata morgana; ziedet nie, ziedet na» de toeiveren», de duimen leggen voor nr. 13 die als vreemdsoortige we zens verwezen naar «1.001 nachten gevroedj en toch gekloetj». Speciale prijs voor het thema ging naar nr. 7 met «'t Verrosjelken van Annie-Baba en her 2 zeitelkes», de zoveelste karnavalske alusic op de Aalst. Op het Katrienenbal zijn origi naliteit en kreativiteit troef (a Op vrijdag 13 maart zal kardinaal Danneels bij hem thuis op de Wolle- markt 15 te Mechelen weer de ouders ontvangen voor een gespreksavond. Voor meer inlichtingen Aartsbisdom Mechelen-Brussel, Wollemarkt 15 te 2800Mechelen (015/21.65.01. en vra gen naar Toon Osaer). Tijdens de paasvakantie organizeert het Pedagogisch Instituut Vives vier kursussen 'Basisvorming Jeugd- verantwoordelijkheid'. Voor meer in formatie en inschrijvingen kan men terecht op het Vives sekretariaat, Cor- doeaniersstraat. 13 te 8000 Brugge 050134.06.70 Aalst. Met '1001 nachten gevroedj en toch gekloetj' behaalde deze groep it prijs van de grote groepen op het Katrienenbal (a) Aalst. De verschrikkelijk stemmige schrikkelnacht van de Katrienen (a) Karnavaljuryleden Jo Beeckman en André Govaert konden het zich niet laten ook op een eigen manier hun karnavalspirit uit te leven. Ze waren gans het voorbije weekend op elke gelegenheid dan ook te zien als Silico- nologische Dokter Memmens en Dokter Van der Loezen. Aalst. Allerlei kleine groepjes mengen zich in de stoet en zorgen voor een aparte sfeer (a) In de Aalsterse kamavalstoet zijn er eerst en vooral de grote en gere nommeerde groepen te zien die jaarlijks grotere en duurdere wa gens maken en hier meestal nadien ook naar andere stoeten mee trek ken. Daarnaast zijn er de kleinere gelegenheidsgroepen en verklede «enkelingen» die tussen de grote groepen door hun spiritueel gege ven tonen dat - al is het veel minder monumentaal - daarom niet min der karnavalesk is. Door het feit dat ze veel later met hun voorbereiding beginnen, kunnen ze veel meer in spelen op de dichtste aktualiteit. Ze spelen direkter in en hoeven zich veel minder zorgen te maken met betrekking tot behaalde prijzen. Ze doen minder water in hun wijn en zijn in feite het meest autentiek «Oilsjters» te noemen. Aalst. Lang niet iedereen vindt Paula D'Hondt even sympatiek (a) Zoals elk jaar kwamen ook dit jaar de meest uiteenlopende thema's aan bod. Gaande van de ontdekking van Amerika tot de sekstelefoon. Bepaalde gegevens zoals de figuur van Jean-Pierre Van Rossem en de vooraf zo volprezen «Propere Voil Jeannet» waren dan weer als een rode draad door de hele stoet ver weven. De laatste verkiezingen werden uiteraard weer op de korrel geno men en de politieke partijen werden vertegenwoordigd door «met knot sen rondlopende mandatarissen in een junglepolitiek van Belzjen». «Oit sympatie vér Paula D'Hondt» werd een wagentje met een onvoor stelbare hoop rotzooi door een schaap voortgesleept en trokken Turken door de Aalsterse stede met een nog rokend oventje, terwijl een militair in nazi-uniform en boks- handschoenen de Hitler-groet bracht. Naast de politieke dubbelman- daat-situatie van burgemeester A. De Maght werd, zoals voorzien, Eendracht Aalst terdege op de kor rel genomen. Een aantal mobiele betonmolens rukten op om de de gradatie van de Aalsterse trots als nog te verijdelen met de slogan «Be- tong onder 't gazong of den Ien dracht zakt vedrom». Bij een andere groep werd al een uitverkoop georganiseerd van Een- dracht-relikwieën zoals met de val van de Berlijnse muur. Allerhande «zwarte negers» werden te koop aangeboden en het P. Comelissta- dion werd al te huur gezet. Propere Voil Jeannetten waren er in alle maten en verpakkingen, tot kerstverpakking toe. Sommigen met opgeblonken kinderkoets en glimmende strikken. De uitspraak van de burgemeester aan het adres van de inbreukplegers op het histo rische imago van deze Oilsjterse fi guur werd zeker au sérieux geno men. Ook buiten de stadsgrenzen werd er gekeken men droeg de Sovjetunie plechtig ten grave onder de kreet «Urbi et Orbi» en de Santa Maria voer nog maar eens af met Christof- fel Columbus naar Amerika. De nieuwe Samson kwam aan de beurt, al was het zelfs als toekomstig hotdog-attribuut. Radio Donna kwam op vèr reklam en seks met een «Piepsjo van Goeie Kiekes» en voor XTC en het stedelijk dierenasiel werd gralijk bedankt. (W)arme Kla ren trokken met een Mercedes SE naar het buitenland terwijl een op tocht van oudstrijders zich vooraf content stelde met de gedachte van «Al zemmen nog zoeie grois, wer verdienen toch den ieste prois». Of hiermee op Lotjonslos gealudeerd werd, lieten ze echter in het mid- Het belang van een degelijk ge vormde boezem om mee te kunnen «uitpakken» in stoeten en op de VoilJeannettendag, werd door bei den onder ogen van de karnavalis ten gebracht. Gewapend met kata- loog en valies met presentexempla ren en modellen liepen ze dan ook het Oilsjters karnavallandschap af. Om bij «gevallen in nood» hun dien sten aan te bieden. Zij demonstreerden technieken en metodes voor doe-het-zelvers, en «waren ze te groeët», dan was de oplossing heel eenvoudig «we da- ven ze plat». Alles wercT duidelijk geïllustreerd aan de hand van hun uitgebreide dokumentatiemap. Ten gerieve van groepen werden ook boezems behandeld per dozijn en ter gelegenheid van hun «open- deur-dag» werd ook wel uitverkoop gehouden van overnamen die men had moeten doen bij «nieuwe place- menten». In de reklamebundel priiktc dc foto van Herman De Croo als bijzonder tevreden klant en werd bevestigd dat zelfs zij - Annieken Dc Maght - er twee nieuwe kon krijgen. Een hele wachtlijst van klanten die een behandelingsaanvraag hadden in gediend bevestigde de intensiviteit van hun werkinghierop prijkten namen als Chris Lievens-Borms. Mieke Blommaert en anderen. Hiervoor werd door beide specialis ten o.a. de methode van «mouton retourné of omgekeerd schaap» voorgesteld. (P.ft) den. (P.H.) Aalst. Twee juryleden van de stoet hielden 'voor het vertrek van de kavalkade hun eigen spirituele inbreng (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 6