f [Podium-uitjes in De Werf Kunstschilder Georges Teugels in de Aalsterse Belfortzaal V m w r Talentenbeurs bij R.A.V. Erpe - Teaterkoncert 'De Optocht' door Flairck (18.04) - Augsburger Domsingknaben zingen oude mees ters (23.04) - M.M.T. speelt 'Komedie met Hert' van Jan Dvorak (24.04) - Blue Blot of 'Belgische' Rhythm and Blues met internationale allure (25-04) V De Voorpost - 17.4.1992 - 9 weekend Zaterdag 18 aprilFlairck met in drukwekkende 'De Optocht' 'De Optocht' vloeit voort uit de speurtocht naar de betekenis van de drieluiken van de bekende Neder landse schilder Jeroen Bosch, de Nederlandse straatliteratuur uit de late middeleeuwen, de vreemde rauwe muziek van de speelmannen met het instrumentarium uit die tijd en de geschiedenis van het karnaval en de kermis. De Optocht' is een indrukwekkend teaterkoncert waarin een kleine groep Nederlandse top-instrumen- talisten de illusie wekt dat er gedu rende de voorstelling een lange Bach. Een vokaal koncert met de schitterendste bladzijden uit de on metelijk rijke en rustgevend-ver- kwikkende polyfone muzieklitera tuur en vroeg-barokke bladzijden Niet te missen Een toegangsti cket kost amper 350 fr. (een peul schil voor wat je geserveerd wordt) maar houders van een J.A. P. komen er al in voor 210 fr. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. Vrjjdag 24 aprilMechels Minia tuur Teater speelt 'Komedie met Hert' Sint-Barbara organiseert op vrijdag 24 april om 20 uur in de Schouwburg als poppenspeler, hoofdscenograaf, regisseur en dramaturg. Op verzoek van het Ministerie van Kuituur (1965) werd hij lid van het Oostbo- heemse poppenteater Drak in Hra- dec Kralove, als direkteur en dra maturg. Dit teater behoort al meer dan twintig jaar tot één van de beste teaters in Tsjechoslowakije. Drak speelde trouwens in het M.M.T. zijn 'Midzomernacht' van W. Shakes peare. Naast zijn bezigheid in het teater werkt Dvorak sinds 1954 als pedagoog in de Praagse Akademie voor Muzische Kunsten. Hij was gastdocent bij verschillende stages en kursussen in het buitenland. Hij heeft heel wat studio-enscenerin gen gemaakt in o.m. Zweden, Joe goslavië, Frankrijk, Polen, België, Italië, Duitsland, Finland, Canada en Oostenrijk. Daarnaast is Jan Dvorak ook bedrijvig in de ama- teur-teatercentra die in Tsjechoslo wakije een hoog niveau hebben. Voor het M.M.T. ensceneerde hij vroeger reeds 'De Goddelijke Ko medie' en 'De brave soldaat Schweik'. Voor het Mechels Jeugd- teater maakte hij een eigenzinnige versie van 'Boudewijn' van Felix Timmermans. Over zijn 'Komedie met Hert' heeft Dvorak volgende opvattingen. 'Het is altijd een geluk', zegt hij, 'om twee zonen te hebben de jongste is pop penspeler (en heeft me als scenarist voor één van zijn regies gevraagd) en de andere heb ik gevraagd als mede-auteur voor de bewerking van 'Koning hert' van Carlo Gozzi. En mijn vrouw begeleidt me naar Bel gië, zij kijkt toe, breit pull-overs of stukken voor onderdelen van kost uums, zij maakt opmerkingen in naam van het toekomstige publiek. Zo vormt de familie Dvorak een band. Wat bleef er van het stuk van Gozzi over De liefde, de spanning, het avontuur, het sentiment en de menselijkheid en dat alles prachtig vermengd in oeroude recepten... daar goten zij dan wat aktuele, hui dige parallellen over, m.a.w. ze doen zoals de voorouders oude stof en nieuwe, aktuele vormen. En het scenario werd meer een detekti- vestuk met politieke ondergrond dan een oosters renaissancesprook- je... Renaissance, vandaar die kleine stadstaat (Regina Minore) 'grote politiek' op pantoffels. Het renaissance-Italië, het Verenigd Europa en tenslotte de hele wereld in 1990, heeft niet alleen nood aan de wereldmachten (Goliath), maar ook aan die heel kleine naties (Da vid) die iets belangrijks te zeggen hebben. De regie wil zo bescheiden zijn als maar mogelijk is. Ik heb hier al een paar keer gewerkt aan de rand van het poppenspel, en dat is nu niet anders, zoals in de commedia dell'arte spelen de akteurs met mas kers. Zo verliezen ze hun mimiek. Het zijn half-figuren geworden. Wat betekent een hele figuur Ook de gebaren opgeven Spelen met 'kunsthanden' die 'ageren' (ze doen alles wat noodzakelijk is), maar de realisatie is gestileerd, essentieel, spaarzaam en daardoor sterker." De zeer zware rol van uiterste stile ring heeft het ensemble van het Me chels Miniatuur Teater dapper op zich genomen. Waarom Het M.M.T.-ensemble is virtuoos in de realistische karakterisering en toch voelt het hoe het eigen vakman schap steeds opnieuw van nul moet opgebouwd worden. Een toegangsticket kost 300 fr., re serveren kan telefonisch op nr. 053/70.44.64 van A. Van Der Eist. Zaterdag 25 aprilrhythm and blues 'van bij ons' met Blue Blot Op 3 april laatstleden startte de nieuwe toernee van Blue Blot in de Gentse Vooruit. Deze 'Blunk Tour' brengt Blue Blot op zaterdag 25 april om 20 uur ook in de Schouw burg van De Werf. Deze toernee dient als live-ondersteuning bij het verschijnen van hun gloednieuwe C.D. 'Where Do We Go ge noemd naar de titelsong van de plaat die geschreven werd door funkster Prince Charles. Uiteraard is Blue Blot lang geen onbekende in onze kontreien ze zijn immers vaste klanten in de Honky Tonk-aktiviteiten in Den- dermonde. De groep is goed op weg om in België dé rhythm-and-blues groep te worden met internationale allure. Nadat ze twee jaar geleden de boer optrokken met hun eerste, erg suksesrijke C.D. 'Bridge to your Heart', is er nu de release van 'Where Do We Go?'. Deze 'blunk'- formatie (blunk is ergens een fusie, een bouillabaisse van blues en funk). De ultieme smaakmaker van deze Blue Blot is de granieten stem van zanger en entertainer Luke Walter jr., eigenlijk de leader van de band. Naast deze Luke Walter jr. is onge twijfeld Calvin Owens, de voormali ge trompettist en musical director van de legendarische BB King (trouwens ook al ooit te gast in de Dendermondse Honky Tonk), de grote blikvanger en vedette van het ensemble. Deze Calvin Owens kwam eigenlijk eerder toevallig bij Blue Blot. Hij werd door Blue- Blot-gitarist Michael Shack (ooit nog journalist bij The Bulletin, waardoor hij deze Calvin Owens ooit nog interviewde) gevraagd om trompet-assistentie te verlenen bij de opnamen voor de eerste C.D. - de trompettist woonde trouwens al enige tijd in ons land. Het was Owens zelf die na de opnamesessie zelf vroeg om de toernee achteraf te mogen meemaken. Uiteraard wa ren de leden van Blue Blot zo wijs een dergelijke vraag niet af te slaan Blue Blot doet geen muzika le toegevingen en mikt doelbewust niet op een plaatsje in de hitpara des, maar draagt daarentegen het allesoverheersende voordeel in zich dat de eigen muziekstijl overal opti maal tot zijn recht komt. De muziek van Blue Blot komt recht uit het hart en de buik. Blue Blot krijgt nogal eens het 'verwijt' toegestuurd dat ze voor een band die blues wil spelen, toch eigenlijk alles nogal clean en cool verpakt. Daarop antwoordt Luke Walter jr. steevast met het verwijt dat nog te veel 'muziekliefhebbers' een verkeerd beeld hebben van het genre, met het statement dat blues helemaal niet rauw hoeft te zijn, met de mededeling dat purisme ook in deze hoogst ongepast is en met de vaststelling dat de opnamekwaliteit van platen (zeker in vergelijking met de omstandigheden waarin de grote blues-legenden hun opnamen maakten) immens veranderd is zo dat de 'huidige blues' dan ook veel 'properder' klinkt. Het zal wel zo zijn, maar toch... Toch een koncert dat we warm kun nen aanbevelen aan iedereen die de goede moderne muziek 'van eigen bodem' nauw aan het hart ligt. Een toegangsticket kost 500 fr. maar houders van een J.A.P. (en er wor den maksimum 25 kortingen toege staan kunnen er in voor 300 fr. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. Aalst. Blue Blot op 25 april in de Werf te horen (xl) Alle verenigingen trachten een zo aantrekkelijk mogelijk programma op te stellen om hun leden geduren de een geheel jaar ter wille te zijn. In de huidige konstellatie slaagt men daar niet altijd in omdat er meestal van het goede te veel is. Toch trachten de meeste vereni gingen de wensen van de leden na te gaan en dan in die richting te wer ken. Terwijl de Jong-KAV van Erpe een vijfde Pizza-avond organiseert op zaterdag 25 april in de zaal Pax, vanaf 18.30 u., zullen de «ouderen» daags nadien in dezelfde zaal in staan voor een talentenbeurs. In de parochiezaal Pax stelt het plaatse lijk talent allerhande zaken tentoon tussen 14 en 19 uur. De werken die er te zien zijn ver schillen van aard en vorm en hierbij gaat het om handwerken, bloem schikken, schilderijen stoet van verschillende muzikanten met een karavaan van instrumenten aan oog en oor voorbijtrekt. De muzikanten in dit teaterkoncert zijn Erik Vissers (gitaar en kompo sities), Hans Vissers (gitaar en bas), Peter Weekers (fluiten) en Luluk Perwanto (viool). De toegangsprijs voor dit koncert bedraagt 400 fr. maar houders van een J.A.P. beta len slechts 240 fr. Reserveren kan op nr. 053/76.13.12. Donderdag 23 aprilAugsburger Domsingknaben zingen vokale po lyfone en barokmuziek De Augsburger Domsingknaben behoren tot de top der Duitse kna penkoren. De traditie van het koor reikt terug tot in de 15e eeuw. Na een onderbreking nam Reinhard Kammlcr. stichter en dirigent in 1976 de draad weer op. Het klankbeeld van het koor is het resultaat van een zo optimaal moge lijke individuele technische, muzi kale beheersing en strenge stemvor- ming die een autentieke interpreta tie in kleine bezetting toelaat, voor al van de vokale polyfonie uit de 16e en 18e eeuw. Het koor heeft met gerenommeer de orkesten en dirigenten gezon gen, zoals het Symfonieorkest van de Beierse Radio en het Collegium Aurcum. Tijdens het koncert van donderdag 23 april om 20 uur in de Schouwburg van Dc Werf zingen de Augsburger Domsingknaben kom posities van Orlando di Lasso, Heinrich Sc'.ütz, Giovanni en An drea Gebri'jli en Johann Sebastian van De Werf een teatervoorstelling met het Mechels Miniatuur Teater. Het Mechelse gezelschap van de ge broeders Verreth voert er 'Kome die met Hert' op, een toneelstuk waarmee ze in oktober van vorig jaar trouwens nog te gast waren in Tsjechoslowakije Het scenario van dit stuk is van de pen van Jan Dvorak naar 'Koning Hert' van Carlo Gozzi. Het werd vertaald door Radomira Dostal en M.M.T.-dramaturg André Lefèvre, die ook regie-assistent was; de mu ziek is van Raf Van Assche, sceno grafie en kostuumontwerp berustte bij Jan Dvorak zelf, die trouwens samen met Jakub Karesek ook in stond voor de maskers, Fé Top zorgde voor licht en geluid. De ak teurs zijn Jaak Van Assche, Luc Springuel, Theo Hijzen, Elke De Roeck, Agnes De Nul, Lieve Cools en Patrick Arnauts. Jan Dvorak werd geboren (14.08.1925) als enige zoon van een kapper die zeer vaak amateurspe lers van maskers voorzag. Daar en ook van het poppenteater dat in zijn familie gespeeld werd, komt zijn liefde voor het teater vandaan. Tij dens zijn schooljaren aan het gym nasium en later in de vakschool voor kunstnijverheid (metaal- en houtgraveur) hield hij zich bezig met teater, ook poppenteater. Na zijn militaire dienst, die verlicht werd door marionetten, kreeg hij een professioneel aanbod van het beroemde Praagse Marionetten- teater Spejbl en Hurvinec. Daar werkte hij dertien seizoenen lang U bent van harte welkom op de vooijaarstentoonstelling Georges Teugels, die van 18 april '92 tot en met 26 april '92 gehouden wordt in de Ridderzaal van het Belfort, Grote Markt te Aalst. Openstelling: zaterdag 18 april om 19 uur. Deze tentoonstelling is dagelijks ook op zon- en feestdagen - vrij toegan kelijk van 15 tot 19 uur. Georges Teugels is een kunstschil der die beslist naam maakt. Hij werd geboren te Dendermonde op 4 januari 1937. Zijn opleiding heeft hij genoten aan de Akademie voor Schone Kunsten te Brussel en te Parijs. Na deze degelijke vorming ontwikkelde zijn kunstenaarsloop baan zich verder, hetgeen intussen tot uiting kwam in talrijke indivi duele en kollektieve tentoonstellin gen in binnen- en buitenland. Ook vielen hem reeds talrijke onder scheidingen - bronzen, zilveren en gouden medailles - te beurt, zowel op nationaal als internationaal vlak. Meteen is hij uitgegroeid tot een befaamd fijnschilder van portretten met volkstypen, ploegende trek paarden, sierlijke paardenkoppen, binnenkoeren van bestaande pacht hoven, paarden- en koeienstallen, neerhoftaferelen, stillevens, en kleurrijke bloemenstukken. Teugels' voorkeur gaat alvast voor al uit naar het hele agrarisch lande lijk leven met het portret van mens en dier als boeiend element. Als een soort rode draad loopt een steeds terugkerend streven naar perfektie qua techniek en vormgeving door dit werk. Volgens kunstkritici 'kenmerkt George Teugels' oeuvre zich door een uiterste zorg voor detail, een knap uitgebalanceerde kompositie en een zo verfijnde techniek die men enkel onze Oude Meesters ei gen achtte. Het zijn juweeltjes van technische hoogstand en kunstzin nige begaafdheid'. 'Georges Teu gels is op meer dan één vlak ver dienstelijk. Hij is niet aleen de tech nische uitermate knappe kunste naar die met behulp van lijn, vorm en kleur, kunst van hoge kwaliteit kreëert. Hij is echter ook archivaris, die voor hen die komen vastlegt wat nu op het punt staat te verdwijnen; als biograaf vertelt hij het wel en wee van het Vlaamse landelijk le ven; als portretschilder is Georges Teugels fenomenaal! Zijn portret ten zijn juweeltjes van karakterstu die en drukken stuk voor stuk, een puur indrukwekkend vakmanschap uit, welke door zijn meesterlijke be heersing van de zo moeilijke clair- obscure techniek en uitzonderlijk talent, een grote bewondering op wekt. Dat de faam van deze kunste naar reeds de landsgrenzen is over gestoken spreekt dan ook vanzelf. Een ideale gelegenheid om op nieuw of voor 't eerst kennis te ma ken met deze Lebbeekse meester schildervan romantische landelijke taferelen (atelier: Potaardestraat 26,9370 Lebbeke) is zijn vooijaars tentoonstelling, van 18 tot en met 26 april '92, dagelijks van 15 tot 19 uur, in de Aalsterse belfortzaal. De vooropening van deze expo heeft plaats op zaterdag 18 april '92 om 19 uur. Georges Teugels hoopt er alvast heel wat Aalsterse kunstliefhebbers te mogen begroeten! Fijn als jij er ook bij bent! D.B. Aalst. Het Neerhof, een van de typische werken van Georges Teugels

De Voorpost | 1992 | | pagina 9