Waalse Groenen brengen vaart in Denderdossier Maak je moeder elke dag gelukkig met dit originele geschenk Klavecimbel - virtuoze muziek voor strijkers Bach en zijn tijd - ontdekking van Amerika - Lorenzo II Magnifico De Voorpost HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16 - 24.4.1992 - De Voorpost Festival Van Vlaanderen - 1992 Op zaterdag 25 juli ek. starten te Brugge de 29ste Internationale Mu ziekdagen, zeggen we maar het Brugse luik van het Festival van Vlaanderen. Dit luik duurt tot en met zaterdag 8 augustus. Wie enigszins vertrouwd is met het Brugse Festival, parel van de oude muziek, weet dat in de driejaarlijkse cyclus orgel-klavecimbel-musica antiqua dit jaar het klavecimbel aan de beurt is. Deze 10de Klavecimbel- week loopt van zaterdag 25 juli t/m zaterdag 1 augustus. Ze vertoont drie grote krachtlijnen. Er zijn in de eerste plaats de internationale wed strijden voor klavecimbel en piano forte, waarbij de kandidaten beoor deeld worden door de juryleden Jesper Christensen (Basel-Lyon), Stanley Hoogland (Amsterdam), Johan Huys (Gent), Gustav Leon- hardt (Amsterdam), Frangoise Lengellé (Lyon), Gordon Murray (Wenen), Johann Sonnleitner (Zü- risch-Basel) en Glen Wilson (Würz- burg). Op woensdag 29 en donder dag 30 juli heeft telkens om 14 uur in het Provinciaal Hof aan de Markt de eerste ronde plaats van de klave cimbelwedstrijd; op vrijdag 31 juli kan de belangstellende in hetzelfde Provinciaal Hof om 13.30 uur te recht voor de eerste ronde van het Concours Pianoforte. De finales van beide wedstrijden worden geor ganiseerd in de Koninklijke Stads schouwburg op zaterdag 1 augustus om 17 en 20 uur. Daarnaast is er in de Hallen van het Belfort de tradi tionele tentoonstelling van klave cimbels, pianofortes, spinetten, vir- ginalen, klavichorden, partituren, edities en antikwariaat. Deze ten toonstelling is van 25 t/m 30 juli dagelijks vrij toegankelijk van 9.30 u. tot 17 u. Het derde luik van deze 10de Klavecimbelweek is uiteraard een gevarieerd aanbod van refera- Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. ten, recitals en een seminarie over basso continuo. De middagkoncerten, een produk- tie van B.R.T.-3, staan in het teken van de «Virtuoze Muziek voor strijkers». Hierin worden 13 kon- certen gepresenteerd met eerste rangssolisten en ensembles uit heel Europa en Amerika. We citeren: «Muziek van de Spaanse vihuelis- ten» door Marta Almajano, so praan, en Juan Carlos Ribera, vi- huela (zo. 26.07); «Bach en Tijdge noten» door het Ensemble Caprice Stuttgart met M. Maute, blokfluit, M. Spengler, gamba, C. Hassel- meier, klavecimbel (ma. 27.07); mu ziek van Biber, Petersen, Muffat, Tartini en Locatelli door G. von der Goltz, viool, en M. Beringer, klave cimbel (di. 28.07); strijkkwartetten van Boccherini, Haydn en mendels- sohn door het Apponyi Quartet (wo. 29.07); Ginevra, Isotta, melus- na: The heritage of centic woman hood in the middle ages door het Ensemble La Reverdie, C. en L. Caffangi, E. en R. de Mircovich (do. 30.07); Vioolsonates en Capriccio's van Locatelli en Veracini door het Locatelli-Trio (vr. 31.07); werken van C. Ph. E., J. Ch. Bach en W.A. Mozart voor twee klavieren door Wolfgang Brunner en Anthony Spi- ri, pianoforte (za. 01.08); «Trio in Es opus 100» van F. Schubert door E. Field, viool, R. Dieltiens, cello, en B. van Oort, pianoforte (zo. 02.08); werken voor klavecimbel en pianoforte door laureaten van het pas beëindigde concours 1992 (ma. 03.08); virtuoze muziek voor strij kers door E. Field, viool, en B. Van Oort, pianoforte (di. 04.08); kwar tetten van Haydn en Mozart door het Kuijken Strijkkwartet (wo. 05.08); virtuoze barokmuziek aoor Isabelle Lamfalussy, traverso, het Trio Cristofori Budapest met P. Szütz, viool (do. 06.08); barokmu ziek uit Latijns Amerika door het Vokaal en Instrumentaal Columbus Consort (vr. 07.08). «Bach en zijn Tijd» wordt opnieuw het hoofdtema van de avondkon- certen: werken voor traverso en kla vecimbel, zijn kantates, zijn oeuvre voor orgel, zijn concerti én zijn «Messe in h-moll». De subtema's vragen aandacht voor twee belang rijke herdenkingen: de Ontdekking van Amerika en het overlijden van Lorenzo II Magnifico in 1492. «Wegen naar Bach: Schein, Scheidt, Schütz, Monteverdi...» door het Vokaal en Instrumentaal Ensemble Ex Tempore en Florian Heyerick (St.-Gillis, za. 25.07); J.S. Bach en A. en J.B. Forqueray door Bartold Kuijken, traverso, en G. Leonhardt, klavecimbel (St.-Anna, zo. 26.07); «Muziek aan het Spaan se Hof» ca. 1492 door C. Bott, so praan, en het New London Consort met Philip Pickett (St. Anna, ma. 27.07); kantates 23,78 en 39 van J.S. Bach door A. Monoyios, sopraan, M. Chance, alt, J. Elwes, tenor, S. Varcoe, bas, en The Bach Ensemble New-York met Joshua Rifkin (St. Jacobs, di. 28.07); Spaanse en Por tugese Barok door M. Almajano, sopraan, en het Orchestre Baroque de Mateus met Marie Leonhardt (St.-Gillis, wo. 29.07); Spanje en de Nieuwe Wereld - Music in the days of Columbos door The Tallis Scho lars met Peter Philips (St.-Anna, do. 30.07); Concerti J.S. Bach door N. Parle en C. Rousset, klavecimbel, en The Bruges Baroque Soloists met F. Fernandez (St.-Anna, vr. 31.07); Orgelwerk J.S. Bach en con certi van C.Ph.E Bach en Haendel door B. Klapprott en L. Antonioni, orgel (laureaten Bachwedstrijd 1991), en het Collegium Instrumen tale Brugge met Patrick Peire (St.- Gillis, zo. 02.08); Muziek aan het Hof van Lorenzo II Magnifico 1492) van o.m. H. Isaac door Cur- rende Koor en Consort met Erik Van Nevel (St. Jacobs, ma. 03.08); Koncert L. Van Beethoven door Roel Dieltiens, cello, en Jos Van Immerseel, pianoforte (St.-Anna, di. 04.08); Ouverture Hamburger Ebb' und Fluth van Telemann en kantates 201 en 214 van J.S. Bach door het Vokaal Ensemble Contra- punctus met Jörg Straube (St.-Ja- cobs, wo. 05.08); Solokantates J.S. Bach, Buxtehude en Teleman door James Bowman, altus, en The King's Consort met Robert King (St.-Jacobs, do. 06.08); Italiaanse barokmuziek uit Venetië, Napels en Milaan door het Barokorkest II Giardino Armonico uit Milaan (St.-Jacobs, vr. 07.08); Messe h- moll (Hohe Messe) van J.S. Bach door het Gabrieli Choir and Players met Paul McCreesh (St. Walburga, za. 08.08). Al de avondkoncerten beginnen om 20.30 uur stipt; de middagkoncerten beginnen telkens om 11.30 u., alle in de Ryelandtzaal, A. Van Acker- plein 1 (Ezelstraat 56). Het Brugse Festival patroneert ook vijf koncerten in «historische ste den» in West-Vlaanderen: Ouden- burg-Ettelgem (St.-Eligiuskerk: «Mariaal Gregoriaans» door de Scola Gregoriana Katedraal Brug ge met Roger Deruwe, vr. 15.05); Nieuwpoort (St.-Bernardus: Trio Lotus; wo. 12.08); Veurne (St.-Wal- burga: Belgian Brass Soloists; za. 19.09); Diksmuide (Schouwburg, Kruispunt: Bass Quartet van de Munt (onder voorbehoud); vr. 25.09); Oudenburg (O.L.-Vrouwe- kerk: Blaaskwintet Quintessens; za. 26.09). Toegangstickets variëren van 200 tot 700 fr. Er zijn redukties voorzien voor abonnementen van de avond koncerten (min. 7 koncerten naar keuze), voor groepen (min. 10 kaar ten per koncert), voor 60-plussers, voor -21-jarigen. Schriftelijke be stellingen kunnen vanaf nu gedaan worden samen met de storting van het nodige bedrag; de kaarten wor den dan na 1 april toegestuurd. Aan de kassa van de Dienst Toerisme, Burg 11, 8000 Brugge opent de kaartverkoop op 6 april (ma. tot vr. van 9.30 u. tot 18.30 u.; op za./zo./ feestdagen van 10 tot 12 en van 14 tot 18.30 uur). Wie de festivalfolder wil, kan die verkrijgen bij de Dienst Toerisme, Burg 11, 8000 Brugge (tel. 050/ 44.86.86) of op het Sekretariaat van het Festival van Vlaanderen, C. Mansionstraat 30,8000 Brugge (fax 050/34.52.04). U was al te Brugge voor een koncert met heerlijke oude muziek? Dan hoeven we u niet meer aan te porren om opnieuw van de partij te zijn. Klavecinist Gustav Leonhardt, voor de tiende keer op rij jurylid tijdens de klavecimbelwedstrijd te Brugge Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij c Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele Telex 25765 Een tijd terug richten Agalev en Ecolo een ekologisch Denderfront op, over de taalgrens heen. Ze zijn van mening dat alleen zo'n samenwerking iets kan doen aan de vervuiling van de Dender. De grote verkiezingsoverwinning van Ecolo, zeker in de Denderstreek, heeft de andere partijen blijkbaar doen wakker schieten. Ecolo-volksverte- genwoordiger René Dejonckheere heeft 6 schriftelijke vragen gesteld aan minister van leefmilieu Lutgen (PSC). Het blijkt dat er eindelijk vaart komt in het Denderdossier. AI valt er nog veel werk te doen. Welke bedrijven? Op 17 oktober '91 was er een bijeen komst tussen minister Lutgen en 9 belangrijke bedrijven in het Den- derbekken. René Dejonckheere vroeg hoeveel die bedrijven nu ver vuilen. Het gaat enkel om de «orga nische vervuiling», uitgedrukt in «inwonersequivalenten» (1 I.E wat 1 persoon per dag vervuilt). Vervuiling van b.v. zware metalen is hier niet ingerekend! Een overzicht: - brouwerij Dubuisson 1400 I.E. - brouwerij Dupont 400 I.E. - brouwerij a la Vapeur 250 I.E. - Coldstream (metaalpoeders): 70 I.E., wellicht is hier nog een belang rijke vervuiling van zware metalen. - sucrerie de Brugelette: 5.000 I.E. in de eerste periode, 2660 in de tweede. - malterij van Beloeil: 4000 I.E. (aangesloten op het waterzuive ringsstation van Beloeil dat echter niet goed zou werken). - zeepfabrikant Despé: 1000 I.E. (wordt nu met tankwagens afge voerd naar waterzuiveringsstation). - Floridienne: niets (maar wel nog vervuiling door zware metalen?!). - Van den Broeke: vroeger 24.000, nu nog 200! Samen gaat het om een zo'n 12.320 I.E., wat wel weinig lijkt. Maar zelfs als het in werkelijkheid 10 keer zo veel zou zijn, is dat nog altijd maar een 120.000 I.E. In Vlaanderen lo zen de 9 grote bedrijven honderd duizenden I.E.! Het is dus een leu gen dat de Dender vooral in Wallo nië vervuild wordt! Zowel in Vlaan deren als in Wallonië vervuilen be drijven de Dender! De groenen vra gen dat deze bedrijven streng zou den gekontroleerd worden en dat deze vervuiling nog verder zou ver minderen. Van den Broeke De aardappelverwerkingsfabriek Lutosa wordt uitgebaat door de ge broeders Van den Broeke. Deze wonen te Zulte! Of: hoe Vlamin gen de Dender in Wallonië gaan vervuilen. Vroeger vervuild dit bedrijf tot 200.000 I.E.! Eind vorig jaar is een nieuw zuiveringsstation in gebruik genomen. De vervuiling zou met 95% verminderd zijn tot 200 I.E. Maar in een artikel in het weekblad Trends zegt men dat pas tegen eind '93 de vervuiling zou verminderen tot 3000 I.E.! De groenen willen klaarheid hierover. Vergunningen Waalse bedrijven die geen lozings vergunning hadden, moesten er voor het einde van vorig jaar één aanvragen. René Dejonckheer vroeg om welke bedrijven het ging. Maar hij kreeg de namen niet. Ook in Wallonië beschermt de overheid de bedrijven die geen vergunning hebben en dus in overtreding zijn! Meetnet De Waalse minister besliste onder tussen wel een meetnet op de Den der op te richten. Op 15 maanden moeten er 489 analyses uitgevoerd worden. Zo kan men de vervuiling beter situeren. Daarna moet die vervuiling natuurlijk gestopt wor den! Er is een «rivierenkontrakt» geslo ten waarbij de gemeenten van het Waalse Denderbekken betrokken zijn. Bewoners, bedrijven, adminis traties en overheden zoeken in zo'n kontrakt naar oplossingen voor de vervuiling. In Frankrijk hebben zo'n rivierenkontrakten al resultaat op geleverd. Hopelijk is het hier geen show van een paar PSC- en PS-mi- nisters. Dat zal Ecolo dan genade loos ontmaskeren. De tijd van wau welen is voorbij. Een grondige sane ringvan de vervuilers dringt zich op. P.H. Zeg nu zelf: ze verdient elke dag in de bloemetjes te worden gezet, je moeder! Geef haar dit jaar een origineel geschenk: een schitterend boeket TV-Ekspres. Ze heeft er gegarandeerd een vol jaar plezier van. 52 weken aan een stuk, 365 dagen lang. Wil je er zeker bij zijn, op d eerste rij, om je moeder alle dagen van het jaar gelukkig te maken? Wacht dan niet langer, want het is bijna moederdag! Vul meteen de bon hieronder in en stuur deze onder gesloten omslag naar: N.V. Perexma - Abonnementendienst TV-Ekpsres Kammenstraat 18, 2000 Antwerpen. BESTELBON JA, ik schenk moeder graag een jaarabonnemenl op TV-Ekspres en voêg hierbij een gekruiste check ten bedrage van 2.340 fr. Zij ontvangt TV-Ekspres vanat 10 mei 1992 wekelijks bij haar thuis. 52 weken lang. Zend TV-Ekspres naar Naam: StraalHuisnummer. Postcode: Gemeente Naam schenker StraatHuisnummer Postcode: I Handtekening I I -_1

De Voorpost | 1992 | | pagina 16