De gehele provincie komt naar Aaigem wandelen 1992 De Kadees Aalst wandelen rondom Aaigem Niemandsland - Teleshop recyclage en krisisopvang BGJG Burst met toeristische dia-avond Wandelwisselbeker van de Aalsterse Kadees PROVINCIALE WANDELDAG OOST-VLAANDEREN WSV. DE KADEES AALST 2 - 13.3.1992 - De Voorpost Alhoewel de wandel sportvereniging in Aalst resideert, komen 'De Kadees' toch reeds een paar jaar de landelijke gemeente Aaigem opzoeken om er hun jaarlijkse wandeldag te organiseren. Dit jaar staat de wandelclub voor de organisatie van de 'Provinciale Wandeldag' en op zondag 15 maart staat die onder het motto 'Rondom Aaigem'. Tussen de twee en driedui zend wandelaars zullen deze deelgemeente van Erpe-Mere overspoelen om er een van de vier afstanden af te leggen. De inwoners van het Godvergeten boerendorp van Jan De Wilde hoeven echter niet bevreesd te zijn voor deze invasie want het is een milieu-vriendelijk initiatief dat geenszins de rust verstoort. De Kadees De wandeltocht in Aaigem is voor de Kadees de zestiende voettocht die zij op grote schaal inrichten want zij startten hun aktiviteiten in 1974 in clubverband nadat ze eerst als gewone individuen de natuur in trokken. De naam heeft men ont leend aan deze van het jeugdhuis 'Kadee7 en deze werd gesuggereerd door Ant. Comelis die de honderd km.-lange Dodentocht tot een goed einde bracht. Het was pas in oktober 1976 dat men zich officieel liet aansluiten bij de West- en Oostvlaamse Wandel sportbond (W.O.W.B.) en dit voor al om organisatorische redenen. Uit noodzaak moesten de toenmalige bestuursleden elk een bedrag stor ten om een clubkas te spijzen maar zowel financiële als andere inspan ningen werden intussen ruim schoots beloond want toen al startte men met 56 leden en De Kadees waren hiermee een van de grootste aangesloten clubs. Hun eerste wandeltocht van Groot-Aalst in maart 1977 had al een overweldigend sukses want ze konden ruim 900 wandelaars in schrijven en na twee jaar werking was het ledenaantal verdubbeld, terwijl de tweede zelf georganiseer de wandeltocht meer dan duizend deelnemers naar Aalst lokte. In het zelfde jaar gingen zij in clubverband op verschillende plaatsen wandelen en stichtten zij een clubblad. Tot 1982 liep alles gesmeerd maar daar na ging het zelfs naar een diepte punt met slechts 684 deelnemers voor de wisselbekertocht. Intussen was M. De Wolf voorzitter gewor den maar die werd dan achtereen volgens opgevolgd door J. Van Im- pe die na een paar jaar de vereni ging opnieuw deed bloeien. In 1988 werd hij op zijn beurt vervangen door de huidige voorzitter Wilfr. De Vos. Uitzonderlijke prestaties Reeds tijdens het voorzitterschap van J. Van Impe kon men een ge stadige groei waarnemen en ook zijn opvolger W. De Vos wist deze trend aan te houden. Zo telde de wandelsportvereniging van Aalst in 1988 meer dan tweehonderd leden en op de wisselbekertocht van De Kadees waren meer dan tweedui zend deelnemers aanwezig. Het jaar daarop was bovendien een top jaar want de nieuwe voorzitter mo tiveerde zijn bestuur zodanig dat het aantal leden-wandelaars over de tweehonderdvijftig steeg en alle tochten samengeteld, waren ze dat jaar met 4.300 deelnemers verte genwoordigd op de onderscheiden wandelingen. De avondwandeling van 13 mei, nl. de 'Pee-KJak-Route' werd door de stad Aalst als de derde beste organi satie bekroond wat hen als 'sportlaureaat' deed bekronen in de kategorie van recreatiesport voor clubs. Daarbij organiseerden de Kadees dertien busreizen naar an dere wisselbekertochten in het Vlaamse land en hun deelname, tel kens met een groot percent van le den, leverde hen een derde plaats op in het daarnaar opgesteld klasse ment. De Kadees zijn al tweemaal derde en vorig jaar vierde geweest in de wisselbeker en dit is zeer uitzonder lijk omdat zij het meestal moeten opnemen tegen clubs uit West- Vlaanderen waar de bakermat ligt van de wandelsport en waar ze meestal een duizendtal leden tellen. In tegenstelling tot andere clubs telt de wandelvereniging uit Aalst slechts weinig papieren leden want de meeste zijn fervente wandelaars. Tijdens elk wandeltocht is er een gemiddelde van veertig procent aanwezig en dit maakt dat Oost- Vlaanderen op dat gebied toonaan gevend is ook al zijn er in West- Vlaanderen een paar die tot de voornaamste van het land behoren. Opvallend bij De Kadees is ook dat de laatste jaren steeds meer gezin nen aansluiten die geen grote af standen wensen maar alleen graag wandelen in gezinsverband. Vroe ger legde men iets of wat de nadruk op een soort van prestigewandelen terwijl men het nu meer gemoede lijk wil doen. Nu is het meer 'samen' wandelen zonder al te grote fysieke inspanningen te moeten leveren. Aaigem Dat men sinds een paar jaar van Aalst naar Aaigem komt wandelen is een voorstel van Et. Vermoesen. Bij de aanvang rezen veel proble men maar aangezien het rustige ka der dat in de doelstellingen past als Erpe-Mere. Ontwerp van de badge, uitgevoerd in donker- en lichtblai kleuren (jv) Provinciale wandeldag Wandelsportvereniging De Kadees is één van de aktiefste wandelvereni gingen uit de regio. Op zondag 15 maart organiseert WSV De Kadees voor de 16e keer een tocht door Aaigem. WSV De Kadees werd in 1974 opgericht en kende als wandelvereniging een snelle groei. De club neemt regelmatig deel aan wandelwedstrijden. Daar naast worden busreizen georganiseerd, een ledenblad uitgegeven en wordt een individueel jaarklassement opgemaakt In 1988 namen 2.161 wandelaars onder het voorzitterschap van Wil- deel aan de wisselbekertocht. In fried De Vos. De Kadees telden 1989 beleefde de club zijn topjaar toen 252 aktieve leden en konden rekenen op 4.300 deelnemers aan de verschillende aktiviteiten. Het leverde de club de titel 'Sportlau reaat in de rekreatiespoftvoor clubs' op. Ter gelegenheid van de provinciale wandeldag koos WSV De Kadees voor de traditionele en suksesrijke wisselbekerwandeltocht 'Rondom Aaigem'. Aaigem leent zich uitste kend tot een gezellige, landelijke tocht. 95% van het parcours gaat over verharde wegen. Er kan wor den geopteerd voor een 6,5 km wan deling, die ook toegankelijk is voor minder-validen en kinderwagens. Verder zijn er volgende afstanden: 1119 en 30 km. De 30 km-tocht gaat o.m. langs de watermolenruïne Everdal, de Zonnegemse hoeven, Heilbos, Vlekkem en Steenberg. Bij aankomst ontvangt elke deelnemer een geweven badge, ontworpen speciaal voor deze provinciale wan- NTS, de nieuwe vzw die de werking van HAK, de Aalsterse welzijns vzw Hulp-, Advies- en Kontaktcentrum overneemt, groepeert het krisisop- vangcentrum Niemandsland en de Teleshop Kledingen Meubelen (De Loods). Kort na de oprichting van HAK werd vrij vlug de nood aange voeld tot materiële hulpverlening en stroomden de vragen tot huisves ting, kleding en meubilair toe. Na een aantal jaren konden de vrijwil ligers dit materiële beheer niet meer aan. De vrijwilligers die met de zaak be gaan waren, ondervonden dat er heel veel materiële zaken werden weggeworpen en het recyclage idee won aldus meer en meer veld. Een afzonderlijke recyclage van kleding en meubelen was nodig en zo ont stond Teleshop. Daar werden arti kelen te koop aangeboden tegen zeer lage prijzen, zoals trouwens nu nog. Voor de aangeboden produk- tcn werd amper 1/10 van de wer kelijke waarde gevraagd of zelfs minder. Waar het nodig was wer den, op vraag van welzijnsdiensten en -werkers, zelfs goederen gratis ter beschikking gesteld. Aanpassing, uitbreiding, nieuwe in plantingen Teleshop Kleding is op het ogenblik nog gehuisvest in de Pontstraat te Aalst, tegenover het lyceum, maar verhuist in de loop van de maand juni naar de Hoogstraat 43. Tele shop Meubelen huist, samen met De Loods, in een pand aan de Stoofstraat (eigendom van Amy- lum). Hoewel er sprake is dat Amy- lum het pand in gebruik zou nemen, hoopt men op de positieve afloop van de onderhandelingen om de ak tiviteiten er nog drie jaar te kunnen verder zetten. Aanvankelijk dacht men bij Tele shop niet aan winst, maar die kwam er, ondanks de kleine bedragen die voor kleding en meubelen werden neergeteld. Dankzij die winst kon men een zestal jaar geleden een huis kopen waar later het krisisop- vangcentrum Niemandsland zich zou vestigen. Terzelfdertijd werden een aantal vrijwillige medewerkers gekonfron- teerd met aanvragen tot opname van mensen in krisissituatie. Alhoe wel men bij de aanvang een netwerk van opvanggezinnen had uitge bouwd bleef men zoeken naar huis vesting en personeel om een kri- siscentrum op te starten. In augustus '74 kreeg de vzw HAK een huis in bruikleen in de Kool- straat. Van '75 tot '76 was er een losse opvang voorzien echter zon der inwonende begeleiding. Tijdens die periode werd de noodzaak van dit laatste sterk duidelijk en zo opende in januari '77 het residentië le opvangcentrum zijn deuren. De nadruk lag er op materiële hulpver lening, de inhoudelijke hulpverle ning werd ambulant verzorgd door HAK. In '82 werd een aanvraag tot erken ning als onthaalcentrum ingediend en trad Niemandsland toe tot de Vereniging der Vlaamse Onthaalte huizen. De rekening werd pas een feit in 1986 meer bepaald met terug werkende kracht tot 1985. Met het nieuwe dekreet voor het Residentiëel Welzijnswerk, date rend van 1991 is Niemandsland er kend als krisisopvangcentrum. Sa men met De Schelpin Gent verde len zij de voor Oost-Vlaanderen er kende 20 bedden. Na 13 jaar steeds toenemende uit breiding in de Koolstraat, verhuisde het krisisopvangcentrum eind 1991 naar zijn nieuwe verblijfplaats op de Ledebaan 231-233 te Aalst (recht over Beko). In het kader van het nieuwe dekreet opende deze veran dering van verblijfplaats de moge lijkheid om bijkomend personeel aan te werven. De permanentie van 24 u op 24 u werd hierdoor gelijker en beter en de overbelasting van het personeel werd voor een groot deel opgelost. Het team van Niemandsland be staat uit 6 leden - 2 onder hen staan in voor de begeleiding in de leef ruimte, 4 verzorgen de sociaal-ad ministratieve begeleiding - zij wer ken hoofdzakelijk tijdens de kan-, tooruren d.w.z. van 9 tot 18 u. Avond- en weekendpermanenties worden door vrijwilligers waarge nomen. Er is ook een huisbewaar ster die inslapend is. Momenteel wordt er intens voort gebouwd aan de achterbouw d.i. de leefruimte voor de bewoners zodat hopelijk in het najaar meer werk ruimte ter beschikking zal zijn. Ho pelijk wordt het einde van dit jaar alles afgewerkt. Financiële steun blijft van harte welkom om de kontinuïteit van de werking te blijven in stand houden. Voor giften van 1.000 fr en meer kan een fiskaal attest bekomen worden, wanneer de bijdrage gestort wordt op rek. nr. 401-0012241-37 van Thuislozenzorg Vlaanderen, Diks- muidelaan 50 te 2600 Berchem- Antwerpen, met vermelding 'Nie mandsland Aalst'. PH WSV. DE KADEES deldag. De vrije start van 8 tot 15 uur wordt gegeven aan het Ontmoetingscen trum in de Ratmolenstraat te Aai gem. De aankomst is voorzien in zaal Torengalm, Aaigemdorp 94. Deelnemingsprijs bedraagt 40 fr (inclusief badge en postkaart). Groepen met minimum 20 deelne mers ontvangen een groepstrofee. Info: Willy Langelet 053/21.11.62, Wilfried De Vos 053/70.10.01, Etienne Vermoesen 053/78.24.22. PH uniek natuurgebied en de mede werking van het gemeentebestuur van Erpe-Mere, heeft men voor de ze omgeving geopteerd en sinds dien heeft men het zich niet be klaagd, ook was de beslissing pas na grondig overleg gevallen. Deze randgemeente van Aalst heeft op dat vlak nog heel wat te bieden en vooral de wijken van Aaigem stra len nog de rust uit die voor een wandelaar nog altijd de eerste ver eiste is. De Kadees beweren wel dat het een 'streek is zonder superlatie ven wat betreft geschiedenis of kunstpatrimonium' maar toch moe ten zij toegeven dat het nog een 'vrij gave landelijke omgeving betreft'. Wat meer is want verder stellen zij dat Aaigem een 'ideaal wandelge bied is, ietswat heuvelachtig, ruime horizonten en doorsneden door de vallei van de Molenbeek'. Nostal gisch voegen zij er zeer terecht aan toe! 'Jammer dat men de vele wind en watermolens meestal heeft laten verkommeren nu ze ekonomisch niet meer rendabel zijn'. Met deze provinciale wandeldag zijn De Kadees aan hun derde editie te Aaigem toe wat alleszins veelbe tekenend is. De anders zo rustige dorpskern wordt wel even wakker geschud door de massale toeloop van wandelaars uit alle streken maar De Kadees doen er alles aan opdat hun organisatie niet nadelig zou zijn voor de inwoners. Om de grote toeloop van de wandelaars te kunnen verwerken, op een zo vlot mogelijke manier, heeft men start en aankomstplaats van elkaar ge scheiden. De organisatie berust trouwens in de handen van 85 club leden om de verwachte twee tot drieduizend wandelaars op te van gen. De inschrijving gebeurt in het ont moetingscentrum aan de Ratmo lenstraat waar de deelnemers een gedetailleerd plan van hun af te leg gen afstand en parcours ontvangen. De aankomst is zoals de vorige ke ren in de Torengalm, dicht bij de kerk. Hier krijgt elke aangekomen deelnemer een prachtig geweven badge die speciaal voor deze Pro vinciale Wandcldag ontworpen werd. Het parcours omvat vier afstanden: 6,11,20 en 30 km. en bij elke afstand kan een mindervalidenwandeling bijgevoegd worden. Via een lussen- patroon vullen de afstanden elkaar aan en op verschillende plaatsen zijn controleposten voorzien. Elke deelnemer krijgt trouwens een schema waarop zijn gekozen af stand uitgestippeld is naar het voor beeld van het gekend wandelpa troon. De omloop van de minderva- liden (6 km) wordt in het geel aan geduid, de 11 km-wandelaars mot ten het rood volgen, de kleurt rood en groen samen zijn voorde! km. bedoeld en de drie kleuren wa den gevolgd door de deelnerra aan de 30 km. Zij die de grootst afstanden afleggen nemen zelfs et stukje van het aangrenzende Zoi negem mee. Het parcours in lussenpatroon zeer goed bewandelbaar voor mi dervaliden en men kan steeds g bruik maken van rustige wegen waarbij men gepoogd heeft om zo veel mogelijk eventuele autopar- cours te vermijden. De inschrijving bedraagt 40 ft waarin nog een tweede aandenken voorzien is, nl. een postkaart met de afbeelding van het ex-gemeentehuis van Aaigem, het huidige ontmoe tingscentrum. Wandelen ondergewaardeerd Zowel de Kadees-voorzitter De Vos als de algemene voorzitter van de Vlaamse Wandel en Jogging Liga zijn er van overtuigd dat de wandelsport ondergewaardeerd is maar toch is er een trend naar steeds meer wandelen. Algemeen voorzitter Alf. Lam- brechts vindt dat de wandelsport, zowel individueel als in clubver band, niet erg cffektief bckeker wordt. Het blijft binnen het domein van de media maar de laatste jaren is er toch een lichte doorbraak ge forceerd. Sinds de eerste nationale wandeldag, vijftien jaar geleden in Beernem georganiseerd, is er een stelselmatige vooruitgang en telt men nu 600.000 deelnemers per jaar in de federatie waar 186 clubs aan gesloten zijn die samen 27.000 le den tellen. De Provinciale wandeldag werd aan de Aalsterse Kadees toegekend om reden van hun goede uitslag in de wisselbeker. Hier hebben zij een hoog niveau bereikt maar het werd evenwel zeker geen prest igejaebt ook al verwijst de jaarlijkse rang schikking naar de degelijkheid van de club. Voorzitter Lambrechts bestempel de tenslotte nog dat 'gezien de ver houding van de leden Aalst alles zins toonaangevend is en een zeer grote vitaliteit uitstraalt wat wijstop een volledige inzet van de club'. Hij drukte nog zijn spijt uit over de jeugd die zich nog altijd niet inzel voor de wandelsport en bijgcvolgbij hen een miskenning inhoudt en zij er dus nog het belang niet van in zien. De paar duizend wandelaars die op 15 maart het kleine landelij ke Aaigem zullen overspoelen, kun nen misschien aan deze toestand wat veranderen. JV Aa Onder het tema 'Eén om te zien' trekt de Bond van Burst met zijn leden op vakantie. Het gaat echter niet ver weg want de tocht leidt de belangstellenden naar de Gemeen teschool op het Molenveld waar op 20 maart om 19.30 u een toeristische avond georganiseerd wordt. Het gaat meer bepaald over de reismo gelijkheden die er bestaan voor de leden van de BGJG en juist op die avond komt Eric De Pooter, voor zitter van Gezinsvakantie Famila- tours met enkele mogelijkheden op de voorsteltafel. Er komen heel wat tema's aan bod die zich lenen voor een werkelijke familievakantie: sport-, taal- en computervakanties. Andere tema's staan ter beschik king met o.a. zelfs cirkusvakanties. Daarnaast kan men ook terecht in de eigen vakantiecentra met een ei gen aanbod zowel voor binnen- als buitenland met eventuele mogelijk heden voor grootouders waarvoor een speciale planning gemaakt werd. Naast het informatisch gedeelte kan men het nodige materiaal ver krijgen aan de dokumentatietafel waarbij problemen een oplossing kunnen vinden. Deze info-avond kan dus een goede voorlichtingzijn voor dc komende vakantie waartj men nooit genoeg voorgelicht kan zijn. De avond wordt dan afgesloten met een gratis tombola waaraan waardebonnen verbonden zijn en rugzakken kunnen verdiend wor den om een zorgeloze vakantie te gemoet te gaan. JV Ook dit jaar hebben er volksdanstor- nooien plaats georganizeerd door het provinciebestuur van Oost-Vlaande- ren. Inschrijvingsformulieren zijn te verkrijgen bij de Provincie Oost- Vlaanderen, 9de Direktie, afdeling 91 kullurele aangelegenheden, Vogel markt 17 te 9000 Gent (091/ 25.30.01.) Op zondag 15 maart om 10.30 W komen de vrienden van het radiopro gramma 'Te bed of niet te bed'bijee in het Holiday Inn Crown Plaza hold aan de Gerard Legrellelaan 10 te Bet- chem-Antwerpen. 02/466.72.20.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2