Nationale sterrenkijkdag werd wolkenkijkdag Aalsterse Bloemenveiling Flora kent explosieve groei Op het Aalsterse Vredeplein komt Freinet-school De Voorpost - 20.3.1992 - 5 opening van teo-dienst. Aalst. JVS is een jonge, entoesiaste en dynamische vereniging van amateur sterrenkijkers (a) Traditiegetrouw organiseerden de Aalsterse sterrekunbdige verenigingen: Kern Sirius Aalst, Muzim en JVS, ter gelegenheid van de sterrenkijkdag vorig weekend, opendeurdagen en een tentoonstelling. Voor waarnemin gen waren het niet al te beste weersomstandigheden maar dit werd ruimschoots goed gemaakt door de ervaringen die men op de gelegenheids- expo kon opdoen. Sterrekundige verenigingen zijn meestal door het grote publiek minder goed gekend. Want je ziet ze weinig op straat: het is namelijk moeilijk sterrekijken om twee uur in de namiddag. Zij zijn dan ook een beetje de lachtploegen van de plaatselijke verenigingen. Op de sterrenkijkdag pakten Sirius, kunde (JVS) en Murzim, die de iet Jongeren Vereniging voor Sterre- wat ouder gedienden in zijn rangen heeft, uit met een tentoonstelling die qua opbouw bijzonder educatief was. Bovendien werden de geïnte resseerden actief betrokken bij me tingen en studies van ons zonnestel sel. Het gure weer strooide eerder zand dan sterrestof in de ogen, maar dat maakte er dit weekend niet minder leerrijk om. Het is immers de be doeling van de Sterrekundige Ver enigingen van Aalst, de belangstel ling, vooral bij de schoolgaande jeugd, op te wekken voor deze boeiende hobby. 'De studie van ruimtevaart, sterrekunde, geofysica of weerkunde leert je meer dan je denkt!' beweert amateurastronoom en oudere jongere Guy Kinder mans, één van de stichters van Si rius. Buiten de opendeurdagen van vorig weekend organiseert Sirius boven dien interessante spreekbeurten, discussies, studie- en observatieda gen. Zustervereniging Murzim De Aalsterse Bloemenveiling Flora kijkt neer op een goed werkjaar: de omzet steeg net als het aantal leden en er werd geïnvesteerd. Alles laat loorzien dat in 1992 de stijgende trend zich doorzet. Flora bouwt verder un een klantvriendelijke service voorde snijbloemenkwekers en nodigde Aen vorige dinsdag alvast uit op een seminarie, waarop praktische ontwik kelingen in hun beroep worden belicht. steld van wat jaarlijks op de klokken kurrerende groei, van Flora te koop is aan perkgoed. Afgelopen jaar was Bloemenveiling Flora, de veiling die de grootste groei kende van het land. De omzet steeg met 34% vergeleken met de omzet van 1990, en bereikte een totaal van ruim 440 miljoen. Dit is tevens de grootst gekende groei sinds de oprichting van Flora in 1961. Daarnaast kwamen 121 nieu we kwekers van potplanten en snij bloemen de veiling vervoegen. De suksesvolle overname van Pro duce Edegem, vorig jaar, is niet vreemd aan een deel van deze groei. De eerste cijfers van 1992 bevesti gen de stijgende trend en doen ver moeden dat men eind dit jaar zeker een omzet van een half miljard zal bereiken. Zo werd de februari-om- zetvan 1991 nu reeds overschreden. Vorig jaar werd geïnvesteerd in een klantvriendelijke service voor de kwekers en werd een bakkenkuis- machine geplaatst. Alle waterbak ken die door de kwekers en kopers aangevoerd worden, worden volle dig onsmet en gedesinfekteerd te gen algen en andere baktericn. De kwaliteit van de aangevoerde pro- dukten zal hierdoor aanzienlijk stij gen. Daarnaast wordt opnieuw een campagne gepland om het voorbe- handclcn te stimuleren. In de maand april wordt een ten toonstelling opgezet waar alle kwe kers van perkplanten hun produk- ten voorstellen. Kopers en geïnte resseerden worden in kennis ge- Verdere voorstellen tot samenwerking Binnen Bloemenveiling Flora wordt hard gewerkt om de geteken de samenwerkingsakkoorden in de sektor in uitvoering te brengen. Flo ra pleit verder voor een samenwer king tussen de verschillende snij bloemenveilingen van Produco Wetteren, Tuco Merelbeke, Euro veiling Brussel. De druk op de kwe kers en handelaars van potplanten is het sprekende bandje dat een pro bleem maar aangepakt kan worden als de sektor er volledig achter staat. Alhoewel de kontakten zich beper ken tot vroijblijvende gesprekken, meent Flora bij enkele coöperaties een lichtpunt te zien omtrent de mogelijkheid tot samenwerking. Die is meer dan nodig omdat het Belgisch produkt steeds verder te rugloopt binnen het totale verbruik in ons land en de Nederlandse kon- Aan de Aalsterse ring Bloemenveiling Flora blijft intussen ook in het sociaal leven van de regio een rol spelen. De ruime veilings hallen van de hallen kunnen ge bruikt worden door verenigingen die dit wensen. Flora-direkteur Ru- di De Kerpel heeft ook een uitge sproken mening omtrent het sluiten van de Aalsterse ring. Die sluiting moet er komen en "nu Minister Sauwens andere bevoegdheden heeft, is de kans groot dat de ring voltooid wordt". Rudi De Kerpel zit overigens ook niet stil in het bieden van bijkomende service aan kwe kers. Halverwege dit jaar verschijnt onder de titel "Grijs bestaat niet" een boekje, waarin hij een analyse maakt van de wereldmarkt en -pro- duktie in de snijbloementeelt en de ze toepast op de Belgische marktsi tuatie. P.H. vangt de oudere leden op. Tijdens de tentoonstelling werd uit leg verschaft over planetenonder- zoek sterrekunde, het zonnestelsel en de praktijk van waarnemingen. Demonstraties spiegelslijpen, tele scoopbouw en sterrenfotografie werden verduidelijkt met diamon tages, weerobservaties en compu tersimulaties. De Meteowingvande Luchtmacht verrichte gedurende twee dagen permanent weerobser vaties en lichtte die toe ter plaatse. Dit jaar was de nationale sterrendag voor Sirius wel een speciaal mo ment. De vereniging is immers reeds 20 jaar aktief in Aalst. De overzichtstentoonstelling van deze club voor amateur-astronomen werd dan ook met uiterste zorg voorbereid. Verschillende modules werden opgetimmerd om een reali stisch beeld te geven van deze boeiende wetenschappelijke hobby. Een stand was gewijd aan de over koepelende Vlaamse Vereniging voor Sterrekunde. Sirius maakte ook van de gelegenheid gebruik om de uitgebreide dokumentatiebiblio- teek en videoteek voor het voetlicht te brengen. Via computerprogram ma's werden simulaties van samen stelling van de sterrenhemel opge bouwd, waarbij men de exacte stand van de hemellichamen op een be paalde dag en uur op het scherm kon toveren. Echt indrukwekkend waren de talrijk opgestelde grote telescopen en de stand van de me- In september van dit jaar wordt in het Stedelijk Kleuter- en Basisschooltje aan het Vredeplein te Aalst, het roer volledig omgegooid. Men stapt af van het traditionele onderwijs zoals het tot dusver werd gegeven. In de plaats ervan zal er worden onderwezen volgens de principes van de Franse onderwijzer en pedagoog Freinet. Vorige week zette het Aalsterse schepencollege het licht op groen om in het stedelijk schooltje - in de volksmond vaak «de Kat» genoemd de Freinet-pedagogiek in te voe ren. Hiermee ging het stadsbestuur in op de vraag van een vijftigtal ou ders die al verschillende maanden ijveren voor de oprichting van zo'n schooltje op het Aalsterse grondge bied. Peter Dauwe, een van de ouders, plaatste vorig jaar in september, sa men met enkele gelijkgestemden, een advertentie in een plaatselijke krant. «De reaktie hierop was en orm» zegt Peter Dauwe «behalve heel wat ouders en leerkrachten, reageerden ook een Aalsterse School. Dat was «De Kat». In Gent zijn als een tweetal scholen gebaseerd op de Freinet-pedag- ogie, opgericht. De Boomgaard en De Harp. «Als het daar kan, dan moet het ook in Aalst kunnen» zegt Peter Dauwe «Die scholen kennen trouwens heel wat sukses» Aan de hand van projectwerk Wat de Freinetschool niet goed vindt in het klassieke onderwijssys teem is dat de leerstof te zeer aan de kinderen van bovenaf wordt opge legd. Volgens Freinet vindt de leer stof trouwens ook geen aansluiting bij de directe omgeving, leefomge ving van het kind. «Meestal is demotivatie daarvan het gevolg» voert Peter Dauwe aan. «Het klassieke systeem slaagt er steeds wonderwel in om de natuur lijke drang tot leren van elk kind af te stompen» voegt hij er niet zonder enig gevoel van ironie aan toe. «Daarom wordt binnen de Freinet- methode veel aandacht geschonken aan zogenaamd projectwerk, waar bij de kinderen individueel of in groep aan een zelfde thema werken. Geen opgelegde leerstof dus. Het is daarbij de taak van de lesgever om een ander in een ruimer kader te plaatsen. Dat vergt natuurlijk van hem een grote flexibiliteit. Maar door aan zo'n thema te werken, leert het kind ten minste ook echt hoe het opzoekingswerk moet ver richten en wordt de interesse in de leerstof aangewakkerd. Daarnaast wordt er in een Freinet school testreefd om een milieu te kreëeren waarin de kinderen echt leren samenwerken en leren verant woordelijkheid opnemen. Om dat alles te kunnen realiseren moet volgens de Franse pedagoog ook de manier veranderen waarop in de klaslokalen wordt gewerkt. Daarom is er zeer bewust gekozen voor een structuur van vier leeftijd sgroepen: 3-5 jaar, 6-8 jaar, 9-10 jaar, 11-12 jaar. Volgens Peter Dau we heeft dit het pedagogisch voor deel dat de ouderen de jongsten kunnen helpen. Ook punten geven gebeurt niet meer. In de plaats daarvan wordt er gezorgd voor een mondelinge evaluatie tegenover de ouders «In sommige scholen wor den die ideeën misschien ook al toe gepast» zegt Peter Dauwe «maar nooit op een echte consequente ma nier». De school «De Kat» Direktrice van de school «De Kat» is Christina Dierickx. Waarom ging zij in op de vraag van de ouders? «Dit schooltje kampt al jaren met een vermindering van het kinder aantal» vertelt de direktrice. «Dat heeft zo zijn oorzaken. Het perso neel wisselde voortdurend. Sommi gen werden overgeplaatst, anderen wilden weg. Dat, samen met de aan wezigheid van migrantenkinderen, heeft de aantrekkingskracht van on ze school zeker geen goed gedaan». In «De Kat» volgen nog slechts een vijftigtal kinderen les. Toen de di rectrice dan in kontakt kwam met een groep ouders die op zoek waren naar een schooltje om de Freinet- methode in te voeren was ze meteen entoesiast. Ze bezocht een Freinet school in Gent en stelde daar vast dat de methode Freinet vruchten afwerpt. Dat het schepencollege het licht op groen zette betekent niet dat alles nu al in kannen en kruiken is. Bel- gnagrijk is het vinden van geschikte leerkrachten die met de Freinet- methode vertrouwd zijn. Toch heeft men er op «De Kat» de goede moed in. P.H. Aalst. Dirk Limpens, dienst P li- stelt de pioniers van Sirius en de voorbije 20 jaar werking voor (a) Op de eerste verdieping van het Ca- pucientje kon men gesonoriseerde diavoorstellingen over de geschie denis en verwezenlijkingen van de astrologie en de ruimtevaart bekij ken. Viering twintig jaar bestaan JVS Kern Sirius Aalst kon natuur lijk zijn jubileumviering niet onge merkt laten voorbijgaan, daarom werd op vrijdagavond, bij de voor- heuse receptie georganiseerd en werd het glas geheven door de le den, sponsor, medestanders en be langstellenden. Er werd een feest rede gehouden en enkele pioniers van het eerste uur werden verdiend in het zonnetje gezet: Guido Mer- tens, Frans Van Dorpe, Guy Kin dermans, voorzitter Marnix Van Impe en Dirk Limpens. Hoofdpunten uit de twintigjarige geschiedenis werden opgehaald: de stichting in '72 met de kijker van Guido Mertens, de spreekbeurten in '75, de waarnemingsavonden vanaf '76, het starten met tentoon stellingen in '77, de JVS-dagen en de scholenkwis in '78, op kamp van in '79 en de stichting van Murzim in '86. 'Wij hadden steeds voldoening in wat wij deden. Wij hebben het voor ons plezier gedaan en doen het nog. Wij zijn nooit een 'droge' kern ge weest. Soms wel meer computer- freeks dan astronomen en werden wij wel aanzien als mensen die zich met spiritische seances bezig hiel den. Het plezier dat we er aan bele ven is de basis om het lang vol te houden' evalueerde Guy Kinder mans welsprekend. Christiaan Steyaert van de overkoe pelende JVS kwam de felicitaties van de vereniging overbrengen en schetste de belangrijkheid van een overkoepelende vereniging. Hij schonk geen paasei maar een me teoriet van een kwart kilo, gevon den in de streek van Oudenaarde. Hij hoopte door de kontakten in de tentoonstelling hier meer over te weten te komen. De Aalsterse Sterrekundige Ver enigingen blijven echter niet bij de pakken zitten. Hun regelmatige werking in waarnemingen gaan on verminderd verder. Het ledenaan tal groeit steeds aan en de techni sche middelen waarmee zij hun werking kunnen perfektioneren worden steeds uitgebreid. Zo toon de zij fier de nieuwe Celestron kij ker van Lichtenknecker Opties N.V., die zij eertijds hopen te kun nen aankopen. Er is reeds een kapi taal gesponsord maar om de 140.000F te kunnen neertellen heb ben zij wel nog wat financiële steun nodig. De getoonde C8 Ultima zal echter geen droombeeld blijven en deze revolutionaire kijker die met een ingenieus spiegelsysteem com putergestuurde waarnemingen kan toelaten waar vergrotingen tot 400x met een tubuslengte van 432 mm en een gewicht van slechts 15 kg kun nen gebeuren. Info: Dirk Limpens, Dries 21, 9520 Sint-Lievens-Houtem, tel. 053/ 62.15.71. Aalst. De Meteowing van de luchtmacht verrichtte gedurende twee dagen permanente weerobservaties in Aalst (a) Aalst. Sirius werd in de bloemetjes gezet voor zijn twintigste verjaardag (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5