Protest laait op tegen stort te Nieuwerkerken Dender-Regio: zoeken naar een tweede adem? Sobere jeugdboekenweek in Erpe-Mere 10 - 3.4.1992 - De Voorpost Het jaarverslag over het beleid van de P.O.B. van Erpe-Mere toont duidelijk dat de bevolking de weg gevonden heeft naar 'Boekegem'. De cijfers geven vrijwel een trouwe weergave van wat er zoal gelezen wordt en eens dat het nieuwe gebouw er zal staan mag men zich een stijging van lezers verwachten want de huidige situatie kan men nauwelijks als ideale omstandigheden bestempelen. Het interieur zelf moet voor de bezoeker aantrekkelijk zijn en dit is in Erpe-Mere niet het geval, waar men van de traditionele nood een deugd heeft moeten maken. Het tema 'Griezelen', werd alleszins sober gehouden want ook hier moet men de last van besparingen dragen. Op het paneelgesprek na heeft men het vroegere stramien behouden ook al wilde men meer doen dan wat er thans geboden werd. Men had ook geopteerd voor een opvoering van jeugdtoneel maar aangezien het budget voor de promotie van de biblioteek niet zo ver reikend is, heeft men van dit plan moeten af zien. De totale promotie bedraagt slechts 50.000 fr. en er is een ten dens dat de schrijvers zelf meer (moeten) vragen omdat ze juist in die periode van de maand maart overstelpt worden met aanvragen om ergens te gaan spreken of vertel len. Sommigen vragen dan nog een bijkomende premie voor vervoer kosten e.d.m. Het is voor het biblio- teekbeheer dus geen gemakkelijke taak om schrijvers te vinden maar gelukkig hebben ze dit jaar toch kunnen beroep doen op een paar mensen die vroeger in Erpe-Mere te gast waren. Zo kwam Kathl. Bol- lue naar de jeugdbiblioteek voor een vertelvoormiddag en er was weer een ontmoeting met schrijver van jeugdboeken, Jul. Van Re- moortere. Daarbij kon men maar eens rekenen op de striptekenaar van eigen bodem, Joris Vermassen die de evolutie van een dergelijk verhaal schetste, m.a.w. hoe een striptekenaar te werk gaat bij het manipuleren van zijn figuren zon der het belang van de tekst te verge ten. Striptekenaar Joris Vermassen was de gastspreker die in feite de jeugdboekenweek moest afsluiten. De beheerskom- missie, die nochtans een goede wer king kent, was maar weinig verte genwoordigd maar desondanks schetste de Mecrse striptekenaar voor een meestal jong publiek hoe men tot het striptekenen komt. Daarbij legde hij vooral de nadruk op het feit dat men 'er niet kan voor studeren' maar de kunst van het striptekenen bijna uitsluitend kan verwerven door aanleg te hebben. Hijzelfheeft altijd getekend, mees tal op de vloer of de plaveien want het enige papier dat hij thuis mocht gebruiken was papier dat al eens op één kant gebruikt was: reciclage. Belangrijk is echter dat men als jon ge mens gestimuleerd wordt en dan komt het als het ware vanzelf. Joris Vermassen kwam met zijn tekenin gen voor de eerste keren in de open baarheid via zijn jeugdgroepering de Chiro waar hij tot 'hoftekenaar' promoveerde want telkens er een belangrijke aktiviteit te organiseren was, stelde men hem aan om de affiche te ontwerpen. Toen hij nog maar negen jaar was, nam hij deel aan een wedstrijd met als tema 'Sus- ke, Wiske en een TV met een leeuw. Toen tekende hij deze ingrediënten op de maan en liet Suske en Wiske een helm dragen maar de leeuw kreeg een TV op zijn kop, een jon gensfantasie die hem de eerste prijs opleverde. J. Vermassen vindt dat men 'iets moet tekenen dat men zelf bedenkt' waarbij men telkens de eigen fanta sie moet laten werken en meespe len. Dit werd hem kennelijk aange leerd tijdens zijn studies aan de aka- demie te Aalst waar hij zowel met de fantasie werkte maar daarbij uit het hoofd tekende en als zogezegde aflijning overging tot het natuurte- kenen. Volgens de striptekenaar te kent men na enkele tijd de beelden net zoals men het alfabet leest. Met andere woorden, men moet steeds Ieren kijken en vergelijken met de werkelijkheid om daarna zijn fanta sie bot te vieren en men mag niet altijd tekenen wat men weet of denkt te weten. Daarbij vindt hij dat men iets van anderen mag leren maar daarom mag men nog altijd 'niet natekenen' want dit heeft veel weg van een vervalsing en daarom is het 'beter een gedeeltelijk mislukt produkt af te leveren dat echter van jezelf is'. Verhalen J. Vermassen schreef zijn eerste verhaal reeds toen hij twaalf jaar was. Het ging over twee dorpen die een rallye hielden. In zijn jeugdige overmoed had hij echter geen ver haal geschreven zodat hij vrij vlug aan het einde van zijn striplatijn was. Een verhaal is juist in de eerste plaats vereist om aan een stripver haal te beginnen en hierbij gaan sommigen een script zoeken bij een schrijver maar Vermassen schrijft zijn verhaal liever zelf. Dit is dan zowat een soort scenario net zoals bij een film. Hier moeten alle de tails in voorkomen die een persona ge moeten uitbeelden met daarbij de aanduidingen van alles wat er moet gebeuren. Ook dit is een werk van lange duur en dit is dan ook de reden waarom Vermassen zo lang aan een stripverhaal werkt en hij minder produktief blijkt te zijn dan anderen. Een andere vereiste is het zoeken van zoveel mogelijk informatie en dokumentatie over het onderwerp dat men wil behandelen. Men moet het soms zelfs ver gaan zoeken zoals hij trouwens deed met het 'Valse Kunstgebit' waarvoor hij zich bij een tandarts ging inlichten. Men kan het ook stellen met fotomateri aal om een beeld zo realistisch mo gelijk weer te geven. Voor Joris Vermassen vergt de afwerking van een stripverhaal ongeveer acht maanden omdat hij zowel het script als de tekeningen maakt en dan moet hij nog beroep doen op een persoon die zijn 'figuren inkleurt' zoniet zou het nog een langere lij densweg betekenen'. Een tijdro vende prestatie, vooral als men be seft dat een klassiek stripverhaal op een goed half uur uitgelezen is. Mentaliteitsverandering Schepen H. De Waele besloot de Jeugdboekenweek met een vinger wijzing naar de te snelle verande ring van de (kindcr)mentaliteit, waarbij de jeugd geen interesse meer opbrengt voor kinderspelen die aan een bepaalde leeftijd gekop peld zijn en ze meer verslaafd is aan TV-kijken en videospelletjes: 'De interessesfeer van kinderen van toen werd, in vergelijking met de kinderen van nu, drastisch verlegd en zeker niet in de goede richting'. Het is hem niet te doen om de kin deren 'dom' te houden maar ze een opvoedingsproces te laten doorma ken dat trapsgewijze verloopt zon der daarom hun 'kind-zijn' te ver waarlozen. Als onderdeel van dit proces zoekt hij in de lektuur dat naast intellect ook voor ontspan ning zorgt. De 'fiktieve wereld van het boek' zorgt voor een uitgebrei de woordenschat en stuwt hen naar diverse wetenswaardigheden, die een pedagogische inwerking moe ten hebben. De Jeugdboekenweek helpt mee aan dit proces en daarbij krijgen de kinderen de 'kans om persoonlijk kennis te maken en van gedachten te wisselen met hun schrijvers idolen'. Het is een promotie die ver der moet gestimuleerd worden. Opstelwedstrijd Om het bij de traditie te houden, heeft het beheersorgaan ook dit jaar een opstelprijskamp georgani seerd voor de kinderen van de scho len van Erpe-Mere. Kandidaten ge noeg maar niet iedereen kan even goed griezelen want dit was het on derwerp waarover de gelegenheids jeugdschrijvertjes moesten hande len. De orde van de prijswinnaars werd opgemaakt per school en het betreft telkens respektievelijk het vijfde en zesde leerjaar. Voor de basisschool van Aaigem waren dit Annel. Van Herreweghe, Lein Goossens, Kor. Coppens en Hannel. De Maere. Bij de Vrije Basisschool van Erpe kwam men tot volgende rangschik king: D. Van Wambeke, D. De Waele, Reg. De Wulf, St. De Wae le. In de Vrije Basisschool van Mere weerhield men Kr. Verhoeven, An nel. Van Den Berge, Lies Fonck en Sof. De Schrijver. Voor de Vrije Basisschool van Burst gingen de prijzen naar P. Van Vaerenbergh, S. De Roubaix, S. De Winter en J. Van Damme. In de gemeenteschool van Burst waren het L. Baeyens, B. Van- steenkiste, Chr. De Winne en St. De Pauw. De gemeenteschool van Er- ondegem koos A. D'Haeseleer, D. Verbraekel, B. De Windt, Chr. Mo reel. Het gemeenschapsonderwijs van Mere weerhield K. De Maarte- laere en E. Van Den Steen. Ook de eerste-jaars van dezelfde scholen mochten meegriezelen via een opstel en hier waren de laurea ten respektievelijk K. Goossens, A. De Ryck, E. Schecrlinck, S. Ver hoeven, E. De Troyer, T. De Nijs, Dr. Yperman, St. Vermeir, K. Bec- rens, J. Van Pamel, K. Van Der Gucht, S. De Spiegclcer, V. Van Wescmael, E. Scharpe, M. De Groot, A. De Racve, P. De Smet, K. Van Gyseghem, E. Cosyn, G. Coo- lens, D. Ouintijn, A. Van Cauwen- bergh. JV De huisvuilberg stapelt zich dagelijks meer en meer op maar alsof dit nog niet genoeg was zijn er mensen die er ook nog andere voorwerpen moeten bij betrekken. Ofschoon men een oplossing tracht te vinden om het vuil te selekteren en het milieu zo weinig mogelijk tracht te schenden, heersten er toch nog altijd en overal wraakroepende toestanden. Men moet ergens heen met het afval maar de meeste stortuitbaters storen zich weinig aan de voorwaarden die hierbij opgelegd worden. Sinds maanden voert men in het nabijgelegen Burst aktie tegen een stortuitbreiding en dit is nu ook het geval in Nieuwerkerken waar het gedragspatroon weinig verschil ver toont, evenwel met kleine afmetin gen en met andere materialen. Toch volgt de uitbater van het stort te Nieuwerkerken, F. Cherreté, stramien ook al gaat het hier niet over giftige produkten maar over steenslag. De omwonenden zijn niet erg tevreden over het schenden van dit stukje natuurgebied. Het eerste stort is trouwens nog altijd niet opgeruimd en intussen heeft de eigenaar al een exploitatieaanvraag gedaan voor een tweede stort aan de andere kant van de Rijdentbrug gelegen. Vroeger reeds werden pogingen on dernomen door de stortbeheerder om een perceel uit te baten dat fei telijk aangeduid staat als natuurge bied in het gewestplan en dit achter af te regulariseren. Dit leidde tot de overal gekende problemen maar tot herstellen in de oorspronkelijke toestand is het in Nieuwerkerken nooit gekomen want de afgraving van het gedumpe materiaal met een daaropvolgende groenaanplanting is het nooit gekomen. De bedreigde Rijdent werd een paar weken terug nog het voorwerp van een interpellatie in de gemeen teraad van Aalst toen raadslid Flo- ris De Winter het stort aan de orde bracht. De verdediging van schepen De Meerleer was weinig overtui gend als zou in december vorig jaar het terrein in zijn natuurlijke staat teruggebracht zijn. Buurtbewoners, die er toch mee geconfronteerd zijn, zien de zaak anders en realisti scher. De gestorte en verharde steenslag kreeg wel een grondlaag waarop groen aangeplant werd maar de gestorte materialen wer den niet verwijderd wat in feite eerst had moeten gebeuren. Afgra ven blijft wel een dure zaak, haalt men aan, maar men vertelt er niet bij hoeveel er aan te verdienen is. Ondertussen beloont men de illega le storten van om het even welk vuil en uiteindelijk is het de beheerder die moet zorgen dat alles in orde is en er niet de gemeenschap moet voor laten opdraaien. Tweede stortplaats Ondanks men oogluikend de «uit batingvan dergelijke kleine storten toestaat, heeft de exploitant toch een aanvraag gedaan om een twee de stort aan te leggen. Hier gaat het eveneenkom een «beperkt perceel» aan de andere kant van de Rijdent brug dat door de omwonenden als stort sterk betwist wordt. Men vreest dat hier hetzelfde zal gebeu ren als aan de overkant maar met dien verstande dat hier meer pro blemen zullen oprijzen en niet al leen voor de bewoners van de Rij dent en Teerlingveldstraat. Het ter rein is trouwens niet geschikt voor de aanleg van een stort want het ligt in een landbouwgebied en het was vroeger zelfs een bosje. Ook hier is men nog altijd in overtreding want na het toegelaten kappen van bo men moesten jonge bomen in de plaats geplant worden wat evenmin gebeurde en waarop men nog steeds wacht. Volgens de interpellatie van De Winter betreft het weliswaar maar een smalle strook die begrensd wordt door de Edixveldebeek. Wat erger is, de gehele gang van zaken is misleidend voor de hogere overheid en de bevolking. Hij vroeg zich af wie van de stadsdiensten verant woordelijk is voor de nalatigheid. Kotsbeu Het zijn vooral de wijken Edixvelde en Kleinderbeek die door de inrich ting van een tweede stort getroffen worden. Maar men zal het daarbij niet laten als het stadsbestuur geen maatregelen treft. De omwonenden hebben daartoe een manifest uitge geven dat onder de bevolking van Nieuwerkerken verspreid werd en hierin wordt hun stelling duidelijk gemaakt. Als motivatie halen zij aan: tien jaar storten in een natuur gebied, in deze schaarse open ruim te horen geen bedrijven thuis, de landbouwwegen zijn er niet aange legd voor vrachtvervoer met het ge volg dat ze bij beschadiging op kos ten van de gemeenschap zullen moeten onderhouden en hersteld worden. Daarom zal de bevolking samen reageren tegen de huidige gang van zaken om erger te voorko men en om een hall toe te roepen aan de aanleg van een nieuw stort. Dit zou benarde toestanden met zich brengen want over een groot gedeelte van de weg gaat of rijdt men tussen weiden omheind met betonstaken en prikkeldraad. Een zware vrachtwagen zou zowel voet ganger als fietser erg belemmeren in zijn verkeersvrijheid om niet te zeggen gevaarlijke toestanden scheppen voor de weggebruiker. Maar er zijn nog andere moeilijkhe den en problemen die het stort tot gevolg hebben: «De gebruikers van de Rijdent zijn de bevuilde wegen en het ploeteren door de modder, de stuk gereden weg, kots beu!» Bezwaarschriften Om een gezamenlijke aktie te voe ren tegen de aanleg van een tweede stort heeft men zich in de wijken georganiseerd in een aktiekomitee dat er zal over waken om erger te voorkomen. Daarom heeft men de bevolking aangemaand om zoveel mogelijk bezwaarschriften in te die nen en zo zijn ongenoegen uit te drukken tegen het stadsbestuur dat ongunstig advies moet geven. Thans zijn er twee aanvragen in on derzoek bij het stadsbestuur om vóór de spoorwegbrug een nieuw stort toe te laten voor grond en steengruis. Het zou om een stortca- paciteit gaan van «minimum» vijf duizend kubieke meter, wat op vijf honderd vrachtwagens neerkomt. Er is een eerste aanvraag voor een bouwvergunning om het terrein van een halve hectare tot ongeveer twee meter te verhogen. Hiervoor is zelfs geen openbaar onderzoek nodig wat niet wegneemt dat belangheb benden een bezwaarschrift kunnen indienen. De tweede aanvraag be treft echter een exploitatievergun ning voor een klas II-stort, blijvend de regels en tarieven gelden». Mi laden en lossen van inert afval dat gaat nog verder in het voeren val maar een kapaciteit van tweehon- aktie alhoewel dit slechts een be[ derd kubieke meter heeft. Hiervoor is en verwittigen nu al de beleid» is wel een onderzoek nodig maar de mensen: «Wij eisen ook vanweg aanvraag hangt niet reglementair het stadsbestuur de onmiddellijk! uitgeplakt, dus niet op de plaats verzegeling van het oude stort aai waar de aanvraag op slaat. Noch- de Rijdentstraat en het verwijderd tans is dit een wettelijke verplich- van de verharde oprit die er mo ting zodat men de nietigheid van de menteel aangelegd wordt». De ont aanvraag zal aanvragen. De aktie- evredenheid van de bevolking var voerders vinden het «ontoelaatbaar de wijken Edixvelde en Kleindcr om in schaarse landelijke gebieden beek alleszins gegrond want de uil nog dergelijke aktiviteiten toe te la- bating zal zeker niet probleemloos ten» en zij vinden dat «storten moet kunnen verlopen, vooral dan md gebeuren op de door het Vlaamse betrekking tot het verkeer dat ei Gewest daartoe voorziene plaatsen, sterk zal belast worden en de talrij onder kontrole van de overheid en ke gevaren niet denkbeeldig zijn. waarbij voor alle aannemers dezelf- J Vorige week werd ter gelegenheid van het verschijnen van een temanunt el mer over de Denderstreek in het Financieel Economisch Magazines: «Trends», door de Kamers van Koophandel van Aalsten Dendermondei het Keizershotel te Aalst een panelgesprek georganiseerd met bedrijfslef ders uit de streek. Er werd vastgesteld dat, terwijl ten oosten van Brussel d £5 as Zaventem-Leuven een echte groeipool geworden is, de Regio Aalst-Den noo dermonde aan de westkant, nog geen gelijkaardige dynamiek wist I ontwikkelen. 3ara c Frans Crols, direktcur van Trends, zijn laatste nummer juist veel aan«ev< stelde vast dat de ekonomische ak- dacht aan deze westkant. Eigcnlijl '7 tieve Denderstreek, vaak nog onbe- valt het gebied waar de Dende kend is bij de ondernemers. Met vloeit - van Geraardsbergen ove 430.000 inwoners en 8.500 werkge- Ninove en Aalst tot Dendermonde «eg vers, waarvan er 3.655 meer dan vijf niet onder één noemer te vatten®" personen tewerkstellen, is de regio Dendermonde wordt gekenmerk Dendermonde nochtans een bc- door de tertiaire sektor, Aalst heef langrijk ekonomisch gegeven. Toch een aantal nijverheden, de streel 23 c trekken dagelijks een groot deel van rond Geraardsbergen is op dat vlai de actieve bevolking ergens anders minder ontwikkeld, al zijn er indu- naartoe om te werken. Het pende- trieterreinen in overvloed. Een gekoördineerde ekonomisch na? aanpak is er ondanks impulsgcbi den, strcckmanagcrs en dito konw, missies nog niet. Toch wou Trend - geen donker beeld schetsen van d ,r0, ze regio, vindingrijke onderneme *E len is een onveranderd gegeven ge worden en wat de dagelijkse ver plaatsing via de autosnelweg E40 naar Brussel betreft, zou Aalst best het bord plaatsen van «laatste stop voor de file». Toch zitten er in de regio heel wat zitten er immers niet te wachten mogelijkheden om de tewerkstel ling te bevorderen. Langs de Den der en in het hinterland hebben kmo's en industrie nog tal van reële mogelijkheden. Ter titel van illus tratie en motivering werd aan de aanwezigen in het Keizershof te Aalst door een streekmanager uit de Kempen een strategisch plan uit- overheidsprojekten om hun bedri ven te laten bloeien. Machinehui t wer Gilbos toont hoe een toekoms gerichte overlevingsstrategie ziet. Amylum strooit zetmeel ovt Bro- hccl Europa. Ondernemingen Ja De Nul bouwt en baggert in de hel wereld. Déwé pakt veeleisende di I mes in met luxueuze lingerie, i eengezet. Of dat nogal chauvinis- sierteler Flora vindt redding i tisch voorgesteld plan nu precies als proefbuisbloemcn. Trends laat 4^ model kon staan voor de aanpak van de Denderstreek zagen de bc- drijfleiders nog niet zo duidelijk maar zij verklaarden zich toch be reid inspanningen te leveren om dit financieel-ekonomisch-sociaal sa menwerkingsplan voor de streek te onderzoeken. De Denderstreek kan door veel samenwerking op alle vlakken een tegenpool vormen voor de as Zaventem-Leuven, aan de an dere kant van het Brusselse gewest. «Het is tijd dat we niet alleen naar politici moeten kijken om iets te ondernemen. Alle belangengroe pen moeten samen als motor die nen om vernieuwingen op te star ten. Behorende tot de Euroregio Brussel hebben we enkel te kiezen tussen groeien of sterven» verklaar de Georges Dons van de Kamer van Koophandel. Visie van Trends Terwijl ten Oosten van Brussel de as Zaventem-Leuven een echte groeipool geworden is, lijkt zich aan de westkant (nog) geen gelijkaardi ge dynamiek te ontwikkelen. Toch besteedt het Tijdschrift Trends in deze bedrijven en nog een aanü ton andere de revue passeren en gaa |Pfi hierbij praktische implikatics al 0 voor een bedrijf als Fabelta Ninon niet uit de weg. Uiteraard kon men ook niet vooi bijgaan aan het Aalsters Karnava Zelfs wetenschappers, ekonomi ten en journalisten kunnen er nk omheen kijken. Ook werd er tcruj gegrepen naar het historische hedendaagse?) bij het ontrafelt van het Daensisme als sociale bt trokkenheid en strijd van de streel die nog steeds in vele politieke fami lies leeft. De bijdrage van ongevee 60 bladzijden in Trends eindigt mt op een wandeling door werk v# GE Louis-Paul om tenslotte in de gat ,en tronomie-rubriek de magen streel «i> gebonden te vullen. Het speciaal dossier Denderstred van Trends hangt een duidelij beeld op van een regio, die ooit ec 1 industriële wrat in het landschaj werd genoemd en nu naar zuurste 55 en een tweede adem zoekt. Aalst. Trends bracht een speciaal dossier uit over de Denderstreek (a Financieel Ekonomisch Magazine «Trends» wijdt nr. 13 aan Denderstreek

De Voorpost | 1992 | | pagina 10