Gemeentehuis van Lede vijftig miljoen... of meer? Merkwaardige Aalsterse woning onder slopershamer 1 Komitee veilig Baardegem wil dringend voet- en fietspaden 14 - 15.5.1992 - De Voorpost De raming van een betrekkelijk groot projekt blyft meestal ver onder het eindresultaat. Dit is eens te meer gebleken met de verbouwing van het ex-gemeentehuis van Impe dat tot buurthuis zal omgevormd worden. Voor de bijkomende werken vroeg de bevoegde schepen een bijkomend krediet van één miljoen wat aanleiding was voor een uitgesponnen diskussie tussen raadslid E. Branteghem en schepen De Paepe, een interpellatie die nogal bruusk afgebroken werd door burgemeester W. Ruyssinck die vond dat interpellant steeds in herhaling viel, wat niet wegneemt dat de kost prijs van het buurthuis onderraamd werd. Dit blijkt trouwens ook het geval te zijn met het gemeentehuis van Lede waar men al naar de vijftig miljoen gaat en men ook daar duidelijk een slechte berekening gemaakt heeft Toen men het gunningsbesluit in een vorige raadszitting liet goed keuren - met onthouding van de oppositie - was het bedrag reeds met een half miljoen overschreden voor wat het buurthuis van Impe betreft. Vorige week vroeg men op nieuw een bijkomend krediet te stemmen van één miljoen voor de bekostiging van de elektriciteit, ver warming, sanitair, schrijnwerkerij en watervoorziening. Hierbij zou den de werken door gemeenteper- soneel uitgevoerd worden. Raadslid E. Branteghem wees het college ook op het feit van 'gebrek kige toelichting bij het dossier' waar bij de aanbesteding maar één in schrijver vermeld werd en evenmin details te vinden zijn. Hij stelde ook dat de begroting voor 1992 nog niet goedgekeurd werd door de over heid en men ze dus nog niet kan aanpassen wat een begrotingswijzi ging inhoudt en hij vraagt zich af 'hoe men geld kan uitgeven wan neer het niet in de begroting voor zien is. Men gaat zich dus duidelijk in het onwettige begeven en gelden gebruiken van andere posten die wel degelijk voorzien zijn om na dien tot rechtzettingen over te gaan. Met dergelijke manier van werken en gesjoemel kan niemand gediend zijn'. Toch kan het wel volgens schepen De Paepe als- men de goedkeuring geeft aan de begroting. Hij verde digt het dossier om het derwijze sa men te stellen en zodoende aan be sparingen te doen want wat buiten het dossier is hoeft geen bijkomen de kosten voor de gemeente. Toen Branteghem hierop nog eens wilde hernemen ging burgemeester Ruys sinck onmiddellijk tot de stemming over waarbij de oppositie tegen stemde wat niet belette dat de meerderheid het agendapunt goed keurde. Tijdens de zitting nam men akte van het ontslag van OCMW-raadslid Hub. Matthijs en van het ontslag van raadslid H. De Bruyne. Deze laatste werd vervangen door Van Der Stuyft die als opvolgend raads lid geïnstalleerd werd. Daarna wer den de rekeningen van het dienst jaar 1991 goedgekeurd voor de on derscheiden kerkfabrieken. Sint- Denijs van Impe kon een saldo van ruim 6.000 fr. voorleggen en voor Sint-Martinus Lede en Oordegem was dit respektievelijk 21.000 fr. en 61.000 fr. Sint-Farahilde Smetlede had evenveel uitgegeven als ze ont vangen hadden terwijl Sint-Wanze- le 428.000 fr. over had. In verband met de gemeentelijke tussenkomst voor het middagtoe- zicht in de onderwijsinstellingen heeft men een aanpassing gedaan die neerkomt op een verhoging van twintig procent wat het totaal be drag op 155.000 fr. brengt. Ook de monitoren voor de speelpleinwer king zullen een betere bezoldiging krijgen. De stagiairs en respektieve- lijke monitoren kunnen rekenen op een dagvergoeding van 450, 600, 700 en 850 fr. naar gelang hun funk- tie. Aan Imewo werd het recht van op stal toegekend op het openbaar do mein Poortendries om er een elec- trisch onderstation te bouwen. Aan deze overeenkomst is de voorwaar de verbonden als dat de interkom- munale er ook een ontmoetingslo kaal zou bouwen ten behoeve van de gemeente. Daarmee hoopt men bovendien dat men opnieuw de vroegere petanquepleinen zal kun nen gebruiken. Het punt leidde ook nog tot een discussie over de plaats van inplantingen de veiligheid inde onmiddellijke omgeving maar dit was al overwogen door het college zodat het oorspronkelijk plan be houden blijft. Verbouwing gemeentehuis Het was te verwachten dat er reak- tie zou komen vanuit de oppositie toen de eindafrekening voor de ver bouwingen aan het gemeentehuis van Lede moest goedgekeurd wor den. Eens te meer was het raadslid E. Branteghem die heel wat kritiek sprak over de gang van zaken. Vroe ger reeds was er discussie gerezen over het steeds stijgende bedrag van de verbouwingswerken en toen had schepen De Paepe hem beloofd zo vlug mogelijk de eindstaat op te ma ken en het slechts over een paar honderdduizend frank zou gaan. Het ging echter in werkelijkheid over vier vorderingsstaten en één verrekeningsstaat die samen 2,5 miljoen bedragen wat betekent dat er een begrotingswijziging moet volgen. Volgens Branteghem zou er echter nog heel wat bijkomen en concreet noemde hij de erelonen voor de ar- chitekt (3,2 miljoen), kosten voor liftinstallatie (1,4), verven en be hang (2,5), aankoop meubilair (2). Dit komt er op neer dat er nog tien miljoen zou bijkomen zodat de eer ste fase naar de zestig miljoen gaat. Voor de tweede fase berekende hij dan nog eens 12,5 miljoen maar hij was bang dat het nog meer zou wor den. Hij uitte ook kritiek op de ad ministratieve afhandeling van het dossier vooral dan voor wat de voorlopige oplevering betreft waar het verslag 'niet meer dan een vodje papier is; een klad gekriebel' dat aan amateurswerk doet denken. Volgens schepen De Paepe wordt het zeker geen zestig miljoen en als verdediging verwees hij naar de eindafrekeningen die als basis moe ten dienen voor hetgeen op de be groting ingeschreven werd. Burge meester Ruyssinck beaamde dat het bij voorbaat geweten was dat dit projekt veel zou kosten en wees Branteghem op het feit dat hij bij de aanvang van het projekt ook in het college zat waarop hij te horen kreeg dat dit tevens het geval was met huidige schepenen. Bij de stemming hierover wilde de oppositie de eindafrekening niet goedkeuren en stemde volmondig tegen zodat de eindafrekening allen door de meerderheid aanvaard werd. Steenstraat Het rooilijnplan voor de Steen straat werd gewijzigd en zal nader hand aan een openbaar onderzoek onderworpen worden. Er werd een autobushalte ingebouwd en sche pen De Croock vroeg begrip voor de afwerking van het dossier omdat het nu pas op de gemeenteraad kwam om praktische redenen. Hij kreeg de zegen van de oppositie die dit punt goedkeurde. Ter gelegenheid van de kollekto- renwerken aan de Steenstraat dien den meerwerken uitgevoerd te wor den waarmee een bedrag van 1,8 miljoen gepaard ging. Dit was vol gens bevoegden noodzakelijk om van een 60 procent toelage te kun nen genieten. Het betrof hier riole ring en aansluitingspunten maar geen fietspaden zoals aangekon digd. Muziekacademie Voor het schooljaar 1992-93 heeft men de bedoeling om in de afdeling van Oordegem nu ook instrumen tenklassen in te richten. Vroeger kon men er alleen notenleer volgen voor de lagere graad maar aange zien dit zijn negatieve weerslag heeft op het bestand van de school bevolking zal men via lespakketten de mogelijkheid krijgen om instru menten te bespelen. Het zou gaan om de kursus dwarsfluit en blokfluit die op het ogenblik populair zijn bij de jeugd. De lessen zouden plaats vinden in hetzelfde lokaal als van de notenleer. Speelpleinwerking Op voorstel van het beheersorgaan van de speelpleinwerking werd het huishoudelijk reglement gewijzigd waarbij de vergoedingen aangepast werden. Voortaan zal men tachtig frank per kind betalen voor een vol ledige dag en veertig voor een halve dag. Een gezin zal maximum 240 fr. betalen ongeacht het aantal kinde ren die van de speelpleinwerking i gebruik maken. Sportcomplex Op voorstel van schepen Galle moesten de ontwerpkosten voor het oprichten van een sportkompleks vastgesteld worden. Het betreft hier de ontwerpkosten voor de aanleg van de voetbalvelden, kleedkamers, sporthal en bijgebouw. Het ging uit sluitend over de erelonen voor de architekt en andere studies die moeten uitgevoerd worden. De ra ming hiervan is vastgesteld op 1,770 miljoen. De volledige oppositie onthield 1 zich bij de stemming hieromtrent om reden dat zij vroeger reeds niet j akkoord gingen met de verhoging van de kostprijs van de sporthal. I Voor de aankoop van materiaal voor deze sporthal ging men wel akkoord zodat schepen Galle kan I overgaan tot het aanschaffen van materiaal voor mini-voetbal, bas- I ketbal, volleybal evenals toestellen voor gevechtssporten en turntoe- J stellen. Er is een bedrag van onge veer anderhalf miljoen mee ge moeid wat men aan de lage kant vond als men bedenkt dat de sport- hal zelf zo een zestig miljoen zal kosten. In de zitting werd ook het verhuur- reglement van de gemeentelijke sportinfrastructuur licht gewijzigd, j Na evaluatie van één jaar heeft men vastgesteld dat de prijzen veel te j laag zijn. Zo heeft men beslist I dat men voor het gebruik - drie uur lang - van een voetbalterrein 200 fr. en voor het gebruik van de kleedka- j mers en sanitair 300 fr. zal moeten betalen. Het tweede hoekhuis aan de invalstraat naar het Aalsterse station wordt op dit ogenblik afgebroken. Zoals reeds vroeger gebeurde met de overbuur zal het historisch pand moeten plaats maken voor een modern apparte mentsgebouw naar een ontwerp van architekt Van der Stockt. Hierbij zal het kenmerkende beeld van bij de eeuwwisseling van Albert Liénartstraat met de twee hoekhuizen en het station in de achtergrond, voorgoed verdwijnen. Het station wordt gerestaureerd maar de twee historische hoekwoningen uit 1874 worden gesloopt. Aalst lijkt van nostalgie niet veel last te hebben. Met het slopen van de merkwaardi ge woning op de hoek van de Vaart straat en de Albert Liénaartstraat in Aalst verdwijnt het laatste element dat herinnert aan de sfeer van de tijd dat er nog met paard en kar naar het station werd gereden. Reeds al enkele jaren verdween de tweelingbroer aan de overzijde. Het hoekhuis aan de Albert Liénart straat nr. 2 werd al lang door de van het historische pand komt ove rigens een modern appartements gebouw. Geen heimwee naar vroeger? In 1874 bouwde aannemer Rudolf Hermans, voor rekening van Camil- le Liénart twee identieke hoekhui zen aan de invalstraat naar het Aal sterse station. Sinds dat jaar over heersten die huizen in eclectische bouwstijl, gesierd met opvallende torentjes het straatbeeld. Een jaar voor de bouw van de hui zen had de straat de naam van Al- bert Liénart de broer van de bouw heer, gekregen. Albert Liénart werd geboren in 1840. Na uitmuntende studies in het Aalsterse Sint-Jozefscollege, waar hij als «primus perpetuus» uit kwam, studeerde hij rechten in Leu ven. Al op 26-jarige leeftijd werd hij kamerlid voor de katholieke partij. In het parlement ontpopte hij zich als een groot redenaar, overtuigd van. traditionele waarden en een on voorwaardelijk geloof. In 1866 baarde zijn pleidooi voor het be houd van de doodstraf heel wat op zien. Aan zijn politieke karrièrc kwam plotseling een einde, toen hij in 1871 op 31-jarige leeftijd over leed. Wellicht was de bouw van de opvallende woningen, drie jaar la ter, in de straat die zijn naam draagt, een posthume hulde van zijn broer en familie. In 1968 verdween de eerste hoek woning voor een eigentijdse bel etage. Het platte dak van de nieuw bouw stond in schril kontrast met het getorende huis aan de overkant. Dat werd in 1980 te koop gesteld en staat er sindsdien te verkrotten. Dit is echter niet voor lang meer, want het monogram van de eerste eigenaar, de naam van zijn broer Albert en het bouwjaar die boven het portiek in Franse steen nog te lezen staan, zullen binnenkort on der de slopershamer worden ge veld. In de dorpskom van Baardegem zit men al jaren met verkeersproblemen opgescheept. Het wegdek van de-doorgaande gewestweg is in slechte staat en voetpaden of fietspaden zijn er gewoonweg onbestaande. Sinds enkele maanden is het Komitee Veilig Baardegem druk aan het onderhandelen met de bevoegde instanties om in deze situatie een ernstige verbetering aan te brengen. Aalst. De reeds verkrotte woning van de familie Liénart wordt gesloopt om plaats te maken voor een modem appartementsgebouw (a) slopershamer bedreigd maar uitein delijk werd door het Aalsterse col lege van burgemeester en schepe nen aan bouwheer Van der Stockt uit Haaltert een slopings- en bouw vergunning afgeleverd. De historische waarde van het ge heel werd voor princiepsadvies aan de commissie voor ruimtelijke or dening voorgelegd door bevoegde schepen De Meerleer. Er werd ech ter vastgesteld dat de staat waarin het gebouw zich bevindt, geen res tauratic meer toelaat. Op advies van het college zal het portiek als enig oorspronkelijk overblijvend ornament, in de nieuwbouw inge past worden. Dat wordt dan ook de laatste herinnering aan het eens zo Aalst. In Aalst heeft men duidelijk geen heimwee naarvroeger. Oude gebouwen imponerende gebouw. Op de plaats moeten plaats ruimen voor modem komfort en woongelegenheid (a) Wie de dorpskom van Baardegem kruist beseft onmiddellijk dat voet gangers en fietsers er bijzonder goed moeten uitkijken. De struk- tuur van de wegen is van die aard dat er voor aandacht van de zwakke weggebruikers gewoon geen ruimte is, zowel letterlijk als figuurlijk. De gewestweg N 411 zorgt voor een dagelijks zwaar en druk verkeer dat langs een te smalle tweevaksweg zich langs dorpsschool, post, vroe ger gemeentehuis, kerk en winkels in het centrum scheert, be toestand is reeds jaren voor voetgangers en fietsers gewoonweg levensgevaar lijk en heeft dan ook reeds voor heel wat ongevallen gezorgd. Het Komitee Veilig Baardegem schreef de verschillende verant woordelijke instanties aan en maak te zelf een voorstudie van de situa tie en de problemen. Ook reeds een hele reeks besluiten werden aan de beleidsmensen en aan pers overge maakt. Eerst en vooral zouden in de be bouwde kom voetpaden moeten aangebracht worden aan beide zij den van de weg. Het bestuur stelt dat, na onteigeningen bij het begin van dorpskom ter hoogte van café Maxens en aan de Elderbergstraat, wegbermen zouden kunnen aange bracht worden. Deze zouden de au tomobilist er dan op attent maken dat hij de dorpskom binnenrijdt. Voor de veiligheid van de school kinderen pleit het komitee voor middenbermen en beveiligde over steekplaatsen die beide dorpsscho len zouden ten goede komen. Een verkeersdrempel zou zeker geen overbodige luxe zijn en dranghek kens zouden kunnen voorkomen dat schoolkinderen onverwachts op de rijbaan terecht komen. De noodzakelijkheid van de aanleg lijkt, gezien de geringe breedte van de rijbaan, niet haalbaar. Omlei ding van het fietsverkeer over het dorpsplein en de aanleg van fietsen stalling zou al een pak problemen oplossen. Voor de lijnbussen zou den stop- en opstapplaatsen moe ten voorzien worden naast de rijweg en niet er op zoals nu het geval is. De verkeersspiegel van het kruis punt Molcnstraat-Opwijkstraat zou aangepast moeten worden. De aankoop van terreinen voor par keergelegenheid is een ander aan- j dachtspunt. Aan het gemeentehuis ligt een stuk stadscigendom dat nog steeds op bestemming ligt te wach ten. Ook de braakliggende grond I aan het dorpsplein vindt het comité hiervoor geschikt. Door burgemeester A. De Maght werd aan de werkgroep beloofd dat j het voorstel aan een grondig onder zoek zou onderworpen worden en voor een tussentijdse evaluatie zou- den ze ter gelegener tijd uitgeno- j digd worden. p pj Aalst. Volgens hel Komitee Veilig Baardegem liggen er enkele alternatieven voor de hand voor wat betreft parkeergelegenheid en omleiding van hel fietsverkeer langs het dorpsplein (a) Aalst. Het wegdek van de gewestweg N411 die de dorpskom van Baardegem snijdt, is slecht. Voet- en fietspaden zijn er onbestaande a

De Voorpost | 1992 | | pagina 14