KSA Sint-Jozef Aalst viert Lentefeest Emilienne en Jan ze zullen U missen.... Arbeid: een nieuwe inhoud 8 - 8.5.1992 - De Voorpost Vorig weekend vierde KSA Sint-Jozef Aalst het begin van de meimaand op hun manier. Deze reeds 64 jaar bestaande jeugdbeweging kent de laatste vijfjaar blijkbaar betere tijden. Waar de KSA vroeger een typische, elitaire studentenbeweging was, is zij ten goede geëvolueerd naar een brede toegankelijke jeugd- en kinderbeweging. Het merendeel van de 110 leden van KSA Sint-Jozef is jonger dan 12 jaar. Dit heeft natuurlijk ook zijn invloed op de visie: waar vroeger de nadruk lag op de studentenproblema- tiek en ontspanning ligt de nadruk nu op spel en de waarden die daarin kunnen meegegeven worden. De geschiedenis van de KSA-bond van het Sint-Jozefscollege te Aalst, begint strikt genomen in 1928, doch heeft zijn wortels in de decennia ervoor. Immers reeds in 1909 was er op dit college sprake van een AKVS-knapenbond «De Witte Ka proenen», een Vlaamsgezinde scholierenbond die tot doel had de leerlingen te vormen tot overtuigde Katholieke Vlamingen. Dit Alge meen Katholiek Vlaams Studenten verbond was gegroeid uit de Blauw voeterie van de West-Vlaamse stu dent-dichter Albrecht Rodenbach. Het initiatief tot oprichting van de «Witte Kaproenen» kwam vermoe delijk uit van de Vlaamse gezinde Jezuïet P. Stracke. In aanvangspe- riode was er wel een goede ver standhouding met de overheid van het college maar toen na een verga dering op 19 april 1911 op de speel plaats kreten werden geuit als «Wij eisen een Vlaamse Hogeschool» en de Vlaaipse Leeuw en de Blauwvoet werd gezongen, werd hun houding als té Vlaamsgezind beschouwd. Als respons op een oproep van Pius XI in 1921 omtrent de Katholieke Actie werd het JVKA (Jeugdver- bond voor Katolieke Aktie) opge richt. Hierin werd specifiek voor de studenten van het middelbaar on derwijs de KSA (Katolieke Studen ten Aktie) gesticht. Op het Sint-Jo zefscollege te Aalst was het pas tij dens de zomer van 1928 dat de proost van de plaatselijke studen- tenbond met enkele leden van het AKVS overging naar de KSA. De overige «Witte Kaproenen» bleven hun aktiviteiten buiten het college voortzetten. Zo ontstond dus drie ënzestig jaar geleden KSA-Sint-Jo- zef met een fikse ruzie. In 1934 ver dwenen de «Witte Kaproenen» de finitief terwijl de KSA zelfs een lo kaaltje kreeg op een rommelzolder van het college. Belangrijker in de dertiger jaren was zeker de accentverschuiving die vanaf 1937 plaatsgreep. Enkele Je zuïeten waaronder P. Monden en P. Vandekerckhove, hadden kontak ten met konfraters die in het bisdom Keulen mee de leiding hadden van de Neudeutschland-beweging. De ze beweging vormde het uitgangs punt voor het Guldensporenpro- gramma van de Oostvlaamse KSA. Op het einde van de jaren dertig kreeg KSA Sint-Jozef er een mu ziekkapel bij die geoefend werd door een muzikant van de fanfare van het Vlaams Huis. Het is in die jaren dat eveneens het initiatief ge nomen werd voor de jaarlijkse Drie koningenstoet door de stad. Er werd dan geld ingezameld voor de missies en snoepgoed uitgedeeld aan de kinderen in de arbeidswij- ken. Ook toneelopvoeringen, zo mer- en paaskampen vormden toen de hoogtepunten van de jaarwer king. De bond groeide gestadig. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd de KAS-aktiviteit niet verbo den - dit in tegenstelling met andere jeugdbewegingen zoals de scouts, die ondergronds verder werkten - wel werd het dragen van het uni form in het openbaar niet toegela ten. Evenals het naar buiten treden als georganiseerde beweging. Vrije tijdsbesteding en ontspanning wa ren uiterst moeilijk te organiseren buiten de collegemuren en aldus bood de KSA een welkome gelegen heid daartoe. Onderdak vond men toen in een oud herenhuis naast de collegekerk. In de periode onmiddellijk na de oorlog greep men terug naar de jeugdbewegingsmethodiek van voor de oorlog. De fanfare, die tij dens de oorlog op zolder was gebor gen, werd opnieuw vanonder het stof gehaald en de geüniformeerde bond zag weer de straten. Het over bekende Aloysius- of schildenspel kende toen een enorm succes niet alleen binnen het college maar eveneens binnen de KSA. Opnieuw trok men regelmatig naar het buitengoed Pausipone (beter gekend als de «Campagne») gele gen in de stadswijk Mijlbeke. Men kon er zwemmen of zich naar harte lust amuseren op de uitgestrekte terreinen. Steeds meer evolueerde de werking van KSA in positieve zin. Ook de band met de college- struktuur zelf werd vanaf 1965 min der sterk. De Sint-Jozefbond ging zich wat onafhankelijker opstellen. Teken hiervoor was de verhuizing naar een gebouw buiten het college. Wegens de bouwactiviteiten voor het nieuwe patersgebouw ging het oude KSA-lokaal onder de sloop hamer en vond men een onderko men in het oud huis «De Vos», gele gen aan de overkant van de Pont straat, waar nu de Voorbereidende Afdeling van het college is geves tigd. Typische jeugdbewegingstechnie ken als tochtvorming, openluchtle ven, sjorren, sport en spel, kreatieve technieken kwamen helemaal op de voorgrond te staan. De belangstel ling voor de uiterlijke stijlmiddelen nam langzaam af. De fanfare bv. bloedde langzaam dood. Het dra gen van een uniform werd niet meer als noodzakelijk ervaren. De laatste 25 jaar vond in de KSA een algemene generatiewisseling plaats, waarbij de jongeren die toen aantraden merkelijk anders inge steld waren dan hun voorgangers. De bond zocht eigen weg en groeide stilaan uit tot een «moderne» jeugd groep. Er werd een nieuwe ban op gericht, de «Leeuwkes» voor jon gens van het eerste tot het derde studiejaar (1975), het oude huis «De Vos» werd afgebroken om plaats te maken voor de nieuwbouw van de lagere school. De wekelijkse zondagvergaderingen gingen op nieuw door op de speelplaats van het college terwijl voor de leiders vergaderingen het lokaal achter de speelplaats werd gebruikt. In 1980 kreeg de bond het oude Credo-lo kaal. Elke groep kreeg zijn eigen lokaal, met op het gelijkvloers een 'polyvalente' ruimte en materiaal bergruimte. De nodige veranderin gen werden doorgevoerd om het ge heel geschikt te maken voor zijn nieuwe bestemming. Menseif'die beweren dat de KSA uit de tijd is, hebben het verkeërd voor. Samen met de andere jeugdbewe gingen blijven zij een specifieke op voedende taak hebben naast school en thuismilieu. Het feit dat het le denaantal stijgt, bewijst duidelijk dat de jeugdbeweging KSA thuis hoort in de moderne tijd. P.H. V.U. en 1 mei viering: Op de vooravond van 1 mei, werd door de Aalsterse VU-Vlaamse Vrije het niet bovenmatig belasten van Demokraten, opnieuw aangeknoopt aan de traditie van een «1 mei-bood- het gegeven arbeid. Hoewel België schap». Tegelijkertijd werden in 5 Vlaamse steden bloemen neergelegd 'n dit verband reeds tot de wereld- aan een monumenten een Volksunie-maniefest voorgelezen. In Aalst werd ,0P behoort, stelt VU vast dat tij- samengekomen aan het Daens-monument aan het Werfplein, waar na een dens de jongste begrotingskontrole bloemenhulde door raadslid Denayer in naam van Algemeen voorzitter werd beslist nog maar eens een ex- Jaak Gabriels en Algemeen Sekretaris Willy Kuijpers lezing werd gegeven tra sociale bijdrage van 1% op het van genoemd manifest, met als titel: «Arbeid: een nieuwe inhoud». Nadien brutoloon te heffen. En dit op de werd in lokaal «De Ijzer» aan de Vlaanderenstraat 13 een praatavond vooravond van 1 mei. gehouden met prof. F. J. Verdoodt en volksvertegenwoordiger Paul Van VU stelt verder, dat de sociale zuil- Gembergen rond het tema «Lessen trekken uit de geschiedenis. Daens en organisaties, de kloof verbreden de Vlaamse beweging». tussen rijken en armen. In onze sa menleving, tussen die gene die erbij horen en diegene die niets of nie mand kennen. Zij stellen vast dat paradoxaal genoeg deze sociale or ganisaties slechts bitter weinig bij brengen in de bestrijding van de kansarmoede, de maatschappelijke vereenzaming of de dreigende dua le samenleving. Daarom willen zij dat de loutere uitbetaling van de sociale uitkeringen uit de handen van de zuilen wordt genomen. VU stelt dat de overheid haar ver antwoordelijkheid dient te nemen en zullen onmogelijk haar taak kun nen overnemen of voor onderaan nemer spelen. 1 mei is voor hen dan ook de aanleiding om enkele be langrijke nieuwe sociale uitdagin gen aan te stippen: de herdefinië ring en de herwaardering van het begrip arbeid, de daadwerkelijke aandacht voor de zwaksten in onze samenlevening de bestrijding van de uitwassen van de verzuiling. Slechts als de welvaart en het wel zijn van een vrij, pluralistisch en demokratisch Vlaanderen zich over de wereld uitstrekt, wil VU 1 mei een echte feestdag noemen. Volgens VU heeft 1 mei herdenken nog zin. Alleen dient de herdenking volgens hen niet langer in het teken te staan van de oude recepten, ideo- logiën en doelstellingen. Zij stellen dat welvaart en welzijn van de gehe le gemeenschap moeten voorgaan op het loutere machtsbehoud en machtsuitbreiding van zuilgebon den organisaties die slechts in naam de belangen van de werknemers verdedigen. «We moeten er ons op voorberei den dat arbeid en sociale zekerheid in de 21e eeuw niet meer hetzelfde zullen betekenen als nu» schreef VU in haar toekomstplan voor Vlaanderen. Zij stellen verder dat waardering voor de arbeid betekent Aalst. Op de vooravond van I mei organizeerde VU Aalst een bloemenhulde aan het Daens monument. 'Arbeid een nieuwe inhoud' werd door hen voorop gesteld (a) jÜVUEME EN JAN WU ZISJ.ÉN JULLIE MISSEN Aalst. Jan en Emilienne werden in de bloemetjes gezet. Na 40 jaar ruimden zij met pijn in het hart de baan als uitbaters van cafe Saf aan de Korte Zoutstraal te Aalst a Op de vooravond van 1 mei was er ongewone drukte in Café Saf aan de Korte Zoutstraat 14 te Aalst. Jan en Emilienne, de vriendelijke uitbaters, legden er het bijltje bij neer en gingen op welverdiende rust. Daarom hadden zij hun vele vrienden uitgenodigd om samen met hun kinderen en kleinkinderen afscheid te vieren. Als rasechte Aalstenaars vonden Jan en Emilienne mekaar in de Keizerlijke stede en sleten er hun beste jaren als caféhouders. Afkomstig uit de Zoutstraat bracht Jan samen met zijn eega verschillende jaren door in de Pontstraat waar zij café «Driekoningen» open hielden. Het was o.a. in die tijd - meer bepaald in '52 - dat tussen pot en pint bij hen de karnavalgroep «De Lachers» gesticht werd door Fons Van der Meersch en companen. Die gekke bende die destijds mee het kruim van de Aalsterse Karnaval mee bepaalden zijn intussen niet meer zo aktief als groep, maar wel nog als lid van feestcomité, juryleden bij de karnavalstoet en dies meer. Ter gelegenheid van het afscheidsfeest van Jan en Emilienne verschenen ze nog eens op het appel, fier het «lacherskenteken» op de borst. Herman Govaerts, Florimont Roger, de gebroeders Van Wambeke, Jan Rovers, Luc Legrand, Georges Van der Vorst, Dries Van Gaver en Jean-Paul de Boitselier. Het werd een prettig weerzien en een gezellige reünie. Louis Janssens uit de Sint-Jobstraat had zijn beroemd «orgel» op het voetpad opgesteld en was er donderdag als de kippen bij om samen met zijn «hofdame» het «schoon weer» te maken. Karnavalbompa Cyriel Troch ontbrak ook niet op het appel en zat rustig, samen met zijn echtgenote, van een frisse «dagschotel» te genieten. Het werd een bijzondere gezellige avond in «'t Safken». Met ergens wel pijn in het hart gaat Emilienne en Jan nu op Sint-Job. hoog en droog, van een welverdiend pensioen genieten. Peter neemt de plaais achter de tapkast over. «Ad muitos annos, Emilienne en Jan» en.... tot nog eens in 't Safken, maar dan aan de andere kant van den Aalst Het was een gezellige bedoening in 't Safken. Samen met hun kinderen en kleinkinderen namen Jan en Emilienne afscheid van hun vrienden en stamgasten (a Aalst. Een unieke foto. De oude karnavalgroep 'De Lachersnog eens samen op de foto. In '52 werden zij gesticht in het cafe van Jan en Emilienne (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 8