nfrontatie tussen Aalsterse ugdraad van vroeger en nu Kansarmoede en de sport in Aalst 50-jarigen te Meldert De Voorpost - 3.4.199< het n en oe te eunt gditi, :bin- iten. bos- het lieu- H( land In zijn openingstoespraak bij het tweedaagse kongres van het Instituut voor Sportbeheer, dat vorige week werd gehouden in het C.C. De Werf te Aalst bracht Roger D'Hondt, schepen van de stad Aalst, bevoegd voor de sport, een situatieschets van de sportbeoefening in de stad Aalst. Dat Aalst op gebied van sportbeoefening zeker niet moet onderdoen voor I andere provinciesteden is een vaststaand feit. Toch meent schepen D'Hondt te weten dat hieraan nog heel wat kan verbeterd worden. Als remmende factoren hiervoor stipt hij eerst en vooral het tekort aan lessen n lichamelijke opvoeding en sport aan in het hedendaags onderwijs. Dit ïeeft volgens hem een achteruitgang tot gevolg van de lichamelijke kondi- lie van de jongeren. Daarnaast klaagt hij ook de nefaste rol aan van de i. geldelijke vergoedingen in de amateursport en de achterhaalde transfersy stemen van de meeste sportbonden. likte (lei col- in ii een hier- de zeer op- i van ring. een iden ssië- >ela- vees eenfie reist /oor van van t de et iansarmoede en de sport )e stad Aalst is van nature de arbei- ;rsstad, de fabrieksstad zoals ouis Paul Boon ze aan heel Vlaan- injleren en Nederland leerde kennen, de vroegste jaren van onze twin- jste eeuw was sportbeoefening oorbehouden aan de rijkelui. Aalst ende één grote sportvereniging, iet name Eendracht, die in 1925 en gemeenschappelijk sportblad erzorgde voor haar afdelingen, oetbal, cyclisten, atletiek, karabijn n balspel te weten kaatsen. Een- racht was de noemer voor alle portieve mogelijkheden in de stad. eden van de club waren voorna- ielijk schoolgaande jeugd met uit- Dndering van de afdelingen cyclis- je en kaatsen waarin zich ook be- aalde arbeidende jeugd terug- ond. Na de tweede wereldoorlog crd de sportbeoefening stilaan pengetrokken naar de minder be- goede klassen van de maatschappij. Toch bleek bij een onderzoek in 1969 dat sociale verschillen in de samenleving, ook in de spreiding van de sportdeelname nog steeds tot uiting kwamen. Mannen en vrouwen die in 1969 een hogere op leiding hadden genoten, die een ho gere sociale beroepspositie be kleedden, kenmerkten zich door een sportievere levensstijl dan zij met een laag opleidingsniveau en lagere sociale beroepsposities. Ook de landelijke bevolking hinkte behoorlijk wat achterop op de ste delijke bevolking. In Aalst werden er na de tweede wereldoorlog heel wat inspannin gen gedaan om de sportbeoefening te democratiseren en voor iedereen toegankelijk te maken. Het belang rijkste middel dat hiertoe aange wend werd was zonder twijfel de realisatie van een eenvoudige maar uitgebreide openluchtinfrastruk- tuur. Op tal van plaatsen in de stad, dikwijls op de spreekwoordelijke verloren hoeken, op de volksplein tjes, werden er met eenvoudige maar niet minder doeltreffende middelen kaatsterreinen, basket balterreinen, handbal en voetbal terreinen aangelegd. Deze politiek luidde voor Aalst tijdens de zestiger en begin zeventigerjaren een enor me bloei op sportgebied in. In vrij wel elke geciteerde sporttak had Aalst één of zelfs twee clubs in eer ste afdeling. Elke club rekruteerde moeiteloos op de buitenterreintjes in de volkswijken tientallen jonge ren die ze kon opleiden tot waarde volle elementen voor het fanion- team. Op sommige van die terrein- tjes ontstonden meerdere malen nieuwe sportclubs, die zich soms ontwikkelden tot clubs met landelij ke faam. Een belangrijke verdienste van deze sportverenigingen, die hun ontstaan te danken hadden aan de door het stadsbestuur gevolgde demokratiseringspolitiek, is dat zij op hun beurt deze demokratisering doorgaven aan de plaatselijke inwo ners van de wijk of het gehucht waar zij gevestigd waren. w Sport werd als. het ware aan huis besteld, en speelde in op de 'doe mee' gedachte. Naarmate de maatschappij zich echter verder ontwikkelde tot het gesofistikeerde konsumptiepa- troon, zoals wij het nu kennen, werd de roep naar meer aangepaste ak- komodatie steeds luider. Luxueuze sporthallen en zwembaden, dure voetbalterreinen, ze werden ge meengoed voor de doorsnee-sport beoefenaar. De volkspleintjes die jarenlang symbool waren van brui send leven liepen leeg en geraakten zoniet verkommerd dan toch in de vergeethoek. Vele van de sportploegjes die er hun ontstaan en grote bloei gekend hadden, verhuisden naar betere sportakkomodaties ver van hun ge boorteplek en stierven na enkele jaren er een stille dood. Voorbeel den hiervan zijn legio. Brengen we even de Aalsterse basketbalvereni ging Black Boys in gedachte die aan het Volksplein - voor de Aalste- naars, het Ezelspleintje - een steile opgang maakten en na de noodge dwongen verhuis naar een zaal aan de Pierre Corneliskaai zelfs een Aalsterse eerste klasse-derby Oka- pi-Black Boys mogelijk maakten, doch die kort nadien noodgedwon gen ophield met bestaan. Herinne ren wij even aan de handbalklub Eendracht Vrij die in zaliger tijden aan het Guldenboomplein voor een massa toeschouwers prachtige kompetitieresultaten neerzette, en Aalst zelfs op eerste klasse-handbal vergastte. Na de verhuis naar een zaal was ook dezze klub klub geen lang leven meer beschoren. De oor zaken van deze op - en neergang zijn velerlei en moeilijk onder een noe mer te brengen. Een zeer belangrij ke oorzaak is echter zonder twijfel de vertraging, zoniet de stopzetting van het eerder genoemde demokra- tiseringsproces. Doordat de clubs vrijwillig, hetzij onvrijwillig hun 'roots' afzweerden, kwamen zij in een belangstellingsvacuum terecht. De rekrutering van jongeren werd zeer moeilijk en de band met de supporters vervaagde. Onder deze omstandigheden verdwijnt de le vensvatbaarheid van een sportklub wat uiteindelijk tot haar ontbinding leidt. De enkele clubs die zijn geble ven recruteren in vele gevallen zelfs geen spelers meer van eigen bodem en zijn de prooi van een kommercië- le beleidsvisie. De toestand is na de gouden jaren zestig en zeventig zonder twijfel op nieuw problematisch aan het wor den. Recente studies over de fysie ke konditie van de Belgische mili ciens tonen een zeer duidelijke en zorgwekkende achteruitgang aan. Ook de sportclubs kennen een alarmerende achteruitgang in het aantal jonge aangeslotenen. Als sportschepen meent Roger D'Hondt dan ook open deuren in te trappen door te stellen dat het de hoogste tijd is voor alle beleidsmen sen die met sport te maken hebben, om terzake nieuwe initiatieven te ontwikkelen om deze evolutie een halt toe te roepen. Een belangrijk beleidsaspekt van zijn schepenambt zal in de toekomst dan ook gevormd worden door her nieuwde aandacht voor de onvol prezen openluchtinfrastruktuur. Deze buitenterreinen, weliswaar misschien minder komfortabel dan de dure zaalinfrastruktuur - maar zoveel toegankelijker - bieden een ongekende waaier van rekreatie- mogelijkheden voor de occasionele sportbeoefenaar. Net zoals er in nieuwe grote verkavelingen aan dacht moet zijn voor elementaire groenvoorzieningen, is dergelijke eenvoudige sportinfrastruktuur ze ker op zijn plaats. De bestaande pleinen en terreinen moeten door plaatsgebonden initiatieven, de monstratiewedstrijden, stedelijke rekreatieve organisaties, en andere - nieuw leven worden ingeblazen. De genoemde initiatieven zullen ze ker niet van deze aard zijn dat ze een onmiddellijke oplossing bren gen voor de kansarmoede in de sport. Persoonlijk meent schepen D'Hondt echter evenwel dat ze de demokratiseringsgedachte nieuwe impulsen kan geven. Als dit nog maar gedeeltelijk zou kunnen sla gen, meent hij dat een belangrijke opdracht werd volbracht. P.H. lol 5 april slaan werken van Fons Macharis te kijk in de aan de Grote Markt te Aalst (a) Aalst. Onder het motto 'Zeesymfonieën' stelt Fons Macharis een aantal schilderijen tentoon in het Aalsterse Belfort, (a) Reeds enkele jaren wordt in Mel dert een feest georganiseerd, waar jaarlijks de vijftigjarigen van de ge meente worden samengebracht. Lichting 1942 is dit jaar aan de beurt. De doopregisters werden in gekeken 48 keer heeft pastoor Wa- terinckx destijds water uit het doop vont geschept. Maar daar stopt het niet mee. Zeker nog 13 anderen staan op de voorlopige lijst. Daar enboven wordt er door de organis atoren ook nog gedacht aan de schoollopers van den "Essene- kant". Vorige zondag werd definitief ge start met het opzoeken van onbe kende adressen. Alfons Roggeman, Willy Vermoesen, Leo Vergauwen, Etienne Vermeiren, Pierre Walrae- vens en Edith Tamsin-Fieremans hebben reeds hun koppen bij elkaar gestoken. Zij doen hun uiterste best, maar laatst genoemde zoekt vrouwelijke collega's als steun, want anders lijkt I942"het jaar van de mannen" te worden. Zaterdag 20 juni werd in de agenda's genoteerd als feestdag elke betrokkene reserveert reeds deze dag. Verder praktische gegevens volgen nogvolgende werkvergadering heeft plaats op vrijdag 27 april om 2ü.30u. in het Parochiecentrum. De organiserende groep rekent op vele medewerkers. H.P. ...0. week lag in Aalst, ter hoogte van De Werf, het omgebouwde schip "Cirque du Bateau» aangemeerd. Een uitgebreid programma zorgde voor locio-kulturele animatie en men had ook van de gelegenheid gebruik [emaakt om een jeugdraadkonfrontatie te organiseren. De leden van de |S lalsterse Jeugdraad toetsten hun werking aan die van de pioniers van 25 aar terug in een open gesprek met de vertegenwoordigers van de jeug- traad van toen. De belangstelling voor deze open discussie toonde aan relke malaise er al jaren in de jeugdraad heerst; hoewel alle jeugdvere- ligingen waren aangeschreven kwam er amper een vqftal toehoorders ipdagen voor het debat. stel- hf :net ■oor ndat vel an Leroy van Jeugd en Maatschap- I® lelijke Participatie, onderdeel van Ie Stichting Lodewijk De Raet trad ip als moderator. Aan de kant van Je «ouders» zaten Frans Vanvol- :m, Eddy Monsieur en Jackie Cot- lyn. De jonge generatie was verte- enwoordigd door voorzitter Bart Van Boxtael, Katryn Brack en Jo- lan Heirman. Als toehoorders za- schepen Patrick De Smedt en diepen Roger D'Hondt, respektie- :Iijk voormalige en huidige verant woordelijke voor het stedelijk jeugdbeleid. Frans Vanvolsem schetste als inlei ding het prille begin in het midden van de zestiger jaren. Hoe tijdens de Week van de Jeugd in 1965 op een debat in het Klein College onver wachts leden van de kommunisti- sche jeugd opdoken en pleitten voor een pluralistische stadsjeug- draad met maximale verdraagzaam heid tussen de zuilen. Hoewel de katolieke jongeren over weldigend in de meerderheid waren bestond het bureau uit telkens één Cirqi e du bateau een fascinerend spektakel voorde jeugd. I kulturele animatie in alternatief projekt en een konfrontatie debat over Aalsterse jeugdraad werd er georganizeerd (a) bestuurslid van elke strekking. Als voorbeeld van verwezenlijkingen noemde Vanvolsem de start van de Aalsterse 11.11.11-aktie en de rege ling voor vervoer voor de kampen van jeugdbewegingen. Huidige jongerenwerking De jongeren verklaarden van een dergelijke werking tegenwoodig en kel te kunnen dromen. Ze zitten met een nieuw bestuur en nieuwe statuten en trachten - voorlopig vruchteloos - de brokken te lijmen. Volgens Bart Van Boxtael kampt de jeugdraad met een verlies van le den, waarvoor de oorzaak moet worden opgespoord. Katryn Brack voegde hier nog aan toe dat de leef tijd naar beneden ging van 35 jaar naar 30 jaar, waardoor een groter percentage studerenden zijn inge treden die minder tijd kunnen in vesteren. Met het wegvallen van de subsidies haakten ook deelnemers af. «Niet eens zo'n slechte zaak» vindt Van Boxtael» want wanneer zij aansluiten enkel alleen om subsi dies op te strijken, dan kan men die lui missen». Schepen De Smedt omschreef dat er met betrekking tot de depolitise ring van de raad, de jongste tijd toch goed werk was verricht. De vorige raad bestond voor de helft uit onge ïnteresseerde deelnemers uit de po litieke partijen zelf - dat was toen voor elke adviesraad zo - en door het verlagen van de leeftijd kreeg men de mogelijkheid deze te weren. Om de raad nieuw leven in te blazen moeten andere wegen ingeslagen worden en originele tema's be speeld. De jeugd van nu luistert maar naar problemen die hen rechtstreeks aanbelangen. Zo kwam er nog eens animo in de jeugdraad toen het gevoelige on derwerp van de 100 dagen ter spra ke kwam. Dat die festiviteiten dop één en dezelfde dag moeten plaats vinden, was een initiatief van de jeugdraad dat door de stad werd overgenomen. Om dezelfde rede nen probeert de raad ook meer en meer niet-georganiseerde jeugd in de vergadering te betrekken.. Jeugdconsulent Door zich uitsluitend te richten op de jeugdverenigingen gaat de jeugdraad aan de niet-georganizee- rden voorbij. Een groot probleem is, dat er zoveel verwezenlijkt is, dat het vaak moeilijk is om met nieuwe thema's voor de pinnen te komen. De jeugd van vandaag moet blijk baar rechtstreeks worden aange- Aalst. De Vriendenkring in de stadsmeisjesschool Arend organizeerde een sproken om ze nog op de straat te geslaagd eetfestijn (a) krijgen, om weer een basis te krijgen - in de raad Hier ligt terrein braak JfajrSUS «MOClegrilleil» VOOf voor een jeugdconsulent bij de stad, een soort ombudsman tussen het tn Hp \¥/p«f gemeentebestuur en de jongeren. HvIltrS 111 1/v W CT1 Schepen Patrick De Smedt zei, dat een dergelijke functie al in het ka- Qp donderdag 9, vrijdag 10 en za- om de zelfverzonnen mode te pre- der voorzien is, maar dat het enkel terdag 11 april - tijdens de paasva- senteren: men zoekt aangepaste wachten is op geld. Alle partijen kantie dus - organiseert De Werf muziek, probeert loopmanieren uit, waren cr van overtuigd dat cr een een kursus «Modegrillen» voor tie- bedenkt een manier om op te ko- nood is aan dergelijke funktie maar ners tussen twaalf en vijftien jaar. men en om iets verrassends of onge- dat die staat of valt met de persoon Tijdens deze kursus leert de tiener woons te laten gebeuren tijdens de die de taak op zich neemt. Het moet zjjn ejgen «mode» te verzinnen, «modeshow». Misschien kan wel iemand zijn die met beide voeten in Hij/zij leert om zelf met schmink te een echt publiek uitgenodigd wor- het jeugdwerk heeft gestaan. Dit en werken, ontdekt hoe hij/zij met wa- den... het werken rond konkrete tema s terschmink zijn/haar fantasie op Deze kursus «Modegrillen» wordt die de jeugd aanspreken kan een een ejgen gezicht kan uitleven. Met georganiseerd in Hobbylokaal 5 op jeugdraad nog toekomst geven. allerlei niet gebruikelijke materia- de reeds genoemde data, telkens Hierin zat dat ook het eindbesluit |en zoais rietjes, pitriet, plastiek- van 9.30 tot 12 uur en van 13.30 tot van een debat dat gevoerd werd in f0üe en jjzerdraad ontstaan de 16.30 uur. Wie interesse heeft om in alle vriendschap en eensgezind- meest gekke haartooien. Zelfge- te schrijven of wie meer informatie heid. Andere meningen waren er maakte «kostuums» en dito hoofd- wil, kan zich hiervoor wenden tot niet, want de mensen die ze hadden deksels ronden het geheel van het De Werf op nr. 053/76.13.01. Het kunnen vertolken, waren spijtig ge- ejgen modeontwerp helemaal af. kursusgeld bedraagt 1000 fr., inklu- noeg niet komen opdagen. Wanneer dit alles klaar is, gaat men siéf alle materialen. - onder begeleiding van mevrouw Mart Vanmechelen van de vzw Spe- P.H, lewei - even zoeken naar een manier

De Voorpost | 1992 | | pagina 3