Lede maakt werk van milieuraad en containerpark Grootse werken in het klooster te Aaigem Buren gekant tegen éénrichtingsverkeer in Leedse Bellaertstraat Homo- en lesbiennegroep fuif De Voorpost - 15.5.1992 - 3 De laatste jaren worden aan de gemeentebesturen heel wat verplichtingen opgelegd vanwege de hogere overheid. Aktueel zijn daarbij nu het inrich ten van een containerpark en het opstarten van een milieuraad met een daaraan verbonden milieuambtenaar. Het valt echter niet altijd goed mee om in een dorp hetzij de geschikte plaats te vinden, hetzij om de geschikte persoon voor deze taak aan te werven. Voor het containerpark vindt men de meeste problemen in het zoeken naar een inplanting en voor wat de milieu-ambtenaar betreft is er een grondige kennis nodig om reden van de ingewikkeldheid van de materie. In Lede beschikt men reeds over een adviesraad voor Ruimtelijke Ordening en thans is het de bedoe ling, na goedkeuring van het milieu convenant, om de bestaande door een milieuraad te vervangen. Deze moet trouwens, zoals de wet voor ziet, tegen 1 juli opgericht worden. Aan schepen Grepdon werd de taak opgedragen om voor dit probleem een plan uit te werken. Deze nieuwe raad zou de taak krijgen om de ge meente te helpen bij een aantal mi lieuzaken die ze van hogerhand op gelegd werden. Daarom zou de raad in eerste instantie een jaarlijks ad vies moeten formuleren en daarbij aspekten aanwijzen in verband met milieuhinder, natuurbehoud of de schending ervan. Daarbij komt nog het samenstellen van een inventaris over alle milieuproblemen en een metode uitzoeken voor het verza melen van klein gevaarlijk afval met daaraan gekoppeld hel selektief op halen van huisvuil. De zetel van de milieuraad zal in het gemeentehuis gevestigd worden en de vertegenwoordigers zullen be staan uit mandatarissen - zonder stemrecht - met daarbij mensen uit de onderwijsinstellingen, uit de ver schillende beroepsgroepen, socio- kulturele verenigingen, natuurver- cnigingen en zelfs kandidaten uit de bevolking, met een totaal aantal van negentien leden. Binnen de milieu raad zal dan een binnenhuisregle ment opgesteld worden. Raadslid E. Branteghem stelde hierbij dat het aantal vertegenwoor digers vanuit de bevolking zjer mi niem zal zijn maar vroegzich toch af wat er zal gebeuren als er toch veel kandidaten zouden zijn. Daarvoor zou schepen Grepdon een wacht lijst laten opmaken waarbij ontsla gen onmiddellijk kunnen vervangen worden. Meer leden mogen er ech ter niet zijn want dan wordt de raad een log instrument om te vergade ren. Bovendien zijn de geïnteres seerden meestal reeds lid van een dergelijke vereniging voor milieu of natuurbehoud. Containerpark Om iedereen tevreden te stellen is het niet altijd gemakkelijk een ge schikte vestigingsplaats te vinden en in Lede had men geopteerd voor een drietal plaatsen in de buurt van het voetbalterrein van Smetlede. Men moet ook nog de goedkeuring krijgen van de Vlaamse Gemeen schap zodat het nog niet officieel is of de containerparken op die plaat sen zullen ingeplant worden. De op dracht voor de aanleg wordt echter aan de ILVA gegeven die 110 fr. per inwoner zou vragen op jaarbasis. Deze manier van werken is voor raadslid Branteghem een ontlopen van de verantwoordelijkheid. Hij stelt daarbij dat de oppervlakte één hectare bedraagt daar waar het op andere plaatsen om en bij de 25 aren blijft. Hier juist stelt zich het probleem vermits er op de begro ting twee miljoen ingeschreven is voor de onteigening van de terrei nen die moeten centraal gelegen zijn en gemakkelijk bereikbaar maar dan toch weer geen hinder mogen betekenen voor de onmid dellijke bevolking. Landbouwgrond komt in feite niet in aanmerking en andere gebieden die aan de voor waarden voldoen vindt men moei lijk. Daarenboven moet men zich reppen want het containerpark moet dit jaar nog gerealiseerd wor den zdtiat het te laat is voor een nieuw BPA op te stellen. Raadslid Branteghem deed een bijkomend voorstel om een inplanting van het park te wagen aan de Reymeers- straat maar het is hier echter een natuurgebied alhoewel de moge lijkheid bestaat om toch een stede bouwkundig attest te verkrijgen. In dit stuk natuurgebied ligt nog een stuk bouwgrond en staat er één huis zodat van natuurgebied niet meer voor honderd procent kan gespro ken worden. Bovendien is men alge meen akkoord dat het terrein als natuurgebied waardeloos zou zijn. Positief is dat het park voor Lede vrij goed bereikbaar is. Schepen Grepdon wilde graag zijn motivatie nagaan vermits er vroeger naar voorstellen in dit verband ge vraagd werd. Toch kon hij al onmid dellijk bevestigen dat het zogezegd natuurgebied als vestigingsplaats door de commissie afgewezen wordt. Voor wat de uitgestrektheid van de oppervlakte betreft weet men nooit hoe het in de tijd zal evolueren en men voorziet dat de resterende grond door de gemeente zal kunnen gebruikt worden. Daar enboven vond schepen De Croock dat het stedebouwkundig attest op een flop zal uitlopen omdat de over heid het reglement strikt toepast. Toch kreeg Branteghem de steun van een meerderheidslid Ras- schaert die zich als landbouwer op stelde en er op wees dat men juist weer goede landbouwgrond gaat opofferen daar waar er nog veel minderwaardige grond te vinden is en men desgevallend minder moet onteigenen. Tenslotte werd nog overeengeko men dat de onteigeningen in de ge meenteraad zullen beslist worden en niet door de ILVA. Zwaanstraat In de raad vroeg het college om een princiepsbeslissing goed te keuren om het BPA van Oordegemdorp te wijzigen en een ontwerper aan te duiden. Dit om reden dat het rooi lij nplan voor de Zwaanstraat ver nietigd werd omdat het strijdig was met het PBA Oordegemdorp. Deze wending wordt gemaakt om het rooilijnplan vooralsnog eveneens te kunnen laten goedkeuren. Vermits de oppositie zich vroeger al onthouden had voor de Zwaan straat, volgen zij de weg van de logi ca en onthouden zich ook voor de wijziging van het BPA Oordegem dorp. JV Lede. Het vroegere gemeentehuis van Impe dat weldra zal worden omgebouwd tot ontmoetingscentrum (jv) Het bouwen van serviceflats is de laatste maanden sterk in opgang, deels om aan bepaalde behoeften te voldoen, deels omdat er belangrijke toelagen aan verbonden zijn die het projekt aantrekkelijk maken voorde initiatief nemers. Op gemeentelijk vlak treden de OCMWs als bouwheer op maar ook in privékringen grijpt men de kans om het patrimonium uit te breiden onder gunstige financiële voorwaarden. Het RVT-Sint-Vincentius van Aai gem heeft onmiddellijk ingespeeld op de geboden mogelijkheden en een ontwerp opgemaakt om achter het huidige rustoord een dertigtal serviceflats op te trekken. De volle dige infrastructuur wil men realise ren tegen de .maand maart volgend jaar en dit- is haalbaar omdat de ruwbouw totnogtoe geen vertraging opgelopen heeft. Nochtans is men nog maar pas naar het einde toe van deze winter van start gegaan met de grondwerken maar dank zij, voor de bouw gunstige weersomstandighe den loopt het werkschema geen ver traging op. Het bouwen van serviceflats blijkt een modeverschijnsel te zijn maar toch moet het genuanceerd worden. In Aaigem begint de vorm zich al te konkretiseren want de basis voor het gelijkvloers ligt klaar om sterk uit de grond te klimmen. Binnen een paar weken kan ook de leek zich al een idee vormen van wat het wor den zal. Betaalbaar Bij de gemeentebesturen loopt de uitwerking van plannen niet zo vlot omdat zij met meer remmende fak- toren moeten afrekenen dan het privé-initiatief. Dit betekent niet dat de initiatiefnemers een stap in het onbekende wagen want het blijft altijd een zaak van miljoenen waarvoor ook in de privésektor ver antwoordelijkheid moet afgelegd worden. Voorafgaandelijk liet de Raad van Bestuur, belast met het projekt, een marktonderzoek op maken dat enigszins zijn vruchten noodzaak is vooraleer men aan een dergelijk projekt begint. Uit de re sultaten van de studie blijkt dat de meeste mensen positief staan te genover het bouwen van service flats op voorwaarde dat de latere huurprijs betaalbaar blijft voor de doorsnee middenklasse. Het zou trouwens geen zin hebben wonin gen neer te zetten die de helft blij ven leegstaan bij gebrek aan kandi daten-bewoners. Zij moeten het zich kunnen veroorloven en daar om dient de directie rekening te houden met de socio-financiële kant van het projekt. Het mag dan geen prestigeprojekt worden maar wel een levensruimte voor de volks gemeenschap die kleiner maar com fortabel wil wonen tegen een rede lijk betaalbare prijs. Dit element wordt alleszins thans nog bekrachtigd door directeur Criem die er op steunt dat de in aanbouw zijnde serviceflats te Aai gem toegankelijk zijn voor mensen met een gemiddeld inkomen en niet voor die met een bemiddeld inko men. Het is trouwens altijd de opzet geweest dat de "grootste groep van de bevolking een financieel voorde lige kans moet krijgen om een flat af te huren. Dit betekent dat het geen huisvesting zal worden voor de elite maar dan toch ook weer niet voor ménsen die van het OCMW afhan gen ook al is het die instantie die zich in de meeste gemeenten met de bouw van serviceflats bezig houdt. Dertig wooneenheden Met het projekt wil men zo ruim mogelijk de gemeenschap bereiken. In Aaigem omvat de gehele kon- struktie dertig woonsten waaraan nog één toegevoegd wordt voor de in het klooster verblijvende pater. Elke flat zal een oppervlakte heb ben van een halve are en de kost prijs ervan werd op 2,3 miljoen be rekend maar dit bedrag wordt sterk gemilderd door een financiële tus senkomst van één miljoen per stuk. De' ruwbouw alleen hoopt men klaar te krijgen tegen de herfst en men gaat er van uit dat een raming van zeventig miljoen een redelijk bedrag is vooral omdat bijna de helft ervan door de staat gesubsi dieerd wordt. Rustoord uitbreiden Naast de bouw van de serviceflats staat er nog een ander projekt op stapel dat pas later zal gerealiseerd worden. Hier gaat het om de bouw van het rustoord dat een uitbreiding betekent van het reeds bestaande kompleks binnen Sint-Vincentius. Dit zal plaats moeten bieden aan negentig bedden voor bejaarden en daarbij nog vijftien voor demente ouderen. Men hoopt echter op het einde van dit jaar nog met deze wer ken te starten maar daarvoor moet het 'oude' kloostergebouw afgebro ken worden wat wel spijtig is vermits er nog niet zo heel lang geleden werken aan uitgevoerd werden, te meer omdat de nieuwe aanvullende infrastruktuur toch goed zal zijn voor 130 miljoen. JV projeKt, Erpe-Mere. De ondergrondse verdieping van de serviceflats achter het klooster van Aaigem is bijna klaar. Dit wordt een ma'cen dat enigszins zijn vruchten bijkomend gebouw voor ouderen dat kadert in het gehele kompleks van het rusthuis (jv) afwerpt en Ontegensprekelijk een Op zaterdag 27 juni vanaf 20.00 uur heeft in de Bathyscaaf in de Meules- chettestraat te Aalst een homo- en lesbiennegroep fuif plaats. Elke maandag is er vanaf 20.00 uur een babbelkroeg en op' volgende za terdagen is er instuif6 en 20 juni, 4 en 18 juli, len 15 augustus en 5 en 19 september telkens vanaf 20.00 uur en zoals steeds in de Bathyscaaf. Op 25 mei staat er in de Bathyscaaf om 20.30 uur een voordracht hand lezen op het programma. Gastspre ker is mevrouw Hamerijck. De toe gang bedraagt 50 fr. In de Bellaertstraat te Lede is een tijdje geleden éénrichtingsverkeer ingevoerd dat normaal gezien zou moeten eindigen bij de volledige af werking van de bouwwerkzaamhe den die er thans uitgevoerd worden. Nochtans beweren de omwonenden dat zelfs, na het plaatsen van de hekkens, de straat nog breed ge noeg is om twee wagens door te laten zodat de maatregel niet had genomen moeten worden. Ten an dere zijn er in Lede nog smallere straatjes waar geen éénrichtingsver keer ingevoerd is. Men stelt zich de vraag waarom men de omwonenden niet geraad pleegd heeft want zij kennen toch het beste de situatie ter plaatse. Men verdenkt het gemeentebestuur enigszins van moedwilligheid om dat het altijd dezelfde straten zijn die op die manier getroffen worden. Met de invoering van het éénrich tingsverkeer in de Bellaertstraat verschuift men de gevaren aan de kruispunten in de buurt en men ver wijst naar de bewoners die enorm veel moeilijkheden ondervinden om kinderen naar de diverse scho len te rijden. Daarom is men de menig toegedaan dat het invoeren van verkeersveiligheid door andere middelen kan gebeuren 'maar daar heeft men in Lede blijkbaar geen weet van', aldus de buurtbewoners. Om velerlei redenen hoopt men dat het vooral een "tijdelijke' maatregel betreft en dat men de maatregel opheft van zodra de werkzaamhe den beëindigd zijn. De klachten worden vooral geuit om reden dat door deze nieuwe ver keersmaatregel het voorde mensen van de omgeving van de Bellaert straat zeer moeilijk is om het dorps- centrurrj te bereiken: er is verkeers overlast in straten die als 'residentieel' werden aangëlegd, er zijn gevaarlijke kruispunten gescha pen. Men kan er nog inkomen dat deze maatregel tijdelijk toegepast wordt maar men vreest dat het één richtingsverkeer 'definitief' is en daar is men juist tegen gekant. JV Aalst. Het is net of ik mezelf niet heletnadl kenof mijn hoofd soms mijn hart niet begrijpt. Dit alles werd meesterlijk in beeld gebracht door de jongeren van Dramastudio De Werf in Onbespreekbaar (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 3