Honderd dagenviering in Aalst kende alleen wateroverlast Om en rond immobiliënprojekten in de Aalsterse binnenstad Somati Fire Protection dertig jaar aktief Kaffeerock in Herzele 14 - 20.3.1992 - De Voorpost Vorige week werd in het Vredeshuis, op initiatief van Agalev en met inbreng van de Studie- en Werkgroep voor Stadsherwaardering, een bilan opge maakt van wat geweten is over de immobiliënprojekten in de Aalsterse binnenstad. In Aalst duiken immers verschillende projekten en realisaties op, precies twee jaar na de opheffing van de bescherming als monument van de H. Geestkapel aan de Kattestraat, noodzakelijk geacht voor de uitvoering van het REWA-projekt. Er werd in gezamelijk gesprek, door de aanwezigen gezocht naar een evenwicht tussen de woon-, werk- en winkel en recreatiefunktie van een stad. Genoemde REWA-projekt op de hoek van de Kattestraat en de De Ridderstraat ligt stil, omdat de werkgroep Stadsherwaardering bij de Raad van State een proces aan hangig heeft gemaakt tegen de bouw van een parkeertoren op ge noemd terrein. De bouwpromotor wenst zich niet te engageren voor de verwezenlijking van het voorlig gend projekt als de parkeertoren er niet mag komen. Grote Markt en Hopmarkt Een nieuw projekt van de maat schappij Flanders Invest Compagny (FICO), waarin dhr. Michiels, ex- burgemeester van Haaltert, de hoofdrol speelt, voorziet in de bouw van een winkelgalerij, appartemen ten, restaurant en kantoren tussen de Grote Markt en Hopmarkt. Naar verluidt werd veel kapitaal gestoken in de aankoop van de panden van snackbar Pic Nic, het aanleunende smalle kapperssalon, de uitgebran de Bistro-taverne, De Press-boek- handel en de Nieuwe Haarkapper aan de Grote Markt. Deze panden zijn, alhoewel interes sant van struktuur, geen echte his torische of architekturaal waarde volle gebouwen. De werkgroep pleit er voor, bij de verwezenlijking van het projekt de hoogte van de kroonlijst en de witte gevelstruk- tuur - zo typisch voor Aalst - te behouden. Om de doorsteek naar de Hopmarkt te realiseren beschikt FICO ook over café De Ooievaar, de vroegere tabaksfabriek 't Haan tje (wel interessant als industrieel- archeologisch pand) en de aanpa lende woning naast dancing The Fix. Parking Pontstraat Rond de realisatie van een projekt aan de parking Pontstraat heerst grote stilte. Er blijkt wel interesse te bestaan van promotoren, die echter stuk voor stuk de gestelde normen i.v.m. de parkeerplaatsen wat te streng vinden. Naar verluidt wordt nu gedacht aan de opdeling van de beschikbare ruimte, waarbij de kant van de Pontstraat zou vrij gegeven worden aan het mogelijke partiku- liere initiatief en de kant van de Amylumfabriek (de Burchtstraat) zou geëxploiteerd worden door de stad - eventueel en liefst met in breng van privé-kapitaal - om par keerplaatsen aan te bieden. Als kanttekening bij de informatie werd ook even aangestipt dat de bouw bezig is van een vestiging van de 'Match-keten' aan het Burge meestersplein. De eigenaars kochten ook reeds panden aan in de Sint-Jansstraat om waarschijnlijk via die ruimten laden en lossen mogelijk te maken. De werkgroep Stadsherwaardering waarschuwde hier nogmaals voor de verstoring van de woonfunktie van de straat en voor de kale plek ken die in het straatbeeld zullen opduiken, zoals die ook voorkomen in de Arbeidstraat en de Duivekeet- straat. Even ook wordt aangestipt dat het stadsbestuur bij de verdwij ning van de Nominette, tussen de Nijverheidsstraat en de Esplana destraat, nog geen klare visie heeft op wat daar eventueel kan gereali seerd worden. Woningbouw Wat verder uit het centrum bestaat de mogelijkheid om de terreinen van het Sint-Elisabethhospitaal te gebruiken om aan sociale woning bouw te doen. De werkgroep pleit voor een belangrijke zone van 'openbaar groen' omdat de rechter oever van de Dender hier stiefmoe derlijk werd behandeld. Algemeen wordt vastgesteld dat er van tijden van ekonomische zwakte in de stad heel wat groene zones werden ge creëerd (zie bv. het stadspark) maar dat daar - nu wij er ekonomisch sterker aan toe zijn - in het geheel niet meer wordt aan gedacht. De werkgroep is ook wat verontrust over wat zich afspeelt langs de Gentse- en Brusselsesteenweg, waar nogal wat woonfunkties, soms hele huizenrijen verdwijnen om plaats te maken voor grote handels zaken en distributiebedrijven. In het geheel van de voorlichting werd door de werkgroep de kreatie van woonruimte in de stad als posi tief ervaren. Dit geldt zowel voor FICO als REWA als voor de woon huizen aan de Keizersstraat, het projekt van bejaardenflats in de De Ridderstraat als de plannen rond het gebruik van de OCMW-terrei- nen aan de rechteroever van de Dender. Naar het stadsbestuur wijst men met een waarschuwende vinger om dat het volgens hen te lankmoedig is met een autovriendelijk beleid in de onmiddellijke nabijheid van een Aalst. Paul Nijs, woordvoerder van de Aalsterse studie- en werkgroep voor stadsherwaardering zoekt samen met zijn leden naar een evenwicht tussen de woon-, werk-, winkel- en rekreatiefunktie van de stad (a) klein verkeersvrij of -arm centrum, omdat het geen initiatieven neemt inzake huisvesting in de binnenstad en geen regie wenst voor gebouwen. Volgens de werkgroep maakt een gebrek aan visie op lange termijn het dilemiha steeds groter. In samenhang met geheel deze pro blematiek wordt met belangstelling uitgekeken naar het nieuwe ver keersplan dat eind maart begin april van dit jaar werd aangekondigd. Verkeer en wonen zijn immers twee begrippen die een subtiel evenwicht moeten vinden om beide belang hebbende partijen niet te kort te doen. Maar waar liggen de prioritei ten? P.H. Aalst. Met de inbreng van de studie- en werkgroep voor stadsherwaardering werd op initiatief van Agalev een bilan opgemaakt van wat geweten is voor immobiliënprojekten in de Aalsterse binnenstad (a) De vrijdag 13 maart was door verschillende Aalsterse scholen uitgekozen als viering van de «honderd dagen». Vorig jaar was deze traditionele feestdag meer dan wat uit de hand gelopen en had heel wat protest uitgelokt van ordelievende Aalsterse stadsgenoten. Dit jaar had dan ook het stadsbestuur, in samenspraak met de schooidirekties en een delegatie scholieren, besloten alle festiviteiten tot 16 uur strikt binnen de schoolmu ren te houden. «De 100 dagen-viering afgelopen vrijdag verliep voorbeel dig» verklaarde schepen van de jeugd Roger D'Hondt. Op het gebied van brandpreventie en brandbestrijding heeft Somati, sterk vereenvoudigde montage, gevestigd in de Derde Industriezone te Erembodegem, zowel nationaal als Omdat de NO-HA haspel volledig internationaal een prima reputatie verworven. Het begon in 1962 met is voorgemonteerd, kan hij eenvou- draagbaar klein blusmateriaal voor manuele interventie. Nu produceert dig en snel worden geplaatst. Dat men er zelfs komplete brandweerwagens. Dergelijke evolutie is het gevolg brengt een opmerkelijke kostenbes- van grote inspanningen op het vlak van research, zegt Gedelegeerd Be- paring met zich mee. Het volstaat stuurder Peter Pelgrims. «Wij verbreden ons totale produktenpakket en een muurplaat te bevestigen, de ha- hebben welbewust voor een hoog kwaliteitsniveau gekozen, nieuwe ontwik- spel in te haken en de voeding aan te kelingen volgen vrij op de voet en wij kreëeren zelf nieuwe toepassingen en schroeven. oplossingen. Onderzoek en ontwikkeling is een belangrijke cel binnen ons Wanneer de haspel in een kast bedrijf.» wordt geplaatst, hoeft alleen de kast Somati heeft begrepen dat brand- veiligingsaktiviteit. Sinds 1990 is de Immerfvnnr^f !Taa preventie en brandbestrijding als afdeling Brandweermateriaal (rol- P tmtners vooraf het ware een ketting is waarvan de lend, bijhorende wagenuitrusting, schakèls logisch in elkaar passen, individuele beschermingskledij, «Wie een zwakke plek over het ademhalingsapparatijur) gevestigd hoofd ziet, maakt de hele ketting in een eigen gebouw en vliegt zelfs jL P Ure een ®r° e 'J wms op" zwak». Nu draagt Somati «Trust in op eigen vleugels (CUBUCO). De „ieuw, muürha.„e, mct safety» hoog in het vaandel. Een drietal maanden geleden lan- mom Verleden vrijdag werd er door di- ceerde SOMATI een nieuw draag- voldoet, aan de norm NBN rektie en personeel even tijd en baar poederblusapparaat: het PZ ruimte vrijgemaakt voor een gezel- type. De ontwikkeling van dit tvpe c lige toast op het dertigjarig bestaan brandblusser is er vooral op gericht van het bedrijf. om de bluskapaciteit merkelijk te Mc,,35.ta| werknen,ers on_ Maar zaterdag 22 februari hield verhogen in vergelijking met de dhr. Boudewijn Eggermont, kom- vroeger beschikbare toestellen, mercieel direkteur, en zijn mede- Verleden zaterdag lanceerde SO- werkers er een exclusieve demon- MATI een nieuwe haspel. De NO- stratie van een nieuwe haspel die HA haspel valt vooral op door de cc" cc" Somati lanceert. even umckc <=*P"tstruktuur baant Voor een groepje genodigden, me teen een ideale gelegenheid om van naderbij kennis te maken met de firma. Nu dertig jaar geleden stichtte dhr. Remi Pelgrims in Brussel de pvba Somati. Stap voor stap bouwde hij z'n bedrijf op en werd de lijst van de prospekten, de produkten en van de produktie groter en groter. Na vijf jaar werd Somati in Laken gehuis vest. En twintig jaar geleden ver huisde Somati naar de huidige ves tigingsplaats op de derde industrie zone van Erembodegem (Aalst). In middels draait het bedrijf op volle toeren met gestadige uitbreiding. Door de grote inzet en kunde van de stichter Remi Pelgrims (+1980) kon de nieuwe leidinggevende ge neratie Pelgrims het bedrijf verder Aalst. Somati Fire Protection dertig jaar en sinds 1972 gevestigd op de derde uitbouwen tot een globale brandbe- industriezone van Erembodegem gebracht en de haspel moet enkel nog ingehaakt worden. Het spreekt vanzelf dat deze eenvoudige monta- S21 -023 en aan de voorschriften van de verzekeraars. Hij is eveneens in een zwenkbare uitvoering beschik- der wie 80 bedienden - staat Somati garant voor totale brandbeveiliging. Somati staat echter niet stil... Met een uniek produktiepakket en een het bedrijf alvast nieuwe wegen... Door dhr. Yves Debersaques van CUBUCO werd zopas volgende persmededeling de wereld inge stuurd: «Met hel lanceren van de hervulba- re DAP-autonome draagbare dou che met neutralisatieprodukt - blijft het CUBUCO aktieterrein niet langer beperkt tot brandpreventie en - bestrijding. Sedert kort richt de firma uit Erem bodegem (Aalst) zich ook tot de milieumarkt. Wanneer elke minuut telt Wanneer een werknemer in kon- takt komt met gevaarlijke chemi sche stoffen en bespat wordt met basen, zuren of oplosmiddelen, dan is snel reageren cruciaal. In derge lijke gevallen is de hcropvulbare DAP onmisbaar. Met dit toestel kan het getroffen lichaam (huid en ogen) in enkele minuten tijd gewassen worden. Daardoor worden mogelijke chemi sche brandwonden beperkt of voor komen. De DAP is gevuld met Diphoterine, een isotonische oplossing met am- foteren, die zuren en basen absor beert en die oplosmiddelen weg wast. Deze «chemische spons» schakelt de bijtende moleculen uit en neu traliseert hun effekten onmiddel lijk. De gelijkmatige verspreiding in kleine hoeveelheden veroorzaakt geen enkel trauma. Diphoterine is een uitermate veilig eerste hulp-produkt dat geen irrita ties of gevaarlijke reakties teweeg brengt. Gebruiksvriendelijk De douche staat steeds gebruiks klaar. Met de vervangkit kan het apparaat gemakkelijk opnieuw ge vuld worden. D.B. Deze bevindingen leidde de sche pen af uit het verslag van de politie diensten en ook uit eigen oogge tuigenis. Tussen 23 en 24 uur die avond sloop hij immers zelf tussen de vierders. Eigen observatie op de openbare weg en in het stadscentrum was, vooral door de bijzonder slechte weersomstandigheden, rustiger dan anders. Aan de Sint-Martinuskerk hadden er rond 18 uur wel al een paar jonge mannen een plaatsje uit gezocht om hun roes uit te slapen maar ze werden vlug in bescher ming genomen door enkele minder beschonken drinkebroers en naar «'t Koerken» meegeloodst. De eni ge PV's die door de politie werden opgesteld waren voor rekening van de talrijke eindejaars die de Sint- Martinuskerk en andere, niet-ge- klasseerde, monumenten als open baar urinoir aanzagen. De vieringen verliepen in elke school min of meer volgens het zelf de stramien. Behalve in het VTI waar de viering afgeschaft was. Er lieten zich daar slechts een zeven tiental overhalen uiten de lessen weg te blijven. In verschillende scholen werd in de namiddag een soort show uitge voerd in een zaal waar niet zelden de andere jaren werden bij betrok ken. Na de schooluren trokken de vierders in groep verkleed naar het stadscentrum om een «kroegen tocht» te ondernemen. Ook in de dancings bleek alles in goede orde te zijn verlopen. «De nadrukkelijke aanwezigheid van de ordediensten - dubbele ge talsterkte tussen 18 en 24 uur - heeft waarschijnlijk wel preventief ge werkt» stelde schepen Roger D'Hondt vast. Even preventief hadden ook beter de mensen van de groendienst ge wacht om het pleintje voor het stad huis van nieuwe bloemetjes voor zien. Men had moeten weten dat «bloemetjes buiten zetten» aanste kelijk werkt op het jonge volkje in actie. In elk geval is in Aalst nog maar eens bewezen dat men kan gesensibiliseerd worden om feest te vieren zonder dat dit steeds moet samengaan met vandalisme en vechtpartijen. Misschien haalt de echte karnavalspirit van vriend schap en «samen op weg in het ple zier» dan toch de bovenhand? P.H Een stevig stukje muziek, een knus "kaffee" en een gezellige sfeer... Dé ingrediënten voor een geslaagd avondje-uit! Op vrijdag 27 maart stelt de Werkgroep Jeugd van de kulturele vereniging Gamma uit Herzele, een gevarieerd menu voor. DIZZY FINGERS in kaffee DE KONKURRENTIE Ze verwierven oorspronkelijk voor al naambekendheid als begelei dingsgroep van William Souffreau (cfr. de hit "Look on the Bride Side" en zijn geslaagd optreden op Plesj- rock Denderleeuw). Onlangs stel den ze in het BRT-radioprogramma "De Gewapende Man" hun cedee "On the Cover" voor. Live bestaat hun set uit eigen nummers en co vers, hierbij vaak gesteund door Souffreau himself. Zo zagen we on langs, op één van hun optredens, volgende artiesten op schitterende wijze de revue passeren: The Beat les, The Stones, ZZ Top, James Brown (not dead at all!)... Wedden dat De Konkurrentie te klein wordt? Bezetting: Franky Du Mongh (zang en gitaar), Luc De Clus (gitaar), Ulrich Jacobs (bas) en Hugo Ver- hoye (drums en zang). THE CLASP in kaffee SCHEPENHUYS The Clasp brengt Young Rock met invloeden van o.m. REM, Iggy Pop, U 2 en Velvet Underground. In 1990 boekten ze sukses met de sin gle "Legend for live", die veel aan dacht kreeg van Studio Brussel, BRT-radio en BRT 2, Dat ze naar waarde mogen geschat worden blijkt uit het feit dat ze uitgekozen werden als voorprogramma van The Scabs in de Gentse zaal Voor uit en ook aantraden op het Mons Rock Festival. Bezetting: Nico Balthau (zang en gitaar), Kurt De Vylder (zang en drums), Alain Verdurme (bas). Sinds januari 11. werd de bezetting nog uitgebreid met een gitarist of pianist en een zangeres. ONE 2 WAZIRU in kaffee 'T UILEKOT Toen in 1983 de Belgisch-Ghanese groep Blanco-Negro de geest gaf, werd de basis gelegd voor wat enke le tijd later One 2 Waziru zou wor den. Met een mengeling van reggae, ska, westerse rock, funk, blues en African rootsmuziek, brengt de groep een avond vol sfeer! Ze tra den overigens op als support voor The Twinkle Brothers en fungeer den als begeleidingsgroep voor Dr. Alimentado. Bezetting: Gerd Masson (leadvo- cals en gitaar), Alain De Schepper (drums), Dirk Dekeyser (bas en Backing vocals), Stef Keyen (leadgi- taar), Gert Nevejans (keyboards, perkussie en backing vocals), Nancy Van de Veire (vocals), en John Snauwaert (saxen). STAMPEN EN DAGEN in kaffee TORENGALM Wie op 27 maart eens flink uit de bol wil gaan, komt met Stampen en Dagen ongetwijfeld aan zijn trek ken. Ze zullen opnieuw hun "Boe- meltrein" en de meezinger "Tok tok tok" opvoeren. De iets ouderen on der ons weten welk vuurwerk dit kan opleveren. Ze brengen country and western, blues en folk met in strumenten waarvan u al lang het bestaan niet meer vermoedde. Bezetting: Freddy (viool), Jef (was bord en zang), Mong (zang), Paul (bas), Rudy (gitaar en zang). Praktisch Deze "Kaffeerock in Herzele" wordt georganiseerd op vrijdag 27 maart om 21 uur in de vier ge noemde etablissementen. De toe gangsprijs voor de vier groepen be draagt in voorverkoop voor leden 200 fr. en voor niet-leden 250 fr.; de avond zelf betaalt men aan de kassa wel 300 fr. Voor meer informatie en toegangstickets kan men terecht bij het Gemeentekrediet, Kerkstraat 7 te Herzele (tel. 053/62.39.20), bij de leden van de Werkgroep Jeugd van Gamma en bij de deelnemende ca- fés/kaffees. Wie belang stelt in de talrijke en erg verscheiden werkingsaktiviteiten van Gamma, kan lid worden van de vereniging. De snelste manier om dit te doen is op rek. nr. 068- 0539190-91 300 fr. te storten voor een gezinskaart voor het hele gezin of 150 fr. voor studenten en hou ders van een +3-Pas. L

De Voorpost | 1992 | | pagina 14