Bloemenveiling Flora C.V. Aalst, bezingt radio Donna met bloemen Boomplanting vormde aanleg bufferzone tussen uitbreiding industrieterrein en weiland f Kinderen planten groen tussen Wijngaardveld en Denderland... 8 - 3.4.1992 - De Voorpost konkurrentie van Nederland, maar ook Derde Wereldlanden loeren op een plaatsje op de markt. Zo wor den er al op enorme schaal bloemen gekweekt in Kenia, Colombia en Marokko. De grote sterkte van Ne derland lijkt te liggen in de nauwe samenwerking tussen de grote vei lingen. Flora-direkteur De Kerpel besluit hier ook dan uit dat er voor de Bel gische snijbloementeelt slechts toe komst is, wanneer al de grote veilin gen samen spannen. 'Momenteel beslaan de veilingen maar dertig procent van de hele markt. In de potplantensektor halen we nauwe lijks tien procent van de Belgische omzet. In plaats van mekaar het licht in de ogen niet te gunnen, is het de hoogste tijd dat de veilingen zich samen voor de bloemenkar gaan spannen. Wij zijn eikaars konkur- renten niet. De grootste tegenstan der is de import en die kunnen wc enkel door gezamenlijke inspannin gen aanpakken' aldus De Kerpel. Internationale evolutie Aalst telde in 1990, 127 bedrijven waar snijbloemen worden ge kweekt. De meeste komen nog steeds voor in de Faluintjesstreek. Meer dan 70% van het omzetcijfer van de Brusselse Euroveiling werd in 1950 gedragen door de Faluin- tjes. De meest voorkomende bloe- mensoorten zijn er anjers, rozen en chrysanten. In 1961 werd de Aal- stersc Bloemenveiling Flora opge richt. Er werd een moeilijke periode voor de kwekers ingeluid door de energiekrisis. De Nederlanders die hiervan minder last hadden door het gebruik van hun goedkoper aardgas maakten van de gelegen heid gebruik om de buitenlandse markt op te stappen. Zij hebben het voordeel dat zij met relatief weinig onkosten ook in de winter in de serres kunnen blijven stoken. Door het te kleine winteraanbod blijven grossisten weg van de Belgische vei lingen. Daardoor ontstaan er situa ties waarbij Belgische bloemen via Nederlandse veilingen uiteindelijk opnieuw in Belgische bloemenwin kels terecht komen. Op internatio naal vlak beweegt de bloemensek- tor intussentijd met een duizeling wekkende snelheid. De sterkte die Nederland voorna melijk te danken heeft aan zijn on derlinge samenwerking, wordt in België nog steeds niet als voorbeeld genomen en alle pogingen tot echte samenwerking blijven mislukken. Monokuituur, één van de reddings boeien, vindt in de regio slechts langzaam ingang. De Belgische kwekers zijn wel sterk bewust van de kwaliteit die ze afleveren, maar sta ren zich hierop blind. Ze maken als grote fout, dat ze massaproduktie en marketing uit de weggaan. Blijk baar komt hierin wel stilaan veran dering. Jonge bloemcnkwekers ma ken op dit ogenblik gebruik van de middelen die hen door de informa tica geboden worden en gaan zich meestal gaan specialiseren op één soort. Hun visie op een bedrijf run nen is helemaal veranderd cn sa men met de Belgische veilingen zien zij hun kans om te kunnen opbok sen met de internationale konkur rentie wel zitten. P.H. ?ro rest Erp dat snu kru jen MH! Aalst. Flora doet het nu uitstekend (a) A Dat Bloemenveiling Flora sinds het aantreden van Rudi De Kerpel als krisismanager bruist van dynamisme en inzet, tonen niet alleen de omzet cijfers van afgelopen jaar (34% groei), maar eens te meer komt het Flora-team aanzetten met een geheel nieuw en origineel koncept. Met het sukses van het horos koopboeket in het achterhoofd zocht men naar de lancering van een nieuw soort 'speciaal boeket'. De Bloemenveiling vond het idee in het van start gaan van de jongste telg uit het BRT/Radio-net: Radio Donna. 'Even kreatief, trendgevoelig en dynamisch als de veiling zelf werd er betitteld. Besprekingen met de Vlaamse Audiovisuele Regie (VAR), bloemenveiling Flora en de NDALTP hebben dus geleid tot de geboorte van het 'Donna Boeket'. Drie studenten van de Hogere Pu- bloemenhandelaars verwelkomd bliciteitsschool in Antwerpen werk- werden door verschillende Donna ten voor de Aalsterse Floraveiling Vips zoals Michel Follet, Fien Sab- deze originele publiciteitsstunt uit. be, Mieke Scheldeman, Ben Crab- Zij koppelden de start van Radio bé, Leen Demarez, Birgit Van Mol Donna aan een handgebonden en Mark Pinte. Zij demonstreerden boeket van Belgische snijbloemen, de samenstelling van de ruiker. Elke Het Donnaboeket wordt het visite- florist kan uiteindelijk vrij over de kaartje van Flora-Aalst en de nieu- samenstelling van het boeket beslis- we BRTN/Radiozender. sen. Afhankelijk van het seizoens Reeds in september vorig jaar vroeg aanbod en de eigen voorraad kan Flora de Hoge Publiciteitsschool in het aksent verschuiven. Het resul- Antwerpen, een marktstrategie taat moest een kleurrijke ruiker voor haar bedrijf uit te werken. Ru- zijn. Het geheel wordt verpakt in dy Smets, Elke Hermans en Lutgart een witte doos, die als vaas gebruikt Piegmans, derdejaarsstudenten van wordt, gesierd met lint in mooie de graduaatopleiding reclame en publiciteit, besloten de vraag als ba sis voor hun tesis te kiezen. Het trio wist tevens dat de Vlaamse Audiovisuele Regie (VAR) voor de promotie van Radio Donna, op zoek was naar merchandiseproduk- ten om de nieuwe zender te lance ren. Zij stelden Mare Appel, direk- teur van de VAR voor 'iets met bloemen' uit te werken. De eerste reakties waren niet erg entoesiast. Het idee was te vaag en de link tussen de bedrijven niet vanzelf sprekend genoeg, maar toch was het voorstel origineel genoeg om het niet meteen de prullemand in te gooien. Na kontakten tussen de VAR-ba- zen, direktie van Flora en het publi- citeitstrio, zijn de onderhandelin gen begonnen. Het resultaat was de geboorte van het Donnaboeket: een gemengd boeket van Belgische snij bloemen, de handelswaarvan Flora Aalst, samengebracht op een origi nele, jonge wijze, het handelsmerk van Radio Donna. Vorige week woensdag werd er in Flora-Aalst een demonstratie- avond georganiseerd waarop de Aalst. Het gaat er steeds druk aantoe in de bloemenveiling Flora (a) strik. De richtprijs van de verkoop prijs in de bloemenzaak is 1.000F. De ontwerpers hopen een produkt te hebben gemaakt dat jaren blijft bestaan. De VAR zorgt voor radio- en TV- spots die het opzet van de Donna tuil publicitair ondersteunen. In ruil ontvangt de regie royalties op de verkoop van het produkt. De Natio nale Dienst voor Afzet van Land- en Tuinbouwprodukten, zorgde voor het drukken van affiches. De drie tesisstudenten stonden in voor de kommunikatiestrategie naar de doelgroepen: ze schreven de bloe- menkwekers aan en trachten hen van de waarde van het produkt te overtuigen. Over het slagen van hun eindwerk zijn de ontwerpers nog onzeker. Hoewel ze volop aan de uitwerking ervan gekomen zijn, moet het werk uiteindelijk pas 28 april ingeleverd worden en op einde juni volgt de evaluatie. Voor Radio Donna is het aftellen voorbij, want ze zijn vanaf vorige zaterdag in de eter. Ook het Donna-boeket is vanaf die datum in elke bloemenzaak te koop. Samenwerkingsverband is noodzakelijk De zaken gaan goed in Flora-Aalst. Elke dag, vanaf vijf uur, is het er een drukte van belang. De veertig men sen die er werken, laden en lossen pakken tulpen, stapels rozen, berg en gerberas en torens chrysanten, die de kwekers aanbrengen. Ze worden voor de elektrische klokken gereden en de bergen bloemen ver anderen bij een ongelooflijke snel heid van eigenaar. Flora hoopt in stilte op een jaaromzet van een half miljard. Veiling Flora-direkteur Rudi De Kerpel heeft hier wel zijn eigen ideeën over: 'En toch zijn wij te klein om konkurrentie aan te kun nen. Ik zal het heel eenvoudig stel len: het wordt samenwerken of verdwijnen', verklaart De Kerpel. In de eerste plaats komt de scherpe Vorig weekend organiseerde de Vereniging voor Openbaar Groen een deelneming aan de Europese boomplantdag. In Aalst heeft men hiervan gebruik gemaakt om, samen met een 250 tal kinderen, een groene schei dingslijn uit te werken tussen het Industrieterrein Wijngaardsveld en het achterliggende weidegbied Denderland. Op die manier kan men deze industriezone, die nog steeds uitbreidt, door een groenscherm aan het zicht onttrekken. Het huidige gerealiseerde Indus trieterrein Wijngaardveld rijkt grosso-modo tot aan de Hamme- straat in Aalst. Volgens het gewestplan Aalst-Ni- nove-Geraardsbergen-Zottegem rijkt de paarse kleur (industriege bied) echter tot aan de gemeente grens met Herdersem. Om deze mogelijkheid tot daadwer kelijke uitbreiding van het indus trieterrein in detail te plannen werd een Bijzonder Plan van Aanleg (BPA) gemaakt dat op 18 december 1991 goedgekeurd werd. Deze uit breiding omhelst 20 ha. Om dat nieuwe industrieterrein te ontsluiten wordt midden in het ge bied een nieuwe weg aangelegd tus sen de Hammestraat (Aalst) en de gemeentegrens met Herdersem, enerzijds aansluitend op de be staande industrieweg en anderzijds op de Bredestraat. Links en rechts van deze nieuwe weg zullen de per celen verkocht worden als indus triegebied. Momenteel zijn alle percelen, die in gebruik waren als landbouwgrond (hoofdzakelijk weiland, minder ak kerland), onteigend. De verkoop ■d<%n de bedrijven is voorzien in 1992. De toekomstige bedrijven moeten een scheiding realiseren tussen de afvoer van hun regenwater en de afvoer van hun rioolwater. Het rioolwater moet afgeleid worden naar de riolering, onder de nieuwe weg. Dat wordt geleid naar de col lector die ter hoogte van de grens met Herdersem via een persleiding onder de Dender naar het zuive ringsstation gaat, dat aan de overzij de van de Dender te Hofstade ligt. Het regenwater moet afgeleid wor den naar de beek aan de achterkant van de percelen. Waar geen beek aanwezig is, wordt er een gegraven. Bufferstrook Het BPA Wijngaardveld voorziet langs de grens met Herdersem een bufferstrook van 15 m. breed. Vol gens plan moet deze volledig be- groend worden, met minstens 50% opgaand groen zoals bomen en struiken. Ook door de Vereniging voor Openbaar Groen werd het be lang van deze bufferstrook inge zien. Door een oordeelkundige be planting aan te brengen kon men het visueel storend effect van de nieuwe industriegebouwen ten op zichte van het landschappelijk waardevol weidegebied Dender land aan de zijde van Herdersem milderen. Tweehonderdvijftig kin deren van Herdersemse scholen en jeugdverenigingen plantten dan ook vorige week een smalle bos- strook aan van ongeveer zeven me ter breed en achthonderd meter lang. De aanplanting bestaat uit 80 hoogstammige loofbomen (Salix al- ba of schietwilg) en 2.100 exempla ren bosgoed. Alle aan te planten soorten zijn streekeigen. We ver melden o.a. trilpopulier, zomereik, es, els, haagbeuk, lijsterbes, veldes- doorn, abeel als boom en vuil- boompje, rode kornoelje, hazelaar, meidoorn, vlier, Gelderse roos en krenteboompje als struik. De uitvoering van de beplanting werd een heuse happening. Per groep van dertig kinderen kwamen ze in de namiddag samen aan de Kapel in de Hammestraat te Her dersem. Daar werden ze opgewacht door een gids die met hen een rond leiding deed van een half uur. Daar na werden ze naar het plantterrein gebracht waar ze werden opgevan gen door personen die hen bege leidden bij het planten zelf. Het planten gebeurde door de kinderen die de door hen uitgekozen boom mochten voorzien van een wens- kaartje. Nadien ging de tocht verder naar de boerderij Van Lierde- Dooms waar elkeen een warme chocomelk aangeboden kregen en een getuigschrift en een badge ont ving. Industrieterrein Naast het uitgevoerde groenscherm komt een toegangsweg voor de on derhoudsdiensten. Ook de wande laar kan er rustig van het groene Denderland genieten, zonder al te veel gestoord te worden door de industriële uitbreiding. De vraag naar industriegrond blijft zeergroot in Aalst. Er wordt voorzien dat te gen het einde van dit jaar het laatste stukje industriegrond op het Wijn gaardveld zal verkocht zijn. Het ge bied is ongeveer 20 ha groot en het is de laatste strook beschikbare in dustriegrond te Aalst. De weg die aangelegd wordt tussen dc Hammestraat en de grens met Herdersem, sluit aan op de indus trieweg en op dc Bredestraat. Be doelde gronden, vooral weiland, zijn onteigend. Na de aanleg van de weg worden ze als industriegrond verkocht. Het zal voor Aalst in de toekomst moeilijk worden om nieuwe indus triegrond nog te creëren. Volgens schepen De Meerleer geeft de stad dan ook de voorkeur aan uitbrei ding boven uitbreiding. Eventueel kunnen ook eigenaars van niet ge bruikte industriegronden aange pord worden om deze te benutten of te verkopen. P.H. Aalst. Ook op den Arend wordt nog regelmatig een kaartje Aalst. Voor de zevende keer werd op Den Arend kinderkarnaval gevierd (a) Aalst. Öp de Sinl-Annaparochie leerde de KA V muziek beluisteren (a) gelegd (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 8