Het Aalsters Jongeren Advies Centrum (JAC) opent officieel zijn deuren... 't Spieken maakt van meiboomplanting buurtfeest De Voorpost - 8.5.1992 - 3 Ter gelegenheid van de Topdag was het kontaktcentrum/kaffee 't Koerken wel bijzonder in de belangstelling gebracht. Men had het centrum symbolisch «ingepakt» en plechtig terug hero pend om de aandacht op de vernieuwde werking van JAC toe te spitsen. De groep The Blues Train zorgde voor de aangepaste muziek. Na toespraak van jeugdschepen Roger D'Hondt en voorzitter Mark Verschoris werd het centrum officieel onthuld. Een receptie en 's avond een Frimont-fuif sloten de feestviering af. Eind vorig jaar besliste de Algemene Vergadering van vzw HAK-Aalst deze te ontbinden en op te splitsen in 3 aparte vzw's. Vanaf 1 januari 1992 werd er dan ook gestart met 3 nieuwe vzw's: NTS (Niemandsland, Teleshop Kleding en meubelen), De Loods (die de vroegere vzw HAK overneemt) en JAC (Jongeren Advies Centrum. Deze opsplitsing betekent echter geen opzegging van samenwerkingsverbanden tussen de verschillende deelverenigingen. Deze zullen, net als in het verleden, nauw blijven samenhangen. Niet nieuw maar wel vernieuwde nieuwigheid meer als hulpcentrum Hulp Advies en Kontaktcentrum aanpak en ontmoetingskaffee. Honderden (HAK). De aanpak is nu wel licht De ruimte van JAC die vorige zater- zoniet duizenden jongeren hebben gewijzigd en er zijn enkele aksent dag werd ingehuldigd aan het Sint- sinds vele jaren gebruik kunnen ma- verschuivingen. Martensplein 2 te Aalst is geen ken van de service van het vroegere Raf Dehertog, koördinator van de dagelijkse werking JAC-'t Koerken legde de nadruk op het feit dat het centrum zich nu specifiek richt naar jongeren toe, tussen de leeftijd van 15 tot 25 jaar. Mensen uit andere leeftijdsgroepen worden wel gehol pen maar dan doorverwezen naar Huurdersvakbond, HAK of buurt huizen. JAC neemt zich voor een aantal vormingsaktiviteiten te organise ren, die preventieve akties inluiden. Zo wordt er gewerkt rond thema's als relatievorming, sexualiteit, drugs, meerderjarig op 18, school verlaters, leger- of burgerdienst en dies meer. Aalst. Voorzitter Mare Verschooris en jeugdschepen Roger D'Hondt Aalst. Ontmoetingskafee t Koerken kreeg een gesclienkverpak ing p •ontflunen vernieuwde aanpak van het Aalsters Jongeren Advies Centrum de Topdag opnieuw onthuld (a) Op de vooravond van 1 mei werden in Aalst op twee plaatsen de traditie van meiboomplanting in ere gehouden. Er was een tijd dat deze folkloristische manifestatie een heropleving kende. De tijd lijkt definitief voorbij. Toch prijken er nu opnieuw een versierde boom aan De Werf en aan 't Buurthuis 't Spieken in de Botermelkstraat. Het planten van een versierde mei boom - het symbool van de vrucht baarheid van mens, dier en akker - aan De Werf te Aalst werd op initia tief van de dekenij Molenstraat, de traditionele berk, als versierde mei- vindt zijn oorsprong in de Ger- boom rechtgetrokken. Er kwamen maanse Lentefeesten. De meiboom bezat volgens het volksgeloof heil niet veel plichtplegingen bij te pas, behalve dan dat de schaarse per- brengende kracht en daarom werd sonaliteiten, samen met de Moor hij eerst voor de woning van macht- selse fanfare, waar schepen van fi- hebbers geplant. Van deze symbo liek blijft echter nog weinig over en nanciën Oscar Redant deel van uit maakt, in een nabijgelegen herberg belangstelling voor traditionele ma- de meiviering afsloten of inzetten, nifestaties in dit verband kenFook In de volksbuurt aan de Botermelk- nog bijzonder matige belangstel- straat werd omtrent dezelfde tijd ling. Op het graspleintje naast de kapel een meiboom rechtgezet rechtover het buurthuis 't Spieken. De «boom»: een versierde paal met bo venaan een boer en boerin die melk karnen, wat lager een krans, en aan de voet twee Lieve-Vrouw-beeldjes en twee kruisbeelden versierd met inscripties als: «Ons Heerken ver anderde water in wijn, waarom zou een bierke drinken een zondeken zijn». Dit alles is jaarlijks het werk van Kamiel Van der Borght uit de Botermelkstraat, die steevast er voor zórgt dat die er staat. Negen jaar geleden, bij het opstar ten van het buurthuis, werd de boom voor het eerst geplaatst. Hij werd het symbool van de buurtwer king. Er werd dan ook gezorgd voor een opendeurmoment waarbij men telkens weer wil aantonen dat 't buurthuis 't Spieken in de eerste plaats geen pröbieemhuis maar een ontmoetingscentrum is. Het werd dan ook door de buurtbe woners ten zeerste geapprecieerd dat men in 't Spieken terecht kon voor een smakelijke koude schotel aan demokratische prijs en een ste vige pint. In de late avond zorgde zelfs William Souffreau, voor een fijne, gemoedelijke animatie. Bijzonder opvallend was het flink aantal gemotiveerde jonge mensen die op de avond aktief aanwezig waren. Duidelijk het resultaat van de werking die in de buurt door maatschappelijk werker Stef Muy- laert reeds jaren wordt ontwikkeld. P.H. Men is er in het JAC nog steeds van overtuigd dat «Voorkomen beter is dan genezen». Zo worden zij aktief betrokken bij het Aalsterse spijbel- preventieprojekt «Schoolkidts» en groeit ook de idee om meer natio nale preventie-kampagnes op te starten o.a. de affiche-kampagne «Er zijn geen domme vragen». Ook binnen het Kontaktcentrum- Kaffee 't Koerken worden regelma tig bewustmakingskampagnes op gezet en preventieve akties voor zien, zoals de aktieweek «Cocktail de la Cour», een aktie omtrent alko- holgebruik en -misbruik. Naast ononderbroken open staan voor informatie en advies staat men in het JAC ook klaar om jongeren met serieuze problemen op te van gen. Deze kunnen gewoon naar het centrum toe stappen, bellen of een brief schrijven. Een antwoord krij gen ze zeker en de hulp is gratis en anoniem. Openingsuren J.A.C. - Aalst Tijdens deze permanentie-uren kunnen jongeren in het J.A.C. te recht voor hulpverlening, informa tie en advies. Maandag: 13.00 - 20.00 u. Dinsdag: 10.00 - 20.00 u. Woensdag: 10.00 - 20.00 u. Donderdag: 10.00 - 20.00 u. Vrijdag: 10.00 - 20.00 u. Zaterdag: 10.00 - 13.00 u. Openingsuren Kontaktcentrum/ Kaffee 't Koerken Gedurende de openingsuren fun geert 't Koerken als ontmoetings- en trefplaats voor zowel jongeren als ouderen. Men kan er terecht voor een gezellige babbel, een drink... in een rustige sfeer. Bij de mensen achter de toog kan je steeds terecht voor een gesprek. Maandag: 11.30-13.30 u.-15.30 u.- 23.00 u. Dinsdag: 10.00 - 13.30 u. Woensdag: 10.00 - 23.00 u. Donderdag: 10.00 -13.30 u. -15.30 - 23.00 u. Vrijdag: 10.00 - 13.30 u. - 15.30 - 24.00 u. Zaterdag: 19.30 - 01.00 u. Zondag: 19.00 - 23.00 u. Telefonisch kontakt kan op num mer 053/70.38.88. De ervaring heeft geleerd dat JAC 3/4 van de kliënten binnen krijgt voor hulpverlening. Adviesgesprek- ken rond relationele moeilijkhe den, wonen en psychische proble men vormen hier het hoofdaandeel. Een 40-tal personen op jaarbasis volgen intensieve begeleiding. 1/4 van de kliënten worden geholpen door informatieverstrekking. Schepen Roger D'Hondt gaf bij de opening van JAC ook zijn visie op de werking van het centrum weer. Een jongerencentrum zoals het JAC mag maar moet niet uitslui tend hulp verstrekken. Het centrum heeft volgens mij evenzeer tot doel opties te ontwikkelen voor de toe komst. Als schepen, bevoegd voor jeugdza ken, verwacht ik veel van de infor matie die het JAC mij kan verstrek ken over de problemen en de toe- komstperspektieven van de jeugd. Het aktiviteitenprofiel van de jeugd wordt in konservatieve kringen af geschilderd als laks tegenover de hedendaagse maatschappelijke problemen. Ik ben er in tegendeel van overtuigd dat de jeugd van vandaag bekwaam is, meer op zijn rechten staat dan voorheen en bereidt is om verant woordelijkheid te dragen. De beleidsverantwoordelijken heb ben geen enkel reden om een rook gordijn op te hangen rond de zoge naamde anti-houding van de jeugd. Ik heb veeleer de indruk dat bepaal de problemen als daar zijn: sexueel geweld, relatieproblemen, drugge bruik, Aids en psychische klachten worden ondergedompeld in een ta boe sfeer. Zoals hier op 24 november is geble ken en de laatste uren en dagen in de Verenigde Staten tot uiting is gekomen kan en mag men de men sen niet blijven sussen met sociale maatregelen die enkel tot doel heb ben de problemen te kontroleren en niet op te lossen. Als de politieke wereld vandaag op de jeugd werkt als een rode lap op een stier dan is dit grotendeels een gevolg van de fustratie van beleids verantwoordelijken die geen beslis singen hebben durven nemen. Het zijn jongeren uit de ganse we reld die met een legendarisch kon- cert in het Wembley-stadion uiting hebben gegeven aan hun ongenoe gen over het uitblijven van maatre gelen voor de hongersnood in Afri ka, het zijn jongeren die geld inza melen voor de strijd tegen Aids, het zijn grotendeels jongeren die zich inzetten om organisaties als Artsen Zonder Grenzen, Greenpeace en dergelijke meer. Zij weten wat zij willen maar hun roep is blijkbaar nog niet doorge drongen tot diegenen die de beslis singsmacht in handen hebben. P.H. Aalst. De meiboom ligt klaar om traditioneel zijn plaats in te nemen op h Werf pleintje naast de kapel. Aalst houdt steevast aan tradities (a) Aalst. In de buurt van de Botermelkstraat (rechtover het Buurthuis 't Spieken werd voor de negende keer de meiboom geplant als symbool van de buurtwer king (a) Aalst. De stuurgroep van 't Koerken Mare Verschooris, Etienne De Gent, Nicolas Leus, Filip Van den Rijse, Bart Dierick, Mathilde Verschelden en Raf Dehertog namen een vernieuwde stap in de jongerenadvisering (a Aalst. Het Moorselse muziek blaast de meimaand en de lente in (a

De Voorpost | 1992 | | pagina 3