onge akteurs uit Aalsters Sint-Jozefscollege leveren strijd tegen 'De grote O' Tantum Ergo» met «De Collega's» van het KTA 2 Dubbeltentoonstelling in 't Hof te Puttens te Lede Nieuw leven met de Orchideeënkwekers Ernst in De Werf De Voorpost - 20.3.1992 - 9 weekend tend; Op zaterdag 21 maart gaat om 18.00 uur in de feestzaal van het Sint-Jo- itfscollege aan de Pontstraat 7 te Aalst het familieteater 'De grote O of sta oen stil' in premiere. Het is een stuk op tekst en in regie van direkteur Arnold Van de Perre, muziek van Joost De Smedt en koreografie van lurnleraar Jan Dockers. In dit familieteater spelen traditiegetrouw leer lingen van de basisschool samen met leerkrachten, ouders en direktie en leren zodoende elkaar op een andere manier kennen en waarderen. Al van bij de stichting door Ignatius van Loyola in 1540, heeft de Jezuïe tenorde veel belang gehecht aan de kracht van het gesproken woord. Bij het onderricht kreeg de retoriek of de kunst van het redevoeren een ereplaats. Het Aalsters Sint-Jozefs college bleef niet achterwege. Van daar dat ook hier een rijke traditie bestaat van toneelspelen. Hier lordt ook de fakkel van generatie op generatie doorgegeven aan au teurs, regisseurs en akteurs. Om het ander jaar bengt ook de basisafde- lingecn volwaardige toneelproduk- tic op de planken. Hierin tracht men van geen kindertoncel te bren gen, maar wel een familieteater vaarin de kinderen genieten van de lleur, de muziek en de beweging, terwijl de volwassenen buiten het spektakel ook geboeid kunnen wor den door de zekere boodschap die als ondertoon in de gekozen stuk ken ligt. Er wordt ook doorgaans gekozen voor een tema dat grenze loze kreativiteit toelaat en op een speelse manier een aantal morele waarden benadrukt voor het voet licht brengt. De grote O of sta eens even stil Dit jaar brengt de basisschool van de Pontstraat 'De grote O of sta eens even stil' op het podium. Het is een eigen kreatie van direkteur Ar nold Van de Perre, die trouwens ook de regie van de produktie op zich heeft genomen. De auteur heeft zelfvan in zijn jeugdjaren bij na jaarlijks op de planken gestaan in het liefhebberstoneel en heeft een aangeboren akteurstalent. Samen met zijn pedagogische ervaring slaagt hij er biezonder goed in om een spektakel op touw te zetten, aanspreekbaar voor een groot pu bliek. Twee jaar geleden kwam deze nieu we kreatie tot stand en is uitgegeven bij Almo. Momenteel geniet het veel belangstelling in jeugdteaters en scholen. Vorig jaar nog in de maand mei werd het opgevoerd in het Don Boscocollege te Zwijnaar de dat de Victor De Reuterprijs behaalde voor jeugdtoneel. 'Toen ik een paar jaar geleden voor een vergadering van schoolhoofden over de speelplaats van een school stapte en daar een groep kinderen passief op een geheel van moderne speeltuigen zag zitten, ben ik gaan nadenken over het feit dat kinderen blijkbaar niet meer kunnen spelen. Ze hebben geen fantasie meer en ze worden geboeid door TV en ander voorgekauwde ontspanning', ver telt Van de Perre. In het stuk'De grote O'wordt voor namelijk de problematiek van het overvloedig TV-kijken aangekaart. Op vrijdag 20, zaterdag 21, zondag 22, vrijdag 27, zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 maart spelen de aan de school verbonden lerares- sen-leraarsploeg «De Collega's» in polyvalente hal van het KTA, Ledebaan 101 te Aalst, telkens om 20 uur het toneelstuk «Tantum Er go» van Lode Pools in een regie van Erwin Van Herreweghe. In het stuk bent U te gast bij Claire (Diane Deplancke) en haar man Tuur Leemans (André Agnees- sens), fakteur van beroep. Dit rolkse echtpaar slooft zich uit om de eindjes aan mekaar te knopen. Het leven gaat er zijn gewone gangetje, alles loopt vrij gesmeerd, ware het niet dat dochter Bea (Leen Van Lil) enige dochter en «enfant terrible» hen heel wat kopzorgen biedt. Zij houdt er immers maar één hobby op na: zalig niksen! Moeder Claire, bezorgd om de haast uitzichtloze toekomst van haar dochter blijft niet bij de pak ken zitten: een huwelijksadverten tie opent misschien wel nieuwe perspektieven... en dan komt Harry (Hugo Van de Maele) een onder wijzer, ook nog op de proppen. De toegangsprijs bedraagt in voor verkoop 120 F en aan de ingang van de zaal 140 F. De toegangskaarten zijn verkrijgbaar op het sekretariaat van de school, bij de leerkrachten en de leerlingen. Reservatie is noodzakelijk en ver valt 10 minuten voor het aanvangs- uur. Op tel.nr. 053/77.20.70 of 053/ 78.72.92. Restaurant «Hugberken» Iedere avond van 18 uur af en na de voorstelling wordt ook iedereen uit genodigd in het gelegenheidsre staurant van de afdeling Hotel van de school. Daar worden gastronomische «Streekgerechten» gepresenteerd «tot ast op is!». Vlaamse stoeverij me frit in ajoinsaas me doeivel wordt geserveerd voor 250 fr. de maan (oeik de vraa). Kaa schoetel Benelux is er ook: Koud bord uit Nederland gevuld met sla uit Vlaamse velden en Luxemburgse vleessoorten. Wortels uit den hof en tomaten uit de serre. Oeik 250 fr. (drank inbegrepen, dienst afzon derlijk). De opbrengst van dit alles gaat ten bate van de culturele werken van de school. Kaarten in voorverkoop bij A. Comand en H. Van der Meer- sche. Reservatie is mogelijk. P.H. 't Hof te Puttens te Lede heeft tot en met 12 april een dubbeltentoonstel ling plaats met werk van Wim Van Rompuy en Walter Theunynck. Daar naast kan men op de artiestenzolder een herinneringstentoonstelling bezoeken met werken in permanentie van de onlangs overleden Lebbeekse kunstschilder Juul Keppens. De tentoonstelling is toegankelijk elke vrij dag van 19.00 tot 22.00 uur en tijdens de weekends en op feestdagen van U.OO tot 22.00 uur, op andere dagen op afspraak 053/80.51.30. Wim Van Rompuy is een schilder tn illustrator. Hij is een autodidact die sinds 1975 zich toelegt op wat men de 'naïeve schilderkunst' noemt. Hij nam deel aan diverse groepstentoonstellingen en expo seerde ook vaak individueel. Hij be haalde voor zijn werk verschillende prijzen en vermeldingen. Het werk van Van Rompuy is een voorbeeld van autentieke volkskunst. Hij brengt in zijn overwegend olieverf schilderijen de eenvoudige alle daagsheid. Zijn schilderijen zijn een verdroomde realiteit, duidelijk her kenbaar, fijn van kleur naar on-or- lodoks van opbouw. Walter Theunynck is een zoon van Gaston Theunynck, beter bekend als 'boer Theunynck, die zijn wer ken niet met zijn naam, maar met een ploeg ondertekende. Walter Theunynck is een kolorist, zelfzeker en breeduit schilderend met een zo goed als losgeworteld kleurgebruik dat tegelijkertijd de expressie steunt en de kleurenharmonie na streeft. Hij volgt het spoor van de Vlaamse expressionisten, verliest zich niet in details. Hij vertolkt dit land in een kleurexpressie die soms doet huive ren en die soms kleurdronken maakt. Hij brengt kleur en kompositie in een klank, wat hij bedachtzamer ook in zijn stilleven realizecrt. Aktivïteiten van de Kunstkring Op donderdag 26 maart heeft de derde muziek initiatieavond plaats. Dit keer vormt de muziek in de Iaat-romantiek het tema. Op vrijdag 17 april wordt in het kader van 70 jaar VTB-VAB een tentoonstelling gehouden in het tema 'Zeg het met bloemen'. Kunstschilders Paul Messely (olieverf) en Marika Mes- sely (akwarel) expozeren tot 10 mei hun werken in het Kunstcentrum. Op zaterdag 2 mei brengt de Kunst kring een bezoek aan de tentoon stelling Toulouse Lautrec in Parijs. Deze reis wordt geleid door de heer Crabbe die ook de gids was op de tentoonstellingen over Rembrandt en Van Gogh. Onderweg wordt een videofilm vertoond over Toulouse Lautrec. De deelnemers krijgen een uitgebreide dokumentatiemap. De prijs bedraagt 1.250 frvoor de leden cn 1.400 fr voor niet-leden. Er zijn slechts 20 plaatsen beschikbaar. Op vrijdag 15 mei volgt de opening van de tentoonstelling met werk van kunstschilder Simone en Roland Marecaux uit Frankrijk. Op 12 juni wordt het groot zomersalon ge opend en op zaterdag 20 juni om 14.30 uur staat een geleid bezoek aan de meest interessante en be langrijkste begraafplaats van Vlaanderen, het Campo Santa en het begijnhof mei museum te Sint- Amandsberg bij Gent op het pro gramma. 'De grote O is de verpersoonlijking van de beeldbuis, het medium dat ons onvermoeibaar voorgekauwde kost of pulp oplepelt. De grote 0 van Opperkauwer die ons dagelijks een keuze presenteert van wel dertig netten. Zo geraken we in de Tv- roes, de TV-verslaving, en zitten we geboeid aan handen en voeten naar de televisie te kijken. Fantasie, kreativiteit, dialoog, zelfwerkzaam heid, solidariteit, bewondering, te derheid, geborgenheid, krijgen geen kans meer, we zitten in de ban van de televisie letterlijk en figuur lijk mee te kauwen. Op dat ogenblik zitten we in de grote nul, de grote leegte, het grote niets...' omschrijft Arnold Van de Perre de basis- tematiek van de produktie. In het toneelstuk waarin het beeld scherm centraal staat, verspelen kinderen hun spelletjes in ruil voor een zapvergunning in Videoland. Alleen spelletjes op tv zijn nog toe gelaten. Zo verliezen ze al hun fan tasie tot grote wanhoop van de Spe- leman die samen met de spelletjes werkloos wordt. Wie kan helpen? Koning Schaak misschien? De opvoering past ook in het kader van een heus projekt. Er werd over de probleemstelling in het stuk ook een enquete gehouden, waarvan de resultaten in een tentoonstelling worden bijeengebracht. Daar vindt men ook een massa persartikels. Sinds december van vorig jaar is door het leerkrachtenteam, samen met een ploeg van onbaatzuchtige medewerkers en een ploeg van jon ge akteurs met volle inzet gewerkt om een afgewerkt totaalspektakel te brengen. Zelfs driekeer toe per week wordt speeltijd en naschoolse ontspanning voor repetitie inge ruild. Zo is er ook in het gehele projekt gewerkt met de grote O van opvoeding en onbaatzuchtigheid. De traditie van het Sint-Jozefscolle ge wil eveneens dat bij toneelopvoe ringen luister noch spektakel wor den geschuwd. Vandaar dat er veel zorg werd besteed aan kledij, dekor, speciale effekten. De muzikanten staan onder leiding van Joost De Aalst. De Grote O of sta eens even stil is een toneelprojekt dat door de leerlingen van het basisonderwijs van het Sint-Jozefscollege wordt gebracht (a) Aalst. Arnold Van de Perre, direkteur van de afdeling basisonderwijs van het Sint-Jozefscollege, geeft zijn richtlijnen (a) Smedt die ook de muziek kompo- maborchure 'Televisie kan kreati- neerde. Turnlcraar Jan Dockers viteit van kinderen stimuleren', nam de koreografie voor zijn reke- De opvoeringen hebben plaats in de ning. feestzaal van het Sint-Jozefscollege De mannelijke hoofdrol van de aan de Pontstraat op zaterdag 21 Speleman, wordt gespeeld door maart om 18.00 uur, zondag 22 leerkracht Etienne Bracke, terwijl maart om 17.00 uur, vrijdag 27 de kinderhoofdrol met brio wordt maart om 19.30 uur en zaterdag 28 gebracht door Helmut Moortgat. maartom 18.00uur.Toegangskaar- Huib Dejonghe van De Standaard ten kosten 200 fr, studenten betalen schreef een gefundeerd en genuan- 150 fr. De zaterdagvertoningen zijn cecrd voorwoord voor de program- reeds uitverkocht. (HP.) Dc rollen worden vertolkt door De Pelsmaeker Martine, Jacob Daniël- la, Van der Vurst Greta, Borms Jef, De Pelsmaeker Rik, De Rijcke Geert, Devrieze Hugo, Fauconnier Erik, Van Keymeulen Jeroen en Wellekens Edmond. Algemene toegangsprijs: 150 fr. Op zaterdag 21 en 28 en zondag 22 mensen met hun eigen dromen en Zestigplussers en kinderen tot 12 en 29 maart, telkens te 20 uur stipt, ontgoochelingen, hun passies en te- jaar betalen 130 fr. Een aantal voeren Toneelvereniging Nieuw leurstellingen, maar vooral hun plaatsen blijft voor de abonnees Leven in de zaal"Kring" aan de hoop die ze koesteren in het alle- voorbehouden tot 19.45 u. Abonne- Dokter De Moorstraat 104 te Aalst, daagse, simpele gebeuren rondom menten: gratis toegang. het stuk op"De Orchideeënkwe kers" van Juul Lambrechts in een regie van Fons Vinck. De Orchideeënkwekers is vooral een sfeerstuk. Deze sfeer wordt ge creëerd door de zeer gevoelige dia logen. Het verhaal speelt zich af bij een simpel, kwetsbaar gezinnetje, dat nauwbehuisd leeft in een kleine ka mer waar de zon nauwelijks door dringt. Op de bovenverdieping is het nog erbarmelijker gesteld. Daar bevindt zich een benepen zolderka mer met slechts een dakraam als enige verlichting en verluchting. De dialogen in het stuk zijn zo een voudig en diepmenselijk dat ze de gemoederen niet onberoerd laten. Het zijn simpele zielen die de bene denverdieping betrekken. Opa Freek en zijn kleindochter Molly die, mioop zijnde, haar dagen slijt met het kweken van orchideeën. Kweken is veel gezegd, want die aktiviteit moeten zij beoefenen met een schamele zaaibak in een huis waar zelden een zonnestraal bin nendringt. De andere personages lijken aan vankelijk al even bizar. Naarmate het stuk vordert, komen er meer en meer herkenbare karaktertrekken aan het licht. Men gaat uiteindelijk meeleven met de op de dool geraak te muzikanten, levend aan de rand van de maatschappij. Het is een nobel stuk, broos en fijn gevoelig, iets wat men niet mag ont houden aan de ware toneelliefheb ber. Juul Lambrechts heeft een verhaal geschreven over echte, levende hen. P.H. - Nog t/m maandag 30 maart in De Werf: tentoonstelling 'Transmis sion Glasgow' met installaties van drie hedendaagse Schotse kun stenaars. - Nog t/m vrijdag 20 maart in de Belfortkrypte: tentoonstelling 'Vrouw tussen wieg en werk', ingericht door K.A.V. - Nog t/m maandag 6 april in De Werf: Knacks Cartoontentoonstel- ling - Van vrijdag 20 maart t/m zondag 5 april in de Belfortzaal: tentoon stelling door kunstenaar Fons Macharis - Vrijdag 20 en zaterdag 21 maart om 20 u. en zondag 22 maart om 15 u. in de Schouwburg: toneelvoorstelling'LeTartuffe'van Molière in een produktie van de Catharinisten: toegangsprijs 250 fr. maar kortingen mogelijk voor groepen, houders van een +3-Pas en jongeren, reserveren kan op nr. 053/77.91.09 van E. De Smet. - Maandag 23 maart om 13u30 in de Schouwburg: voordracht over 'Broeikaseffekt en zijn gevolgen' door Bob De Richter, hoofd van het programma Leefmilieu van de Koning Boudewijnstichting, ge organiseerd door Aktueel Denken en Leven, info 053/80.74.70 - Woensdag 25 maart om 14u30 in de Studio: jeugdvertelnamiddag met Willy Van Boxstael, georganiseerd door de jeugdafdeling van de Stedelijke Biblioteek van Aalst, info 053/76.13.30 - Vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 maart om 20 u. in de Schouw burg: toneelvoorstelling 'Moordenaar met twee gezichten' of'Two faces of murder' in een produktie van toneelvereniging Sint-Barba- ra, toegangsticket aan 200 fr. kunnen gereserveerd worden op nr. 053/70.44.64 van A. Van Der Eist. - Van zaterdag 28 maart t/m zondag 5 april in de Belfortkrypte: tentoonstelling 'The Colours of Life Collection' door Octavus Wil- lems. Wanneer men het oeuvre van Willems met één woord moet samenvatten, dan is dat wel 'kleurrijk'. Alles, maar dan ook alles, maakt hij hieraan ondergeschikt, zowel het schilderen met olieverf, als met nieuwsoortige kunstverf. Dat maakt dat zijn werken een waarachtige echtheid uitstralen. Openingsuren in de week van 14 tot 18 u. en tijdens het weekend van 14 tot 19 u. Voor meer informatie: 02/452.61.91

De Voorpost | 1992 | | pagina 9