Aalsterse oppositie verlaat uit protest raadszitting». Lambert Van De Sijpe is niet meer Gerestaureerd Aalsters Belfort wordt voorzien van duivenweringssysteem Weekblad, van Dender- Dame- en Scheldestreek Hoorzitting over de schoolomgevingen in Aalst p M- aan het werk op de Pikkeling, een van de veie Aalst, Lambert Van Aalst. Vanaf 1 juni zal deze gevel achter een stelling verdwijnen, grondige reiniging zal hij van een duivenweringssysteem worden voor Op zaterdag 16 mei van 10totl2uur organiseert het Forum in het Vre- deshuis aan de Zonnestraat 26 A te Aalst, een hoorzitting over de schoolomgevingen in stad Aalst. Sommige weggebruikers zijn bij zonder kwetsbaar. Kinderen bijv. Hun lage gestalte belemmert hun zichtbaarheid voor automobilisten en hun energieke, onbevreesde speelsheid is in het verkeer géén goede eigenschap... Het spreekt dan ook voor zich dat de onmiddellijke nabijheid van schoolpoorten bijzonder aandacht vergt. Er zijn verschillende ant woorden mogelijk, die in min of meerdere mate bijdragen tot de vei ligheid van het jonge volkje. In Aalst staat men zover dat het streepje zebra-verf op meerdere plaatsen met een geel knipperlicht aangevuld werd en soms is de stoep wat verbreed ter hoogte van de schoolingang. Verscheidene ouderkomitees en schooldirekties menen echter dat een leefbare schoolomgeving meer vraagt. Het komt tot enquêtes en verslagen allerhande. De vraag ech ter wat wil men Wat heet 'goed' Die blijft. Op de hoorzitting van 16 mei wordt enerzijds een brok informatie gebo den vanuit de vzw Langzaam Ver keer om vervolgens de bestaande voorstellen rond Aalsterse scholen aan bod te laten komen. Iedereen is hierop uitgenodigd. P.H. Oud-C.V.P. Raadslid en gekend mediafiguur uit Meldert Getroffen door een fatale ziekte, overleed Meldertenaar Lambert Van De Sijpe in een ziekenhuis te Antwerpen tijdens de nacht van dinsdag op woensdag. Op 57-jarige leeftijd verdwijnt hij hiermee te vroeg uit het medialandschap, waar hij een gekend en geliefd figuur was. Sedert 1962 was hij werkzaam in de B.R.T.-Persdienst. Het jaar nadien stapte hij over naar de literaire en dramatische sektor. In 1965 werd hij sekretaris van de toenmalige T.V.-Direkteur Generaal Nic Bal en vanaf 1979 werd hij produktielei- der van de Dienst Jeugd. Onder zijn leiding werden heel wat suksesvolle programma's gereali seerd. Naast verschillende jeugd- feuilletons droegen tienerprogram ma's zoals Klimop, Kilimandjaro... de aandacht van de Vlaamse jeugd uit het secundair onderwijs. Reali saties zoals Tik-Tak en Plons de Kikker kregen internationale be kendheid. Sterk sociaal voelend en milieube wust engageerde hij zich vóór de fusie in de plaatselijke politiek van Meldert. Onder de partijbenaming «Meldert Morgen» zette hij zich met overtuiging in voor het behoud van het landelijk karakter van de gemeente en zette hij zich af tegen sociaal discriminerende toestan den. Door projekten als «Boom- plantaktie» en als medestichter en bezieler van V.V.V. De Faluintjes en de «Prikkeling» trachtte hij zelfs na de fusie zijn vooropgestelde op ties verder te zetten. Verschillende jaren leverde hij als C.V.P.-Raadslid opbouwend werk in Groot-Aalst. Ervan overtuigd dat voor realisatie van aktuele projek ten steeds jonge krachten nodig zijn, verliet hij het Aalsterse politie ke landschap en hield zich op het sociale vlak op het achterplan. Wat niet betekende dat hij steeds als raadgever zijn steentje bleef bijdra gen. Hugo Peeters aktiviteiten die mede onder zijn impuls tot bloei kwam (arch) Tijdens de jongste gemeenteraad werd o.a. ook de aankoop goedgekeurd van een duivenweringssysteem voor het belfort. De bespreking liep nogal ludiek over geur van duivenuitwerpselen over zwarte beestjes naar valke niers en vangers. VU-raadslid Denayer verklaarde zich als eerste gelukkig met het genomen initiatief. Hij hoopte dat met deze anti-duifaktie er een einde zal komen aan de doordringende geur die de voorbijganger of bezoeker van het belfort in de neus schiet. Daarnaast voerde het raadslid ook aan te hebben vastgesteld dat de duiven verspreiders zijn van een zwarte beestjesplaag. In het gebiedshuisje waar de toeristische informatiedienst ondergebracht is zouden ze voor een vervuiling zorgen die niet langer meer te tolereren is. Denayer stelde wel voor alvorens de wat de huidige toestandsbeschrij- keuze van technisch systeem voor ving betrof drukte hij zijn verwon- duivenwering vast te leggen, de toe- dering uit over de beschreven vast- passing van een sonarinstallatie in stellingen. Door de aan de gang overweging te nemen. Dit zou een zijnde herstellingswerken zijn alle apparaat zijn dat op een frequentie duiven en dus ook de uitwerpselen geluid produceert dat duidelijk af- van het belfort verdwenen. Het ge schrikt. Het belangrijke voordeel bouw werd grondig gereinigd én van dergelijk systeem zou zijn dat ontsmet en sinds kort komt er een het niet storend wordt ervaren en vaste schoonmaakster dagelijks dat er niet moet gekapt en gezaagd langs. De zwarte beestjesplaag worden in de gevelstenen van het scheen de schepen hoogst onwaar belfort. Het systeem zou in Brugge schijnlijk. Schepen van Volksge- zijn efficiëntie reeds bewezen heb- zondheid Doorns beloofde de zaak ben. na te trekken. Schepen van openbare werken De Probleem van uitwerpselen Smedt is wel bereid het voorgestel- In antwoord voerde schepen De de sonarsysteem te overwegen. Hij Smedt aan de aanklacht van De werd hierin bijgetreden door sche- Naeyer te begrijpen. Alleen voor pen De Maght. Zij voerde ook aan dat dit misschien ook een oplossing kon zijn voor de Sint-Martinuskerk. Duidelijk heeft niet alleen de Aal sterse Grote Markt last van duiven uitwerpselen maar wordt men er in de Pontstraat in even erge mate mee gekonfronteerd. Men veronderstelt dat de aanwezig heid van graanverwerkende bedrij ven in de binnenstad mee aan de basis ligt van het feit dat duiven worden aangetrokken. Dierenlief hebbers die de diertjes blijven voe deren maken de zaak er uiteraard niet eenvoudiger op. Volgens de burgemeester blijft het beste systeem de diertjes regelmatig te vangen. Geringde dieren zou men dan naar de duivenlokalen brengen om ze zo terug bij de eige naar te doen belanden. De verwaar loosde stadsduiven zijn duidelijk ziekteverspreiders. Het geurprobleem waarover raads lid Denayer het had werd niet uit sluitend aan de duiven toegeschre ven. Naast ongedisciplineerde plas sers in het portaal zouden ook de enge rioleringsbuizen voor een doordringende reuk zorgen. Dit probleem zou in een ruimere kon tekst aangepakt worden. CVP-raadslid Stockman omschreef lakoniek: 'Er zijn afstotelijker geu ren dan die van een duivekot. Trou wens het is niet zo verkeerd het Belfort als een duiventil te bestem pelen. Er lopen behalve duiven ook mensen vrij in en uit, maar ik meen dat dit ook de bedoeling is'. Stockman herhaalde dat de groots te duivenlokkers de graanverwer kende bedrijven zijn. 'Wie honger heeft gaat zich vestigen waar hij aan eten geraakt. Sinds de Lion d'Or verdween, werd het viadukt van H. Hartlaan naar Boudewijnlaan een echte 'duivenbrug', besloot het raadslid. 'Misschien kan een stads- valkenier hier uitkomst bieden, maar de talrijke duivenmelkers in de binnenstad hebben ook hun rechten', grapte hij. Hiermee werd de 'duiveninterpellatie' afgesloten. P.H. kregen. «De principiële beslissing tot oprichting van nieuwbouw en verbouwingswerken te Herdersem werd trouwens reeds genomen in 1986. Een periode waarin de CVP deel uitmaakte van het bestuur», voerde hij verder aan. «Men kon toen reeds in het verslag van een werkbezoek met de subsi diërende administratie lezen Deze vijfde klas en klas zedenleer is mo menteel tijdelijk ondergebracht in een kleine ruimte op de eerste ver dieping van het oud gemeentehuis, via een steile trap te bereiken en deze huisvesting is volkomen onver antwoord volgens de kantonale in- spekteur die een adekwaat verslag terzake zal opmaken», omschreef de schepen. In een verdere beschrij ving toonde de schepen duidelijk aan dat deze toestand niet langer kan blijven duren. Uiteindelijk werd na aktualisatie en bespoediging van het dossier door het CBS op 15 oktober 1990 het ge- aktualiseerde bouwprogramma voor nieuwbouw, moderniserings- en omgevingswerken goedgekeurd. Op 30 november 1990 keurde Digo het bouwprogramma goed, om uit eindelijk op 14 juni 1991 het voor ontwerp goed te keuren. Wijzigin gen zijn om velerlei redenen niet meer mogelijk de subsidiërings procedure duurt vier jaar, het vo lume van het gebouw kan niet meer gewijzigd worden. Bouwfysisch is het gemeentehuis ongeschikt voor onderwijsdoeleinden. Als motive ring voor de afbraak van het ge meentehuis schetste Schepen De Smedt een negental elementen de brandveiligheid, stedebouwkundi- ge voorschriften, onhygiënische toestand van het gebouw, negatieve verslagen van inspektie, normen van de subsidiërende overheid en ook de niet-architekturale waarde, noch historisch bouwkundig van de overheid. «Zoals we ons voor het gemeente- VRIJDAG 8 MEI 1992 45e JAARGANG NR. .19 - 50 F De laatste Aalsterse raadszitting vorige week dinsdag kende een nogal turbulent slot. De diskussie rond het behoud of afbraak van het Herder- semse gemeentehuis is blijkbaar nog niet gesloten. De interpellatie van Eddy Cockuyt (CVP) opende het debat opnieuw. Volgens de oppositie maakte burgemeester A. De Maght een einde aan de gedachtenwisseling, voor de zaak was uitgepraat. CVP-fraktieleider De Kerpel vroeg het woord bij orde-motie en verliet, samen met de hele oppositie, uit protest de raadszaal. Reeds vorig jaar werd bekend ge maakt dat met de nieuwbouw van de school in Herdersem het ge meentehuis zou moeten verdwij nen. Schepen De Smedt bevestigde dan ook op de laatste gemeenteraad dat de plannen hiervoor in defini tieve faze zijn getreden en dat de afbraak van het gemeentehuis van vroeger onafwendbaar is. Hij her haalde dat sinds 27 april van vorig jaar iedereen kennis had gekregen van het scholenbouwprogramma tijdens een speciale kommissie met plaatsbezoek o.l.v. schepen Van Nieuwenborgh. Hij drukte er ook op dat het verdwijnen van het ge meentehuis toen was te lezen in alle persorganen. CVP-raadslid Cockuyt uit Herder sem blijft deze plannen betwisten. Hij voerde aan dat met de afbraak van het vroegere gemeentehuis het college geen begrip toont voor wat leeft bij de bevolking van Herder sem. «De aantasting van de dorps kern van een landelijke gemeente werkt de verstedelijking in de hand», zegt het raadslid. Hij voert ook aan dat het slopen van het oud gemeentehuis in tegenspraak is met het Aalsterse struktuurplan dat spreekt van het behoud van het dorpskarakter en het gemeen schapsleven in de landelijke deelge meenten, bescherming en renovatie van historisch waardevol patrimo nium en bevordering van de een heid in architektuur, aangepast aan de eigenheid van de stad en/of de deelgemeenten. Architekt De Perre-Montigny, die óök de parochiekerk naast het ge meentehuis ontwierp, tekende het gebouw in 1873. Met de kerk vormt het één architektonisch geheel en een bepalend dorpszicht. Het CVP-raadslid voerde verder aan dat een onderzoek bij de 60-plus- sers wees op de noodzaak van een gedecentraliseerde en gemakkelijk toegankelijke dienstverlening. Cockuyt vroeg zich af of deze ook niet samen met het gebouw zouden verdwijnen. Verder leek het voor hem niet noodzakelijk dat het ge meentehuis in het vernieuwde schoolkomplex werd opgenomen. Het dalend leerlingenaantal en de relatief kleine oppervlakte die door de afbraak aan het geheel wordt toegevoegd, pleiten volgens Co ckuyt voor het tegendeel. Een investering van 33 miljoen in een belangrijk en noodzakelijk projekt, mag niet kontroversieel zijn», be sluit het raadslid. Opgeschroefde belangen en over dreven sentiment Schepen De Smedt voerde van zijn kant aan dat de dossiers in de raad en in de pers heel wat aandacht huis van Moorsel baseerden op de studie van Patrick De Vos, doctor in de kunstgeschiedenis, kunnen we ook in dit verband deze gezagheb bende man raadplegen. Daar waar deze specialist werkelijk doorslag gevende typologische en ruimtebe- palende argumenten aanbrengt voor het gemeentehuis van Moor sel, waardoor wij beslisten aan te dringen bij het OCMW tot behoud, restauratie en integratie van het ge bouw of gevels in het nieuwe kom- plex, stellen wij vast dat dezelfde specialist in zijn beschrijving van het gemeentehuis van Herdersem geen argumenten aanvoert die er zouden kunnen voor pleiten dit ge bouw in het nieuwe komplex op te nemen. Ik citeer letterlijk Dr. De Vos hierover «Het gebouw is gele gen in een verstedelijkte rijbebou- wing, het is een eenvoudig alleen staand rechthoekig blok, koncep- tieel is het opgevat als woning, die stilistisch behoort tot de zakelijke stijl. Door de ligging in het hart van een T-vormig kruispunt is de wo ning op zichzelf ook in beperkte mate ruimtebepalend», besloot de schepen. Voor het onderbrengen van het dienstencentrum werd aangevoerd dat dit zal gebeuren in de gebouwen Damkouter, goed gelegen en goed herkenbaar. Ook zal er als herinne ring aan het gemeentehuis een plak- ket verwerkt worden in de nieuw bouw. Ongenoegen bij de oppositie Met al deze uitleg namen de oppositiele den echter geen vrede. Raadslid Stock man (CVP) vroeg of er niet veel betere mogelijkheden waren met het stadster- rein enkele meters voorbij het betwiste gemeentehuis. Het zou de afbraak ver mijden en de bouw van een nieuw kom plex eenvoudiger maken. Burgemeester De Maght vreesde blijkbaar een oeverlo ze diskussie en sloot abrupt de bespre kingen. Chris Lievens-Borms en Eddy Cockuyt drongen tevergeefs aan op ver dere tussenkomsten. Fraktieleider De Kerpel vroeg het woord bij orde-motie. Zijn fraktie, zei hij, gaat niet akkoord met de manier waarop de burgemeester de raadsleden het woord ontneemt. Zij ver lieten dan ook uit protest de raadszaal. (p.h.) Aalst De stedelijke basisschool van Herdersem in het eerst aan de beurt voor wat de aanpassing van de akkomodatie betreft. Het gemeentehuis wordt gesloopt en vervangen door een nieuw schoolgebouw (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 1