Ga dit jaar gratis op vakantie met Sint-Amandsschoor werd erkend natuurreservaat Berlarenaar René Poppe naar marathon van New York De Voorpost HEBT U EEN HUIS TE KOOP 16 - 15.5.1992 - De Voorpost Angele OMMEGANCK Het Sint-Amandsschoor is een Scheldeschoor in Kastel-Hamme gelegen wikkelt zich over gans het schoor tegenover Smt-Amands. Ter hoogte van het schoor bevindt zich het veer een wilgenstruweel zonder onder van Sint-Amands-Kastel. Het Koninklijk Belgisch Verbond voor de Be- groei. Daarom werd de wilgenop- scherming van de Vogels heeft het Sint-Amandsschoor officieel laten slag tot tegen de bodem eekapt op erkennen als natuurreservaat. een oppervlak van 1 ha.Hëtkomter nu op aan de rietvegetatie voldoen- ok u heetl een oppervlakte volledig. Gedurende twee en een de tot ontwikkeling te laten komen van V ha. Het ontstond in een uitge- halve eeuw hadden menselijke in- en de ruigten in te perken. De be sproken bcheldebocht ter hoogte grepen het schoor opgebouwd. In heerswerken gebeuren reeds enke van de polder het Zwijn in Kastel, onze tijd heeft de natuurlijke wer- le jaren. Het maaien van het riet en tr\ j 8emeente Hamme king van de Schelde weer de boven- de ruigten gebeurt tijdens de win- (Uost-Vlaanderen) behoort. Hoe hand. Door het verdwijnen van de termaanden. Ook in de voorbije de aanvulling gebeurde is niet be- zomerdijk kunnen de getijden heel winter werkten leden van 8 vereni- kend maar in buurt van Sint- het jaar door langs grote geulen bin- gingen uit de omgeving in het Amands, Manekerke en Moerzeke nendringen. De werking van de schoor. Hierbij moeten de getij- zijn er de eeuwen door voortdurend Schelde kan er vrij zijn gang gaan. detabellen goed in het oog worden afzettingen geweest De bolle oever gehouden want het werk is maar tussen de dijk en de Schelde breidde Ontstaan van een natuurreservaat mogelijk bij laagtij. Het beheer is zich uit en werd opgehoogd tijdens Op het gewestplan van Dender- zeer arbeidsintensief en door het de hoogwaterstanden. Rond 1700 monde staat het Sint-Amands- zware slib is het werk dubbel lastig slaagden de bedijkers erin het r-- schoor te voorzien van een zomer dijk zodat het schoor kon worden in gebruik genomen. De benaming «Sint-Amands schoor» kan verwarrend overko men want het schoor ligt op het grondgebied van Kastel. De naam ontstond door de manier waarop men het schoor situeerde tegenover de gemeente Sint-Amands. In deze omgeving ligt de dorpskern van Ka stel immers zeer ver van de Schelde verwijderd. Reeds korte tijd na de bedijking werd het schoor verdeeld in perce len. Tot 1985 waren de percelen verdeeld over 4 eigenaars. Deze in deling bepaalde ook het gebruik. Een deel van het Sint-Amands- scchoor wordt reeds lang gebruikt voor het kweken van grienden. De helft van het schoor is nog steeds ingenomen door deze aanplantin- gen van schietwilgen Elke twee jaar Hamme Het laatste stak van het Sint-Amandsschoor te Kastel werd ook werden de jonge takken gekapt om erkend als natuurreservaat vh gebruikt te worden als wijmen om te vlechten tot manden maar vooral schoor aangeduid als een groen R- om ze aan te wenden bij dijkverster- gebied. Dit geldt eveneens voor de kingen. Door het verdwijnen van polder van het Zwijn die landin- deze gebruiksdoeleinden blijven waarts langs de dijk ligt. Dit statuut sinds enkele jaren de kappingen biedt echter onvoldoende waarbor- achterwege. Een poel werd spijtig gen voor het natuurbehoud. Het gpnoeg gedempt met afbraakmate- KBVBV besloot het gebied afdoen- riaal. Een ander klein oppervlak de te beschermen door het aan te werd opgehoogd met zand waarna kopen. Voor deze vereniging voor er populieren werden aangeplant, vogelbescherming is de vrijwaring De delen met akkerbouw en weiden van de natuurlijke woongebieden zijn in gebruik geweest tot ongeveer een van de middelen om de levens- 1955. In de winter liet men het omstandigheden van de vogels te schoor regelmatig overstromen. Dit verbeteren. In het geval van het gat bemesting door de aanslibbin- Sint-Amandsschoor betekent dit gen. Door de toenemende vervui- °°k het tot stand brengen van een ling van het Scheldewatcr na de rustig gebied te midden van drukbe- tweede wereldoorlog moest deze jaagde jachtterreinen, aktiviteit worden opgegeven. Zoals 'n 1985 kocht het KBVBV reeds 3,3 in de meeste gelijkaardige gebieden ha. Op 30 april 1987 sloot dezelfde langs de Schelde in de Streek van vereniging met het openbaar be- Dendermonde, werd de bewerking stuur van de Polder van Moerzeke- en beweiding stopgezet in de jaren Kastel een huurkontrakt af voor 50. een aansluitend gebied van 0,85 ha. Het uitzicht en het gebruik van het 'n oktober 1991 kon het KBVBV Sint-Amandsschoor veranderde no8 2 ha grond in het schoor met zeer waardevolle grienden aanko pen. Het schoor, samen met de andere Scheldeschorren, is een belangrijk woon-, fouregeer- en doortrekge- bied voor vogels zoals kleine kare- kiet, bosrietzanger, rietgors, zwart kop, tuinfluiter, tjiftjaf, rietzanger, mezen, roodborst, heggemus, blauwborst, winterkoning en water vogels waaronder de bergeend. Om afwisselende biotopen te behouden werd een beheerspan voor 10 jaar opgesteld. Door «niets doen» ont- Offlcieel erkend kappingen te blijven uitvoeren, er van de natuur genieten. Om het Sint-Amandsschoor een de- Voor het toezicht op de uitvoering *n de nabijheid van het Sint- gelijk beschermd statuut te geven van het beheersplan en om het Amandsschoor bevindt zich even- heeft het KBVBV het schoor door schoor te beschermen tegen natuur- eens het veer van Mariekerke-Ka- de bevoegde minister laten erken- schendingen heeft het KBVBV een stek Twee veren zo dichtbij elkaar nen als natuurreservaat. Het schoor beëdigd wachter laten aanstellen êeven aan de natuurliefhebbers de heeft op die wijze een officiële be- Het schoor ligt aan de toegang naar kans om een mooie wandeling te scherming. Om deze erkenning te het veer van Sint-Amands-Kastel maken 'angs beide oevers van de krijgen is een beheersplan voor een Elke wandelaar kan dank zij de ver- Sche,de en langs de schorren. Tij- periode van 10 jaar verplicht. Al- harde veerdam genieten van het dens een wandeling van een paar leen ingrepen die beantwoorden schoor zonder de natuur te versto- uur kan men gebruik maken van aan het beheersplan zijn toegela- ren. In het vooijaar is de bodem twee Scheldeveren. De veren zijn ten. Het beheer is in de eerste plaats bedekt met dotterbloemen. Het g1"3*15- Tussen 8 en 20 uur is er om gericht op het bevorderen van ge- gaat hier over een soort die alleen het ha,f uur een overvaart, schikte biotopen en rust voor vo- voorkomt in de zoetwaterschorren. v gels. De grienden vormen een be- In de zomer kan men er luisteren Vnendt Marcel langrijk landschapselement dat naar de zangvogels maar ook op een moet behouden blijven door de mooie herfst-of winterdag kan men Lopen voor Artsen zonder Grenzen De Berlarenaar René Poppe zal later op het jaar, net als een aantal andere streekgenoten, deelnemen aan de marathon van New York en er lopen in het shirt van Artsen zonder Grenzen. Maar eer men zover is, wil René voor deze organizatie van Artsen zonder Grenzen nog wat sponsorgeld ophalen en daarvoor kan hij rekenen op de steun van de Superette Pol en Angele uit Berlare Vanuit ons land zullen 350 atleten aan deze marathon deelnemen. Ón der hen ook Raymond Van het Groenewoud en de burgemeester van Gedinne Guy Lallemand, om die maar te noemen. door een bedrag over te schrijven op het rekeningnummer van Artsen zonder Grenzen. Vanaf 1.000 fr kan men een fiskaal attest krijgen. Artsen zonder Grenzen werd in 1971 opgericht onder impuls van De riet-dotterbloem-vegetatie is reeds opvallend in kwaliteit en op pervlakte toegenomen. Om de aktie in Berlare te onder- een aantal artsen na een medische steunen worden in de Superette Pol zending in het toenmalig Biafra en Angele mooie trainingen, t shirts, sportzakken en ander mate riaal van Artsen zonder Grenzen te koop aangeboden. Men kan natuur lijk de aktie ook financieel steunen waar op het eind van de zestiger jaren een grote hongersnood heers- I te. In het begin namen enkel jonge I Franse artsen en verpleegkundigen I aan Artsen zonder Grenzen deel. Geleidelijk aan traden ander natio- naliteiten toe in 1980 België, een jaar later Zwitserland, nog later Lu- Berlare. René Poppe loopt de mara- xemburg en Spanje. De leden van thon voor New York (Berfo) Artsen zonder grenzen moeten zich strikt houden aan een handvest Op de derde plaats wordt strukture- waarin staat dat de verleende hulp Ie hulp geboden. Hiermee bedoelt strikt neutraal en volledig onafhan- men ae oprichting van een systeem kelijk is. Vanzelfsprekend wordt van nog niet-bestaande gezond- het medisch geheim gerespekteerd. heidsstruktuur, de verbetering van Bovendien zijn alle leden van AsZ reeds bestaande gezondheidsstruk- i op dc hoogte van de risico's die turen. Artsen zonder Grenzen verbonden kunnen zijn aan hun op- werkt momenteel in 25 vcrschillcn- dracht. de landen. (Berfo) Het streefdoel is het verlenen van noodhulp waarmee men medische, multidisciplinaire en onmiddellijke 'n hct Torekcn, het ontmoctingsccn- hulp in een situatie, waar een bevol- ,rum van dc Kredietbank aan de Vrij- king het slachtoffer is van een ramp, dagmarkt te Gent heeft een tentoonstel- Weekblad van Dender-, Dunne-en Scheldestreek Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 28 9200 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Abonnementendienst: tel.: 052/21.40.60 jaarabonnement 2.500 F 6 maand 1.250 F 3 maand 625 F los nummer 50 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9240 Zele - Telex 25765 Berlare. Pol en Angele steunen de Berlaarse atleet (Berfo) mee bedoelt. Daarnaast wordt ook zorg gedragen voor de rehabilitatie of de herinrichting van de reeds be staande gezondheidsstruktuur na dat die door een ramp is vernield. ling plaats over twee eeuwen iconografie van dc Sint-Niklaaskcrk van Gent. Dc tentoonstelling loopt tot 31 mei en is op dc weekdagen van 13.30 tot 16.30 en op zon- en feestdagen van 10.00 tot 13.00 j uur toegankelijk. DEN Grote Markt 18 Dendermonde Uitslag van de winnende paren op woensdag 6 mei richting noord-zuid 1. Magda Weynans en Johny Simon; 2. echtpaar Christiaens; 3. Lu- cienne De Visscher en Paul Veldeman. Richting oost-west 1. Roger Vande Putte en Werner Corne- lis; 2. Paul De Smedt en Jef De Vidts; 3. Georges Korte en Hu- bert De Troch. Bridgeavond elke woensdag om 19.45 uur in Den Omme- ganck, Grote Markt 18 te Den dermonde. Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U steit de voorwaarden en wij garande ren een snelle en discrete service zonder kosten. i 011-AS Wil jij tijd en geld vergeten op een eindeloos strand aan de Spaanse Costa Blanca of op Kreta, in de Franse Alpen of Tirol? Of wat denk je van een gratis reis naar Rome, Firenze of Praag? En zou het niet fantastisch zijn om 3 dagen lang de wondere wereld van Euro Disneyland te verkennen, op onze kosten? Grijp dan nü je kans. Koop TeVe-Blad en je kan je gratis reisticket in handen hebben Deze week zijn er met TeVe-Blad toffe 'Inter Comfort'-vakanties te winnen TeVe-Blad is het enige tv-programmablad in zakformaat dat zo royaal is, hyperhandig, compleet, volledig in kleur en... spotgoedkoop bovendien!

De Voorpost | 1992 | | pagina 16