Vendelgroep Uilenspiegel Erpe-Mere verovert Amerika Aalsterse Jeugdaktie «Schoolkid(t)s» kent tweede editie.... sclioolkidfe wV, urine» m Scheldestreek Aalsters Scholierenparlement bespreekt racisme S3M&A l\y VRIJDAG 15 MEI 1992 45e JAARGANG NR. 20 - 50 F TThi mr* Op zaterdag 16 mei kent de Aalsterse schooljeugdaktie «Schoolkid(t)s» opnieuw zijn slothappening. Van 14 tot 17 uur wordt de tweede editie van dit project rond spijbelen met een grandioze manifestatie afgerond, in het C.C. De Werf te Aalst. Dit jaar is «schoolkid(t)s» aan zijn tweede jaargang toe. De formule van vorig jaar werd enigszins gewijzigd. Dit jaar werden alle klassen van het secundair onderwijs er bij betrokken, terwijl men vorig jaar alleen de eerste graad er voor had aangesproken. Bij de eerste opdracht moest de klas zich voorstellen op een zo origineel mogelijke wijze. De techniek daar voor mocht vrij gekozen worden. De leerlingen gebruikten o.a. video, kassette, kalender, fotoboek, teken tafel enz. De 2de opdracht was een uitvinding in elkaar knutselen. Omdat niet zo simpel is, werd een info-sessie ver zorgd door vzw Jeugd en Stad rond kreativiteit ten behoeve van de be geleidende leerkrachten. Tc vermelden is verder de financië le ondersteuning van de Koning Boudewijnstichting en VTM via de Wies-Andersen-Show. Slothappening Op 16 mei gaat van 14 tot 17 uur de slothappening van project in het C.C. De Werf te Aalst door. Dcc wordt voorafgegaan door een colloquium voor leerkrachten en welzijnswerkers rond het thema «Kreativiteit, een medicijn» van 10 tot 13 uur. Hiervoor zijn 2 gastspre kers uitgenodigd. Gerda Moeneclaey (RUG) spreekt over de konkrete mogelijkheden om schoolmotivatie te bevorderen en het spijbelen tegen te gaan, en uiteraard is er mogelijkheid tot vraagstelling van het publiek. Omstreeks 2 uur wordt het scholie ren - uitvinderssalon geopend. Pre sentatie: Guy Broeckhove. Om te beginnen worden alle uitvin dingen van de Schoolkid(t)sklassen tentoongesteld. Voorts is er een ge animeerd praatcafé, tussen de ver schillende gesprekken wordt men vergast op een muzikaal intermez zo, gebracht door Sable Black and Blond. Uitgangspunt in het eerste panelge- sprek vormen de ervaringen van welzijnswerkers, leerkrachten, leer lingen, ouders, direkties en inspec tie... met de wereld van De School, leerlingen die het laten afweten, het spijbelen... Over de mogelijkheden vanwege het beleid en in de praktijk debatte ren vervolgens een vertegenwoordi ger van Gemeenschapsminister L. Van Den Bossche, een PMS-wer- ker, een geneesheer, een Politie- Assistente en een welzijnswerker. Als laatste komt het Aalsterse expe riment «Schoolkid(t)s» aan de beurt. Zowel inrichters als deelne mende en niet deelnemende scho len zullen vertegenwoordigd zijn. Dit alles wordt gemodereerd door Eddy Allcock. Om half 5 gaat Gemeenschapsmini ster L. Van den Bosche persoonlijk in op de gerezen vragen. Ook hier is er mogelijkheid tot vraagstelling uit het publiek. Na de slottoespraak worden alle klassen beloond voor hun inzet met een prachtige prijs. Programma: Om 9.30 u.: Onthaal en Koffie 10 uur: Colloquium «Kreativiteit; een medicijn». Voor leerkrachten en welzijnswerk- spijbelen tegengaan? Gerda Moeneclaey (RUG) 11.15 u.: Kreatief werken rond spij belen. Nic Sercu (jeugdwerker van oplei ding) 12.15 u.: Mogelijkheid tot vraagstel ling vanuit het publiek 12.45 u.: Middagpauze en lunch. OM 14 uur: Scholieren-uitvinders- salon. Doorlopend praatcafé met inter views, panelgesprek en optreden van de muzikale groep Sable Black and Blond. Aan het debat nemen o.a. deel: Ge meenschapsminister L. Van Den Bossche, scholier, cafébaas, dokter, inspekteur PMS, ouder, politie, hulpverlener, wetenschapper- Moderator is Eddy Allcock. Om 17 uur: Prijsuitreiking «School- kid(t)s» 1991-1992. Vijf verschillende scholen namen deel: Sint-Maartensinstituut uit Aalst, Sint-Jozefschool uit Mere, Sint-Lutgardisinstituut uit de Dijckstraat en Instituut Dames van maria. Verbeelding aan de macht Schepen van Jeugd, Sport, Welzijn en Gezin Roger D'Hondt gaf zijn visie op het projekt: Scholieren worden heden ten dage gemakshalve bestempeld als ge- makzuctig. De waarheid is anders. Wel worden zij gekonfronteerd, met een onderwijsbestel dat vaak een stresserende en monotone aan gelegenheid is. Sommigen bezwij ken dan ook onder de verlokking om elders hun hersens te verlucht en, en velen vervallen in passief ge- zijn (we spreken over secundair on derwijs), die méér verbeelding aan de dag willen leggen. Voor het twee dejaar reeds pruttelt er in Aalst een motor, die die latente energie en kreativiteit van «de scholieren» in de school zelf wil laten openbloei- en. Die motor noemt SCHOOL- KID(T)S. Hij staat nog maar in eer ste versnelling. Vele vinden het nog een vreemd ding, zo'n wedstrijd die tot kreativiteit en samenwerking aanzet.... Maar de klassen, die deel nemen, bewijzen wat moet bewezen worden: Laat scholieren enige ruimte om ak- tief en kreatief te zijn (in, onder, boven, naast het lessenrooster) en... je werkt een proces in de hand, dat weldadig is. Noem SCHOOLKID(T)S een be- wustmakingsaktie. Schoo!kid(t)s lokt de Einsteins uit hun schuil plaats. Schoolkid(t)s moet en kan stimule rend inwerken op de creatieve im pulsen van de jeugd, ze aanzetten tot nieuwe vormen van levensopvat tingen, ze Ieren om openlijk voor hun mening uit te komen onder de vorm van een visueel object of act. Het is duidelijk dat deze nieuwe strategie de eerste aanzet moet zijn om de zinnen van zovele scholieren af te wenden van denkprocessen als spijbelen. Als Schepen, bevoegd voor de jeugd, heb ik van in den beginne de ideeën achter dit projekt gesteund. Het is echter geen wondermiddel- tje, dat stadsbestuur JAK Aalst, Comité voor Bijzondere Jeugdzorg, PLS-Centra en COCO promoten. Dit is géén vervanger voor de nood zakelijke zorgverstrekking aan voortijdige schoolverlaters en spij belaars. Wij maken individuele hulpverlening aan jongeren in uit zonderingssituaties niet overbodig. Noem ons dus niet simplistisch. Het gaat bij SCHOOLKID(T)S noch min noch meer om preventie. Het openen van een wereld op school zelf. Ten opzichte van de algemene on derwijsproblematiek dient SCHOOLKID(T)S zich dan ook aan, als hulpmiddel voor scholen, die niet zomaar lesfabriek willen zijn. Onze ervaring is dat zowel arg waan om een «initiatief van buiten af», als dankbaarheid om het steun tje in de rug voorkomen. Roeit SCHOOLKID(T)S tegen de stroom in, of getuigt SCHOOL- KID(T)S van de nieuwe gevoelighe den en bekommernissen, in het on derwijs? De tijd zal het uitwijzen. We feliciteren de leerkrachten en leerlingen, die mee zijn en mee doen! i r Erpe-Mere. Zo zullen de trommelaars er in Tennessee bijlopen, gevolgd door de vendeliers die een grote uilstraling betekenen voor Erpe-Mere (jv) Het was de bedoeling dat de vendelgroep Uilenspiegel volgend jaar een optreden zou trachten te organiseren in de Verenigde Staten maar door omstandigheden vertrekken zij deze week nog voor een tiendaagse reis in de omgeving van nashville om er deel te nemen aan een folklorefestival, samen met nog zes groepen uit diverse landen. Het zal echter met een beperkte groep zijn omdat de meeste vendeliers en trommelaars verhin derd zijn door de schoolaktiviteiten en de eksamen periode die voorde deur staat. De volksgroep Uilenspiegel is ge groeid uit een volksdansgroep die in feite maar een kort bestaan gekend heeft en nooit gestruktureerd was. Toen deze vereniging praktisch op gedoekt werd, heeft men de draad opnieuw opgenomen en is men overgeschakeld op het vendelen on der leiding van de eerste voorzitter P. De Vos. Toen deze na een viertal jaren het voorzitterschap overliet aan E. De Clippeleer werkte men eerst aan een echt bestuur dat in de beginperiode te log opgevat Waken een rem op de werking befèkenac. Langzamerhand begon mei\jnaar buiten toe te werken want vroeger beperkten de optredens zich hoofd zakelijk op binnenlands vlak op en kele uitzonderingen na. De laatste paar jaar is in feite de uitstraling begonnen en worden de vendeliers uit Erpe-Mere regelmatig gevraagd in het buitenland waarvan als bij zonderste een optreden in Cyprus, Denemarken en onlangs nog tijdens de opening van de Olympische Win terspelen. Dank zij de reis naar Cy prus is de echte doorbraak er geko men en zijn ze vooral in Frankrijk graag geziene gasten. Ook hier doet het sneeuwbaleffekt zijn werk met kontakten over geheel Europa met o.a. een deelname aan een interna tionale stoet in Zwitserland waar aan toch zestig groepen deelnamen verspreid over vijftien natioijj0ri- Lees door op p. 4 Minister Tobback eregast op slotvergadering Zaterdag 16 mei om 14.30 uur heeft de slotzitting van het 'Scholierenparle ment Regio Aalst' plaats. Het tema dat dit jaar werd aangekaart is het racisme. Een heet hangijzer dus. Het 'Scholierenparlement Regio Aalst' is aan zijn derde jaargang toe en ook nu hebben leerlingen van de verschillende netten elkaar kunnen ontmoeten in uiteenlopende parlementaire vergaderingen. Als vertegen woordigers van verschillende belangengroepen, politieke partijen, hebben z(j het jaartema uitgediept. Het is verheugend, dat er klassen Aalst. De stuurgroep 'Schoolkidftjs' van de stedelijke jeugddienst is te bereiken op de Kid(t)sojoon 05.i177.34.23 op alle werkdagen van 11.00 lol 12.00 uur en u "y «c i\ui{i/sujuun ujj//.jt./j op atte werKaagen van Hoe kan men vanuit de school vanaf 17.00 uur. In het weekend zelfs doorlopend (a) Aan deze derde aflevering van het Scholierenparlement namen een 71-tal leerlingen een 16-tal begelei ders deel verbonden aan volgende scholen Dames van Maria, Ko ninklijk Atheneum II (Koninklijk Lyceum), Sint-Jozefinstituut, Sint- Jozefscollege, Technisch Instituut Sint-Maarten uit Aalst, Stella Ma- tutina Instituut uit Lede en de Sint- Jozefschool uit Mere. De eerste kontaktvergadering voor dit scholierenparlement had plaats in oktober vorig jaar en toen werd het jaartema racisme gekozen. Eeerder was het Midden-Oosten als gespreksonderwerp vooropge steld. Een kleine week later werd de eerste begeleidersvergadering al gehouden waarop een verslag van de nationale startdag voorgelezen. Op die startdag werd het woord ge voerd door NG Sauw Tjhoi van het Kon. Kommissariaat voor Migran tenbeleid. Op 9 november volgde dan de regionale startavond in het Sint-Jozefscollege te Aalst. Daar werd de nodige informatie over de werking en de bedoeling van het scholierenparlement uiteen gezet. Het tema 'racisme' werd ingeleid door mevrouw Ann Van de Steen, voorzitter van Adviesraad voor Vreemdelingenintegratie in Aalst en Youssef Ben Abdel Jelil die ver telde over zijn ervaringen als mi grant werkzaam in Brussel. Op een volgende bijeenkomst werd de eerste parlementaire zitting voorbereid. Het projekt werd ook 'Belgische Onderzoekkommissie Multikultureel Samenleven' ge doopt. Op 22 januari kwam het par lement voor het eerst bijeen. Nadat de verschillende delegaties zich hadden voorgesteld, volgde een vragenronde en een verdeling van de basisdossiers die de leerlingen alle basisinformatie over het tema verstrekten. In de loop van de maand februari werd de tweede parlementaire zitting gehouden. Twee deeltema's werden toen be sproken de kulturele en de reli gieuze eigenheid van de migranten ingeleid door een delegatie van tweede generatie migranten en een Turkse delegatie en onderwijs en integratie, voorgesteld door een de legatie van Jongeren Tegen Racis me. Nadien volgde er een open dis- kussie en werden de eerste motie- punten opgesteld. Op de derde par lementaire zitting in de maand maart kwamen opnieuw twee tema's aan bod het sociaal ekono- misch luitk met tewerkstelling, so ciale zekerheid, huisvesting ener zijds en de politieke participatie met onder meer inspraak bij het beleid en stemrecht anderzijds. Ook nadien volgde er een diskussie en werden motiepunten genoteerd. Na een extra begeleidersvergade ring werd eind april de vierde parle mentaire zitting gehouden waarbij de slotbijeenkomst werd voorbe reid. De motiepunten waarover tij dens de slotzitting wordt gestemd, werden uitgeschreven. Zij zullen de slotresolutietekst vormen. Programma De slotvergadering valt uiteen in twee delen. Het eerste deel heeft helemaal betrekking op de .parle mentaire slotzitting van de Belgi sche Onderzoekskommissie Multi kultureel Samenleven. Om 14.3C uur wordt de vergadering geopend, waarna minister van binnenlandse zaken, ambtenarenzaken en vreem delingenzaken als eregast het woord zal voeren. Dan volgt er een korte vragenronde, worden de reso- lutiepunten besproken en ter stem ming voorgelegd en wordt de slotre- solutie ondertekend. Na de pauze vangt het tweede deel van het scholierenparlement aan met een simulatiespel. Om 16.00 uur is dat en verschillende delega ties zullen het parlementaire werk jaar evalueren. Ze vertellen over hun ervaringen en de verdere akties die ze willen ondernemen. Namens het Kon. Kommissariaat voor Mi grantenbeleid zal dan de heer Ver vliet spreken en namen de tweede generatie migranten voert mevrouw Khadija Zamouri die Nederlands geeft aan de Foyer te Brussel, het woord. Ook woordvoerders van de Turkse gemeenschap, van politieke vluchtelingen, van het Vlaams Blok, de PW, Agalev en Jongeren tegen Racisme zullen hun zeg krijgen. Het slotwoord wordt om 17.00 uur ge houden door burgemeester A. De Maght van Aalst, tevens parle mentslid voor de PW.

De Voorpost | 1992 | | pagina 1