Erpe-Mere verkoopt ex-gemeentehuis en school aan OCMW Lede heeft voorontwerp voor BPA Heipias 2 - 3.4.1992 - De Voorpost Reeds vorig jaar had het OCMW een princiepsbeslissing genomen met de bedoeling serviceflats op te richten voor bejaarden. Voor de inplanting opteerde men een terrein waar thans het oud-gemeentehuis en de school van Mere staan. Deze moeten evenwel afgebroken worden maar het ontmoetingscentrum blijft behouden zoals voorwaardelijk gesteld werd, zodat het zijn funkties kan behouden. Het zal echter door het OCMW aangekocht worden om later door te verhuren aan de gemeente Erpe-Me- Tijdens de jongste raadszitting heeft men een definitieve beslissing genomen om de verkoop mogelijk te maken. De waarde van de te ver kopen gebouwen werd geschat op 11,5 miljoen, een bedrag waarvan 2,6 miljoen zal gebruikt worden om twee leningen vervroegd af te lossen en ongeveer 8,9 miljoen in een bui tengewoon reservefonds zal gestort worden voor de bekostiging van de bouw van de nieuwe biblioteek. Raadslid C. De Brouwer van zijn kant wou weten wat er met de ver enigingen zal gebeuren die thans onderdak vinden in deze gebouwen die weldra zullen gesloopt worden. Volgens schepen Bliki stelt dit geen al te grote problemen want voor de jeugdbewegingen KSA en VNJ is er een oplossing gevonden terwijl het Rode Kruis en de Heemkundige Kring naar de dorpsschool van Erpe verhuizen evenals de Archeologi sche Kring die in leegstaande ge bouwen te Erpe terecht kan. SP- fraktieleider J. Van Der Steen ver zocht om duidelijk een clausule in de verkoopakte te vermelden waar bij de voorwaarde gesteld wordt dat het gemeentebestuur"het ontmoe tingscentrum van het OCMW moet kunnen huren". Vermits beide ver zoeken positief waren, ging de raad unaniem akkoord met de definitie ve verkoop van het bedoeld ge meentelijk patrimonium. Electronische telefooncentrale De huidige telefooncentrale van de gemeente wordt thans door zowat alle diensten gebruikt en is niet meer verder uitbreidbaar. Vermits de politiediensten overgaan tot een dag en nacht-permanentie is er dringend nood aan uitbreiding zo dat in de huidige omstandigheden een aanvullende centrale nodig is. Erpe-Mere. De gemeenteschool van Mere (jv) Erpe-Mere. De brug van Gotegem over Haaltert (jv) Het gaat hier om een volledig elec tronische centrale met acht buiten lijnen waarbij o.a. voorzien is: twee telefoontoestellen met uitbrei- dingsterminal en met intercomsys teem dat handenvrij telefoneren toelaat; daarbij nog eens acht toe stellen met hetzelfde systeem en zes toestellen met druktoetsen. Het ge heel werd geraamd op 450.000 fr. Wijziging milieuheffing In de laatste zitting diende men een raadsbesluit in te trekken dat ver band houdt met het heffen van op centiemen op de milieuheffing voor dit jaar. Dit is ten gevolge van een omzendbrief van de gemeenschaps minister waarin gesteld wordt dat het gelijktijdig heffen van opcentie men en van een belasting op stort plaatsen van afvalstoffen een te zware druk zou vormen voor de ex ploitanten van stortplaatsen. Daar toe dient de gemeente nu een keuze te maken en het gaat hier vooral om "Sïort-van Burst waar uit "een onderzoek gebleken is dat er in put 2 en 3 niet meer gestorf<wordt. Men is daarom van oordeel dat het beter is de opcentiemen op milieuheffen in te trekken en het belastingsregle ment op de stortplaatsen van afval stoffen aan te passen. Na de aange brachte wijzigingen zal men een van de volgende gemeenteraden het nieuwe reglement voorleggen. Belasting wapenbezit Sinds begin dit jaar heeft de ge meente het recht een belasting te heffen op het bezit van wapens. In de raad werd een eenmalige belas ting van 1.000 fr. voorgesteld waar de Molenbeek zal hersteld worden door de gemeentebesturen van Erpe-Mere en bij raadslid J. De Wolf wilde weten of er zegels geplakt werden en of de speciën gestort zijn want"telkens als we een belasting moeten heffen negeert men de raad". Hij stelde daarbij dat het bedrag al vaststaat en dat de gemeenteraad al een be sluit moet nemen en aangezien de slechte ervaringen met belastingen op wapens stemmen we (SP) tegen deze belastingen. Ook bij het voorstel om het perso neelskader te wijzigen om reden dat het huidig kader nog van onmiddel lijk na de fusie dateert, was raadslid De Wolf niet erg opgetogen omdat het dossier niet bijgewerkt was en opmerkte dat het"College de prero gatieven van de raadsleden moet erkennen en niet misleiden". Hij had graag geweten voor welke dienst een tweede bureauchef zou bestemd zijn en wat de financiële terugslag van dergelijke aanvulling zou betekenen op het budget. Hij -vond het bovendien spijtig dat het college de tijd niet gevonden had om de verslagen van het syndicaal overleg bij het dossier te voegen. Dit laatste kwam doordat het maar laattijdig kon getypt worden,"juist op het ogenblik dat twee raadsleden het dossier kwamen inkijken" was de verontschuldiging van burge meester De Langhe. De noodzake lijkheid om er een tweede bureau chef aan toe te voegen werd door schepen E. Bliki verantwoord. Er is een sterke evolutie in de adminis tratie waar te nemen zodat er nieu we funkties bijkomen en een her schikking zich opdringt. Zo moeten nieuwe toestanden aangepast wor den en andere accenten met nieuwe behoeften eisen een beleid dat ver schilt van dit van twintig jaar terug. Daarom stelde schepen Bliki dat er een vorm van reorganisatie moet gebeuren met eventueel nieuwe structuren. Men kan echter nu nog niet bepalen voor wie wat zal ge schikt zijn. Toch wilde J. De Wolf vernemen hoe de structuur er in de toekomst zou uitzien en niet minder welke financiële weerslag de uit breiding van het kader zal tot gevolg hebben. Hij vond het erg dat drie maand na de samenkomst van het onderhandelingskomitee er nog steeds geen protokolkan ingekeken worden:"Het is verleden tijd dat we niets te zeggen hebben en het is een te belangrijke beslissing," besloot hij. Maar schepen Bliki drong aan op een toelating om verder te wer ken om pas dan met konkrete ele menten voor de raad te komen. Wat het protocol betreft ligt het nu al ter inzage, aldus burgemeester De Langhe, zodat er geen enkel pro bleem was en iedereen akkoord ging met het voorstel van het colle ge. Dit betekent dat Erpe-Mere een ambtenaar zou krijgen die hef'be- stuur in het bijzonder moet begelei den in de bijscholing van personeel, het beheer van het interne informa- ticanet, en openheid en bereikbaar heid naar de burger toe". Met ande re woorden de gemeente wil een funktie in het leven roepen die moet gelijk staan aan een ombudsman die de schakel moet zijn tussen ge meentebestuur en bevolking. Milieuambtenaar Het college deed ook een voorstel Het bijgevoegd agendapunt van schepen De Croock in verband met het voorontwerp BPA-Heiplas, nam bijna evenveel tijd in beslag als de gehele agenda. Op de valreep was het voorontwerp klaar gemaakt en om niet achterop te raken, wilde de schepen zo vlug mogelijk het dossier verder afwerken. De zitting werd tevens gekenmerkt door een wissel van 'stoelen', zoals dat in Le de nog wel eens meer gebeurt. Volgens de getroffen overeenkom sten bij de laatste gemeenteraads verkiezingen mocht de nieuwe bur gemeester W. Ruyssinck in de hoofdzetel plaatsnemen waardoor zijn voorganger Roelandt, in de schepenzetel verzeilde. Thans was het de beurt aan H. De Bruyn, die wel degradeerde tot gewoon raads lid, maar daarentegen ook nog voorzitter is van het OCMW. Dit had tot gevolg dat raadslid E. Galle de vakante schepenzetel toegewe zen kreeg. Het was een vijftiental jaren geleden dat hij nog in het col lege zetelde met burgemeester Gra- vez, toen de CVP nog in de opposi tie zat. Na de toewerping van de bloemetjes en de sukseswensen van alle frakties, aanvaardde men ook het ontslag van OCMW-lid Marijke Beckers. Het gemeentebestuur verlengde ook zijn kontrakt met de interkom- munale vereniging Land van Aalst. De statuten werden indertijd be paald voor dertig jaar die verstre ken zijn, maar einde februari heeft men voor een nieuwe periode van dezelfde duur gekozen en deze gaat per 14 juli 1992 in voege. Het kasnazicht dat een verant woord vermogen bedroeg van onge veer 75,5 miljoen half februari, werd zonder opmerkingen goedge keurd. Zoals in alle gemeenten zal ook het bestuur van Lede een belasting hef fen van 1.000 fr. op de aangifte van een vergunning voor een verweer- wapen. Deze maatregel is reeds dit jaar van kracht. Recyclage Voor het ophalen van recycleerbaar papier en karton, was vroeger een reglement gestemd waarbij de ver enigingen die voor de ophaling zorgden betoelaagd werden. Een maximum toelage van 0,5 fr. per kg. wordt verlengd tot einde juni dit jaar, waarbij de toelage kan oplo pen tot 1 fr. per kg. Daarna wordt de ophaaldienst voor recycleerbaar papier maandelijks verzekerd door de intcrkommunale ILVA. Schepen Grepdon stelde dat men op die manier meer gezinnen zal bereiken als het huis aan huis ge beurt. In het verleden waren er wel verschillende initiatieven die echter niet overal gesmeerd liepen. Nu zal er eenvormigheid heersen en door de densiteit zal men meer kg. papier kunnen ophalen en daarbij zal men vermijden dat het papier bij het an dere huisvuil komt. Volgens de schepen zal dit zeker een verbete ring met zich brengen voor het mi lieu en bovendien ook een bespa ring, want aan ILVA moest men slechts 550 fr. per ton betalen in tegenstelling tot 1.150 fr. per ton in 1992. De feitelijke besparing zal men evenwel slechts later kennen, omdat er volgens raadslid Minncbo een kontrakt per woning bestaat, maar men hoopt alleszins dat het resultaat positief zal uitvallen. Het college kreeg dan ook unaniem het vertrouwen voor dit agendapunt. Dit was niet het geval met een aan vulling van het reglement tot betoe laging van de gemeentelijke sport verenigingen. Het reglement zelf was vroeger niet goedgekeurd door de SP en Hendrickx, zodat zij voor de aanvulling evenmin hun fiat ga ven. Ze kwamen wel tot een verge lijk betreffende het aanvullend re glement op het fietsverkeer in één- richtingsstraten. Er waren achttien dergelijke straten en tien ervan wor den gewijzigd. Het gaat hier o.a. om de Kerkevijverstraat, de Smesweg, de Zuster Lambertinusstraat, de Kerkwegel te Wanzele, Impedorp, Blekte, Zwaan- en Putbosstraat. Men zal uiteraard verkeersborden plaatsen om deze wijzigingen aan de weggebruikers duidelijk te ma ken. Verder zal men het waterbedelings- net uitbreiden in de Blom-, de Schil dekens- en Spoorstraat, in de Geesthoekrede en de Ommegang laan. De werken worden op ruim 1,4 miljoen geraamd, waarvan het ge meentelijk aandeel zo'n 360.000 fr. bedraagt. BPA-Heiplas Het voorstel van het voorontwerp van het BPA-Heiplas te Lede, dat aan de agenda pas later toegevoegd werd, was in feite het enige waarop diepgaande diskussie oprees. Vol gens schepen De Croock bestaat het dossier in een motivatienota en een keuzevoorstel voor de inplan ting. Er zijn echter weinig mogelijk heden hiervoor. Volgens het arrest van de Raad van State is de-bestem ming achterhaald en is er een ver snipperde eigendomsstruktuur. De Stedebouwkundige voorschriften werden als volgt geformuleerd: de percelen zijn bestemd voor nijver heidsgebouwen voor bestaande dis tributie; men moet rekening hou den met de bezettingscoëfficiënt en er moet voldoende parkeerruimte aanwezig zijn. Raadslid E. Branteghem vond dat het voorontwerp vrij bondig ge- struktureerd is en hij was de mening toegedaan dat er nog weinig zal ver anderen als men dit niet onmiddel lijk doet. Bovendien had hij zijn be denkingen bij de Stedebouwkundi ge voorschriften omdat men de ge vestigde distributie gaat bescher men, wat er op neer komt dat als het ambachtelijke zone wordt, er zeker geen winkels kunnen ingeplant wor den. Dus besloot hij hieruit dat in het voorontwerp er geen garagisten of bakkers een vergunning kunnen krijgen. Hij deed daarom een voorstel aan het college, om de helft voor te be houden voor distributie voor Lede naren, maar met dien verstande dat men de winkelbedrijvigheid die er nu is, moet beschermen. Hij wees ook op de verkeersproblematiek die er zal ontstaan, want zelfs nu is het er al druk. Bouwvrije zones be schouwde hij als gevaarlijk, indien er bedrijven zouden komen die ho ger bouwen dan normaal en zou graag zien dat de zeven hectaren benut worden in kleinere loten. Hiervoor baseert hij zich op de weg- indeling en de perccelsdiepte die bijna 200 m. bedraagt en dus als grote bouwstukken kunnen bestem peld worden. Hij verdenkt de sche pen ervan dat men zal uitbreiden tot de Heipias, omdat de uitwegen be last worden en men de wegen zal moeten verbreden en desgevallend onteigenen. Hij besloot uiteindelijk dat 'men de Leedse bedrijven in de kou zal laten staan en dat het BPA nog niet op de advieskommissie ge weest is'. In zijn verdediging stipuleerde schepen De Croock dat het een val se interpretatie is om bepaalde dis tributies te willen beschermen en hij verzekerde dat er zeker geen groot warenhuis komt: 'We gebruiken de klassieke normen van de bestaande BPA's en er komen zeker geen kleine bedrijven met kanjers van woningen, maar we wensen toch ook geen versnippering van perceelsverdeling'. Het is evenmin de bedoeling een uitweg te zoeken naar de Heiplas- weg maar wel het geheel een multi- funktioneel karakter te geven. Hij besloot zijn motivatie van de hoog dringendheid: 'Dat ik dit BPA vlug op de agenda breng, is alleen omdat we ons nog aan een normale behan deling ervan kunnen verwachten, want er is een nieuw moratorium op de BPA's in de maak'. Op zijn voorstel om het BPA in zijn huidige vorm te aanvaarden, mits er mee naar de regionale kommissie te gaan, en sommige elementen beter en nauwkeuriger te formuleren, reageerde men positief zodat het voorontwerp uiteindelijk unaniem goedgekeurd werd, JV Val: jpoi Dat om het personeelskader van het ind technisch personeel te wijzigen er p'H er een"milieuambtenaar" aan toe te rem voegen. Voor de motivatie steuni men zich op de milieuwetgeving die heel steeds meer belangrijker wordt bin- |je nen de gemeentelijke aktiviteiten. geld Daarbij verwijst men naar het bos- dekreet, het wegbermbeheer, hel milieuconvenant en andere milieu problemen die aan de orde zijn. Hei i3" is dan ook de bedoeling om iemand speciaal voor deze taak geschikte Iers ambtenaar aan te stellen en het col lege stelde voor dat die persoon in kwestie moet beschikken over een diploma hoger onderwijs van hei korte type. Raadslid C. De Brouwer wees hier- ene bij op de"omslachtigheid van de wetgeving" en zag het als een zeer belangrijke funktie zodat hij op teerde om een diploma te eisen van gegradueerde in de milieusanering. Schepen Bliki had echter zo een dergelijke kandidaat niet gevonden en stelde voor om later te diskussië- ren over de voorwaarden van toela ting maar raadslid De Wolf wees one hem nu al op het feit dat men een diploma van het korte type vereist ral maar het examen zal stellen voor kandidaten met een diploma van het lange type. Na de belofte van burgemeester De Langhe dat de voorwaarden duidelijk zullen om schreven worden in een volgen» gemeenteraad kon iedereen voork pig akkoord gaan meteen eventuele wijziging. Nadarafsluiting De gemeente beschikt op dit ogen! blik reeds over een halve kilometer 1 nadarafsluiting maar deze afstand! blijkt op bepaalde ogenblikken, vooral in de zomer, ontoereikend tc zijn want er worden nogal veel wie?-1 lerwedstrijdcn ingericht waarbf r een afspanning noodzakelijk is. Dt nadarafsluiting moest soms wel I eens verdeeld worden onder de ver- schillehde inrichters van wedstrij den zodat men bijgevolg niet aan de wettelijke afstand kon voldoen, j Daarom zal de gemeente nog 150,..: stukken bijkopen wat een afstand van 330 m. betekent. Voor de aan- koop ervan werd een raming van 300.000 fr. gemaakt. n In de deelgemeente werden ecu A drietal stratentracé's goedgekeurd maar voor de Hofkcnsweg zal men alleszins de bestaande zijwegel be- houden. Voor het Daalbroek, maar dan aan de grens met Nieuwerker- I ken, merkte raadslid Van Der Steen f op dat er in feite geen straat is en dus ook geen uitrusting zodat hij for voorstelde om de verkavelaars te Ci verwittigen dat er geen nutsvoorzie- oei ningen zijn. Schepen Van Wilder pm deelde echter mee dat er alleszins Lal: verlichting zal doorgetrokken wor- iai den. jra rel] Beekbrug Gotegem |igj De brug over de Molenbeek te Go- tegem ligt zowel op het grondgebied van Haaltert als van Mere. Het ligt lan in de bedoeling om deze vrij smalle leli brug te verbreden. Het gemeente- Ie S bestuur van Haaltert is akkoord me! op de werken terwijl Erpe-Mere als op- Je drachtgevend bestuur zal optreden em en elke gemeente de helft van dtiyn. kosten zal dragen. en Raadslid Van Der Steen vroeg om Var de brug zo snel mogelijk te herstel- ian len om ongevallen te voorkomen enten hij stelde ook voor om een voor schi rangssignalisatie te plaatsen omda tli de weg vóór de brug breder is. Sche »0l pen Van Wilder beloofde zo vlu| - mogelijk de barsten te herstellen al het weder het toelaat. Andere huisvuilkar De huidige ophaaldienst heeft aa het gemeentebestuur laten wete dat slechts tot einde augustus hj huisvuil zal opgehaald worde' Men wil daarna het huishoudeli afval en groot huisvuil door de li VA laten ophalen maar er moet m een prijs gemaakt worden waar er ter een studie moet aan voorafga Dit betekende voor raadslid Wolf eens te mecr"een prijskaai tekenen maar men weet niet wat zal opstaan". Men zal echter zf wat het voordeligst is maar er geen vergelijkende prijzen. T< beloofde schepen Eeckhoudt het dossier terug naar de raad komen als er meer details gewetc Au zijn.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2