Anti-stortkomitee Burst-Borsbeke met mars op Brussel Uw school of uw leven Derde grote veldloop in Smetlede De Voorpost - 13.3.1992 - 5 Jondagvoormiddag trok een honderdtal manifestanten, vertegenwoordi- en drastischer aktie voeren. I oers van een duizendtal huisgezinnen, voor een tweedaagse mars naar I Brussel om er aan de bevoegde minister een petitie af te leveren. De wind stortoppervlakte is de laatste ja- I zat in het 'goede gat' want de stank liet zich sterk ruiken en het was geen *,en uitgebreid en de uitbaters parfum van '4711', noch van een gewoon stort maar van een vuilnisbelt die foen maar voort ondanks alle pro- I ook nog andere produkten herbergt dan alleen maar de organische resten *eSst0^en zich hierbij met om t np hnnpm lp i/pn/nilpn mpr ornrp van het middagmaal. De Gentsestraat van Burst zag bepaald niet zwart van het volk maar het gold hier een vertegenwoordiging die letterlijk en figuurlijk de stoute schoenen aangetrokken had om hun aktie kracht bij te zetten, waarbij ze steun kregen van een overweldigend meeleven van de omwonenden en talrijke andere inwoners die aktief aan een beter leefmilieu willen meewer ken en niet lijdzaam toezien hoe men voor enorm veel geld heel wat schade berokkent door reukhinder en andere uitwasemingen die met een gezond beleid zeker niet kunnen vergeleken worden. cern heeft reservemiddelen (méér dan 200 miljoen) genoeg om de sa nering zelf te bekostigen. Wij vre zen trouwens dat de kosten voor sanering binnenkort op de gemeen schap zullen afgewenteld worden. Alle vorige uitbatingsvergunningen werden met zwier met de voeten getreden: geen of onvoldoende groenschermen, drainage stuk, lo zen van perkolaatwater in de dichtstbijzijnde grachten, vorige putten werden niet gesaneerd, de eindbestemming en eindafwerking blijven jaren uit. De stankhinder in de buurt verer gert nu reeds. Een verdubbeling van de stortoppervlakte is op lange ter mijn dramatisch. De minister stelde in de pers geen klasse 1 en 2 storten méér goed te de bodem te vervuilen met grote koncentraties aan cadmium. Waar om zouden zij ook, als zij de steun krijgen van de overheid, maar het komitee legt zich niet bij de uitspra- k talrijke andere inwoners die aktief aan een beter leefmilieu willen meewer- ken neer ®n m^iUseerde onlangs kenen niet lijdzaam toezien hoe men voor enorm veel geld heel wat schade n°geenvier on er a urgers ie I berokkent door reukhinder en andere uitwasemingen die met een gezond een eS arava^1) vo^r" en I beleid zeker niet kunnen vergeleken worden. zowe de gemeentelijke als de ande- ■a re beleidsvoerders ervan te overtui- gen dat het menens wordt. Vooral j| De eerste dag ging over Haaltert, Het resultaat van de gesprekken het zwakke protest van het gemeen- ^■Denderleeuw. Teralfene naar Ter- hield ook in dat het beroep aangete- tebestuur van Erpe-Mere zit hen H nat waar overnacht werd in het kend tegen'put 3'nu zal opgevolgd lelijk dwars maar zijzelf houden het jeugdhuis. Vandaar ging het de worden met opvraging van het dos- been stijf en zijn nu bezig met mas- deni tweede dag naar Brussel waar de sier en de belofte van binnen enkele saai bezwaarschriften te rekruteren mand met petitiebrieven aan minisr ter De Batselier afgegeven werd, zo een duizend in getal wat evenveel gezinnen vertegenwoordigt. Ludiek Ondanks de ernst van de zaak be trekt men er in Burst-Borsbeke toch altijd het ludieke. Hiervan bewezen reeds de eerste stortwandeling en daarna de autocaravaan. Voor de derde, wellicht meest doorslagge vende aktie droeg men in de op tocht een spandoek mee die op een ladder geplakt was, en duidelijker kon het niet 'Stop 't Stort', een slo gan die reeds van bij de aanvangsak- tie gebruikt werd. Na een resem zwarte vlaggen en andere spandoe ken die aan duidelijkheid niets te wensen overlieten, volgde een auto met aanhangwagen waarop enkele blauwe vaten geladen waren, be schilderd met doodskoppen en de naam van de giftige produkten die uit dergelijke geloosd worden op bet stort. Totnogtoe zijn de aktievoerders :etr tevreden over de morele steun Jit zij vanwege de bevolking kre •"del te^aarsch'riften daf zcTan dc'mi- Erpe-Mere. De slogans laten aan duidelijkheid niets over. In ieder geval de aktievoerders gaan steeds door totdat er een dej nister konden afgeven. Daarenbo- °P^oss'nk komt (jv) ven zal een sukses in Brussel zelfs weken een antwoord te formuleren, om die in een «Mare Borsbeke- niet het einde zijn van de akties Het is tevens gebleken dat er een Burst-Brussel» tevoet in het minis- want het komitee wil niet alleen een spel gespeeld werd tussen de ont- tcric af te leveren. Dan is het aan halt toeroepen aan het aanmaken ginnings-endestortvergunning. Dit Minister De Batselier om uitspraak van een vierde put maar eist dat de gebeurt als taktische reden om de te doen over het beroep dat vroeger vorige die al vol gestort zijn, gesa- stortvergunning te versnellen. Dit aangetekend werd. De mars van 7 neerd worden zoals het steeds zou volgens de aktievoerders nega- en 8 maart wil een uiting zijn van 'beloofd' werd. tief uitvallen voor de betrokken fir- vastberadenheid en onverzettelijk- Bij de minister ma en kan ccn doorslaggevend ele" heid en uiteindelijk zijn het de be- ment zijn bij de behandeling van het windslieden die er de besluiten dossier- Als zodanig zal men vanuit moeten uit trekken voor de volgen Erpe-Mere. Deze vaten waren een doorslaggevend bewijs dat het stort van Burst niet inhoudt wat men de bewoners voorhoudt (jv) IIIUUIVII Uil IlllMVlIl W V.» I UI .UILlll- inli-stortkomitcc eindelijk de na- hel kabinet een brief naar de pro- de verkiezingen... De aktievoerders tionale nieuwsmedia gehaald. De vincie sturen om dc situatie die Mars op Brussel vorig weekend, thans zeer onsamenhangend is, nog waaraan ruim 120 kontesteerders te redden. Het is dc minister die zelf deelnamen en een 2.000 gezinnen alltonoom zal beslissen, vertegenwoordigden, heeft er toe De aktievoerders zijn alleszins op- bijgedragen dat dc bewuste 'Put 4' ge|ucht en met nieuwe moed terug- neg niet zo vlug zal ontgonnen wor- gekeerd uit Brussel. Toch zijn ze den. Trouwens naar het schijnt is de steenbakkerij - die toch als dekman tel dient - reeds sinds juli vorig jaar dicht. De aktie in het kabinet van minister De Batselier is alleszins met een positief resultaat verlopen en tij dens het onderhoud met de kabi netchef lieten de media zich niet onbetuigd. De minister zelf was ver hinderd wegens de regeringsverkla ring in het parlement maar de aktie voerders uit Burst konden met hun petitie terecht bij kabinetchef Dirk Van Melckebeke, die o.a. verklaar de dat nieuwe vergunningen voor storten in de toekomst zeer selek- tief zullen toegekend worden. Hij stipte daarbij aan dat sommige ver gunningen op dat vlak reeds gewei gerd waren. Vanuit het kabinet zal men een strategie ontwikkelen om de verantwoordelijken van storten, als zij in gebreke zijn, te vervolgen en de verplichting op te leggen om te saneren. Dit gebeurt vooral om dat men nooit een garantie heeft bij de beloften die men maakt voor aleer aan de uitbating te beginnen. Men is van mening dat de vervuilers (die er aan verdienen) zelf de boel opkuisen en dat de gemeenschap er niet mag voor opdraaien en er zeker niet mag onder lijden. keuren. In de Vlaamse regerings verklaring werd gesteld zéér ge- striktief te zullen omspringen met nieuwe vergunningen en een mi lieubeleid te zullen kreëren als voorbeeld voor de rest van Europa. Een vergunning voor deze stort plaats is dan ook een tegenstrijdig heid. Wij willen U dan ook vragen, geach te Heer Minister, om deze vergun ning te vernietigen, tevens willen wij U vragen hier zeer spoedig uit spraak over te doen. Op het be zwaar dat wij instelden tegen de derde put van de firma is immers na een half jaar nog steeds geen ant woord, dit terwijl de put zelf reeds volgestort is. De aktievoerders stellen dat leden van de Deputatie zich waarschijn lijk niet kunnen bezighouden met het leed van mensen die rond een stort wonen. Als ernstige bewinds lieden staan ze wellicht «boven» het plebs... dat hen toch verkozen heeft, maar na de beloften wordt de kiezer nogal dikwijls eens genegeerd... tot de volgende verkiezingen als men de stemmen nodig heeft. Kordaat optreden De aktievoerders, gesteund door de bevolking, zijn het kotsbeu dat er zo gesold wordt met het menselijk fat soen dat ondergeschikt is aan geld, aan veel geld want een stort is meer dan een goudmijn. Vermits er sprake is van het storten van huisvuil, vraagt men zich af of Burst ook nog een tweede Vlierzele kado krijgt waar men al jaren stort. Daarom nemen zij minister De Bat selier op zijn woord die beweerde geen vergunningen te willen afleve ren voor klasse 2 en 1 storten. Juist daarom neemt men hem op zijn woord en begint men met een mas sale bezwarencampagne. Om een stok achter de deur te hebben wil men een procedure leiden tot schorsing van de vergunning om te vermijden dat de firma intussen de werken start zoals men vroeger on dervonden heeft bij put 3. Deze keer zal men attent blijven en «tot het bittere uiterste gaan» om de ontginning van put vier te voorko men. Steenfabriek De steenfabriek is volgens het ak- tiekomitee een dekmantel om ver der stortputten te kunnen aanho ren. Hierover geven zij een histo riek met de beginperiode in 1960 met de firma Danckaert. Na de om vorming van de vennootschap in 1986 begonnen de grote moeilijkhe den en deze verminderden niet na het overdragen van bepaalde aktivi- teiten naar drie nieuw opgerichte vennootschappen waar er later nog een bij komt. Het wordt in feite een holdingmaatschappij met een wir war aan vennootschappen die alle maal afhangen van de «Gentse straat 103». Het wordt een kluwen van «firma's» die onontwarbaar is maar waardoor stortbaronnen zich verrijken die zich soms verbergen achter de tewerkstelling die prak tisch nihil is met uitzondering van de Danckaertsteenfabriek die offi cieel 18 werknemers in dienst heeft. Als besluit stellen de mensen van het aktiekomitee dat het hier alleen en uitsluitend gaat om een verrij kingvan de stortbaronnen en dit ten koste van «de inwoners van Borsbe- ke en Brust; de Belgische staat en het milieu». Het Anti-Stortkomitee zal het ze ker hier niet laten bij zitten. Na twee jaar strijd zal men de akties zelfs nog verscherpen en zij beloven al vast «nog meer opzienbarende ont hullingen van de stortconnecties te brengen. Voor hen is het maar een begin en zij gaan door met de strijd». De voetmars naar Brussel opent een nieuwe fase in de strijd tegen de milieuvervuiling teweeggebracht door het stort van Burst en itót. is een eerste daadwerkelijke confron tatie Legen de goedkeuring van de ontginningsuitbating van put vier. Vooral dit projekt willen zij doen voorkomen met in tweede instantie de sanering van de andere putten die al zo lang beloofd is. JV zelf laten zich sponsoren om gelden te verzamelen waarmee ze in de toe komst rechterlijke middelen zullen gebruiken om de aanleg van de vier de put tegen te gaan. Per afgelegde km kan men een bedrag storten voor één van die mensen die een niet overmoedig want al wekt het nu bezwaarschrift meedragen. Naast sterk de indruk de zaak te kunnen een marsorder zijn ook sponsorfor- winnen dan toch moet men voor- muiieren beschikbaar die bij de or- zichtig zijn. Toch is men zeer opti- ganisatoren van het anti-stortko- mistisch - zonder evenwel de mitee te verkrijgen zijn. Hiermee vreugdevuren aan te steken - met de kan men niet alleen de aktie onder- nieuwe gang van zaken die een gun- steunen maar vergroot men de kan- stige oplossing voor de bevolking sen tot slagen. Het bezwaarschrift laat vermoeden. dat aan Minister De Batselier zal afgegeven worden is uiteraard te- Steun van gemeentebestuur 6 gen de aanleg van put vier gericht: Reeds vroeger betuigde het ge- Met dit schrijven willen wij officieel meentebestuur zijn steun aan de ak- bezwaar aantekenen tegen de be- veel geld mee gemoeid en wie kent ticvoerders tegen een vierde stort- s|jssjng van de Bestendige Deputa- "'et de macht van 't geld waarvoor pul. Eind vorig jaar liet men zijn ,ie dd verstrekkcn van ee„ ver- ongenoegen welen aan de Provin- gunning aan de Nv DanckaerI stortbeheer voor uitbating van een vierde stortput. Wij menen namelijk dat volgende gegronde redenen een verdere ont ginning onverantwoord maken: Het Anti-Stortkomitee heeft een waslijst van overtredingen vastge steld en is het beu dat men bij offi ciële instanties meehelpt aan de verloedering en de milieuschending in Burst - Borsbeke. Het is een fla grante in breuk op de levensge meenschap waarbij men zeker geen rekening houdt met de omwonen den en men de geldbaronnen maar laat betijen. Uiteraard is er enorm alles moet wijken, zelfs de gezond heid van een paar duizend mensen. In een twintigtal punten geven zij een «praktische handleiding» hoe men exploitatievergunning kan overtreden. De stortplaats van Burst-Borsbeke kan als schoolvoor- ïn het bij de aanvraag horende mi- beeld gesteld worden maar de aktie- lieurapport wordt gewezen op ver- voerders vinden dat het nu genoeg cieraad via een motie die unaniem gestemd werd maar ondanks dit 'zwakke verzet' en het gebrek aan een degelijke motivatie werd toch door de Bestendige Deputatie goedkeuring verleend voor het aan maken van een vierde stortput. i r. i iivuiauuuu «mui gmwivn i/p iw- Het gemeentebestuur heeft onlangs hoogde koncenlratiesvan gevaarlij- is en dat de komende akties «me- deze fout goedgemaakt en is in ke zware metalen (cadmium, nens» zijn. De goedkeuring van de beroep gegaan tegen de beslissing |ood dje de yrom b normen ver Bestendige Deputatie om een stort- om de exploitatievergunning van overschrijden vergunning te verlenen voor een het Danckaertstort evenwel te ver- vierde put vol te slorten is in het nietigen. Dit is tenminste klare taal Op het Gewestplan werd destijds verkeerde keelgat geschoten en de en het zal een grote steun wezen een ontginningsgebied ingeschre- voor de onverzettelijkheid van de ven. De wetgever had toen waar- aktievoerders tegen de uitbreiding schijnlijk niet de bedoeling om een van het stort. stort in te planten midden een agra- n - ^eI ls nu reeds twee jaar dat het risch landschappelijk waardevol ge- Batde aktievoerders tegen het stort komitee tegen de uitbreiding van bied en midden een woonwijk kun huiswerk degelijk maken is ge- het Danckaertstort aktievoert maar Het argument van de firma de ver weken uit de waardering die opge- zelfs bij de officiële instanties krij- ontreinigde sites te zullen saneren macht werd aan de mensen die het gen zij weinig of geen gehoor. Hun a|s zij een vierde put van 7 3 ha Jossier ook financieel onderzocht geduld raakt stilaan op, vooral om- toegewezen krijgen is een drógre- Mbben waaruit men heel wat gege- dat onlangs de aanleg van een vier- den: wie iets uitbaat moet de sane- »ens heeft kunnen puren om met de put door de Bestendige Deputa- ring op voorhand voorzien en ze aoorslaande argumenten de zaak te tie goedgekeurd. Nu vindt men dt „iet nadien gebruiken om de ge- de maat vol is en zal men nog meer meenschap te chanteren. Het con- Op zondag 15 maart organiseert men in Smetlede (Lede) de 3de Grote veldloop. Na het geweldige sukses van vorige jaren richt de sportieve Gesubsi dieerde Vrije Basisschool van Smetlede de 3de grote veldloop in en dit in samenwerking met de Ou derraad, de Sportdienst en het Ge meentebestuur van Lede, Vita, het Rode Kruis en de vele sponsors. De bedoeling is vooral onze jeugd en volwassenen te stimuleren om regelmatiger aan sport te doen. De opvoeding tot rekreatieven en voor al aktieve vrijetijdsbeleving is niet weg te denken uit ons schoolgebeu ren. Misschien wordt dit een aanzet om deze sport te gaan beoefenen, zodat ze via de bewegingsrekreatie hun leven van elke dag vreugdevoller maken. De opbrengst van de kaartenver- koop en de sponsoring is zeer suk- sesrijk, zodat de te verdienen prij zen fantastisch zullen zijn. Op zondag 15 maart '92 verwachten we opnieuw heel veel deelnemers. We hopen het getal 430 van vorig jaar nog te overtreffen daar ook al de omliggende scholen deze keer werden uitgenodigd. Praktische schikkingen: lste start om 14 uur stipt. De prijs- uitdeling begint na de pauze. Er is een prijs voorzien voor elke deelne mer. Inschrijving: Smetlededorp in de tent. Omloop: Kerkhofstraat Smetlede Kleedkamers: Smetlededorp 21 in de school. kunnen staven. handelwijze van de provincieman datarissen wordt terdege beknot. «De Mandarijnen van de Bestendi ge Deputatie wonen waarschijnlijk zelf in een zeer rustige omgeving en hebben geen last van geurhinder. Cadmium en giftig lood zijn zaken die zij niet in de achtertuin terugvin den in verhoogde concentraties tot vijftig maal boven de vooropgestel de normen. Het putwater zal er wel nog niet besmet zijn en de vruchten aan de kant van de weg zijn waar schijnlijk nog eetbaar». Op vrijdag 13 maart is in het Vre- deshuis, Zonnestraat 26 te Aalst, psycho-analyse en onderwijs voor het voetlicht. Bruno Van Opstal, psychiater-psychoterapeut, Espla nade 9 te Aalst, bekijkt er om 20.30 u het traditioneel en alternatief on derwijs vanuit een psychoanaly tisch perspektief. Na deze voordracht volgen er in het Vredeshuis nog enkele reeksen les sen. Als tema voor de eerste reeks van drie kursussen wordt het 'Kindbeeld' behandeld. Er zal ge tracht worden het kind te bekijken zonder vooraf er een oordeel aan te verbinden, zonder verwachtingen. Het kind in ieder van ons wordt bekeken. Dokter Bruno Van Opstal raad pleegde bekende auteurs en geeft o.m. hun standpunt weer over het onderwerp. Verder zal hij de zwarte pedagogie behandelen en narcisti sche storingen bij kinderen. Deze lessen zijn toegankelijk voor ieder een. Zij die begaan zijn met hun kinde ren, met hun kleinkinderen zullen uit deze eerste reeks van 3 maanda gen een schat aan informatie opste ken. De lessenreeks wordt uitgewerkt op maandag 4 mei, 11 mei en 18 mei. Telkens van 20.30 u af. Prijs om de gespreksavond bij te wonen op vrij dag 13 maart bedraagt 100 fr en voor de reeks van 3 lessen 1000 fr. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 5