Bedrijven en scholen organiseren samen grandioze konfektiehappening Vakantiedienstverlening door jobstudenten De Voorpost - 15,5.1992 - 5 De konfektienijverheid beklaagt er zich over dat één van hun dringendste noden in de sektor, die erin bestaat voldoende en goed personeel te vinden, niet wordt ingelost. Het onderwijs van zijn kant, speelt een belangrijke rol in het goed functioneren van de Belgische konfektie-industrie. Spijtig genoeg ervaren de scholen in dit verband, een geringe belangstelling van de leerlingen voor de konfektiesector. Via de organisatie van een totaalgebeuren op 15 en 16 mei in de Aalsterse Keizershallen, onder de noemer 'Konfektiehappening' willen konfektiebe- drijven uit de streek Aalst, Ninove, Geraardsbergen, Zottegem, samen met het Instituut voor Vorming en Onderzoek in de Konfektiesector (IVOC) en de scholen uit de omgeving i.s.m. 'Denderend Aalst' iets doen aan het negatief beeld dat bij de publieke opinie over de konfektienijverheid bestaat. Het onderwijs wordt nu afgestemd op de industrie, zodat de afgestu deerden daadwerkelijk kennis heb ben van moderne produktiemetho- den en meteen in het arbeidsproces kunnen ingeschakeld worden. Zo kan men gaan spreken van een aan gepast industrieel konfektie-onder- wijs. Om dit verder te kunnen realiseren dienen in de eerste plaats de leer krachten op de hoogte te zijn van de evolutie en ze steeds blijven volgen. Zij moeten dan ook gedurende tweemaal veertien dagen aktief deelnemen aan de werking van een konfektie-bedrijf om er praktijk kennis op te doen. Zo doen ze de nodige aanvullende kennis op die zij tijdens hun lessen kunnen over brengen op hun leerlingen. Om al les aktueel te houden moeten ze ook regelmatige kontakten met de konfektie-ateliers blijven behou den. De leerlingen zullen nu ook reeds veel vroeger stages lopen in de be drijven: zowel in het vijfde als in het zesde en zevende jaar. Zo zullen ze ook in de praktijk leren werken en bovendien de specialisatiemachi- nes, die door de scholen onmogelijk kunnen aangekocht worden, leren bedienen. Schoolnetoverschrijdende samen werking Onder impuls van Ivoc werd inge zien dat de verschillëTide scholen hetzelfde doel nastreven. Daarom heeft het instituut een netover schrijdende aktie opgezet die in die zin reeds opmerkelijk is. Ook de industrie werkt mee: zo krijgen in de toekomst de leerkrachten echt de kans om de produktie processen te doorgronden. Er werden regionale symbiose groe- - BIÊÊSËF** fflj pen opgericht waarin de verschil- ^alst. De \joreeis sle[t ([e organizatie van een totaal gebeuren onder de lende scholen zetelen naast de in- noemer 'konfektiehappening' voor (a) dustrie. Zo kwam een reële samen werking tot stand tussen het KTA- Ledebaan (Aalst), het Technisch Instituut Dames van Maria (Aalst), het Technisch Instituut H. Harten (Ninove), Het Technisch Instituut Maria-Jozef Geraardsbergen, het Sint Barbara Instituut (Zottegem) en het graduaat konfektie van het Centrum Hoger Onderwijs van het Vrij Technisch Instituut (Aalst). De konfektiebedrijven Margopol uit Burst, Mobecon uit Erpe-Mere, Soficotex uit Bambrugge sloten hier bij aan om samen met Naaimachi nes Taffijn (Aalst en Ninove) voor een twintigtal andere bedrijven in de streek een gunstiger klimaat te scheppen om aan de noden van de konfektiesektor tegemoet te ko men. Het Instituut voor Vormingen Onderzoek in de Konfektiesector (IVOC) werkte hier stimulerend om op middellange termijn een kentering in de situatie te brengen. Waar konkurrerende bedrijven de handen in mekaar slaan moet dit duidelijk ook kunnen met de ver schillende scholen. De medewer kende bedrijven stellen zonder be perkingen hun deuren open voor alle belangstellende scholen en gaan op voorstel van deze onder wijsinrichtingen de verbintenis aan het 'peterschap' waar te nemen over een leerling van een school door deze extra goed te begeleiden en desgevallend een job aan te bieden bij het beëindigen van de opleiding. Vooroordelen wegwerken De publieke opinie is nog niet ver trouwd met deze hervormingen. Te gelijk bestaan nog heel wat misver standen en vooroordelen over te werkstelling in de konfektie, deze traditionele zo sterk gevestigde sek tor in de Denderstreek: ouderwetse werkplaatsen en machines, stress, lage lonen. Nochtans vindt men in de realiteit vaak moderne, nette en luchtige ateliers, uitgerust met een modern machinepark, waar geen robotten werken maar een familiale werksfeer heerst. De lonen in de konfektie zijn gelijk waardig aan die in andere sectoren waarvoor hetzelfde opleidingsni veau en gelijkwaardige uitvoerings- voorwaarden vereist zijn. Sommi gen gaan in andere branches zoals verkoop bv. maar stellen vast na dien dat het loonzakje er minder gevuld is dan in de konfektie. Alle vergoedingen zoals uurlonen, ein dejaarspremie, vakantiegeld e.d.m., liggen daar vast bij CAO. Er wordt gewerkt tijdens gezins vriendelijke arbeidsuren. Buiten huis werkende moeders kunnen hun kinderen 's morgens op school afzetten en er na het werk terug afhalen binnen de voor de school geldende uren, er geldt een werk week van 37,5 u. Er is geen zater- dagwerk. Er kan gewerkt worden in bedrijven uit de omgeving wat ver moeiende verplaatsingen uitsluit. Hierdoor behoudt het gezin zijn volledige autonomie wat een niet te versmaden element is zowel op voedkundig als financieel. Grandioze happening Om aan het publiek dit nieuwe ima go kenbaar te maken organiseren konfektiesektor en onderwijs sa men op 15 en 16 mei in de Aalsterse Keizershallen een Konfektiehappe ning. Op vrijdag 15 mei wordt er 's avonds om 19.30 u. een akademische zitting gehouden met eminente sprekers: dhr. Magnus, namens de Belgische Kledingfederatie, E.H. Boone, na mens het NVKSO, dhr. Steenhout namens de ARGO, dhr. Van De- poele, namens de symbiosewerking IVOC en Wvr. A. De Maght, burge meester, namens 'Denderland Aalst'. Op zaterdag 16 mei zijn de Keizers hallen vanaf 14.30 u. open voor het grote publiek. In samenwerking met verschillende machinefabrikanten staat er een atelier opgesteld waarin alle machines zullen bediend wor den door leerlingen van de verschil lende konfektiescholen. Zo krijgt het publiek een beeld van een mo dern atelier. Er wordt ook gezorgd voor een grandioze modeshow. Onder lei dingvan Rit Maes uit Ninove zijn de voorbereidingen met een professio nele aanpak nu reeds bezig. De show is in 4 tema's opgedeeld: Fusion, Invention, Ecole en Sky- land. De leerlingen zullen trachten een totaal beeld op te hangen van de huidige mode, steeds onder het motto 'van school naar industrie'. Op die manier wordt de link gelegd tussën4de scholen en de bedrijven uit de regio. Nog twee algemene repetities en alles is presentatie- klaar. Tegelijkertijd worden na mens de industrie kledingstukken van bekende merken door beroeps mensen geshowd. Ook de VDAB hecht veel belang aan deze happening. In Vlaanderen zijn permanent 400 vakatures in de konfektie die niet kunnen ingevuld worden. Hiervan zijn er ongeveer 150 voor de regio. De VDAB zal op de happening aanwezig zijn met hun 'Simona'. Belangstellenden Aalst. De industrie, het Instituut voor Vorming en Onderzoek in de Konfektie sektor, de scholen in samenwerking met Denderend Aalst wensen iets te doen aan het negatief beeld dat bij de publieke opinie over de konfektienijverheid leeft (a) kunnen er tijdens een tewerkstel- lingsbeurs de arbeidsbemiddelaar raadplegen voor een eventuele te werkstelling in de confectie. Kreatiewedstrijd 'Petra' Niet minder dan 1.496 leerlingen uit 49 verschillende scholen namen deel aan de gratis wedstrijd die vooraf werd georganiseerd onder de titel 'Zit er een ontwerper in de school?' De organisatoren getuigen over de resultaten dat de 'ontwerpers' blijk gegeven hebben van de meest uiteenlopende spits vondigheden zowel door het divers gebruik van de materialen, van de kleuren, als van de belijning. Ingedeeld in vier leeftijdskatego- rieën kregen de deelnemende leer lingen allen dezelfde opdracht: een kledingstuk ontwerpen voor het tie neridool Petra. Een vakjury be staande uit stylisten uit de regio duidt de beste ontwerpen aan. Per kategorie wordt één stuk uitgewerkt door een bedrijf en Petra zelf zal de bekroonde riiodellen showen tij dens de happening. De jury staat door de vele inzendin gen voor een zware opdracht, om naast de tientallen prijswinnaars ook de 4 laureaten aan te duiden die een naaimachine zullen toegewe zen krijgen op de dag van de happe ning. Intussentijd hebben de machi nefabrikanten de verschillende ma chines ter beschikking van de leer lingen in de scholen opgesteld. De specialisatie kan beginnen. Op dins dag 5 mei hebben leerlingen van konfektiegerichte scholen in het be drijf Mobecon de produktie van het kledingstuk aangevat. Het doel, ne toverschrijdend samenwerken met de bedrijven, verloopt optimaal. Er wordt met spanning uitgekeken om Petra getooid te zien met de be kroonde kreaties. De happening be looft de moeite waard te worden. De afwezigen zullen ongelijk heb ben. Inkom is gratis. P.H. Aktie van de Dienst Tewerkstelling van Stad Aalst Reeds sinds verschillende jaren doet de stad Aalst een beroep op jobstu denten om bepaalde dienstverlening in de vakantieperiode te kunnen verzekeren. Hierbij gaat het vooral om hulpkrachten bij de reinigings dienst. Bij het opstarten van de Stedelijke Dienst Tewerkstelling werd van bij de aanvang ook de nodige aandacht besteed aan de specifieke problematiek i.v.m. vakantie-arbeid. Vanaf 1990 werd dan ook een speciale vacaturebank aangelegd voor de aanbiedingen aan de jobstudenten in de Aalsterse regio. Jaar na jaar wordt hier door de bedrijven meer op ingespeeld. Zo kreeg de dienst in de loop van 1991 een 200-tal aanbiedingen voor studentenarbeid. Het is ook zo dat de dienst tewerk stelling door de VDAB wordt aan zien als een erkende dienst voor wat betreft de jobstudenten. Van daar is er op dat vlak ook permanent over leg tussen beide voormelde dien sten. Jaar najaar kunnen de kandidaten ook bij onze diensten terecht voor wat betreft het project «Rechten en plichten van de jobstudent», terwijl ook alle publicaties, uitgaande van het bevoegde ministerie ter inzage liggen Tclkenjarc wordt men anderzijds geconfronteerd met heel wat mis- opvattingen en mistoestanden i.v.m. studentenarbeid. Zelfs de na tionale pers besteedt hieraan de no dige aandacht. Om de jobstudenten uit het Aal sterse ietwat wegwijs te maken in deze specifieke materie, vindt de stad het opportuun de nodige voor lichting te geven. Wat een jobstudent best weet Wie kan als jobstudent werken? Alle jongeren van méér dan 15 jaar die onderwijs volgen met volledig leerplan. Ook jongeren die deeltijds onderwijs volgen, mogen vakantie werk doen, voor zover ze geen werkloosheidsuitkeringen genie ten, of reeds werken met een deel tijdse arbeidsovereenkomst, of met een .stageovereenkomst, of met een industriële leerovereenkomst, of met een leerovereenkomst van de Middenstand. Moet men een schriftelijke overeen komst hebben met de werkgever? Uiterlijk op de eerste werkdag dat men begint te werken moet een «Overeenkomst voor tewerkstelling van studenten» in drie eksemplaren worden opgesteld. Binnen de zeven dagen moet een ondertekend ck- semplaar worden opgestuurd naar de sociale inspektie van de werk plaats van de werkgever. Werkge ver en werknemer krijgen ook elk een eksemplaar. Een modelkontrakt kan men beko men op de stedelijke dienst Tewerk stelling, bij de diensten van de V.D.A.B. of bij de erkende syndika- le verenigingen. De adressen van de regionale bu reaus van de sociale inspektie liggen ter beschikking op de dienst Te werkstelling. Is er iets bepaald in verband met de arbeidsduur? In de algemene regel is dit maxi maal 8 uur per dag en maksimaal 40 uur per week. Hierop bestaan heel wat uitzonderingen die bv. te maken hebben met de leeftijd enz... Het bureau van de sociale inspektie kan geval per geval de toegestane af wijkingen toelichten. In elk geval moet de arbeidsovereenkomst en het arbeidsreglement duidelijk de arbeidsduur bepalen. Deze mag per arbeidsperiode niet korter zijn van drie uur en niet minder zijn dan één derde van de arbeidsduur die in de sector van toepassing is. Bij de wet van 16 maart 1971 is het de jongeren van minder dan 18 jaar bovendien verboden meer dan 10 uur per dag te werken en overwerk te verrichten (behalve uitzonder lijke bepalingen). Deze jongeren mogen evenmin meer dan vier en half uur ononder broken arbeid verrichten. Wanneer de arbeidstijd ononderbroken meer dan vier en een half uur bedraagt, heeft men recht op een half uur rust. Als de arbeidstijd meer dan zes uur bedraagt, dan duurt de rusttijd een uur, waarvan een half uur ineens moet worden genomen. Hoeveel moet men verdienen? Het loon voor studentenarbeid is hetzelfde als dit voor andere werk nemers in dezelfde funktie. Er wordt een lagere schaal toegepast voor minderjarigen. Deze regelen liggen vast in de kollektieve arbeids overeenkomsten. De inspekteur van de sociale wetten kan inlichtin gen verstrekken over deze loon schalen. Wat indien men ziek wordt of een ongeval heeft op het werk of op de weg van en naar het werk? Als men ziek wordt moet men bin nen de twee dagen per aangeteken de post een medisch getuigschrift opsturen naar de werkgever. Om recht te hebben op het door de werkgever te betalen gewaarborgd loon moet men gedurende een maand in zijn dienst gewerkt heb ben. In dat geval wordt het loon gedurende 14 dagen doorbetaald. Bij een arbeidsongeval op het werk of op de weg van en naar het werk moet men onmiddellijk zowel de werkgever, als het ziekenfonds ver wittigen. Men zal vergoed worden door de verzekering die door de werkgever werd afgesloten (hij is dit trouwens verplicht te doen). Blijven de ouders verder kinderbij slag genieten tijdens de periode dat men studentenarbeid verricht? Ja, voor zover men werkt met een studentenkontrakt (overeenkomst voor tewerkstelling van studenten) in de maanden juli, augustus of sep tember. Indien men studentenarbeid ver richt buiten deze periode, dan wordt de kinderbijslag ook doorbe taald in geval men minder dan 80 uur per maand werkt. Voorwaarde is wel dat men regelmatig de lessen volgt. Onder dezelfde voorwaarde blijft men ook gedekt door het zie kenfonds van de persoon, waarvan men ten laste is. Hoe zit het met de sociale zeker heid? In principe is de studentenarbeid onderworpen aan de R.S.Z., behal ve wanneer de overeenkomst niet langer dan één maand loopt tijdens de vakantieperiode (van 1 juli tot 30 september). Bovendien mag de werkende stu dent niet R.S.Z.-plichtig geweest zijn voor een job die hij/zij tijdens het schooljaar heeft verricht. Zijn er nog andere maatregelen ter bescherming van de jongeren? Behalve beperkingen inzake ar beidsduur voorziet de wet van 16 maart 1971 eveneens in een aantal maatregelen ter bescherming van de jongeren. De sociale inspectie diensten van het Ministerie van Te werkstelling en Arbeid kunnen in dat verband steeds door de jobstu denten worden geraadpleegd. Zij hoeven daartoe niet te wachten tot er echt grote problemen opduiken. Ook de vakverenigingen kunnen hen terzake helpen. Moet men belastingen betalen? Indien men over het ganse jaar min der dan 80.000 fr. bruto verdiende blijft men ten laste van de ouders en betaalt men geen belastingen. Als men tussen 80.000 fr. en 213.000 fr. bruto verdient, is men niet meer ten laste van de ouders (die zullen dus meer belastingen betalen), maar de betrokken jobstudent zelf betaalt geen belastingen. In elk geval heeft men er alle belang bij een belastingsaangifte te doen teneinde de bedrijfsvoorheffing, die door de werkgever werd afgehouden, terug te krijgen aangezien de inkomsten onder de 213.000 fr. bruto niet be lastbaar zijn. Mag men als schoolverlater ook als jobstudent werken? Dit kan, maar dit zal dan wel een invloed hebben om de wachtperio- de voor de werkloosheidsuitkerin gen. Raadpleeg in dit geval zekeren vast het gewestelijk bureau van de V.D.A.B. Heeft U nog andere vragen? Neem dan gerust kontakt op met de dienst tewerkstelling of loop eens langs. U kunt op de dienst tewerk stelling terecht, op het Keizersplein 21, 9300 Aalst, alle werkdagen van 9.00 tot 11.30 uur en woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. U kunt de dienst ook telefonisch bereiken op het nummer 053/73.21.38. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 5