Een kruisweg voor Vlekkemse kerk van Herman De Somer Podium-Uitjes in De Werf De Voorpost - 3.4.1992 - 9 De Voorpost weekend Aan de buitenkant staat de Sint-Lambertuskerk van Vlekkem er als een pronkstuk bij. Ze onderging een paar jaar terug een grondige en geslaagde restauratie en staat er nu als parel voor de kleinste fusiegemeente van Erpe-Mere. Pastoor De Backer is echter vol initiatieven en vindt terecht dat ook het interieur niet mag verwaarloosd worden en daarom zowel smaak- als zinvol moet ingericht worden. Zo zal er begin april een nieuwe kruisweg geplaatst worden die de vorige - mindervaardige - moet vervan- Het wordt een kunstwerk van de plaatselijke beeldhouwer Herman De Somer. De in Erpe geboren maar sinds ja ren in Vlekkem wonende kunste naars is nog druk bezig maar zal de klus klaar hebben tegen de voorop gestelde datum van 4 april, dag dat de kruisweg officieel zal ongewijd worden. Herman De Somer skulp- reerde reeds een nieuw Sint-Lam- kertusbeeld voor deze kerk maar hij profileerde zich naar zijn dorpsge noten toe met een indrukwekkend kalvariekruis voor de kerk van Er- ondegem, een kunstwerk dat niet alleen respekt afdwint maar daar naast een onmetelijke emotionele uitdrukking uitstraalt dat elkeen op rijn eigen maar ook eigenaardige manier kan voelen en ervaren. Nog niet zo heel lang gelegen vervaar- hij voor dc school aan de Bo- lermelkstraat te Erpe een monu mentaal Sint-Martinusbecld dat hans de voorgevel van dc school iert en wakend de indruk geeft elke lag giften uit te delen aan de kinde en. Met de nieuwe kruisweg - een opdracht die hem bijna ontglipte - zal waarschijnlijk en eindelijk een einde gesteld worden aan het feit dat men nooit «sant in eigen land» is. Deze kruisweg kan dan ook be schouwd worden als de kroon op het werk van een jarenlange restau ratie van de Vlekkemse kerk. Trou wens, H. De Somer is een echte kunstenaar en dus zeer gevoelig voor een opdracht van eigen bo dem. Daarom wil hij ook zijn stempel drukken op het geheel en er een modern tintje aan geven zonder evenwel het historische noch het liturgische aspect te verloochenen. Opdracht Als zeer kleine deelgemeente zijn er voor een kunstenaar niet veel op drachten uit te voeren in eigen dorp zodat het kappen van een kruisweg hem enorm boeit ook al is het de eerste maal dat hij een dergelijk werk skulpteert. Van zijn hand is wel de restauratie van het oude kerkaltaar maar dit is dan ook alles. Vandaar dat hij bijzonder gelukkig is deze opdracht te mogen uitvoe ren, een opdracht die hem echter bijna ontsnapt was, want men had andere plannen. Pastoor De Backer en de leden van de kerkfabriek hadden, na de re stauratie van de kerk, de oude kruis weg naar de vuilnisbelt verwezen. Dit was zeker geen beeldenstorm want het was een traditioneel werk, uitgevoerd in geperst papier dat door de tijd waardeloos geworden was. Vermits deze mensen tevens begaan zijn met de opsmuk van het interieur van de kerk, beslisten zij een nieuwe aan te kopen. De eerste gedachte was naar Brugge te gaan om een gespecialiseerde firma aan te spreken die serie-artikelen op de markt brengt. Zo had men eerst voor een kruisweg geopteerd naar de gangbare normen, hetzij de uit beelding van de kruisweg aan de hand van veertien keramische te gels met de gekende symboliek. Toen H. De Somer via een buur de intenties van de kerkmeesters ver nomen had, liet hij aan deze buur verstaan dat hij evenzeer geïnteres seerd was in het vervaardigen van een kruisweg. Terecht stelde De So mer «dat men het toch niet zover moet gaan zoeken». Dit was niet bedoeld als persoonsverheffing, maar omdat hij graag iets verwezen lijkt voor zijn eigen dorp. Men hoeft niet iemand of iets te gaan zoeken als men die persoon kan vinden onder de eigen klokke- toren die bovendien meer dan eens bewezen heeft een goed vakman en zeer deugdelijk artiest te zijn. Dit bood hem de kans om ook in het dorp, waar hij sinds jaren leeft en nog werkt, iets stijlvol na te laten, iets van zijn kunstenaarschap waar op andere deelgemeenten jaloers mogen zijn. De kunstwerken die zijn atelier reeds verlieten getuigen allemaal van groot vakmanschap die gepaard gaat met kunstzinnige verwezenlijkingen. Het zou tenslot te absurd zijn «ergens» te gaan zoe ken als men een dergelijke artiest in eigen midden heeft en waarop men niet fier genoeg kan zijn vooral om dat hij meermaals bewezen heeft uit het goede hout gesneden te zijn, hout dat hijzelf «toch zo goed kan snijden». Lijdensweg Liturgische onderwerpen zijn in fei te niet meer «in» tegenwoordig maar voor H. De Somer was het een heuglijke ervaring om de lijdensweg van Kristus te mogen beeldhouwen, niet in de vorm van traditionele pa- Vier jaar geleden werd vanuit de Federatie van Vlaamse Erkende Culturele Centra (FEVECC), in het bijzonder in dc Jeugdkommis- sie, voor de eerste maal intensief werk gemaakt om het podiumaan bod voor kinderen te verrijken met een koncertreeks. Want kindertea- ter programmeren, kinderfilms draaien en kinderliteratuur stimu leren werd stilaan (en gelukkig maar) als een evidentie beschouwd. Maar klassieke muziek kampte blijkbaar nog steeds met heel wat vooroordelen van stijve boorden, hoge hakken, ernstige heren en def tige dames. Dit jaarwordt het «Kinderen luiste ren naar Haydn». Net als vorige jaren werd gekozen voor een vol waardig koncert maar met een kind vriendelijk karakter. M.a.w. geen betuttelend kinderachtig muzikaal gebeuren maar een volwassen aan bod dat wel naar kinderen vertaald wordt en dat haar jong publiek au sérieux neemt zonder dat de mu ziekkunstenaars aan artisticiteit moeten inboeten. Aalst. Kinderen luisteren naar Haydn Programma Franz Joseph Haydn (1732-1809) stamde uit een zeer eenvoudige fa milie maar moeder had een zeer mooie stem zodat Joseph en zijn broer Michael, die ook een uitste kend musicus zou worden, konden opgroeien in een ongedwongen mu zikaal milieu. Na eerdere vrij rudi mentaire muzieklessen ontwikkel de Haydn zich bijna geheel door zelfstudie. Na een eerder muzikaal turbulente jeugd en een niet zo har monieus huwelijksleven nam zijn karrière in 1761 een beslissende wending: een van de grootste mu- ziekamateurs van het toenmalige Europa, de beroemde mecenas prins Paul Esterhazy benoemde hem tot tweede kapelmeester van zijn hoforkest in Eisenstadt. Dertig jaar lang bleef hij in dienst van de Esterhazy's. Hij was een vruchtbaar komponist en leidde zelf op zondag de koncerten. Zijn roem verbreidde zich in heel Europa. Hoewel veel van zijn werken geschreven werden in opdracht en naar de smaak van zijn broodheren, toch is het over grote deel van zijn oeuvre de sublie me uitdrukking van een grote per soonlijkheid die in de stille afgele genheid van het landelijk domein der Esterhazy's met een zekere on verstoorbaarheid aan zijn levens werk bouwde: het fundament en de kern van de Duitse klassieke mu ziek. In 1790 werd zijn orkest ont bonden en kreeg hij zijn ontslag bij de Esterhazy's en kon hij zich vrij bewegen. Hij reisde naar Londen, waar hij ook maatschappelijk tot volle ontplooiing kwam. Toch keer de hij nadien nog naar Wenen terug waar hij o.m. zijn «Die Schöpfung» en «Die Jahreszeiten» schreef, na deze werken bleken zijn kreatieve krachten uitgeblust. De laatste ja ren leefde hij teruggetrokken en hij stierf er op 31 mei 1809. Bij zijn begrafenis speelde men het «Re quiem» van Mozart, de komponist die hij als de grootste van allen had beschouwd. Natuurlijk brengt het koncert maar een beperkte keuze uit de vele wer ken van Haydn. Wat de kinderen dan wel te horen krijgen? Voor de pauze: het allegro molto uit de ou verture tot «Acide e Galatea», de finale uit «Cassation in G voor strijkers», het presto uit het «Viool concerto in G» (met als solist Ivo Lintermans), het menuet uit de 77ste Simfonie en de finale uit de 44ste simfonie. Na de pauze staan nog op het programma: het allegro assai uit de 45ste Simfonie, het alle gro maestoso uit de «Concerto in Es voor twee hoorns» (met als solisten Luc Bergé en Rik Vercruysse), het allegro moderato uit het «Cellocon certo in D» (met als solist Karei Steylaerts) en natuurlijk dc finale uit de 45ste Simfonie ofte de «Af- scheidssimmfonie» waarbij de mu zikanten één voor één hun plaats verlaten! Uitvoerders Het Kamerorkest Sinfonia onder de muzikale leiding van Dirk Ver meulen werd voor dit projekt uitge breid tot zeventien muzikanten. Dit kamerorkest behoort tot de belang rijkste ensembles in zijn genre in Vlaanderen. Het orkest werd, we liswaar onder een andere naam, in 1980 opgericht. In 1985 werd de lei ding ervan toevertrouwd aan Dirk Vermeulen, die het ensemble her doopte. Sinfonia maakte koncer- treizen naar o.a. Duitsland en Frankrijk en was te gast op verschei dene grote muziekfestivals in bin nen- en buitenland. Zowel voor B.R.T.N. als voor buitenlandse ra dio- en t.v.-zenders verwezenlijkte het orkest diverse opnames. Het Kamerorkest Sinfonia is o.l.v. Dirk Vermeulen een haast onmisbare schakel in het bloeiende Belgische muziekleven geworden. Dirk Ver meulen (Menen 1952) studeerde aan het Brusselse conservatorium en de Muziekkapel Koningin Elisa beth. Tussen 1971 en 1983 is Dirk Vermeulen koncertmeester van verscheidene orkesten én solist met beroemde dirigenten als Z. Mehta. Sinds 1985 gaat zijn aandacht hoofdzakelijk naar de orkestdirek- tie waarvoor hij gespecialiseerde kursussen volgt. Na zijn aanstelling tot leraar kamermuziek aan het Gentse Conservatorium in 1985 richt hij in deze instelling het kame rorkest op. In ditzelfde jaar wordt hij eveneens dirigent van Sinfonia. Sindsdien gaat zijn loopbaan als di rigent in stijgende lijn. Vorig jaar richtte hij een tweede orkest óp, «Prima la Musica», dat zowel door pers en publiek gunstig wordt ont haald (denken we maar aan de toe- rnee met Jan De Wilde; ook in Aalst). Hij is tevens een gegeerd gastdirigent, ook in het buitenland. Vermeulen maakte of werkte mee aan tal van plaat- en C.D.-opnames. Veerle Keuppens is de «ontdekte ster» op presentatievlak. Haar zoet gevooisd stemgeluid was vroeger reeds te beluisteren op B.R.T. 1 en B.R.T. 3 maar al vlug konden de kijkers van het eerste B.R.T.-televï- sienet ervan getuigen dat de rust van haar presentatiestem in het ver lengde lag van haar optreden. Ze was het vertrouwde gezicht van kin dermagazines en van de schooltele visie. De «Kinderen voor Kinde- ren»-uitzendingen onderstreepten haar presentatietalent, ook in Ne derland. Na haar suksesvolle optre den in de Mozart- en de Vivaldi- reeks waren de organisatoren van dit Haydn-opzet er als de koppen bij om in haar agenda de nodige data vrij te houden voor dit muzikale opzet. Veerle Keuppens is voor dit projekt een echt kwaliteitslabel! Een gemis bij vorige edites van «Kinderen luisteren naar...» was ze ker meer informatie op kinderni veau bij deze koncerten. De onvol prezen uitgeverij Altiora uit Aver- bode zorgde daarom bij deze serie voor een boekje dat geschreven werd door Kolet Janssens die een denkbeeldige kleindochter van Esterhazy inschakelt om de belang rijkste gebeurtenissen uit Haydns leven en vooral uit zijn jeugd voor kinderen begrijpelijk moet maken. Het is een paperback geworden, be doeld voor kinderen vanaf 10 jaar; de verkoopprijs bedraagt 295 fr. Dit koncert in het kader van de «Kindernamiddagen» wordt geor ganiseerd voor kinderen vanaf 7 jaar in de Schouwburg van De Werf op zondag 5 april om 15 uur. De toegangsprijs bedraagt voor kinde ren 180 fr. of 2 strippen en voor volwassenen 270 fr. of 3 strippen. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. Erpe-Mere. Beeldhouwer Herman De Somer bij zijn nieuwste realizatie: een artistieke kruisweg voor de gerestaureerde Sint-Lambertuskerk (jv) nelen maar in een brede fries. Het vijftiende statie in een afzonderlijk wordt trouwens wat men in kunste- paneel aan toe te voegen, nl. een naarstermen noemt een «bas relief» verrijzende Kristus, los van het of een half verheven beeldhouw- fries. werk van drie meter breedte. Met Nochtans wordt een kruisweg altijd andere woorden, H. De Somer ge- in veertien staties uitgebeeld maar bruikt voor de kruisweg geen afzon- volgens de nieuwe liturgie mag men derlijke panelen maar een dikke wel wat afwijken. «De Erpse Vlek- plank van een drietal meter die on- kemnaar heeft zoals alle kunste- gcvcer 30 a 40 cm hoog is. Zijn opzet naars zowat zijn eigen visie bij de was echter het kunstwerk nog groter uitvoering van een kunstwerk, zon- te maken - hij houdt toch zoveel van der de werkelijkheid of het gangba- het monumentale-maar na samen- re stramien geweld aan te doen. spraak met pastoor De Backer, Juist daarom heeft hij voor deze heeft men het bij het model van de opdracht voorafgaandelijk opzoe- gipsen plaquetten gehouden. De kingswerk verricht wat niet weg- Somer maakt eerst een model in neemt dat zijn kunstenaarsfantasie gips dat slechts de grote contouren domineert want voor een prentjes- weergeeft. Het is in feite een rudi- kruisweg met onderschrift of num- mentaire uitbeelding zonder enig mers, was hij geenszins te vinden. detail. v Kom pa kt In het houten kunstwerk wordt dan ^et 's dan ook cen s°ber artistiek alles bijgevuld mei wal men zou kunstwerk geworden waar de ver- kunnen noemen de figuranten. Dc schillende statics hij elkaar ge- lijfdensweg zal dus in één paneel bracht Wl,rdc" ln oen compact ge- uitgebeeld worden. I Ierman De So- b<!el datde essentie van de kruisweg mcr maakte een soort «slripver- ^beeldt. Alle raakpunten van de haal» van de kruiswegdie achteraan kruisweg zijn aanwezig en dat vindt rechts in de kerk zal opgehangen b'ï bet belangrijkste. Het is zeker worden. 8een «modern onherkenbaar» litur- De gebruikte materie is Canadese S'sch tafereel maar een eigentijdse kers of hout van de wilde kerselaar, weergave van het lijden van Kristus. zijn speciale voorkeur omdat hij het de hoofdfiguren begint hij uite- een gepaste kleur vindt en het hout raard hij Pilatus die Kristus aan het geen «lijnen» vertoont. Zo is eik vo'k en de. soldaten overlaat. Dan bijv. ongeschikt voor deze uitvoe- vervolgt hij met drie «staties in één ring omdat er «teveel tekening inzit uitbeelding»; de val van Kristus, de wat tot verwarring zou kunnen lei- ontmoeting met zijn moeder en den bij het kappen van de kleine s,m- van Sirene die het kruis helPl figuurtjes zoals de talrijke hoofdjes dra8en in de volgende taferelen van het volk». Reeds vroeger heb- v,ndt men de traditionele geschied- ben we ervaren dat de Vlek'kemse kundige feiten van de lijdensweg kunstenaar veel aandacht besteed maar 10 de huidige liturgie-optiek aan de goede keuze van het hout en wordt de «derde val van Kristus» hierbij voor rekening houdt waar- no8al eens weggelaten. Toch heeft voor het moet dienen. Ook dit is een Herman De Somer met deze tradi- belangrijk element van vakman- tie niet volledig afgebroken en de schap. «derde val» er «symbolisch bijge voegd met alleen maar een kruis op Verantwoord de grond waar Kristus echter niet Meestal verzoekt Herman De So- bijligt». Bovendien heeft hij de mer met klem dat de opdrachtgever nieuwe liturgie wel gevolgd door hem een vrijwel onbeperkte uitings- een vijftiende statie aan toe te voe- vrijheid geeft bij de uitvoering van gen met een afzonderlijk paneel dat zijn kunststuk. Dit stelt meestal gee de verrijzende Kristus uitbeeldt, problemen omdat men weet en Anders is het zeker geen overladen overtuigd is dat de kunstenaar geen beeldhouwwerk maar wel een loopje neemt met de geschiedenis fraaie aanwinst voor het parochiaal die eraan verbonden is en dat hij patrimonium van de Sint-Lamberti- daarenboven doelbewust werkt, nuskerk van Vlekkem die nu werke- Om zijn nieuw pronkstuk «aan- lijk een parel van een monument vaardbaar» te maken heeft hij eerst mag genoemd worden. Het is dan nog eens zijn devotionele en liturgi- ook toe te juichen dat de verant- sche kennis aangescherpt want hij- woordelijken - pastoor en kerkfa- zelf wil dat het resultaat liturgisch briek - zeer veel zorg dragen voor verantwoord is. Hij maakte hierbij wat met veel - financiële - inspan- wel één uizondering door er een ningen verwezenlijkt werd. JV Erpe-Mere. Het heginfragment van de kruisweg die weldra de kerk van Vlekkem zall sieren (jv)

De Voorpost | 1992 | | pagina 9