Aalst steekt helpende hand uit naar Albanië Verkeerslichten officieel in gebruik te Mere Mare Gielens Laureaat sprookj eswedstri j d Aalst. Marc Gielens won met zijn nieuwe verhaal een Erpe-Mere. Met een druk op de knop stelde burgemeester De Langhe de VRIJDAG 3 APRIL 1992 45e JAARGANG NR. 14 - 50 F Jarenlang is het kruispunt aan de Bosstraat te Mere om er de Oudenaard- kostprijs ervan bedraagt ongeveer sesteenweg te vervoegen het voorwerp geweest van minutenlang wachten. 1,3 miljoen wat duurder (20-30 pro- Daarbij was het zeer gevaarlijk voor voetgangers en fietsers om over te cent) is dan het klassiek systeem, steken wat op de spitsuren nauwelijks mogelijk bleek en ten koste van Het biedt echter daarentegen enke- riskante waagstukken. Deze 'lang- en veelbesproken driekleurige ver- le voordelen die men bij de gewone keerslichten zijn eindelijk een tastbaar feit', kon burgemeester De Langhe lichtinstallatie niet meekrijgt, vorige week meedelen toen hij de knop indrukte om de nieuwe installatie in De verkeerslichten op de Steenweg werking te stellen. De problemen werden reeds vóór tie er gekomen is. Meerdere pogin gen werden vroeger ondernomen de fusie vastgesteld maar de onder scheiden gemeenten namen geen initiatief en het is dank zij een thans overkoepelend gezag dat de realisa- \lbanezen of Skipetaren: wie zijn "j? Het Balkanschiereiland in Zuid oost-Europa is een van de oudste door mensen bewoonde landstreek van dit vasteland. In het westelijk deel van de Balkan leefden 4.000 jaar geleden de Illyriërs, een van de oudste volkeren van dit vasteland, behorend tot de Indo-Europese fa milie. Hun nazaten, de Albanezen, Romeinen, de Byzantijnen, de Sla ven, de Turken. Na de Balkanoor logen in het begin van deze eeuw ging het Zuiden een onafhankelijke staat vormen (Albanië) en kwam het Noorden onder Servisch bewind in Joegoslavië. Na de 2e wereldoorlog werd het Zuiden een kommunistische repu bliek onder partisanenleider Enver Hoxha, het Noorden ging deel uit- nog 65.0(H) deserteurs bijgekomen. Albanië: chaos en armoede Van Reeths videobeelden zijn ver schrikkelijk om aan te zien. Ze to nen mensen die vechten op de straal voor een brood, ziekenhuizen cn uuiii.. iiuii iiaz-aiv. 11, uu t1, b wonen er nu nog. De naam komt maken van het Joegoslavië van Tito, er nog veel erger aan toe. .li i ii- i rhen land mp. ennrme p.kn voort van 'Albanoi', een Illyrische Albanië heeft 45 jaar gebeefd onder stam uit de Oudheid. Zij noemen zichzelf meestel Skipetaren, wat zo nen van de adelaar betekent. De woners of zowat 450.000 mensen Een land met enorme ekonomische de zwaarste Stalinistische diktatuur mogelijkheden: agrarisch, industri- van Europa: zowat 1/7 van alle in- m ro.™t«rih he, Aalst op de bres voor Albanië dubbelkoppige adelaar is trouwens maakten kennis met de vergeetput- het heraldieke symbool van de Al banezen. Heden ten dage leven zij gescheiden, verspreid over verschil lende staten. De staat Albanië telt 3,5 miljoen inwoners; in diverse re publieken van ex-Joegoslavië leven ongeveer evenveel Albanezen: in Servië en met name in Kosova zo wat 2 miljoen, in Macedonië meer ten of de koncentratiekampen van Enver Hoxha en dit voor 10 tot 40 jaar. De repressie tegen Albanezen in Joegoslavië tart ook elke verbeel ding: de Servische machthebbers kerkerden er tienduizenden Skipe taren, sommigen levenslang. De 'heilstaat' van Enver Hoxha dan 800.000 en in Montenegro zo'n stuikte in mekaar in 1990. Het Ser- 150.000, om niet te spreken van de v'sch schrikbewind in Kosova evo- tienduizenden uitwijkelingen in an dere republieken; in Griekenland wonen honderdduizenden Skipeta ren; daarnaast leven enkele miljoe nen Albanezen in de diaspora: in Turkije, in Italië en elders in Euro pa en de wereld. De geschiedenis van de Albanezen is tragisch. Een opeenvolging van oorlogen en bezettingen, van ver drukking, terreur en repressie: de MIQËSIA SHQIPTARO-FLAMANE VLAAMS-ALBANESE VRIENDSCHAP lueerde naar een regelrechte volke renmoord. Kosova: volkerenmoord Kosova vormde van 1974 tot 1989 een autonome Albanese provincie binnen de republiek Servië in Joe goslavië. Hier wonen 2 miljoen Ski petaren. Zij zijn er een meerder heid van 90%. Het overige bevol kingsdeel zijn Serviërs, Montene- grijnen, Turken... Van Tito kregen zij in '74 autonomie. De Servische machthebbers ontnamen hun die driejaar terug. Sindsdien beeft Ko sova onder een Servisch schrikbe wind. Alle mensenrechten zijn de Albane zen ontnomen: geen recht op ar beid, geen recht op onderwijs, op vrije meningsuiting, op gezond heidszorg. Er heerst een ware terreur: intimi daties, arrestaties, martelingen, vergiftiging van meer dan 6.000 jon geren, meer dan 200 doden en hon derden gekwetsten en verminkten. Met de oorlog in Kroatië zijn er nu zijn van het type 'mecano' dat de mogelijkheid toelaat om er zaken af te laten of aan toe te voegen. De maar zonder resultaat. Nochtans Pa'en zijn tevens voorzien van werd het probleem dikwijls aan de kleine repetitielichten die nuttig orde gebracht via omwonenden die Z|J> v°or de automobilist want ze na persoonlijke brieven en petities z'Jn praktisch op zijn hoogte ge- deze ongunstige verkeerssituatie plaatst. Daarbij is het rode licht gro- aanklaagden. De klachten waren ter in omvang en heeft een groter trouwens gegrond en dit was aanlei- lichtsterkte omdat het des te beter ding dat het gemeentebestuur nog zou opvallen. Ook al zijn de lichten maar eens ging aankloppen bij het tamelijk sterkvan densiteit dan toch provinciebestuur. Daaruit ontstond zÜn ze dank zij de bewerking met een kontaktvergadering in decem ber 1989 en er waren toch nog enke le vergaderingen nodig om de over een bepaald produkt nooit verblin dend. Bij mistig weer zal men duide lijk vaststellen dat de lichtsterkte heid te overtuigen van de noodzaak een grote rol speelt en het dus en de ernst van deze verkeerssitua- noodzakelijk is dat het rood zeer tie waaraan iets moest gedaan wor- opvallend is. den. Nochtans bleef de praktijk nog De lichtfasen kunnen beïnvloed veel te lang uit omdat men het Min. worden via een detektie. Dit is in van Openbare Werken er wou bij zekere zin een radarinstallatie die betrekken, dit met het oog op de telt hoeveel wagens er voorbij rij- aanwezigheid van de twee afritten den. Nu is de doorlaattijd geregeld van de autosnelweg. Uit kontakten op de steenweg waar het 40 sec. groeide een eerste voorstel om ver- groen blijft terwijl dit voor de Bos-~ keerslichten aan het kruispunt met straat ongeveer 15 sec. bedraagt, de Bosstraat te plaatsen. De pro- Hier kunnen echter veranderingen bleemstelling was daarmee niet op- aangebracht worden als men vast- gelost want er kwamen nog andere stclt dat het noodzakelijk is. De op- voorstellen met voor- en tegen- stropping die men trouwens reeds stand. Onderhandelingen en bu- gekend heeft vanaf de afrit uit Gent reaukratie zorgden er voor dat het hat' niet mogen gebeuren maar de nog ruim twee jaar zou duren voor- installateurs geven hiervoor de aleer tot een definitieve beslissing schuld aan de diensten van Bruggen over te gaan. Op vrijdag 27 maart Wegen die niet hebben willen sa- werd echter het knopje ingedrukt menwerken. Het is echter slechts onder het belangstellend oog van tweemaal per dag tijdens de mor- verschillende personen die mee- gcn~ en avondspitsuren maar de hielpen tot de realisatie van dit pro- lichten kunnen eventueel bijge- \ulst. Nicole Clemen, centraal op de foto, is gehuwd met een Albanees die Aalst. Kineast-reporter Karei Van Reeth en echtgenote Gaby Baetens blijven reeds 18 jaar uit zijn land gevlucht is. Zij helpt mee om de Vlaams-Albanese zich inzetten om hulp te verlenen aan Europese landen in nood. Albanië heeft Vrienschap in daden om te zetten (a) deze hulp meer dan broodnodig (a) Reeds van in het voorjaar 1991 zijn er van Aalst uit verschillende hulporganisaties tot stand gekomen om Erzijn daarenboven veel monden te noodlijdende volksgroepen in Europese landen en andere te helpen. Na de suksesvolle hulpaktie voor Koerdische vullen. Albanië heeft een jonge be- i /lichtdingen, destijds op gang gebracht onder impuls van Hubert Vinck, voorzitter Infobo, werd steun verleend volking. Verschrikkelijke cijfers <on Roemenië, aan Kroaten in Joegoslavië en zomeer. Momenteel wordt een aktie voorbereid ten bate van het schetsen dan ook de realiteit: het geteisterde Albanië, een land dat, bevrijd uit het nauwste kommunistische keurslijf van heel Europa, ineens is sterftecijfer voor kinderen van 0 tot teruggevallen tot het niveau van een ontwikkelingsland. 1 jaar ligt van 59 per 1.000. Het Na vele bezoeken aan Kosova, de Albanese konklave in Joegoslavië in 1990 en '91 vertrok Aalstenaar Karei Van basisvoedsel is er gerantsoeneerd: Reeth en zijn echtgenote Gaby Baetens, met de jaarwisseling opnieuw naar Kosova in Albanië. Als kineast-repor- per gezin per maand: 1 kg rijst, 4 kg Ier had hij de bedoeling een film op te nemen over de situatie van de Albanezen in de Balkan. Gedurende een suiker, 2 kg bonen, 8 kgvlees, 31 olie tweetal weken werd er klandestien gedraaid. De ervaringen waren zo schokkend, dat beslist werd om een en 10 eieren. Maar de winkels zijn Vlaanis-Albanese Vriendschapsvereniging te stichten en om direkt een humanitaire hulpaktie te starten in het leeg. Land van Aalst. jekt. stuurd worden indien men zou vast- Wat het praktisch nut hetreft, vond ^lc" dat cr tc vccl problemen rij burgemeester De Langhe 'dat, vooral de zwakke weggebruikers als voetgangers en fietsers voor wie het voorheen levensgevaarlijk was de dat deze kleuren visueel best opge- Oudcnaardsestecnweg over te stc ken, extra beschermd worden. Daarbij worden de automobilisten de verkeerslichten te maken heeft nu automatisch verplicht hun snel heid tot een aanvaardbaar niveau terug te dringen', hierbij vooral dui dend op de verkeersongevallen die door te hoge snelheid veroorzaakt voorkomen. De gezondheidszorg is er erbarme lijk. In de medische instellingen trof Van Reeth niets anders aan dan geen of kapotte medische appara tuur, geen geneesmiddelen, verhak kelde ziekenbedden, ellendige sani taire installaties, geen lakens of de kens, geen verwarming, geen eten- worden. Verkeerslichten De driekleurige lichten die aan het kruispunt van de Bosstraat te Mere geplaatst zijn behoren tot het zuiver Vlaams model die door de firma Baert uit Zele geleverd zijn. De scholen in mensonwaardige toe- Ook de scholen bevinden zich in standen, beelden die doen denken gelijkaardige omstandigheden, aan het Roemenië van na Ceause- Armoede, onderontwikkeling, scu. Volgens Van Reeth is Albanië chaos... dat is Albanië in een note- eel en toeristisch. Vandaag het m ae zomer van vong jaar werd armste land van Europa. Een land reeds n;edlsch matenaal bijeen- in chaos. De armoede is er alge- gespaard door Aalstcnaars, vooral meen. Albanië is armer dan sommi- d ci erstraeten uit het OL- ge Derde Wereldlanden. Hel Vrouwziekenhuis en werd er gestart maandelijks inkomen van universi- "1et, efn ambulant ziekenhuisje te tair gestudeerde, bediende of arbei- Patina (Kosova). Op 2 april ver- der ligt niet hoger dan 8 a 10.000 fr. Lees joor 0p p 4 Begin vorig jaar kon men in Aalst kennismaken met de debuutbundel 'Rillingen' van Mare Gielens uit de Doriksveld 50 te Hofstade-Aalst. Dit dozijn korte verhalen van zijn hand is bij het brede publiek goed aangeslagen. Mare Gielens heeft ondertussen niet stilgezeten en er zijn terug een aantal verhalen uit zijn pen gevloeid. Eén daarvan 'De dag dat Rha in Kharim kwam' werd door de Kring voor Kunst en Kennis ASLK met een laureaatstitel bedacht. Een gerenomeerde jury samengesteld uit Bob Coolen, Marcel Goossens, Mark De Bie, Hilde Lasseel en Lucienne Colpaert kenden aan Mare Gielens deze onderscheiding toe. Er waren op dat moment twee prijsuitreikingen één van een eenakter wedstrijd en één van een sprookjeswedstrijd. De opgave van de tweede was een kuituursprookje te schrijven, met als voornaamste ingrediënten fantasie en een moraliserend karakter. Deze laureaatstitel is belangrijk als men weet dat Mare De Bie, als woordvoerder van de eenakterjury, in deze discipline geen der deel nemers deze titel wenste toe te kennen. De debuutbundel van Mare Gielens 'Rillingen' is nog steeds te koop in De Kern en De Standaard. P.H. De palen zijn geel cn zwart gekleurd omdat in het verleden bewezen is merkt worden door de weggebrui ker. Opvallend is dat alles wat met onttrokken is aan het oog van de voorbijganger vermits de kabels cn andere materialen in de paal zelf ingewerkt zijn wat vandalisme moet In feite waren de lichten reeds en kele dagen in gebruik en hebben intussen bcwezeen dat het een en orme verbetering is voor de wegge bruikers die uit het centrum van Mere komen evenals voor de om- verkeerslichten in werking, een gebaar dat in de toekomst veel miserie zal voorkomen voor automobilisten die uit het centrum van Mere komen (jv)

De Voorpost | 1992 | | pagina 1