Meredal een rusthuis met allure L m m. mum 'E r DE tm BEJRl W AARD til Meerse Vinkeniers klaar voor sterk seizoen J&EkEDAL Info-avond over kinderziekten te Mere Friet zakjes voor migrantenbeleid Jongsocialisten Aalst hebben wind in de zeilen... 2 - 8.5.1992 - De Voorpost De Rust- en Verzorgingstehuizen zijn niet meer te vergelijken met wat ze vroeger waren. De normen werden verlegd en het "klooster" of het "Oud- mannekeshuis" heeft plaats gemaakt voor een verblijf dat een hotel waardig is. De prijzen zijn uiteraard aangepast maar de verzorging en verpleging vormen thans de belangrijkste faktoren. Een rusthuis is nu werkelijk een thuis voor bejaarde en hulpbehoevende mensen en daar staat Meredal aan de Vijverstraat te Mere nu garant voor. Voorde realisatie hadden de initiatiefnemers driejaar nodig maar van de idee naar de werkelijkheid moesten veel fasen overbrugd worden. Voor hen was het trouwens een "voortzetting van een traditie" aangezien de kloos tergemeenschap sinds meer dan 120 jaar geleden in Mere met de bejaar denzorg startte. Ondanks verdere uitbouw en aanpassingen bleef men steeds de nadruk leggen op de "zorg voor de mens". De laatste tijd moest men echter het hoofd bieden aan nieuwe reglementeringen die strengere normen oplegden zoniet was er geen sprake van subsidiëring en vermits financiën overal een grote spelbreker is, is dit niet minder waar bij de bejaardenzorg. Meredal nodige renovaties waarvan de resul- Om een opdracht in de toekomst te taten niet altijd optimaal te ver- kunnen verwezenlijken moest men wachten zijn. Daarom opteerde de overgang van oud naar nieuw men voor een totale nieuwbouw maken en dit kon niet zonder de waaraan enkele wapenfeiten aan voorafgingen. Zo werd de over dracht van het initiatief, de organi satie van de bejaardenzorg en de daartoe bestemde gebouwen in handen van een groep leken gege ven die samen met mensen van de zustergemeenschap het projekt ver der zouden uitbouwen. Een raad van bestuur besloot de taak concre te vorm te geven. Wat eens het ou derlingengesticht van het klooster was, zou omgevormd worden tot een modern instituut geleid door een "dualistische groep" van men sen die de bekommernis voor al wat de ouderlingenzorg betreft centraal stelden. Met deze stap is de traditie van de bejaardenzorg te Mere ver zekerd. "die een waardige levensavond mo gelijk maakt", waar de ouderen vei lig en beschermd kunnen wonen en met de beste zorgen omringd wor den in een eigen bewaarde levens sfeer. Meer bewoners Dank zij de nieuwbouw heeft men de capaciteit kunnen verhogen met vijf eenheden wat er op neerkomt dat men in Meredal 103 bejaarden kan huisvesten. In feite volstaat dit echter niet want er is op elk ogen blik een maximale bezetting zodat er steeds mensen op de wachtlijst staan om een kamer te verwerven. De verhouding doet de balans sterk overhellen naar het vrouwelijk ge- Erpe-Mere. In het nieuwe rusthuis van Aaigem werd ook geprotesteerd tegen de bezuinigingsmaatregelen van het Riziv (jv) Tijdens de eerste oefenrit hebben de Meerse Vinkeniers bewezen dat het er ernstig zal aan toegaan in het komende seizoen want er waren meerdere vogels bij die lieten ver moeden weinig konkurrentie te dul den. De tweede oefenrit, bij slechte weersomstandigheden weliswaar, bleef wel niet ondermaats maar toch minder denderend dan de start. Niettemin was het aantal deel nemers reeds boven de vijftig geste gen waaruit blijkt dat het aange naam is bij de Merenaren wat de sfeer betreft want voor de prijzen hoeft men het niet te doen. Vinke niers weten dit en doen het alleen voor de eer alhoewel een beker al tijd in dank aanvaard wordt. Toch zag men vorige zondag dat de goede elementen van vorig jaar weeral de vorm te pakken krijgen want zij eisen de ereplaatsen op met Rapit van W. Janssens die 733 lied jes zong. Climax van D. Roelandt had er 'slechts' 555 op zijn aktief en Cezar van R. Van Tittelboom be reikte er 504 terwijl ook Tik van R. Sorgeloos nog net de kaap van 500 deuntjes haalde. Zij werden ge volgd door Jacky van J. De Meers man (458), Mario van K. Matthijs (442), Cesar van F. Van Schandevyl (440), Chiel van F. De Meyst (437), Juul van Gaston De Cock (427) en Tornado van W. De Meyer (419). Voor de promotie had Sprokkel van F. Tas er 191 nodig om te winnen vóór El Bandido van N. De Swaef (189) en Marvan van R. Sorgeloos (168). Als men twee oefenritten tot maat staf neemt, blijkt het duidelijk dat de Meerse Vinkeniers opnieuw een spetterend seizoen tegemoet gaan met als hoogtepunt het kampioen schap dat in detail voorbereid wordt en plaats heeft in de Jeruzalem- straat te Mere. Ze krijgen daarbij de medewerking van een paar compu terspecialisten en getalenteerde ra dio-amateurs. J.V. Erpe-Mere. De inwijding van de nieuwe gebouwen van het rusthuis Meredal lokte heel wat genodigden die achteraf een wandeling maakten door het rusthuis (jv) Volgens Marc Van den Bossche, voorzitter van de Raad van Bestuur, is de verwezenlijking van Meredal de start van een "nieuw tijdperk in het bestaan van het rusthuis, een mijlpaal in de meer dan honderdja rige geschiedenis van het rustoord met het gewicht van de enorme menselijke inzet". Gedurende meerdere generaties heeft men het initiatief steeds voortgezet en er stonden altijd kloosterzusters klaar om de fakkel over te nemen. Hierin is stelselma tig en voortdurend verandering in gekomen. Steeds meer werden le ken ingelijfd om de werking en con tinuïteit te waarborgen. Thans wordt het nieuwe bejaardentehuis vrijwel geleid door leken terwijl de Raad van Bestuur die uit vijf leden samengesteld is, toch nog twee re ligieuzen telt. Het rusthuis Meredal wordt be schouwd als een openstaand ge bouw dat zich niet afgezonderd heeft op een eiland. Om dat te be reiken heeft men vóór de aanvang van de werken de omgeving moeten saneren en herstellen. Maar uitein delijk is er nu een ruimte geschapen slacht waarvan er 75 in het rusthuis verblijven tegenover slechts 28 mannen waarvan de globale gemid delde leeftijd ruim tachtig jaar is. Meredal is wel degelijk het hotel voor Merenaren want ze huizen er met veertig maar ook de andere deelgemeenten van Erpe-Mere zijn sterk vertegenwoordigd evenals en kele uit de omgeving. Een derde van de bewoners wordt als "zwaar-zor- genbehoevend" beschouwd. Kostprijzen Het nieuwe rusthuis Meredal heeft in zijn totaliteit maar liefst 175 mil joen gekost. Deze som werd (en wordt nog) bijeengebracht door een lening en met eigen middelen. De vzw Dienstbetoon kon evenwel ge nieten van een subsidie van 19,3 miljoen vanwege de Dienst Welzijn en Gezin, afhankelijk van de Vlaamse Gemeenschap. Principiële toezegging werd gedaan voor een tussenkomst van de Nationale Lo terij voor een bedrag van 2,8 mil joen. Daarbij stipt men aan dat de bij komende kosten, veroorzaakt door de spijtige brand, vrijwel gekom- penseerd werden door de verzeke ring en giften. De kosten die door de bewoners moeten betaald worden schikt men op een "aanvaardbaar niveau". De dagprijzen werden trouwens in drie kategorieën onderverdeeld. Zo be taalt men voor een éénpersoonska mer 975 fr., een bewoner van een tweepersoonskamer betaalt hon derd frank minder en een echtpaar betaalt samen 1.650 fr. In de dag prijs zijn begrepen: de algemene kosten met uitzondering van dok ters- en apothekerskosten. Voor deze prijs stelt het rusthuis tevens heel wat meubilair ter be schikking maar de bewoners mogen hun kamer naar smaak inrichten met persoonlijke bezittingen en ie dereen kan genieten van de ge meenschappelijke lokalen. De bewoners van Meredal kunnen rekenen op de hulp van 46 perso neelsleden of een equivalent van 36 voltijdse opdrachten die verspreid zijn over de verschillende takken als verzorging, verpleging, onderhoud, keuken, administratie e.a. Inrichting Het gebouw is verdeeld over een gelijkvloers met een beddenvleugel van 33 wooneenheden. Hier zijn ook de polyvalente zaal en de loka len voor directie en administratie ondergebracht. De beide verdiepin gen geven plaats aan elk 35 woo neenheden. De kelderverdieping is volwaardig uitgebouwd met mor tuarium, "toekomstige" ruimten voor ergo en kine, de keuken, kleed kamers voor het personeel met ref ter, strijkplaats, bergingen en bijho rende sanitaire lokalen. Er zijn rui- j me liften aangebracht die de vier niveaus bedienen. Aan de gevel van Meredal werd een keramiekwerk aangebracht van de kunstenaar P. De Bruyne. Het is een sierpaneel in handwerk dat de symboliek van de rust weergeeft. JV Erpe-Mere. Bij de ingang van het nieuwe rusthuis van Mere is een sobere keramiek aangebracht van P. De Bruyne, teken van rust en geborgenheid (jv) Erpe-Mere. De 'frietzakjesdie de aardappel propageerden die uit Peru komt en als dusdanig als een 'imigrantmoet worden beschouwd (jv) Het migrantenbeleid wordt op allerlei vormen aangepakt en onder het motto 'Zelfs ik ben migrant' kon men mensen van wereldwinkel zien rondwandelen als levende frietzakjes aan een groot magazijn te Mere. Met deze aktie wilden zij op ludieke wijze de betekenis van een migrant in het daglicht stellen. De aardappel werd er gesymboliseerd als één van de eerste migranten van ons kontinent toen hij uit Peru in de 16e eeuw meegebracht werd door de Spanjaarden. Hij werd er al 8.000 jaar geleden geteeld maar sindsdien is hij uitgegroeid tot een soort met de meeste variëteiten. Talrijke gevallen hebben ons duide lijk gemaakt dat kinderziekten zich niet beperkten tot de gekende en minst gevaarlijke als mazelen en windpokken. Het gaat tegenwoor dig om veel meer en vooral meer ernstige gevallen waarvan er zelfs moeilijk te behandelen zijn. Er be staan meer ziekten dan men feite lijk weet en deze zijn dan op hun beurt maar al te vaak levensbedrei gend. Als instelling die er dichtst bij be trokken is, na de patiënt uiteraard, heeft de Christelijke Mutualiteit van Erpe-Mere een info-avond ge organiseerd die vooral betrekking heeft op bloed- en kankeraandoe ningen bij kinderen. Het hoe en het waarom zal er uitgelegd worden door Prof. Dr. Y. Benoit op woens dag 14 mei om 19.30u. in het Patro naat te Mere. J.V. De aktievoerders deelden een pam flet rond dat nog maar eens het probleem van de vreemdelingen aanpakt met de vraag of we het Noorden kwijt raken, ofwel het Zuiden'. Hierin wordt gesteld dat de mensen hier bij ons een nieuwe kans moeten krijgen, niet alleen om werk te vinden maar om de toestan den die vrijwel onhoudbaar zijn te ontvluchten. Hier willen zij een uit zichtloze situatie rechttrekken en zoeken naar recht en een mens waardig bestaan. De hulpaktie bestaat er niet uitslui tend in het probleem van de migran ten op te lossen maar onrechts treeks hulp te bieden door het op richten van Wereldwinkels met ver koop van produkten uit de Derde Wereld afkomstig. Op het ogenblik telt men er in Vlaanderen 120 en dit noemen de initiatiefnemers 'Kruis punten van ideeën, broedplaatsen van demokratische en veelkleurige samenwerking'. Het wordt be schouwd als een stimulans opdat de mensen in de Derde Wereld hun lot in eigen handen zouden nemen en zelfstandig te kunnen beslissen over hun toekomst. Er wordt samenge werkt met organisatie van produ centen 'die hun produkten verbou wen met respekt voor de mens en natuur'. De Oxfam-Wereldwinkels betalen trouwens een eerlijke prijs die op een handelsbasis gericht is. Dit is een middel om zich los te maken van de economische uitbui ting. Naast de aardappel stellen zij als voorbeeld de koffie die men aan de inlandse bevolking verplichtte om te telen voor de export ten koste van de eigen voedselvoorziening en met een prijsbepaling door de multina tionale ondernemingen, die de meeste winsten maken. In de We reldwinkels krijgen de mensen een prijs die merkelijk hoger ligt dan de marktprijs wat de koöperatie in gunstige zin beïnvloedt. Voor de mensen die het werk leveren in kwestie maakt dit een groot verschil uit terwijl de produkten bij ons be taalbaar blijven met redelijke prij zen. J.V. Aalst. De jongeren van het Dramastudio De Werf maakten van de Topdag gebruik om hun eerste toneelkreatie 'Onbespreekbaar' zelf te promoten (a) De Jongsocialisten in Aalst mogen tevreden zijn. De Aalstcrse afdeling is namelijk een van de aktiefste van Vlaanderen geworden. Dit dank zij de inzet van het bestuur en vele sympathisanten. Zoals statutair voorzien, dienden er nieuwe bestuursverkiezingen te worden georganiseerd. De Algeme ne Vergadering besliste om de eni ge vrouwelijke kandidate Kathy Meert opnieuw aan te duiden tot voorzitter, terwijl Johan Van Bic- sen politiek sekretaris werd. Antoi- ne Huylebroek werd ondervoorzit ter en Steven Van den Rijsc sekre taris. Ulrich De Bundel werd aange steld tot penningmeester. Eddy Quintens en Denis De Backer ver volledigen het bestuur. Op deze vergadering werden met een de trends gezet voor de toe komst. Schepen Roger D'Hondt kwam een uiteenzetting geven over het Aalsters jeugdbeleid. De JS-ers zijn van plan om dat beleid op de voet te volgen en te protesteren in dien dat nodig zou blijken. Dat zul len zij ook doen op de andere gebie den. Een kritische geest kan enkel bijdragen tot een betere demokra- tie. Deze moet trouwens dringend geherwaardeerd worden. Daarom wenst de JS zich in te zetten om de politieke dakloosheid van jongeren uit de weg te ruimen. Dit zal gebeu ren door concrete akties op het po litiek werkterrein. De Jongsocialisten brengen regel matig een rapport uit over een be paald onderwerp. Ook dit zal ver der gezet worden, zodat dit kan uit groeien in een goede traditie. Ook het stimuleren van de debatcultuur is ondertussen een noodzaak geble ken. De jongsocialisten verklaren ook bereid te zijn, om mee te wer ken met alle demokratische bewe gingen die strijden tegen de anti- systeem partijen. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 2