Opendeurdag in Aalsterse Stadhuis Catharinisten brengen eigentijdse Tartuffe van Molière Podium-uitjes in De Werf Opendeurdag in het Stadhuis (en het 'Huis De Bolle') Aktiviteiten vzw Vlaams Centrum - Mere «Daar gaat de bruid» van toneelgilde Hoger Op De Catharinisten spelen Molières 'Le Tartuffe' (20/21/22.03) 10 - 20.3.1992 - De Voorpost Op vrijdag 20, zaterdag 21 en zon dagnamiddag 22 maart brengen de Koninklijke Aloude Rederijkerska mer De Catharinisten in het C.C. De Werf aan de Molenstraat 51 te Aalst in de schouwburgzaal de op voeringvan Tartuffe van Molière in een regie van Walter Boni. Op vrij dag en zaterdag om 20 uur en zon dagnamiddag om 15 uur. Na de eerste voorstelling in 1644 werd Tartuffe bij Koninklijk bevel 5 jaar verbannen van de planken. In vloedrijke klerikale kringen voel den zich beledigd door Molières ontluistering van het hypokriete en puriteinse personage uitgebeeld door de sluwe Tartuffe. woordigd door Mijnheer Loyal, ge- Meesters en Antigone is hij nu weer rechtsdienaar (Jos Vanmol) en een eens aan de beurt met zijn zeer per- Kapitein (Johan Hassaert). Ten- soonlijke en moderne versie van slotte zijn er nog Flipote, meid van Tartuffe. Dat het een voltreffer mevrouw Pernelle (Katrien Baeyens) en de figuratie (Michel Supply en Gilbert Eelbode). Met deze voorstelling zullen de Ca tharinisten opnieuw meedingen naar het 4-jaarlijkse Provinciaal Klasseringstornooi dat hen in staat stelt subsidies te ontvangen. In mei 1988 werd deelgenomen met de voorstelling van Midzomernachts- droom. DE CATHARINISTEN wordt daarvan is iedereen over tuigd. Enscenering Het dekor is klassiek en statig opge vat. Een interieur van een rijke- manswoning (met een hoogte van 4m88) komt zeer imposant over. Op het ogenblik van het stuk zijn schil ders bezig met renovatie en schil derwerken. Deze schilders worden dan ook in het stuk gebruikt als geheime politie die zullen bijdragen aan de ontmaskering van Tartuffe. De kledij is eigentijds. De toegangsprijs bedraagt 250 F, +3 pas en studenten betalen 200 F. Abonnees gratis. Plaatsbespreking is noodzakelijk en gebeurt op het AALST Regisseur Walter Boni Is het nodig Walter Boni nog aan dervanOrgon; Patrick Matthieu als het Aalsterse publiek voor te stel- Iedereen is in de ban van Tartuffe's Damis, zoon van Orgon; Wim Van len? Zijn eerste theaterstappen in (Dirk Otters) meesterlijk geveins- Buggenhout als Valère de geliefde Aalst zette deze geboren sinjoor bij de godsvrucht. Hij weet het voor van Mariane; Hans Slagmulder de Catharinisten en de Barbaristen. mekaar te krijgen dat hij meer dan speelt Cléante, Orgon's zwager; Een lange, turbulente en artistieke een wit voetje haalt bij Orgon (Her- Dorine de slimme Kamenier van loopbaan voert hem op geregelde secretariaat bij E. De Smet Markt man Slagmulder). Deze rijke koop- Mariane krijgt door Chris Vidts ge- tijdstippen weer eens naar Aalst, weg 172 te Aalst. Tel. 053/77 91 09 man palmt hij volledig in. Deze no- stalte. Orde en wet wordt vertegen- Na Mary Stuart. Knecht van Twee P u digt Tartuffe bij hem uit maar be- merkt niet hoe onder zijn bescher mende goedkeuring de huichelaar de hele familie a.h.w. hervormt en naar zijn hand zet. Tartuffe weet Orgon zo ver te drij ven dat hij zijn dichter Maiane (Nancy Terrijn) aan hem wil uithu welijken en hem als erfgenaam van zijn have en goed aanstelt. Uitein delijk slaagt Orgon's vrouw Elmire (Kathy Van den Bossche) er in haar man te doen luistervinken terwijl zij ccn gesprek voert met Tartuffe. Met schaamte en stijgende woede hoort Orgon de veinzer zijn vrouw het hof maken. Hij geraakt over tuigd van de kwade bedoelingen die in Tartuffe schuilen, zodat tenslotte alle oogkleppen afvallen en op het nippertje het vermogen van Organ kan gered worden. Tartuffe - be trapt - toont nu eindelijk zijn ware gedaante. De goedgelovige Orgon slaagermctde hulp van buitenaf in, de stukken te lijmen Op zaterdag 21 maart begint niet alleen officieel de lente, maar wordt ook van 11 tot 16 uur in het Aalsterse Stadhuis, Grote Markt 3, een opendeur dag gehouden. Die dag zullen de stadsdiensten open zijn en zullen ze door het publiek kunnen bezocht worden. Tegelijk wordt het vernieuwde 'Huis De Bolle' aan de Kapellestraat, waar ook een aantal stadsdiensten gehuis vest zijn, officieel geopend. De opendeurdag omvat een uitge- heen de stadsdiensten zal loodsen, breid programma. Bezoekers kun- Een geleid bezoek zal ongeveer een nen op eigen houtje een bewegwij- uur in beslag nemen, zerde rondgang maken doorheen Op de binnenkoer van het stadhuis het stadhuis. Een geleid bezoek is zal een gedeelte van het wagenpark evenwel ook mogelijk: om het half tentoongesteld zijn. De Groen- uur vertrekt aan de Onthaaldienst dienst van de stad zal voor de gevel U ziet verder optreden: Godelieve (inkomhal van het stadhuis) een van het stadhuis een plantsoentje Buyle als mevrouw Pernelle, moe- gids, die een groep bezoekers door- aanleggen. De politie en de brand- Indien de komedie tot doel heeft de menselijke ondeugden aan de kaak te een eeuwige status aan te geven. Het gezin van Orgon heeft het goed: een huis met een verdieping, een leven op grote voet, ontvangsten, enz. Maar zo wordt het gezin niet be schreven, het staat in Tartuffe bui ten de geschiedenis. Het wordt ge schilderd als een rijk burgerlijk ge stellen, zie ik niet in om welke reden ik bepaalde mensen zou ontzien. Dit zou schadelijker zijn voor het bestaan van de staat dan wat ook. We hebben al gezien dat het teater een uitstekend middel is om wantoestanden aan te klagen. Zelfs de mooie woorden van een ernstige uiteenzetting over de moraal zijn meestal minder doeltreffend dan de satire. "Er is niets dat de mensen meer beroert dan een blik op hun eigen tekortkomingen. De beste manier om ondeugden aan te vallen, is hen over te leveren aan de algemene spot. Berispingen zijn gemakkelijk te verdragen; maar spot is niet te verdragen. Men wil best slecht zijn, maar men wil niet belachelijk zijn." Deze ideeën schreef Molière zelf in het voorwoord bij de uitgave van zijn 'Tartuffe" in 1669. Jean Baptiste Poquelin alias voor de auteur en zijn troep. Met Molière (1622-1673) "L'Ecoie des Femmes" kent hij in Op 15 01 1622 wordl in de Parijse 1662 een enorm sukses maar ook Srgon-Tartnffe' is angst voor de Saint-Eustachekerk Jean Poqueltn heelwat herrie omdat Molière er de har6ts[ochten die de2c £de bedrei. boven de doopvont gehouden. Zijn hvee steunpilaren van het kristen- H(Jt s(uk wj| d dj ham_ vader is stoffeerder van beroep, en do™, klooster en huwelijk, in vraag stelt. weer zullen demonstraties verzor gen op de achterkoer van het stad huis. De politie zal oefeningen met de verschillende politiehonden de monstreren. Dit houdt zowel aan- vals- als verdedigingswerk in, en ook behendigheidsoefeningen. De brandweer zal oefenen met de ele vator en zal o.a. ook gasbranden en oliebranden (=frituurolie) blussen. Beide korpsen zullen bij hun de monstratie toelichting geven. In de Kapellestraat zal de politie ook nog fietsgraveringen uitvoeren. In de verschillende lokalen van het stadhuis zullen tentoonstellingen en vertoningen te zien zijn. Zo zal de stadsfotograaf tentoonstellen en is er een fototentoonstelling van de diensten die niet in het eigenlijke stadhuis gehuisvest zijn. Een diare portage toont een reeks pagina's uit het 'Gulden Boek' van de stad. Ook de videofilm, onlangs gemaakt van de oefening'Goldwing' (rampenoe fening op Honda Wijngaardveld) zal kunnen bekeken worden. In de diensten zelf worden demon- - mogelijkheid tot geleide rondleiding - tentoonstelling van wagenpark op de binnenkoer - demonstraties met politiehonden op de achterkoer - demonstraties door de brandweer op de achterkoer - de stadsfotograaf stelt tentoon - videofilm - operatic 'Goldwing' (rampcnplanocfening) - diareportage over het 'Gulden Boek' vain de stad - plantsoen, aangelegd door de Groendienst - fietsgravering - sportrebus - hapjes en drankjes door de Wcrklozenwerking - kinderopvang - ballons voor de kinderen - gastenboek in de Trouwzaal - dokumentatiemap voor alle bezoekers - fototentoonstelling van de diensten die niet in het stadhuis gehuis vest zijn - demonstraties met computers en fotokopieermachines - en nog veel meer een map waarin ze de informatie- straat. Hier kunnen de bezoeken brochures, folders en andere gege- ook verschillende daar gehuisveste straties gegeven, o.a. met compu- vens die in de diensten ter beschik- diensten bezoeken. Er zullen de- termateriaal en fotokopietoestel- king liggen, kunnen opbergen. monstraties gegeven worden, ck len. In de Trouwzaal zal een gasten- Aan de kinderen zullen ballonne- werklozenwerking maakt drankjes boek ter beschikking liggen, dat tjes uitgedeeld worden. en hapjes klaar, er is een sportrebus door alle bezoekers kan worden ge- Naast het eigenlijke stadhuis is er op te lossen en ook kinderopvangb «6i.iujft6w- tekend. ook opendeurdag in het vernieuw- hier voorzien, zin zonder zorg om afkomst of bezoekers ontvangen trouwens de 'Huis De Bolle' in de Kapelle- P.H. maatschappelijke toekomst. Het is voor de duur van het stuk van alle eeuwigheid. Het stuk vraagt ons die orde als norm te beschouwen. Wat in deze wereld leidt tot het drama zelfs Tapissier ordinaire du roi. Hij is een welvarend man en in dienst van de koning, en alles wijst erop dat de zoon in vaders voetspo ren zal treden. Jean Baptiste stu deert eerst aan het befaamde Je zuïetenkollege van Clermont en la ter rechten in Orléans (1640). Hier leert hij de vrij bekende aktrice Ma In 1664 wordt een eerste versie van tochten als gevaarlijk beschouwen, als destruktief zelfs. Het drama Or- gon-Tartuffe eksplodeert niet in 'Tartuffe" gekreëerd. Ook nu weer een ,ege ruimte, als een ster die in herrie zodat de koning het stuk van het heelal uiteen barst: het ontploft de affiche haalt. Pas in 1669 mag in een voor alle eeuwigheid gcor- een aangepaste versie gespeeld dend universum, dat van het bur- worden. En op 17 februari 1673 gerlijk gezin. En het moet wel tot speelt Molière zijn laatste rol, die een ontploffing komen omdat er van "La Malade Imaginaire". Tij- geen oplossing is voor het dilemma deleine Béjart kennen In Parijs dens de voorstelling zakt hij een dat de orde gegarandeerd wordt doorgereden naar Stekene wordt hij een trouw bezoeker van de paar keren in e]kaar Hjj sterft dje door de persoon van de |eidcr; a]s TeSll.kenewordtervl.rtrokkenaan Op zondag 22 maart: wandeling te ste Oostenrijkse gerechten en aan- zorgd worden door de Vlaamst Stekene gepaste dranken zal kunnen degu- troubadour Karei Redant. Ook hier In samenwerking met de Wande- stèren. Op het menu staan o.a. Bie- wordt gevraagd telefonisch te willeo lende Leeuwen, de nieuw opge- nenstich, Sachertorte, Apfelstru- inschrijven en dit op nummer 053 richtte wandelclub van het Hof ten del, Appeltjes in bladerdeeg en Ti- 83.85.57 van het Hof ten Dale if Dale organiseert VZW Vlaams roolse Cake met rozijnen. Aange- Mere. Daar kunnen ook alle verde- Centrum een wandeling te Stekene. paste muzikale omlijsting zal ver- re inlichtingen bekomen worden. Er wordt verzameld om 13 u. stipt aan het Hof ten Dale, Kerkveld- straat 31 te Mere. Vanwaar onmid dellijk met eigen wagens wordt twee teaters van dat ogenblik en hij neemt rond die tijd waarschijnlijk ook lessen bij de beroemde Ita liaanse pantomime Tiberio Fiorelli, bijgenaamd Scaramouche, die in 1640 naar Parijs gekomen is. In 1642 ontmoet hij Madeleine waarschijn lijk opnieuw, wat aanleiding zou ge geven hebben voor de gissing dat Molière de vader zou zijn van de kleine Armande Béjart, waarmee paar zelfde avond, die een fout maakt, is je verzetten Camping Reynaert. In Stekene tegen die foutje verzetten tegen die wordt het gekende erepark van de Tart.iiTo" orde. Zich niet verzetten is ander- Oostfrontstrijders bezocht. Van- Al zijds je medeplichtig maken aan de daar gaat de wandeling langs de tweede produktie van het sei- De wereld waarin Tartuffe zich af- fout die de orde in gevaar brengt. - ?npn iooliootk^^ f:-t. KoalaMjjVe speelt wordt al in de eerste scène duidelijk omschreven: het is de we reld van het burgerlijk gezin op een bepaald moment in de geschiede nis. We weten niets of hoegenaamd niets over het verleden of de toe- Molière in 1662 in het huwelijk komst van de familie Orgon, in te- treedt.Tn 1643 start Molière, samen genstelling tot andere stukken. Is Staat kunnen vernietigen, met Madeleine en enkele andere dat een lacune? Het belang van de- De Aalsterse Catharinisten zetten Bejarts, het Illustre-Théatre, dat ze, laten we zeggen omissie, is, dat deze monumentale aanklacht tegen vanaf het jaar daarop in Parijs ze het gezin een bijzondere beteke- de hypokrisie op de planken van De speelt. Het gaat hen echter niet nis geeft. Als Molière zwijgt over de Werf op vrijdag 20 en zaterdag voor de wind en in 1653 richt hij een geschiedenis of de maatschappelij- nieuw gezelschap op; eind van de ke ambities van de familie Orgon, is jaren vijftig begint hij zelf komische dat omdat hij een gezin zonder am- eenakters te schrijven, om het re- bities en zonder geschiedenis wil pertoire, waarin een tragedie tel- schilderen. Door deze omissie zet De enige "oplossing" is die van El mire of Dorine: de vorm bewaren. De organisatie van het patriarchale gezin is analoog aan die van de ab solute monarchie of de diktatuur. Zoals Tartuffe dreigt het gezin van Orgon te vernietigen zou hij ook de 21 maart om 20 uur en op zondag 22 maart om 15 uur. Een toegangsticket kost 250 fr. maar er zijn kortingen mogelijk 29 maart: Wiener Café voor groepen, houders van een+3- „tl kens aan een klucht gekoppeld hij de klok van de geschiedenis stil Pas en jongeren. Reserveren kan Vanaf 14.30 u. wordt het Hof ten middelpunt van de belangstelling Corte. wordt, u't te breiden. Het sukses en bevriest hij de maatschappij. Die telefonisch op nummer 053/ Dale aan de Kerkvcldstraat 31 te moeten staan. Maar niets is minder Info: Volksverheffingsstraat 77 te van I nrnripiicpc rirlirnlr-t' in i r,•- _.i _i- j. i Polkenhoeve, de bossen van Venne, f.95'n 2,^"1.)9. brengt de Konink- de oude spoorwegbedding van de c. °neelgilde «Hoger Op» de vroegere lijn Zelzate-Antwerpen, L<<Daar ëaat de Bruid» van Klein Sinaai, het Monument van de "ay Cooney en John Chapman. Opgraving, de Baudelo-hocve, de ,l? ccn" e?n 8ezelllë avondje wil Moervaartoever en via de Stekense (schater)'achen, moet een van de vaartoever terug naar Camping ?He"ngen b,Jwone"en dit kan °P Reynaert. In de kantine van de 9!aart e" ?p 4' 11 en 13 Camping zullen koffie en andere a.pnl omi? llur (dc z°ndagopvoe- warme dranken klaar staan en dit Lmg van ™aart om 19 uur) 'n dc aan demokratischc prijzen. ^roclhiale Zaal, Moorselbaan 128 Om organisatorische redenen De ^ngspr.js is slechts wordt er gevraagd telefonisch te 15? F (voo,r ab°"ne" grat,s>- Aanaesloten bij het A.K.V.T. willen inschrijven voor deze wande- T, a?r gf bruid» is een dolle ling en dit bij Marc Willems op nr. die gecn 8"mlach maar ec" dan is er nog Polly, een verschijnin? 053/83.49.45 (na 19 u.) Op zondag schaterlach teweeg zal brengen bij die alleen voor de vader zichtbaar IQ rvaor». /-„fi het publiek. is... De dochter trouwt en zou dus in het De regie is in handen van Eric De van "Les préciéuses ridicules" in onbeweeglijkheid versterkt de 77.91.09 van E. De Smet. 1659 betekent de grote doorbraak waarde van de gezinsorde door er Mere, omgetoverd tot een echt waar: iedereen heeft het te druk Aalst. Tel. 053/21.17.13. Weens café, waar men de heerlijk- met zichzelf of met de anderen. En P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 10