Veel volk voor betere Leedse karnaval Leedse kavalkade rijk aan kolder C v opent samen met keizer Padova en de Leedse bierprins d 1 Vorige zondag was het de beurt aan de Aalsterse 'aanbelanden' om de feestneus op te zetten. Met minder goed weer en in een iet wat grimmiger sfeer trok dan ook zondagnamiddag de 40ste kavalkade door de Leedse straten. Vooral ter hoogte van de tribune aan het gemeentehuis leek de stoet een steekspel te worden tussen de stoet en het officiële gezelschap dat op de tribune had plaatsgenomen. De stoet was vooral gekenmerkt door veel kolder zonder veel toespelin gen op plaatselijke of nationale aktualiteit. In de straten van Lede was zondag veel volk op de been, maar de sfeer was er voornamelijk aan de officiële tribune, ter hoogte van het gemeentehuis. Daar maakte de man van de straat duidelijk van de gelegenheid gebruik om ongezouten zijn eigen boodschap eens door te spelen. Dat Ruyssinck nu burgemeester is was te merken aan de kilo's konfetti die hem 'cadeau' gedaan werden. Sommige schepenen waren er duidelijk niet met in hun nopjes en zouden graag hun ereplaats geruild hebben. Er rommelt duidelijk wat in de Leedse karnavalistenkringen. De ludieke revanches die werden genomen waren niet alleen tegen het burgerlijk gezag gericht. Ook Keizer Padova keek een beetje vreemd toe toen hem een vergroot krantenknipsel onder de neus werd gescho ven door de orde van de Leedse Hovaardige Boer. Uiteindelijk mogen de toeschouwers en genodigden van de Leedse stoet niet klagen. Van de ene werden ze voorzien van de nodige drank en van de andere van gebakjes, ribbetjes en koteletten. Insiders beweren dat de keuze van het witbier helemaal niet toevallig was. En was het toeval dat de koteletten zwart gebakken waren? Kwestie dat het niet altijd dezelfde zijn die het te zwart bakken, werd er geflui sterd. Heel veel kolder maar weinig toespelingen op plaatselijke of nationa le aktualiteit of politiek waren in de stoet terug te vinden. De figuur van Van Rossem niet te na gesproken maar dat is dan ook van zelfsprekend. P.H. 0e' me' Jean Pierre Van LKV Zijn alm ons gas,en, bak,en he, deze maal wer, (a) 'ZgZl&ZlT Wie de karnaval van Aalst niet kon meemaken, heeft achteraf nog de mogelijkheid om te vieren ook al houdt de vergelijking geen steek. De grotere dorpen uit de omgeving doen echter jaarlijks een poging om een ludieke stoet door de straten te laten marcheren maar in vele gevallen is het slechts een derivaat van wat men in Aalst te zien krijgt Zo doen de karnavalisten van Lede reeds ettelijke jaren hun best om deze traditie in ere te houden maar ondanks de ongelooflijk talrijke inspanningen slagen zij er niet altijd in om er iets genietbaar van te maken. Vorige zondag heeft men echter een betrekkelijk gunstige kentering kunnen vaststellen dank zij de 'inlandse' groepen uit Lede zelf. Dat de groepen uit de omgeving de minderheid vormden was een licht punt maar om een beetje top-karna- val te brengen zullen de groepen toch andere inspiratie moeten zoe ken voor de toekomst van de Leed se karnaval te verzekeren. Er waren wel evenveel groepen als vorig jaar maar de veertigste uitgave telde meer groepen van ter plaatse, zon der werkelijke uitschieters evenwel. Het ging er echter gemoedelijk aan toe waarbij men alle problemen van voorheen in het 'hovaardig Lee' trachtte te vergeten. Het loonde trouwens de moeite om deel te ne men want er was een subsidie van 350.000 fr. aan verbonden. Weinig spot Erg veel show werd er niet gegeven en de regen trad bijna als spelbreker op maar de opkomst was hartver sterkend. De Leedse karnavalisten gaven blijk van 'brave vierders' te zijn want nochtans is er gedurende een jaar in Lede genoeg 'stof voor handen om bepaalde toestanden eens extra in de verf te zetten. Of moeten we daaruit opmaken dat er gemis is aan vindingrijkheid bij de leiding van de groepen. Uitbeeldin gen en de daarmee gepaard gaande spot kwamen nauwelijks aan de or de. Toch had het Leedse karnavalkom- itee er alles aan gedaan om er een karnaval volgens Leedse traditi van te maken: feesten in een gemoede lijke stemming, zij het dan ook op kleine schaal, en de zorgen vooreen tweetal dagen aan de kant te zetten. Groepen Opvallend waren uiteraard de on verslij tbare keizer Padova, geëskor- teerd door de nieuwe prins Fosfor en Miss Bette, die zich inspanden om snoepgoed naar de talrijk opge komen menigte te werpen. De Konfetti's die voor de eerste keer aantraden, gingen eveneens kwistig om met hun 'produkten'. De be langstellenden kregen enige afwis seling tussen de grotere groepen dank zij de Voil Jeannetten alom tegenwoordig. Mobutu zonder de traditionele begeleiders en een vor stenpaar dat in Lede een troonop volger dacht te vinden. Men speelde ook in op de aktualiteit met de ver beelding van het naakstrand te Blankenberge en de RTT-sekslijn. Was Keizer Padova er in levende lijve dan was er toch een spuiter(in) als 'running mate' voor de keizer hemself, maar dan voorgesteld als kandidaat voor de jeugdprinsentitel van volgend jaar. Ondanks het gebrek aan lokale spotprikjes of desgevallend verwij zingen naar anekdotische voorval len in Lede, konden de toeschou wers zich vergenoegen in enkele kleurrijke groepen die de moeite loonden om de verplaatsing naar Lede te maken. De 'aktuele' prehis torie werd via de Flintstones door D'Onneuzeleers uitgebeeld en Just veur de Leut rukten aan met een mobiele frituur wat nu ook geen nieuwigheid is in ons dag-dagelijks gebeuren. Andere groepen als Voil Poosjes en Graalek Benaalek scho ven aan, gevolg door 't Es na of noeit die de prijs van de langste groep verdient. Het meeste bijval genoot misschien nog 't Zijn altijd ons gasten, die in zwart bakken, een kookploeg die er mocht zijn. Clowns waren er niet te zien dank zij de Mottekloppers en de gelegen- heidnonnekens werden vertolkt door d'Emmennemmekes. Een bende vogelschrikkers waren al even braaf want schrok erg van Weur Weer, iets wat men van de Kleine Kouterbrassers had kunnen verwachten maar zij gingen er heel wat luidruchtiger tegenaan als dan sende gangsterpoppen die zoet ge houden werden door hun liefjes. De voetbalploeg van Jong Lede was een van de weinige geviseerde kon terfeiten want De Zuigers voorspel den hen nu al een optreden in derde afdeling, tenzij er iets anders achter Lede. Den Billy de Kit van Lee werd ten tonele gevoerd door LKV De Tsoepels (a) Lede. Prins karnaval Fosfor 1 (Geert Keymeulen) karnavalaktiviteiten met een goeie pint (a) stak want het hoofd van de reuze- voetballer had meer van de beken de weerman weg dan van een sport man voor het doel. Erwin Brante- gem was de enige politieker met wie letterlijk en figuurlijk de draak ge stoken werd, misschien omdat hij dit meermaals doet tijdens zijn tus senkomsten. Het idee van de Sleu ren was dan ook een van de meest opvallende in een weinig spirituele kavalkade. De Rembrandtkluddens zorgden voor muzikale omlijsting met hun Schotse piperband. Met zoveel groepen kan er in Lede wat gedaan worden aan de karnaval die blijkbaar aan herleving toe is maar dan zal men toch vindingrijker moeten zijn en het meer gaan zoe ken in de aktualiteit wat altijd origi neler is dan een doodgewoon on derwerp uitbeelden. Mits het invoe ren van een vleugje meer spot op de Leedse gebeurtenissen moet ook de Leedse karnaval in de volgende ja ren zeer aantrekkelijk worden. JV Lede. De Mottekloppers voelden zich in hun sas als lachende clowns (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 8