Geen afval maar paaseieren op stort van Burst-Borsbeke Akwarellen van Bert De Ras in Aalsters Belfort Verwarring over meldplicht plaatsing stookolietank Paul en Marika Messely in Hof te Puttens te Lede Gitaarduo «Pasion» koncerteert te Herzele De Voorpost - 17.4.1992 - 5 I Onder het motto «Geen oud vuil in nieuwe zakken» lanceert het antistort- Jkomitee van Burst-Borsbeke een nieuw manifest dat aan de «nieuwe» 'eigenaars van het stort moet duidelijk maken dat een wisseling van I uithangbord geen reden is om met de akties te stoppen. Integendeel de I akties zullen nog intensiever doorgaan tegen welke eigenaars ook, die de intentie hebben om op de huidige basis verder te gaan. Men zal de akties j niet stoppen vooraleer de putten gesaneerd zyn en men de zekerheid heeft dat de bewuste «put vier» niet aangeboord wordt. Erpe-Mere. Bert De Ras bij een van haar tientallen akwarellen waarmee ze de onderwaardering van hel objekt wil te keer gaan (jv) Schilderijen worden bij de vleet ge maakt en elke kunstenaar spreidt zijn eigen talent tentoon. Heel wat minder schilders grijpen naar het penseel om een akwarel te vervaar digen en zij weten waarom. De tech niek is niet zo eenvoudig en het duurt jaren vooraleer men hem be heerst. Toch is de akwarel de geliefkoosde bezigheid van Bert Dc Ras. De in Erpe wonende en uit Mere afkom stige kunstenares vindt in de onder gewaardeerde akwarelkunst haar geliefde bezigheid die zij trouwens op behendige wijze beheerst. Tijdens de week na Pasen is zij te gast in het Belfort te Aalst waar zij uitsluitend akwarellen tentoon stelt. Het zijn overwegend winter landschappen of al hetgeen zich in de winter in de natuur afspeelt, maar toch evoluerend naar de lente toe. Dit betekent niet dat er alleen grauw en grijs te zien is want ook de winterzon zorgt voor prachtige na- tuureffekten die door haar op het onvergankelijk blad papier gezet worden. De tuin van de pastorij te Impe was gedurende één dag per week haar verblijf maar ook het Sijp te Erpe ontsnapte niet aan haar kunstenaarsblik. Na maandenlang hard werken waarbij vakmanschap en kunst el kaar aanvulden, heeft zij een reeks akwarellen klaar die de kelder van het Belfort zullep sieren. Van de winter gaat het naar de lente met tussenin natuurbeelden en de ont luikende ruikers bloemen. Vaak was het voor haar een wedloop te gen de steeds veranderende natuur, beïnvloed door licht en grauwe lucht met als gevolg dat een akwarel soms op één dag moest klaar zijn. Afwerking kon soms ook wel gebeu ren aan de hand van foto's maar toch verkiest Bert De Ras de na tuurlijke omgeving waar lichteffek- ten van enorm belang zijn. De tentoonstelling van de akwarel len van Bert De Ras wordt geopend op dinsdag 21 april te 20 uur in het Belfort te Aalst en is elke dag toe gankelijk. Men kan er terecht van 22 tot 26 april telkens van 10 tot 20 uur. JV Paul Messely heeft al heel wat hoge onderscheidingen in de wacht ge sleept en expozeerde in binnen- en buitenland. Marika Messely brengt akwarellen met een frisse inspiratie en met zin voor een verfijnd detail. Zij weet in haar werk een eigen sfeer te scheppen. In het Hof te Puttens zorgen zij voor een unieke tentoonstelling die zo waar zal doen terug denken aan een aards paradijs. De tentoonstelling wordt opgesmukt door bronzen beelden van Roland Desserano en beelden in keramiek van Jan Du- mortier. Op vrijdag 17 april om 19.45 uur praat Joris De Smet de tentoonstel ling open en bezoekers kunnen er terecht elke vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur, op zaterdag, zondag en de feestdagen van 14.00 tot 22.00 uur en de andere dagen op afspraak (053/80.51.30.). Galerij Hof te Put tens is gelegen aan de Wichelse- straat 20-22 te Lede. Er is ook nieuws van de Kunstkring van 't Hof te Puttens. Op zaterdag 2 mei brenge'i de leden van deze kunstkring een bezoek aan de ten- De vervolgroman van het Dan- ckaertstort heeft onlangs een nieu we wending genomen. Hieruit blijkt dat een nieuwe vlag gehesen wordt maar dat de lading blijft. Via de pers, gespecialiseerd in bedrijven en sektoren, raakte het bericht be kend dat het «imperium van Walter De Backer» overgekocht werd door NV Koramic-Terca, de grootste steenbakkerijgroep van België. Zo ging dan ook Demavest - met stort - beheer en steenfabriek - in andere handen over. Dit alles stelt het an- ti-stortkomitee tot nadenken en zij stellen zich daarbij enkele vragen die zij aan de bevolking niet ontzeg gen. Zo vragen zij zich af of het toeval is dat de firma gekocht wordt en terug verdwijnt een paar weken «nadat wij de financiële achtergronden, de maxiwinsten en minibelastingen blootleggen»? Verder retoreren zij: «Als dit geen toeval is en de firma gekocht is 'omdat ze met likwidi- teitsproblemen kampte», zoals de overnemers verklaren, waarom hebben de vroegere eigenaars de bevolking dan zwart op wit bedr ogen door te stellen dat zij een vier de put nodig hadden om de sanering te kunnen betalen? Dit, terwijl de nieuwe eigenaars zeggen dat zij al een paar maanden wisten dat het boeltje te koop stond? Dacht men misschien de vergunning ook nog vlug te kunnen doorrekenen?» Volgens de aktievoerders gaat het hier om lauter financiële manipula ties want er was een belastingvrije reserve om niet te spreken van de superwinsten die men in de loop der jaren geboekt heeft. Het gaat hier vooral om een «handigheidje», na melijk de omgeving vervuilen op kosten van de gemeenschap om daarna met de grote winsten te gaan lopen. Nieuwe eigenaars Tegenwoordig is het nog altijd gis sen naar de plannen van de nieuwe eigenaars maar het laat niet veel goeds voorspellen vermits ze naast de steenbakkersaktiviteiten ook nog verweven zijn in de stortwereld. Ook naar de «honorabele» bedoe lingen tracht men te gissen maar men moet blijkbaar afwachten tot er wat gebeurt. Met het veranderen van eigenaar wordt de zaak er niet gemakkelijker op want men vraagt zich terecht af wie er nu «gaat opdraaien voor de sanering van het vuile giftige afval dat de heren Danckaert - De Backer - De Bels ons kado deden»? Blijvend verzet Wat de toekomst ook brengt, de aktievoerders blijven bij hun stand punt en zeker hun aktiviteiten niet verzwakken. In eerste instantie wil len ze zich blijven verzetten tegen het toekennen van een ontginnings vergunning. Het is belangrijk dat put vier niet aangestoken wordt want telkens moeten «putten ge vuld worden» met alle gevolgen van dien. De resultaten genoeg bekend te Burst zodat men dit standpunt tot het uiterste zal verdedigen. Trou wens het beroep tegen de stortver- gunning blijft lopen want de milieu- aspekten blijven dezelfde als voor heen. Het ligt in de bedoeling van het aktiekomitee om onverdroten ver der te ageren en reageren en om op alles voorbereid te zijn zullen zij de nieuwe eigenaars «ten gronde be studeren» want zij zien niet veel heil in «het nieuwe weefsel dat in Burst komt neergestreken». Trouwens, de vroegere eigenaars gaan niet vrij uit want indien ze «onder één of andere vorm hun lukratieve praktij ken op een andere plaats zouden willen voortzetten, zullen wij ons verplicht zien de plaatselijke bevol king te informeren over hun escapa des». Stortdossier De beslissing rond de aanleg van de vierde put is nog altijd niet gevallen want de administratie behandelt het beroep van het anti-stortko- mitee. Ondanks tegenstrijdige ge ruchten heeft men beloofd deze maand nog uitspraak te doen over de stortvergunning, maar pas nadat de bezwaren degelijk onderzocht zijn. De ene minister wacht trou wens naar de nadere om een ver gunning te verlenen wat er op wijst dat het thans de «eerlijke» kant uit gaat. Op allerhande manieren zal men trachten de beslissing voor de toe kenning van vergunningen te beïn vloeden. Een Paaseierenzoektocht op zondag 12 april kaderde in die optiek. In de omgeving van het stort kon men een ware paassymboliek meemaken: paaseieren maar geen vergiftigd stort als geschenk. De Paaseierenaktie was vrij sterk gevoerd tegen de nieuwe eigenaars die op ludieke wijze verwittigd wer den dat het de aktievoerders me nens zal zijn. Dit werd o.a. verdui delijkt door de talrijke slogans die «als eieren zo groot» op de weide van «toekomstige» put vier aange bracht waren en waar maar liefst zeshonderd gekookte eieren ver stopt waren die door een hele bende kinderen opgezocht werden. Hun vondst konden ze later inruilen voor chocolade eieren aan een spe ciaal daartoe opgestelde stand waar ze eveneens te koop aangeboden werden om de verdere aktie te steu nen. Dat er verdere aktie zal komen is zeker niet twijfelachtig ook al heeft de nieuwe eigenaar Koramic alleen ontginningsplannen. Maar op de vraag wat later met de bestemming van de putten zal gebeuren was de visie duidelijk: «De putten worden gevuld, hoe dan ook». Het laat zich nu al voorspellen dat er geen zeker heid is over de toekomst maar dat er zal gestort worden laat geen twijfel mogelijk. Toch zullen er voor de nieuwe «steenbakkers-storters moeilijkhe den oprijzen in die zin dat, als er sanering gebeurt men zich afvraagt wie het zal betalen. Intussen heeft men wel put één gro tendeels genivelleerd, evenals put twee, maar dit om het zicht van «buitenuit» want het aktiekomitee vraagt zich af wat er nog allemaal onder zit. Deze laatsten zullen ech ter geen smeekbeden richten tot Koramic maar harde maatregelen treffen en dit verduidelijkten ze door de slogans die overal op de eieren, verspreid op de weide, te lezen waren. Zo werd de «hoofdin gang» van de weide gesierd met een eerste waarschuwing: «Bende Westflutten, geen putten!» Verder kon men o.a. nog lezen op diverse metersgrote kartonnen eieren: - Koramic, trap niet op onze pik. - Een bloem of groen, 't is om de poen te doen. Daarbij was er ook een waarschuwing voor de politiekers die «het nu of nooit moeten doen». Het aktiekomitee tegen het stort van Burst - Borsbeke weet alleszins van aanpakken en maken van elke gelegenheid gebruik om hun onge noegen te uiten. Meestal gebeurt dit op een kordate en ludieke wijze waarbij heel wat mensen betrokken zijn en vorige zondag is nog maar eens gebleken dat zij een groot deel van de bevolking achter zich hebben staan. JV VTB-VAB bestaat 70 jaar en in Hof te Puttens in Lede wil men deze verjaardag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Bij een verjaardag horen bloemen en dus heeft men voorde volgende tentoonstelling Paul en Marika Messely uitgenodigd, twee schilders die als geen ander bloemenkunste- naars zijn. toonstelling van Toulouse Lautrec in het Grand Palais te Parijs. Op de heenreis al krijgen de deelnemers een boeiende toelichting van Edwin Crabbé over Toulouse Lautrec, over wiens leven en werk ook een video wordt getoond. Men vertrekt om 7.20 uur aan de oprit van de autostrade in Waasmunster. De deelname prijs bedraagt 1.250 fr voor de leden en 1.400 fr voor niet leden. Op zaterdag 20 juni staat dan een geleid bezoek aan het Camposanto, een van de meeste interessante en belangrijkste begraafplaatsen van Vlaanderen op het programma. Na dien is er een geleid bezoek aan het Begijnhof met museum in Sint- Amandsberg. De deelnameprijs be draagt 20 fr voor leden en 100 fr voor niet-leden. Men vertrekt aan de galerij op 13.45 uur met eigen wagen. Men komt bijeen aan het pleintje tussen het oud gemeente huis en de Sint-Amanduskerk van Sint-Amandsberg, nabij de Dam poort. De deelnemers ontvangen een plannetje. Het bezoek begint om 14.30 uur. Op de jongste Aalsterse raadszitting werd door CVP-Raadslid Willy om de 15 jaar. Een globale gebeurt Bosteels een vraag gesteld, waaruit blijkt, dat er ook in Aalst nogal wat d°or een deskundige om de twee onduidelijkheid bestaat, in verband met de nieuwe milieuwetgeving Vla- Jaar- De toestand van de tank wordt rem. Daarom hierover enkele toelichtingen door Walter Wercquin van het visu^e' duidelijk gemaakt door het kabinet van gemeenschapsminister van Leefmilieu De Batselier. Roo<?b^Sen"verbod'van ver" der gebruik, groen duidt aan dat alles in orde is en een laatste moge- In het verleden was ervoor de plaat- dubbelwandige metalen tank of een lijkheid tot bijvullen wordt door sing van een stookolietank met een enkelwandige tank in kunststof. oranje duidelijk gemaakt, inhoud van minder dan 3.0001. geen Ook de voldoende bescherming van Er is nu door de brandstoffederatie vergunningsaanvraag verplicht, de tank wordt omschreven. Zo aan de minister gevraagd om deze Volgens de nieuwe wetgeving, moet dient hij uitgerust te zijn met een strenge reglementering aan te pas- elke partikulier het stadsbestuur op fluitsignaal, dat de leverancier ver- sen. Door het teveefaan verbodsbe de hoogte brengen van elke plaat- wittigt wanneer de tank bijna gevuld palingen zou de consument minder sing van een tank voor huisbrand- is. Ook met de tank aan een dicht- gemotiveerd worden om voor stook olie, vanaf een inhoud die meer be- heidsproef onderworpen worden olieverwarming te kiezen. Terecht draagt dan 1001. Vanaf 1 september 1991, de dag dat Vlarem van kracht werd, is dus elke bouwheer ver plicht, aan stad te melden wanneer nij zijn huis gaat verwarmen met huisbrandolie en deze in een tank gaat opslaan. Voor een tank met een inhoud vanaf 20.000 1. is een vergunning voor plaatsing ver plicht. Wie vroeger al een vergunning zou Sedert een aantal jaren tracht de kulturele vereniging Gamma uit Herzele verkregen hebben hoeft zich echter ty^ens hun serie voorjaarskoncerten beginnende ensembles of jonge geen zorgen te maken. Hij moet musjci een po(jjum te bieden omdat de organisatoren denken dat vooral foTnTgcle^eTe™\aguneLganalee k°"'ak< .he'«P»™™""1 ka" werke" ™or jonge muzikanten ven. Wanneer echtct de termijn van De Werkgroep Muziek van Gamma is een van de weinige plaatselijke toelating van deze vergunning ver- verenigingen die het tot zijn taak rekent dergelijke aktiviteiten te organise- streken was, moet men zich aanpas- ren. sen volgens de nieuwe reglemente ring. Gezien kwaliteit hierbij steeds als tet te gast, waarvan violiste Jenny Zij die een vergunning bezitten eerste prioriteit gesteld wordt, is bij Spanoghe het voorbije jaar bijzon voor een tank met een inhoud min- een dergelijke opdracht de keuze der veel aandacht genoot op Radio der dan 3.0001. doen er goed aan, de van ensembies steeds bijzonder 3. Ook voor het koncert van vrijdag SLh'zfndeze takenXfaalgë; moailiJk' ook e" misschien vooral 24 april e.kJs men bij Gammaover- plaatst. In een omzendbrief ver- omdat men rekening wil houden tuigd van de grandeur van het gi- zoekt gemeenschapsminister De met de srn£*ak en de wensen van het taarduo «Pasion» (Robert Denies Batselier echter de stadsbesturen publiek. Kontakten met jonge musi- en Jan van Outryve), dat reeds twee voorlopig niet op te treden. Oor- ci worden door Gamma dan ook jaar koncertervaring heeft en zeker spronkelijk diende aan de mei- zeer goed verzorgd om binnen de een vruchtbare, suksesvolle toe- dingsplicht voldaan voor 3 maart, kring van opkomende «vituozen» komst tegemoet gaat. Ze brengen Deze termijn is echter door de mi- diegenen te kiezen van wie men komposities van Gnattili, Piazolla, mster tot maart 1993 verlengd. denkt dat zij vroeg of laat tot de Granados, Debussy, Jolivet, Castel- gDcë°„r hëëS£!,CCnuSS,tënf. f-P van bekende Vlaamse verto- „uevo-Redesco en anderem wordt er door de meeste partikulie- ,okers zullen behoren. We denken De interpretatie, de afwerking en ren de voorkeur aan gegeven, deze hierbij bv. aan contrabassist Etien- de fijnheid van uitvoering toont aan in te graven. Het is een feit dat men ne Siebens (M. Aerts Baskwartet in dat men kunstenaars aan het werk hierdoor niet onmiddellijk opmerkt mei '84 te Herzele) die men op- kan horen die niet alleen hun vak wanneer de tank zou beginnen lek- nieuw kon ontmoeten op een kon- beheersen maar ook dat tikkeltje ken. Dit onheil wil Vlarem in de eert waar hij solopartijen voor zijn beroepsliefde en kunst bezitten die toekomst beperken. Het kan daar- rekening nam met de Salzburger eigen is aan grote muziekinterpre- om met meer, dat men een enkel- Solisten. Een ander voorbeeld is het ten. Spijtig genoeg is Vlaanderen wnnrrifo Parathega Harpduo (te Herzele in niet rijk aan dergelijke jonge muzi- ondergronds zou plaatsen. Elk'eëë8 aPril ï98®)' dat velen nu reeds ken' kanten'ln een."jd waarmensenna kehvandige tank die ondergronds nen van diverse T.V.-uitzendingen een stresserende dagtaak verpozing geplaatst werd, zou tegen 1997 ver- en koncerten in de streek. Vorig zoeken in afstompende T.V.- vangen moeten worden door een jaar nog was het Ysaye Strijkkwar- programma's van de Huizen van wordt hier over oneerlijke concur rentie gesproken door de federatie. Deskundige op dit gebied, Walter Wercquin, meent dat het mogelijk moet zijn de wet vanuit dit stand punt te herbekijken. Eerst zal de wetgever trachten de burgers niet onnodig administratief te belasten. Vlarem 2 is voor aanpassing vat baar, maar wie vandaag voor stook olie gebruik kiest, doet er toch goed aan eens te overwegen of de stooko lietank niet bovengronds kan ge plaatst worden. Verdomming, waar psychiaters de biechtvaders vervangen, is dit kon cert zeker een weldoende aanrader! Dit voorjaarskoncert met het gi taarduo «Pasion» heeft plaats op vrijdag 24 april om 2(L30 uur in zaal Centrum aan de Kerkstraat te Her zele. Een toegangskaartje kost in voorverkoop voor leden 250 fr. en voor niet-leden 300 fr.; aan de kassa kost een ticket 350 fr. Voor meer informatie of toegangskaarten kan men terecht bij het Gemeentekre diet, Kerkstraat 7 te Herzele (tel. 053/62.39.20), bij de leden van de Gamma-Werkgroep Muziek of bij Wilfried De Durpel (tel. 053/ 62.72.05). L. De Gomov publiceerde de vierde editie van de brochure 'Investeringsmaatschappijen, een praktische gids'. De brochure telt 94 pagina 's en kost 350 fr. Ze kan bekomen worden bij de Gomov, Kongrescenlrum, Floraliapaleis bus 6 te 9000 Gent (0911 21.55. Hen vragen naarBirgit De Ridder). De Relatie-Studio organizeert op zaterdag 9 en zondag 10 mei een kursus 'Dc bejege ning tussen jou en mijdie als doel heeft de verbetering van de kommunikatie en de verdieping van de wederzijdse versland houding. Voor meer informatie Relatie- Studio, Voskenslaan 167 te 9000 Gent (09 li20.70.00.)

De Voorpost | 1992 | | pagina 5