Freddy Van der Eecken omringd door honderden heiligen De Leeuwerik van Lede, voorbeeldig jeugdhuis Ottergemnaar verzamelt beelden in Zonnegem 2 - 20.3.1992 - De Voorpost VS Zoals het vele mannen vergaat, verzeilde ook Freddy Van der Eecken in een andere gemeente toen hij wegens zijn huwelijk van Ottergem naar Zonnegem trok. Het was 'niet ver van de deur* en integratiemoeilijkheden ondervond hij nauwelijks. Bovendien onderhield hjj blijvende en regelma tige kontakten met zijn geboortedorp. Dat hij pas na vele jaren als een bekend verzamelaar zou aangeschreven staan was zeker niet voorzien maar zoals talrijke verzamelaars begon zijn - devote - passie eveneens 'toevallig'. Wat wordt er allemaal niet verza meld? Niets ontsnapt aan de verza melwoede van de mens. Van het meest algemene als de sigarenband. over de postkaart naar het bidpren tje e.a. dingen allerlei. Voor Freddy Van der Eecken betekent het heilig enbeelden. Zij eisen bijna al zijn vrije tijd op want daarnaast bezit hij nog een kollektie bidprentjes en waagt hij zich ook aan het schilde ren - op papier - van ikonen. Waar hij anders als torenkraanman boven alles uitkijkt en de ruimte voor zich heeft, moet hij in zijn overbevolkte veranda, zich voorzichtig tussen zijn plaasteren en porseleinen beelden een weg banen. Ze staan er in rijen opgesteld wat duidelijk wijst op plaatsgebrek maar de man uit de Heetstraat loopt met uitbreidings plannen rond die hij dit jaar nog hoopt te verwezenlijken. Dan zal hij ook de andere kamers van het woonhuis kunnen ontruimen want elke lege ruimte wordt thans door alle soorten beelden ingenomen. Als alle plaatsgebrek achter de rug is, kan alles definitief opgesteld worden net als bij een permanente tentoonstelling. Het resultaat van vier jaar verzamelen zal dan eind elijk tot zijn recht komen en in het nieuwe lokaal zal het 'hciligenmatcriaal' eventueel tema- tisch kunnen opgesteld worden of wel een 'heilige per dag' in het 'heiligdom' centraal zetten, ten minste als Freddy zijn wensdroom kan verwerven. Hoe het groeide Men kan moeilijk zeggen dat Fr. Van der Eecken reeds van zijn prille jeugd verzamelt want de 48-jarige Zonnegemnaar is pas vier jaar gele den gestart. Aangespoord door de schoonheid van een gipsen beeld, dat O.L. Vrouw van de Overwin ning voorstelde, ging hij op zoek naar andere soortgelijke devotiona- lia. Zijn aktieterrein ontspon hij op de rommelmarkten waar hij zijn eerste heiligenbeelden kocht. Deze waren vaak wat beschadigd en de restauratie ervan vond hij relatief duur omdat het hem zuiver om de hobby ging. Dit noodzaakte hem om de beelden trachten te restaureren maar dit beperkte zich tot het her stellen van kleine breuken en het aanbrengen van wat gips waar het beeld geschonden was. Pas later waagde hij het om ook de schilder werken uit te voeren, een werk dat hij in het begin aan mensen overliet 'die er meer verstand van hadden'. Zelf schilderen Een restauratie uit handen geven was niet alleen een dure aangele genheid maar meestal was het lang wachten vooraleer het bewuste beeld afgewerkt was. Daarom be sloot Fr. Van der Eecken om zich in de materie in te werken waarbij boeken over heiligenlevens en ge kleurde prentjes hem tot leidraad dienden. Hij is hierbij voorstander om de originele kleuren te gebrui ken om de beelden zoveel mogelijk tot hun recht te doen komen. Dit bevestigt hijzelf uitdrukkelijk want hij wil het vooral op een verant woorde wijze doen: 'Ik gebruik meer dan vijftig verschillende kleu ren van olieverf. Daarbij tracht ik zo weinig mogelijk te mengen en dan boots ik de originele kleuren na van de heiligenbeelden zoals ze ons al tijd voorgesteld werden'. Hij is er zich van bewust dat er veel bekladderd wordt en men de kleu ren niet meer respekteert. De beel den worden wel eens mooi herschil- derd maar ze staan er 'zonder uitdrukking' bij en spreken niet meer tot de verbeelding. Een heilig enbeeld helemaal in het wit geverfd straalt veel minder devotie uit en mist daarbij alle originaliteit. Daar om is een juiste keuze van de kleu ren strikt noodzakelijk want zij moeten de voorgestelde figuur 'doen leven'. Beelden De kerk heeft het gebruik van devo- tionalia als prenten of beelden, kruisen of medailles, scapulieren of rozenkransen e.a. gebedenboeken, door bepaalde zegeningen aange moedigd maar terzelfdertijd heeft de kerkelijke overheid er voor ge waakt de waarde ervan niet te over drijven. Deze regel geldt vooral voor de verering van beelden omdat talloze mensen het verlangen in zich hebben de afgebeelde persoon zo dicht mogelijk in hun omgeving te zien. Bij Fr. Van der Eecken is het ener zijds wel gedeeltelijk een beelden verering maar anderzijds en in de eerste plaats het beleven van zijn verzamelpret die zich niet tot de gekende 'huisdevotionalia' beperkt maar zich over de gehele hofstee uitbreidt. In vier jaar tijd heeft hij er ruim zeshonderd verzameld door aan koop op rommelmarkten, door gif ten die echter de laatste tijd afne men en ook de 'ruilhandel' vermin dert sterk. Om enigszins nieuwighe den te verwerven moet men naar de bedevaartsoorden trekken waar men met wat geluk en veel zoeken nog wat kan vinden om de verzame ling aan te vullen. Dit kan ook wel gebeuren via advertenties e.a. kana len die in feite maar weinig opleve ren. Maar daarnaast zijn er toch nog mensen die spontaan een beeld aan huis brengen nadat ze over zijn de vote verzameling ergens iets ge hoord hebben. Voor het schenken van heiligenbeelden ligt de weg naar Zonnegem open. Enorme verzameling Vier jaar verzamelen heeft een re sultaat opgeleverd van een paar honderd beelden. Sommige heili gen heeft hij verschillende keren maar toch bezit hij enkele merk waardige stukken. Zo is er o.a. de uitbeelding van de 'Val van Kristus'. Weinig mensen letten hierbij op de houding van de Kristusfiguur maar Fr. Van den Eeckhout wijst ons op de details en pas dan merkt men dat er drie verschillende afbeeldingen zijn naargelang de positie van de val. Naast een hele reeks van tientallen H. Hartbeelden en andere voorstel lingen van O.L. Vrouw heeft hij een paar maanden terug een aanwinst van een achttal beelden gedaan waaraan toch een klein verhaal ver bonden is: 'Deze beelden zijn af komstig uit een kapel in Opbrakel en ik kreeg ze via de eigenares van de kapel. Ze waren echter op een zolder gedeponeerd en als men weet dat elk beeld ongeveer hon derd kg weegt, kan men zich best voorstellen welke klus het geweest is om ze op de begane grond te krijgen'. Met de hulp van een paar vrienden is hij er echter in gelukt maar hij heeft er nog veel uren werk aan om ze in hun oorspronkelijke vorm te restaureren. De beelden zijn werkelijk met een laag cement overgoten en staan er nu in een somber grijze kleur. Deze boven laag moet nu zorgvuldig verwijderd worden om daarna in de originele kleuren te kunnen herschildercn. Een dagheilige Voor Freddy Van der Eecken is het streefdoel om nog meer heiligen beelden te verzamelen maar dan liefst deze die hij nog niet bezit maar hij beseft dat het steeds moei lijker wordt. Zich een 'populaire heilige' aanschaffen stelt weinig problemen maar een minder beken de is niet gemakkelijk te verwerven en als er dan toch een kans aange boden wordt moet men soms veel geld betalen. Voor elke dag van het jaar zou hij de Erpe-Mere. Ottergemnaar Freddy Van Der Eecken trok naar het nahum Zonnegem waar hij alle heiligen verheerlijkt (jv) 'gepaste heilige'willen vinden maar "Lieve Vrouw" van een paar van de 365 die hij er nodig heeft, wen oud. bezit hij er momenteel hoDderdvijf- tig waarvan elk beeld een naam- Te"'<>°"stell,ngen kaartje draagt met de naam en de ^et Allerheiligen vorig jaar stelde datum van de feestdag. Ontbreken Freddy een groot deel van zijn bed- er nog meer dan de helft dan tracht ^en tentoon in de kerk van Zonne- de verzamelaar uit Zonnegem zich 8cm wat een ware belevenis was in met foto's of prenten te redden. een dergelijk kleine parochie. Het vergt echter enorm veel inzet en het ure en is bijna onbegonnen werk om het In een verzameling vindt men altijd initiatief jaarlijks te herhalen, voor een paar opvallende stukken die al ook omdat het gevaar van breul uiteraard met de grootste zorg ge- zeer groot is. De beelden komen koesterd worden. Bij Fr. Van der waarschijnlijk om de twee jaar aan Eecken vallen vooral een 1,60 m de beurt maar de man uit Zonne metend beeld van de H. Franciscus gem heeft nog andere devotional^ en een voorstelling van de H. Fami- die voor een tentoonstelling in aan lie op. Het zijn zeldzame stukken merking komen, die dan ook zeer duur zijn als men Zo is er zijn imposante verzameld ze wil aankopen. Waar men voor bidprentjes en kommunieprentja. een normaal groot beeld al eens Alles is netjes opgeborgen in "kl» 5.000 fr moet neertellen dan kan de seurs". Daarbij beschikt hij floi prijs voor een kostbaar stuk zelfs over een zestigtal zelf gemaakt» verviervoudigen. ikonen die met.de echte Byzantijnse Duurder nog zijn de beelden die uit kunst niet kunnen wedijveren wanl porselein of biscuit vervaardigd zijn het zijn papieren reprodukties op maar deze soort vormen in feite een hout geplakt. Zij getuigen echter verzameling op zichzelf. Fr. Van van belangstelling die verzamelaar Der Eecken bezit er van deze laats- Freddy Van Der Eecken heeft voor te slechts enkele maar zijn trots is alles wat devotie aangaat, een beeld van de H. Odrada en een j y De Leeuwerik van Lede is aangesloten bij de Vlaamse Federatie voor Jeugdhuizen en Ecyc. Men ontplooit er een jongerenwerking via verschil lende clubs en werkgroepen waar jonge mensen allerhande onderwerpen bespreken of aktiviteiten voorbereiden. De Leeuwerik wordt geleid door een dagelijks bestuur bijgestaan door een stuurgroep en beroepskracht Luc Rasschaert, de draaispil van de gehele werking. Elk jaar kiest men een thema waarrond akties gevoerd worden en met de jaarwisseling was dit in verband met alkoholmisbruik bij jongeren onder het motto «Aan alkohol- vrij verkeer heb je meer». De werking is echter heel wat uitgebreider dan dat en daarover wordt men stellig overtuigd door verantwoordelijke L. Rasschaert. In het jeugdhuis De Leeuwerik ko men enkele funkties aan bod als ontmoeting, rekreatie, vorming, in formatie en maatschappelijke parti cipatie. Op rekreatief gebied be schikt het jeugdhuis over de voet- balklub met dezelfde naam, een da mes- en herenvolleybalklub die elk jaar nog een tomooi spelen, een toneelatelier en een discobarwer king. In Lede richt De Leeuwerik zich overwegend naar socio-kulturele aktiviteiten zonder ecfiter de typi sche jeugdwensen te vergeten waar bij ze zich willen uitleven en hun energie afreageren via dans en an dere levendige manifestaties waarin enige aktie steekt. Maar ze werken ook mee om het plaatselijk milieu te verbeteren, om een gezind jeugdbe leid te voeren en om optimale ge zondheidszorg te bewerkstelligen. In samenwerking met plaatselijke en regionale instanties willen ze eveneens het toerisme in Lede uit werken. Informatie Als informatiekanalen gebruikt De Leeuwerik een eigen maandelijks tijdschrift, een wat zij noemen TAL-krant en men laat aktiviteiten in de gemeentelijke uitkalender verschijnen. Zo kan de jeugd weten wat er te beleven valt maar daar naast is het belangrijk om de jeugd informatie mee te geven over thema's en problematieken die de jongeren aanbelangen. Zo s{elt men in het jeugdhuis een infosland op met een ruim aandeel over informa tieve en ontspannende lektuur. Er staat een infolokaal ter beschikking waar ook audio-visueel materiaal voorhanden is waarbij een gedetail leerde inventaris toegang geeft tot de dokumenten. Men beschouwt het als een all-round biblioteek ge richt naar specifieke onderwerpen voor de jeugd en de aktualiteit. Tal rijke mappen herbergen zorgvuldig bijgehouden materiaal over tema's die regelmatig aan bod komen en onderwerpen die de jeugd grote diensten kunnen bewijzen bij be paalde problemen. Daarbij komt nog dat het tijdschrift aan elk lid toegestuurd wordt en informatief ingesteld is. Ook wordt informatie aan een zekere aktie ge koppeld die bovendien start vanuit een kritische benadering van een lokale of streekgebonden proble matiek. Zo stelt men hieromtrent: «Bij het opzetten van akties richt het jeugdhuis zich tot een ruim pu bliek en het treedt naar buiten. Sa menwerking met groepen en instan ties buiten het jeugdhuis kan het effekt en de respons ervan verster ken». Deze akties worden trouwens uitgewerkt vanuit een bepaalde analyse van het probleem waarbij men een oplossing tracht te zoeken. Men hecht alleszins veel belang aan de inhoudelijke opstelling van het jeugdhuis ten overstaan van de be handelde problematiek. Samenwerking Het jeugdhuis De Leeuwerik zon dert zich niet af in haar eigen be grensde wereld te Lede want naast de eigen typische werking zijn er samenwerkingsvormen zowel op gemeentelijk als provinciaal en na tionaal vlak. Op gemeentelijk vlak gebeurt dit met diverse organisaties die bijv. de lokalen kunnen gebrui ken in en buiten de respektievelijke openingsuren. Ook de sportdienst kan er terecht met o.a. lichamelijke expressie voor de derde leeftijd. Er worden hier ook danskursussen ge geven eventueel voor verenigingen als BGJG, KAV, CMBV, KBG, VTB e.a. Natuurlijk is er uiteraard een positieve samenwerking met de andere jeugdbewegigingen en de scholen die er de sportdagen orga- nisaren, bezinningsdagen inrichten of er fuiven met de «honderd da gen». Ook de samenwerking met de onderscheiden raden en vooral met de beleidsmensen van Lede. Op provinciaal vlak werkt De Leeu werik samen met de Oostvlaamse Federatie in verband met vormings- aktiviteiten en ontspanning, met het interfederaal centrum voor Vlaams amateurstoneel en het NCOS. Daarom beschouwt men het lidmaatschap bij de Vlaamse Fede ratie meer dan een formaliteit en steunt men vooral op de inzet die op verschillende vlakken verloopt. Vorming - stuurgroep Via allerlei vormingsinitatieven bij de Vlaamse Federatie van Jeugd huizen leerden leden van De Leeu werik in groepsverband werken om hun aldaar opgedane kennis te con cretiseren in de globalitcit van de plaatselijke jeugdhuiswerking. Daarnast is er nog een interne vor ming mogelijk voor de leden en me dewerkers, de verantwoordelijken en de beroepskrachten. Er bestaat als dusdanig eveneens een nauwe samenwerking tussen het dagelijks bestuur, de clubraad en de diverse groepen. Om de drie maanden wordt er een evaluatie gemaakt van de werking en stelt men een pro gramma op voor de komende ter mijn. Hierin suggereert de stuur groep o.a. om, in het kader van haar vormingsaktiviteiten, alle sociale diensten, socio-kulturele vereni gingen en jeugdgroepen uit de Leedsc regio, in een sort sociale kaart samen te brengen. De stuurgroep zelf is samengesteld uit aktieve medewerkers van de di verse clubs en werkgroepen die zich totaal voor het jeugdhuiswerk in zetten en zij vormen een daadwer kelijke ondersteuning van de be roepskracht die de leiding in han den heeft. De vorming voor de leden kan zo wel extern als intern gebeuren. Er worden diverse kursussen georgani seerd voor leden en medewerkers: gitaar spelen, koken voor mannen, toneelinitiatie, grime, leren tappen. Er wordt telkens een maandelijkse en kwartale evaluatie gemaakt en men gaat zich verdiepen in de crite ria en deelaspekten. Als externe vorming neemt men deel aan de kaderschool van de Vlaamse Federatie van Jeugdhui zen waar kontakten gelegd worden voor aktiviteiten en richtlijnen mee krijgt voor een verdere werking. Verkeer De milieuproblematiek spreekt al leszins de jeugd van De Leeuwerik aan maar dan vooral in het kader van de leefbaarheid in de onmiddel lijke omgeving. Daarom willen de jongeren van De Leeuwerik meewerken om de plaat selijke verkeersmoeilijkheden te helpen oplossen. Konkreet bete kent dit het voeren van info- en aktiecampagne rond de specifieke verkeersproblemen in de gemeente. Zijzelf stellen een dossier samen met vermelding van de knelpunten met eventuele filmen als bewijsma teriaal. Het ligt in de bedoeling om van dit materiaal gebruik te maken om de gemeentelijke overheid te wijze op wat kan en moet verbeterd worden. Daarbij zal men, samen met de schoolgaande jeugd, verge lijkingspunten maken met de omlig gende gemeenten. De stuurgroep heeft een «sociale kaart» opgemaakt in verband met het milieu, het jeugdbeleid en ande re onderwerpen. Er werden een massa vragenformulieren verstuurd naar alle mogelijke verenigingen en instellingen. Met dit initiatief heft men de bedoeling de sociale dien sten, de socio-kulturele vereni gingen, jeugdbewegingen e.a. groe peringen uit de regio in kaart te brengen om daarna alle gegevens te bundelen in een brochure of map. De stuurgroep hoopt hiermee ook de verschillende organisaties dich ter bij elkaar te brengen om hun werking meer opportuun te maken. Uit de resultaten is gebleken dat de meestcn het nut van een dergelijk initiatief inzien want de respons was zeer positief. Toekomstprojekten Alhoewel er dit jaar al een paar aktiviteiten achter de rug zijn zoals onlangs de infobeurs over Jeugd en Vakantie, staat er nog heel wat op stapel. De danskursus, die plaats heeft elke donderdagavond, onder de leiding van het echtpaar Bartholomeus - De Reuver, start op 19 maart om 18.45 uur. De plannen voor de Paas vakantie bevatten een nieuw kwi- sprogramma onder het motto «Kla re Taal? 't Is maar een woord». Op 28 maart volgt dan de HONDERD DAGENFUIF van Stella Mutatina en op 11 april wordt er de Western- fuif georganiseerd. Vooraleer men aan de viering van het zilveren jubileum van De Leeu werik begint einde van dit jaar of in het voorjaar van 1993, werkt men aan een tentoonstelling in verband met «Lede, onze gemeente». Deze gaat normaal door van 12 tot 21 juni. Er is ook nog een optie geno men voor een tieneratelier waarde handvaardigheid aan bod komt en de link gelegd wordt naar het teater en meer specifiek naar een kinder musical. Ook nog andere initiatie ven zijn in voorbereiding in verband met «Europa 1992», het jeugdbe leid en de kennismaking met het jeugdhuis. Het jeugdhuis De Leeuwerik van Lede heeft de afgelopen jaren een sterke beoordeling gekregen na de evaluatie van alle mogelijke dcclfa- cetten. Waar ze in 1989 reeds 102 punten op 110 meekregen was dit in 199091 gestegen naar 105 en dit dankt beroepskracht Luc Ras schaert aan de belangrijkheid die men hecht aön de vorming en de informatie de toch de rode draad vormt waarop men zich in de jeug dwerking baseert: «Evalueren en opties nemen is een eerste verplich- ing voor een positieve jeugdhuis- verking», besluit Luc Rasschaert. JV

De Voorpost | 1992 | | pagina 2