Zestig kaarsjes voor KVLV Bambrugge Van dossiergesjoemel en gele strepen in Erpe-Mere 2 - 15.5.1992 - De Voorpost slotte een feestvergadering die dit jaar samenvalt met de viering van het zestigjarig bestaan van de afde ling en waarop men het thema 'Als mensen, mensen dragen' zal behan delen. Bij de aanvang van het seizoen was er in september een gezinswande ling in de streek van Roborst en men zocht in dezelfde maand een meer avontuurlijke dropping. Elke woensdag is er turnles terwijl ook de andere geplande lessen gewoon doorgaan. Er was ook een paar keer een kursus georganiseerd in ver band met de opleiding van wijkver- antwoordelijken. Na de viering van 3 mei is er nog een uitstap gepland naar Oostakker en in juni wordt het KVLV-seizoen afgesloten met een eendagsreis naar Diksmuide. Het einde van de maand juni is telkens goed voor een uitstap zonder de Mariale bedevaart naar Lede te ver geten waar de afdeling steeds sterk vertegenwoordigd is. Bestuur In 1985 vonden voorzitster M. Fo- quet en sekretaresse M. Baeyens dat na zestien jaar KVLV-Ieiding te Bambrugge de tijd rijp was voor nieuw en jong dynamisch bloed. Zij werden na de verkiezingen vervan gen door M.J. Van Wijnendaele en M. Van Den Bossche. Er deden ook drie nieuwe bestuursleden hun in trede, een vernieuwing die zich dui delijk langs de positieve kant laat voelen, zonder echter afbreuk tf doen aan de inzet van hun voor gangers. Er is trouwens de mogelijk heid geschapen om meer leden bij te winnen, vooral dan om meer jon gere mensen te bereiken. Dit heeft als gevolg dat ongeveer de helft van de leden minder dan 35 jaar oud zijn. Thans telt het bestuur veertien leden waarvan twaalf wijkverant- woordelijkheid dragen. Men tracht steeds voor vervanging te zorgen als oudere mensen ontslag geven. Dit houdt ook in dat ze meestal door jongeren vervangen worden wat er op wijst dat verjonging zelfs on rechtstreeks doorgevoerd wordt. Dit is echter geen teken om de 'ouderen' aan de dijk te zetten want zij hebben in het verleden bewezen dat ze de KVLV van Bambrugge hebben doen bloeien als een van de weinige verenigingen van het dorp. De afdeling van Bambrugge be hoort tot het gewest Haaltert en als dusdanig is er regelmatig kontakt met de andere verenigingen via ge westvergaderingen maar alleen voor een daartoe aangestelde ge- westverantwoordelijke. Daarbij be schikt Bambrugge ook over een pa- storaal-verantwoordelijke. Er wor den tevens dagen voor alleenstaan den georganiseerd en ook de wijk- verantwoordelijken krijgen infor matie via geleide vergaderingen. Dit gebeurt ook voor sekretaressen en voorzitsters die regelmatig voor gelicht worden om hun afdeling in de beste omstandigheden te leiden. De verjonging van de afdelingsbe sturen was een initiatief van het hoofdbestuur van de KVLV Leuven j die sinds enkele tijd sterk aandringt om de jonge gezinnen er bij te be- j trekken om aan de organisatie een nieuw gezicht te geven en het gehel aantrekkelijker te maken. De mo derne evolutie heeft daarentegen toch ook zijn negatieve kanten vooral op gebied van de administra tie beklaagt men zich nogal eens i omdat alles in Leuven gecentrali seerd is en men dermate vooral wat de rekeningen betreft alles stipt moet bijhouden. Moeilijkheden Op het huidig ogenblik draait te Bambrugge alles naar wens maar wel met uitzondering van de huis vesting voor het beleggen van verga deringen en aktiviteiten. Vroeger kwamen alle verenigingen -hoe wei- I nig het er ook waren- met hun akti- I viteiten naar de parochiale zaal Sint-Anna maar nu kan elke vereni ging het zich niet meer veroorloven nadat het geheel door een vzw over genomen werd en alles duurder is. Vroeger betaalde men meestal een forfaitair bedrag aan de pastoor maar rekent men per aktiviteit aan de Parochiale Werken. Het wordt blijkbaar moeilijker om iets te orga niseren zoals de kooklessen die men per lessenreeks moet organiseren om toch wat toelagen te bekomen. Waar men anders globaal betaalde moet het nu per les en dit zijn er niet weinig want er is ook nog het bloem schikken e.a. Viering Alles samen genomen is er alleszins I reden tot feestvieren en dit gebeurt met grote luister op zondag 3 mei: 'Dankbaar om 60 jaar verleden; dankbaar om wat heden gebeurt; hoopvol uitkijkend naar wat de toe- komst brengen zal'. Daar hoeft men zich in Bambrugge j geen zorgen over te maken met een bestuursploeg als de huidige waar iedereen gemotiveerd is. Om 10 u. is er in de Sint-Martinus- kerk, waar Sint-Anna speciaal ver- eerd wordt, een dankmis die opgc- j dragen wordt door pastoor H. De Baere en deken van Ronse Fl. Brondeel. Daarna gaan de fccste- I lijkheden verder in het centrum Sint-Anna waarna plannen ge maakt worden voor de verdere op- bouw en toekomst van de KVLV Bambrugge. JV j De filosofie van Bredero's uitspraak als dat 'het kan verkeren' is na eeuwen nog altijd zeer aktueel. Dit ondervond men eens te meer tijdens de gemeenteraadszitting in Erpe-Mere waar men bij de aanvang in alle kalmte wachtte op een burgemeester die vertraging opgelopen had. Dit was echter de kalmte voor de storm want enkele minuten later hoorde men een op de spits gedreven discussie tussen raadslid Carl. De Brouwer en schepen H. Van Wilder enerzijds en een uit de hand lopend over en weer geroep tussen raadslid Van Pollaert en burgemeester De Langhe die alle moeite had om de gewenste sereniteit aan de dag te leggen. Het begon met een rustige diskussie tussen schepen E. Bliki en raadslid C. De Brouwer die verzocht om tel kens het saldo te geven als een ver richting gedaan werd. Een konstan te evolutie zat er volgens burge meester De Langhe echter niet in omdat dit praktisch gezien bijna on mogelijk was. Toch kwam men tot een konsensus hierover die beide partijen voldoening schonk. Overdadig geverfd Tijdens de bespreking van het aan vullend en gekoördineerd politiere- glcment op het wegverkeer was alle politieke vriendschap zoek. Burge meester De Langhe deed een voor stel om met de frakties het verkeers reglement te herzien omdat het door de talloze wijzigingen en aan vullingen onoverzichtelijk gewor den is. Gedurende twintig jaar is er zodanig veel bijgekomen en veran derd dat men er nog moeilijk uit wijs geraakt. Daarbij zijn verschillende wijzigingen in een afzonderlijk poli- tiercglement opgenomen maar nu worden ze gekoördineerd. Nie mand van'de raad was hieromtrent afstandelijk maar op één punt kon men zich niet verzoenen. Onlangs was er overdadig met gele verf om gesprongen in de Nijverheidstraat te Mere met het gevolg dat op wel bepaalde plaatsen parkeren verbo den was. Hier wreef men het Colle ge aan dat men voorbarig te werk gegaan was en dit werd geenszins ontkend. Dit was het ogenblik dat de 'vriendschapsbanden' - indien die bestaan hebben - totaal verbro ken werden want raadslid C. De Brouwer vatte de 'overtreding' van de bevoegde schepen als een per soonlijke zaak op. Hij voelde zich geviseerd en stelde dat 'de schepen van openbare werken op eigen in itiatief en met duidelijke misken ning van de gemeenteraad ruim twintig meter gele streeplijnen op de boordsteen had laten aanbrengen'. Dit vond raadslid De Brouwer verkeers-technisch onver antwoord maar ook overbodig de huidige situatie in acht genomen. Verder verweet hij aan de bevoegde schepen dat hij 'geen rekening houdt met de normale procedure en onmiddellijk gehandeld en doen uitvoeren'. Hierbij steunde hij zich op het feit dat de aanvraag van een particulier in enkele dagen beantwoord werd daar waar de termijn zowat zes maand bedraagt. Volgens het standpunt van De Brouwer was dit 'opnieuw een typevoorbeeld van machtsgeilheid en -wellust waarbij een ganse procedure aan de laars wordt gelapt. Opnieuw wordt de be voegdheid van de gemeenteraad miskend en buiten spel gezet. De houding van de betrokken schepen is verwerpelijk en laakbaar'. Daar op vroeg hij aan burgemeester De Langhe om het euvel dadelijk te herstellen in de oorspronkelijke staat en streng op te treden tegen dergelijke misbruiken. Vermis het hier duidelijk ging om personenkwesties stelde burge meester De Langhe dat het nog al tijd de bedoeling is om de verkeers- vlotheid in de hand te werken zon der naar 'restrikties van personen te kijken'. Hij wees op de grote moei lijkheden van de logge voertuigen en het was niet zijn bedoeling hier mee 'bepaalde handelingen te ver rechtvaardigen maar er is een ge brek aan wederzijds begrip en een overvloed aan kleingeestigheid'. Maar volgens De Brouwer was het zeker geen kleine zaak en hij be sloot dat er meer achter schuilt en dat het College meer weet. Schepen Van Wilder nam zijn verdediging op door te verklaren dat er akties ge weest zijn met moeilijkheden tot in het in- en uitrijden van wagens. De reaktie is dan gekonkretiseerd door een gemeenteraadslid die zijn wa gen geplaatst heeft op een plaats om de toegang te beletten en hij be schuldigt raadslid C. De Brouwer: 'Gij hebt het goede gebuurschap niet gerespekteerd. Ik heb over haast moeten te werk gaan. Door op een verkeersremmende manier te ageren hebt ge niet gehandeld als een gemeenteraadslid maar wel als een gemeenteplaaglid'. Raadslid C. De Brouwer nam deze aantijgingen niet en gaf de schepen de raad om, net zoals Grammens en TAK met de verfborstel op stap te gaan en het werd een over en weer gesprek met wederzijdse beschuldi gingen zodat burgemeester De Langhe een einde stelde aan de per soonlijke insinuaties door het ver dere gesprek in de geheime zitting af te handelen. Daarmee hield de diskussie over het politiereglement niet op want raadslid J. De Wolf had niet de nei ging om een ganse reeks punten uit het reglement te aanvaarden omdat ze onwettig zijn en bovendien om dat 'er daden gesteld zijn die op machtsmisbruik lijken'. Hij werd bijgetreden door zijn fraktieleider Van den Steen die eens te meer vaststelde dat het 'dossier op enkele uren tijd kan verschillen en daarbij geen burgerlijke aansprakelijkheid willen drajgen'. Burgemeester De Langhe wilde deze beschuldiging niet voor zijn eigen rekening nemen want hij was er de gehele dag niet op het gemeentehuis geweest. Hij wenste alleen klaarheid te schep pen in het verkeersreglement: 'Er zijn voortdurend wijzigingen en we moeten orde stellen in de poespas; we moeten een kuis maken en geen polemiek voeren. Het is trouwens mijn bedoeling niet geweest om za ken te verbergen'. Dit nam niet weg dat de oppositie zich voor het agendapunt in ver band met het aanvullen van het ge koördineerd politiereglement toe passelijk op het wegverkeer ont hield. OCMW-raadsleden Het is zowel voor de politiekers als voor de leken nog moeilijk te volgen welke leden tot deze instelling be horen. Het blijkt in driejaar tijd een centrum te zijn voor doorstroming of opvang want van de oorspronke lijke samenstelling blijft er niet veel meer over. Dit is nog maar eens gebleken toen in de vorige raadszit ting akte genomen werd van het ontslag van OCMW-raadslid. Vol gens raadslid De Wolf is er de laats te maanden een stoelendans ge weest en kon het daardoor allemaal niet meer volgen en vroeg aan de burgemeester om toch maar eens de samenstellingervan te geven. G. De Langhe moest evenwel diep naden ken want hij kon het ook maar moeilijk volgen omdat 'ik geen deel uitmaak van het OCMW'. Het laatste ontslag betrof dit van voorzitter Marc. Hendrickx die in dezelfde funktie - volgens de afspra ken - door Dirk Vindevoghel zal opgevolgd worden... als ze niet ver keerd stemmen. Door 'omstandigheden' werd Toon De Windt (LVB) tot nieuw lid van het vast bureau verkozen zodat men zich afvroeg tot welke partij hij nu behoorde, vooral omdat 'de opposi tie altijd geweerd werd' stelde De Wolf. Dit had blijkbaar geen belang voor burgemeester De Langhe die van mening was dat binnen het OCMW elkeen zijn rol moet spelen wat geen voldoening schonk aan raadslid Van Pollaert die op zijn eigen speci fieke manier - die soms weinig takt inhoudt - een aanval plaatste. 'Ge moet niet altijd schipperen zoals ge heel uw leven lang gedaan hebt', verweet hij de burgemeester. Deze laatste deed alle moeite om de sere niteit te bewaren maar daar had Van Pollaert geen oor voor en raas- kalde maar voort wat op het sys teem van de voorzitter werkte die dreigde hem aan de deur te zetten I maar dit lokte dan weer reaktie uit bij de oppositie en De Wolf hem j waarschuwde dat 'men geen raads lid kan aan de deur zetten maar wel de zitting schorsen'. G. De Langhe eigende zich het laatste woord toe omdat het voor hem persoonlijk be doeld was en zich 'niet wilde verlagen' met dergelijke polemie ken. JV i Onder de slogan 'Als mensen, mensen dragen' zal de KVLV van Bambrug- Systeem ge op zondag 3 mei haar zestigste verjaardag vieren in de kerk van Bambrugge met een eucharistieviering gekoncelebreerd door hun proost H. De Baere die bijgestaan wordt door deken F. Brondeel, gewezen onderpastoor van hun parochie. De Katholieke Vereniging voor Landelij ke Vrouwen werd zoals in vele dorpen ook te Bambrugge in de jaren tussen de twee wereldoorlogen opgericht. Haar zustervereniging uit Burst bestaat één jaar langer en kreeg trouwens de kultuurprijs 1991, een hoop die misschien ook voor het bestuur van Bambrugge weggelegd is. Op initiatief van het nationaal be stuur heeft men het systeem van de 'onthaalleden' ingevoerd. Men tracht de adressen van jonge gezin nen te achterhalen en stuurt ze een gratis lidmaatschap gedurende één jaar om daarna een vraag te doen zich bij de plaatselijke KVLV aan te sluiten. Dit systeem blijkt immers goed te werken want het aantal le den schommelde te Bambrugge In Bambrugge was het reeds 1932 trachten aan te passen en de wer- toen men met de werkzaamheden king naar de noden van de tijd. Zo van de toenmalige genoemde wordt thans gesteld dat er in de sTeèds om en bij de honderd maar Boennnenbond startte. Nochtans beginperiode telkens temand aan- nu is dit aanta|Jtot een 115 over. had het met alles en uitsluitend met gedu.d werd om zich voor de jonge schreden, dank zij deze speciale ak. landbouwersyrouwen te zien en ze- gezinnen in te zetten maar dit is ie. Er zijn er wel die geen betalend ker op het huidig ogenblik is die verleden tijd vermits deze taak i,h naam voorbijgestreefd. Vandaar sluitend voor de leden. Deze omvat allerlei lessen zoals om te leren ko ken, breien, om te turnen en vermits dit in werkelijkheid een kursus be treft, is hiermee een groot gedeelte van het jaarprogramma gevuld. Toch tracht men er nog andere za ken aan toe te voegen om ook de meesten tevreden te stellen. Daar om organiseert men ook jaarlijks een gezinswandeling en zelfs een dropping die als nieuwigheid veel bijval heeft. Dan komt het gemeen- schapsdansen aan de orde die het ruim publiek opeist wat niet weg neemt dat ook de andere aktivitei ten druk biieewoond wnrdp.n ook de verandering van uithang- I bord die men overal in Vlaanderen I heeft doorgevoerd. Zoals overal begon de eerste wer- j II king onder impuls van de pastoor, I WÊT V-lr "'"fl wijlen E.H. Van Den Bossche, die gr» dan instond om enkele mensen aan mSÊtê&- mEm". 1 te spreken en ze voor een dergelijke 4 A katolieke werking te interesseren. «l Ja - ifl Hiervoor kreeg dan de mede- Jfcf'*f werking van Cloth. De Winter- «Bf.LV .1 V Schoep, Van Zande-De Rijck, Stef. af- i' p -waM Quintijn en J. De Clippeleer. Bf» 'hmÉ Jm. Zij stelden zich toen tot doel de BK* 'ontplooiing van de vrouw in haar te bevorderen hedendaagse maat- te een waar men thans nog In 1985 werd een nieuw bestuurver- fl kozen wat volgens de statuten nor- I maal om de zes jaar moet gebeuren. ^^B Ook hier werd enigszins verjonging I doorgevoerd, een algemene trend die overal waar te nemen is. De bestuursploeg staat voortaan onder leiding van M.J. Wijnendaele bijge- Hrpe-Mere. Het bestuur van KVLV Bambrugge dat druk bezig is met de voorbereidingvan de feestelijkheden en het goed staan duur secretaresse G. Van Den Jaarprogramma (at Bossche. Instelling In vergelijking met de beginjaren is bij de KVLV niet alleen de naam overgenomen werd door Kind en verlaten de vereniging niet aange- Daarbij komen nog de typische uit- Gezin. Door het scheppen van nieu- zien ze een aanbod krijgen dat meer stappen van één dag die vooral de we instellingen zoekt men thans en meer naar de jongeren gericht is. naar nieuwe taken voor de KVLV Daarentegen zijn er 'ouderen' die zonder aan het basiswerk te veran- wel blijven maar niet meer naar de veranderd maar heeft men zich ge- deren. Wat echter nooit verandert aktiviteiten komen maar toch kon- ëvoluccrd tot een andere instelling is de inzet die er nodig is om een takt blijven houden via het tijd- zonder aan de doelstellingen te vereniging te doen bloeien en voor schrift dat regelmatig bedeeld schaden. Het blijft nog steeds gro- kontinu'iteit te zorgen, een faktor wordt, tcndccls de taak om de vrouw huis- die steeds sterk gestimuleerd werd houdelijke taken en technische op- door de vorige pastoor Van Den De vroegere 'Boerinnenbond' was leiding hiervoor te bezorgen. In de Bossche die 23 jaar lang proost was beperkt in haar mogelijkheden en aanvangsfase trachtte men al de be- van de Bambrugse afdelingen waar- bovendien hadden de vrouwen, perkingen te doorbreken en het van het bestuur getuigt dat hij gro- hoofdzakelijk uit landbouwersgc- werkingsveld te verruimen. Dit ge- tendeels verantwoordelijk is voor zinnen, minder tijd voor kulturele beurde aan de hand van allerlei kur- de degelijke werkingen het niveau manifestaties. Nu is er echter een sussen die nuttig waren in het dage- dat er steeds aanwezig was. Juist keuze te over bij zover dat elke ver- lijks leven. Het aktiviteitenpakket daarom hoopt het bestuur op een eniging het moeilijk heeft om zijn omvatte ook een deel in verband nauwere samenwerking met de 'eden te interesseren voor een on- met de opvoeding van kinderen nieuwe proost, juist nu, op een derwerp. Daarnaast heeft men ook maar toch legde men de nadruk op ogenblik dat de afdeling geremd de huishouding toen kuituur bedrij- wordt door problemen van huisves- ven een lukse betekende. Toch ting die wel eens voor financiële kwam men aan bepaalde noden te- problemen zouden kunnen zorgen gemoet en met de steeds evolueren- in de toekomst en aldus de vereni- de problemen heeft men zich altijd ging schaden. het fenomeen dat de vrijetijdsbeste ding helemaal anders ligt dan vroe ger. vrouwen interesseren, daar waar ook anders mannen aanwezig zijn op bepaalde lessen. Als uitstralende aktiviteit organiseert men sinds een viertal jaren een 'gezinsavond' die meestal in december doorgaat en doorgaans onder leiding staat van Herm. Geeroms. Dan wordt er tel kens een gezinstema behandeld dat ook voor de mannen bedoeld is en om die reden zorgt de KVLV voor kinderopvang waarvoor men in het klooster terecht kan. Hierbij aan sluitend volgt er een zelf ineenge stoken play-backshow waarop voor gaande keer het thema 'Europa 92' uitgebeeld werd. Het werkseizoen van de KVLV loopt parallel met de school en elk jaar neemt men deel aan drie grote ledenvergaderingen: in oktober een In Bambrugge wordt door de startvergadering; de tweede is in KVLV elk jaar een programma feite een gezinsavond die vroeger voorgesteld via een kalender uit- zelfs een gezinsnamiddag was; ten-

De Voorpost | 1992 | | pagina 2