Centrum Netwerk spreidt «Een bed van dons en dooie kippen» voor Voil Jeanetten van Oilsjt De Aalsterse Voil Jeannet werd in ere hersteld De Voorpost - 6.3.1992 - 9 Aalst. Ook op zondag maken de Voil Jeanetten zich op voor een rondgang a) Aalst. Er zijn mooie en lelijke, maar dat is een subjektief /criterium (aAalst. Me moi gienen ambras, want ik ben en voil jeannette me klas (a Vanuit het stadsbestuur was bij de beuren heel wat initiatief hier- Blijkbaar heeft het allemaal zijn nut roorbereiding van het karnavalge- omtrent genomen en de slagzin gehad en trokken op dinsdag een 2.000-tal Voil Jeannetten in een «propere» optocht door het Aal- sterse centrum. Het werd een triomftocht van de gevaloriseerde Voil Jeannet en de blaam die op de Aalsterse karnavalist woog, werd weggenomen. Trouwens het hele karnavalgebeu- ren 1992 werd dinsdag voor burge meester A. De Maght bij een tussenevaluatie als bijzonder posi tief omschreven. Zij deelde het vol gende mee Ondanks de massale publieke be langstelling voor het karnavalge- beuren 1992 zowel op zondag als op maandag, is alles vlot, veilig en or delijk verlopen. EHBO, de 100-centrale en dienst verlening van de brandweer Mit. De kinderkoets is een brood no- Aalst. Het zwembrilletje doet het hele- De coördinatie tussen de verschii- digattribuut voor de Voil Jeanet (u) maal bij deze Voil Jeanet (a) lende ambulancediensten, de 100, Aalst. De boodschap is duidelijk (a) Aalst. 7.e nemen alle vormen en maten aan (a) het Rode Kruis en het Vlaamse Kruis is vlekkeloos verlopen. Er was ook een brandweerofficier in de re giekamer van de stoeten met dienst, zodat elke ambulance en/of brand weervoertuig onmiddellijk voor zijn vertrek een reisroute meekreeg re kening houdend met de vorderin gen van de karnavaloptochten, met als resultaat dat alle hulpvoertuigen zeer snel ter plaatse waren zonder hinder te ondervinden van het feest- en stoetgebeuren. Het is echter zeer kalm geweest wat betreft het aantal oproepen, er zijn er niet meer geweest dan op een doorsnee-weekend. De EHBO-post op het stadhuis le verde prima werk. Enkele mensen met breuken en diepe snijwonden dienden te worden vervoerd naar het ziekenhuis voor verdere verzor ging. Deze verwondingen waren vooral het gevolg van valpartijen op en rond de Grote Markt. Spijtig wa ren de talrijke gebroken glazen op de straat, die vooral zorgden voor verwondingen. De technische diensten van het Ge meentebestuur Onze taak heeft zich dit jaar geluk kig beperkt tot logistieke steun aan de vooraf geplande veiligheidsvoor zieningen en aktiviteiten met daar enboven het dagelijks opkuiswerk van de «feestzone». Als algemene konklusie stelde bur gemeester De Maght dan ook dat, wanneer alles verliep zoals maan dag en dinsdag, iedere Aalstenaar fier mag zeggen dat Aalst karnaval 1992 niet alleen uitbundig en den derend, maar ook veilig was. Zij omschreef het feest als een gewel dig karnaval, zonder geweld. Zij wenste dan ook haar oprechte dank uit te drukken aan alle mede werkers en alle karnavalisten. (P.H.) Bet Aalsterse Vastenavondfeest wordt elk jaar traditioneel afgesloten met de Voil Jeannettenstoet waarna het feest wordt verdergezet en afgesloten «Me moi gienen ambras want ik ben 'n Jeannet mee klas» was in. Ook in met de verbranding van de vastenavondpop. Na de ontaarding van de de karnavalstoet werd het thema manier waarop de figuur van de Voil Jeannet werd geïnterpreteerd in de stoet van vorig jaar is hier heel wat om te doen geweest. De TV-beelden 111V, hieromtrent hadden velen geschokt en tot nadenken gebracht. Hier moest gekleed6 iets aan gedaan worden. van de «Propere Voil Jeannet» op alle mogelijke manieren in- en uit- Juist voor de Aalsterse Karnavalviering bruisend zou van start gaan, werd in Centrum Netwerk aan de De Ridderstraat van Aalst de sfeer er in gebracht, door op vrijdagavond de dichtbundel «Bed van dons en dooie kippen» van Willie Verheggevoor te stellen. Deze Poëtische benadering naar foto's van Eril Ledegen van het verschijnsel Voil Jeanet, wist heel wat publieke belangstelling te trekken. De voorstelling werd op smaak ge bracht door de aanwezigheid van een paar geroutineerde Voil Jeanetten meesterlijk omschreven door woordkunstenaar Keizer Kamiel. Essayist Herwig Leus bracht een wetenschappelijke benadering van het met woor den bezongen fenomeen, passend ingeleid door schepen Gracienne Van Nïeuwenborgh. De Aalsterse Voil Jeanet, er is al veel over gezegd, ze wordt geprezen en verguisd, maar voor elke echte Aalstenaar is ze het zout en peper van onze karnaval. Geboren in een niet meer echt voorstelbaar verle den, haar oorspronkelijke sociale klasse nu naar alle lagen uitgebreid, de attributen dezelfde gebleven: de BH, het korset, de «sacoche», de jarretelles, de hoed met voile, de «kinderkoets», de kapotte paraplu, de vogelkooi mét haring... Inhoudelijk ook nog steeds dezelf de en nu, in een tijd waarin het voor velen niet goed gaat, actueler in be leving dan ooit. Want de Voil Jea net, dat is ook een stuk protest, een stuk anarchie, een seksuele knip oog, een uitlaatklep éénmaal per jaar, een gevatte bek die iedereen ongezouten zijn vet geeft, een af reageren, een bespotting van alles wat burgerlijk of gezag is, een volkse tekening, maar ook een stukje droom, een stukje vlucht voor de wereld en zichzelf. Een Voil Jeanet heeft in al haar brutaliteit iets ont roerends. De karnavalisten weten dat, maar staan daar eigenlijk niet echt bij stil. Het zit zo immers zelf in meer of mindere mate in het bloed. Er is dan ook een dichter nodig om het Voil Jeanet-fenomeen in woorden te kunnen vatten, maar dan een dich ter die zich in haar huid gestoken heeft, die niet alleen toeschouwer gebleven is. Willy Verhegghe dus. Willy die haar fijn tekent, raak ook, van gevoel tot kritische essentie komt, via lijnen van taal. Enkele sprokkelingen uit «Bed van dons en dooie kippen», illustreren dit per- fekt. Uit de dichtbundel geciteerd: Cyriel maakt zich tot vrouw Je ruikt zo de verf van Bosch en Breughel De burger voelt zich niet meer veilig Wee arm of fluitje van de wet die haar stokken in de wielen steken Afgedragen lingerie als basse-cou- ture Een feest voor tatertong en hitsig oog Achter het mysterie van de voile vervaagt de droegheid van het leven Ook vandaag nog «voor gene chan- terik peu» Een Voil Jeanet tot poëzie gewor den of werd haar poëzie verwoord? Een échte Voil Jeanet dus, niet de vulgaire uitgave van hen die het niet begrepen hebben, van hen die haar naam niet waardig zijn. Deze bundel is een erkenning én een lofrede op haar authenticiteit, moge hij meehelpen alle bevuilers van haar imago te weren. In het boek «Bed van dons en dooie kippen» zorgen de fotograaf Erik Ledegen en de dichter Willie Ver hegghe voor een poëtisch sfeer beeld over een uniek karnavalfeno- meen: de Voil Jeanetten van Aalst. Aan de hand van 25 foto's en even veel gedichten weten fotograaf en dichter een ongewoon maar trouw beeld te schetsen van deze uitzon derlijke travestie-optredens die jaar in jaar uit het Aalsters karnaval kleur en smaak geven. Neem de Voil Jeanetten uit het Aalsters kar- navalbeeld weg en je krijgt een kar naval zoals vele andere, Louis Paul Boon wist waarover hij het had toen hij ooit in één van zijn kursiefjes voor het dagblad Vooruit schreef: «Karnaval in Olsjt moet je zien op maandag en vooral dinsdag, als de Voil Jeanetten hun ronde doen». In het boek wordt overigens een interview afgedrukt dat Willie Ver hegghe in 1978 met dezelfde Louis Paul Boon over het Aalsters karna val had. Verhegghe is met dit nieuw boek aan zijn 15e dichtbindel toe, hij verwierf vooral bekendheid met zijn poëzie over de wielersport en over de wereld van de mentaal gc- handikapten. Naast de figuur van Cyriel Troch uit de Vakschoolstraat - hij was op de dichtbundel voorstelling als Voil Jeanet aanwezig - die reeds van in 1937 deze figuur uitbeeld, zullen heel wat Aalsterse Karnavalisten zich in de dichtbundel terugvinden, «'t Es hen op 't loif geschreiven». De Dichtbundel «Bed van Dons een Dooie Kippen» of de Vuil Jeanet ten van Aalst, 25 gedichten met 25 foto's van Erik Ledegen wordt ver spreid door uitgeverij Debeer aan de prijs van 595 fr. Hij is te verkrij gen in de zaak Van de Putte aan de Korte Zoutstraat en de meeste kranten- en boekenwinkels in het Aalsterse. De dichter zelf woont in Pollare dorp 105 te 9401 Ninove. P.H. Aalst. PretensjeWaar hangt de klepel ergens (a) Aalst. Keizer Kamiel bracht in het Netwerkcentrum de karnavalsfeer op gang oi) de voorstelling van de nieuwe dichtbundel van Willy Verheghe (a) Aalst. Kamiel Serganl omschreef meesterlijk de oude en de nieuwe generatie van de voil Jeanet (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 9