Aalsterse jeugd manifesteert voor vrede... Annie Gheys: volgehouden inzet en strijd voor dierenasiel Verhandelingswedstrijd Europa '92 Podium-uitjes in De Werf 8 - 15.5.1992 - De Voorpost Uitreiking persprijs 1991 door Persbond van Denderstreek Tientallen vrienden, een aantal vertegenwoordigers van het Aal- sterse stadsbestuur en de leden van de Persbond van de Dender streek, brachten vorig weekend in de Belfortcrypte hulde aan Annie Gheys. Er werd reeds vroeger bekend gemaakt dat haar de persprijs 1991 werd toegekend maar in een kleine plechtigheid werd zij nogmaals in de bloemetjes gezet en haar de prijs overhandigd. Annie Gheys werd als laureate verkozen voor haar onbaatzuchtige inzet en strijd voor het behoud van het Dierenasiel Sint-Hubertus. Hiervoor voerde zij en voert nog steeds een pijnlijke en moeilijke strijd die hopelijk in de eerst komende tijd een definitieve oplossing vindt. Na een eerste avontuur in Nieuwerkerken werd het asiel verdreven uit de gebouwen van de Lion d'Or en diende het noodge dwongen te verhuizen naar een «tijdelijke» situatie te Essene. De nieuwbouwplannen voor een asiel aan de Spuimeersen te Hofstade werden doorkruist door een procedure bij de raad van State, op gang gebracht door een paar omwonenden. Zolang Stad Aalst geen valabele oplossing vindt, blijft het voor het dierenasiel verderploeteren in een onhoudbare situatie te Essene. De persbond wenste Annie Gheys nog veel moed. De persprijs is een financieel steuntje van 10.000 fr. Op 8 mei werd in .Aalst herdacht dat het 47 jaar geleden was dat de Duitse kapitulatie een einde maakte aan de Tweede Wereldoorlog. Deze verjaar dag werd door een driehonderd scholieren in de kijker gesteld door een vredesoptocht door het Aalsterse centrum. Een primeur voor .Aalst, die volgens schepen Roger D'Hondt moet uitmonden in een jaarlijks vredes- veijaardagsfeest. Aalst heeft al jaren een vredelievende reputatie opgebouwd. Aalstenaar dr. Jef De Loof zet zich al jaren in voor de vrede als woordvoerder van de Artsen tegen Atoomwapens en het Aalsterse Vredeshuis is een begrip geworden tot ver buiten de regio. Vorige week werd de slagzin 'Vrede door verdraagzaamheid' door de Aalsterse jeugd in daden omgezet. Aan de voet van het standbeeld van pen omschreven niet alleen de te- Dirk Martens waren een massa jon ge mensen samengestroomd, vooral afkomstig van gemeentelijke onder wijsinstellingen en de akademie voor schone kunsten. Ook een af vaardiging van het Technisch Insti tuut Dames van Maria (5e technisch wetenschappelijke) hadden aan de oproep voor vredesmanifestatie ge volg gegeven. Voorafgegaan door een wagen met geluidsinstallatie trok de bonte stoet van de Grote Markt door de Kapellestraat naar het Esplanade- plein. Het stadsbestuur werd verte genwoordigd door schepen Roger D'Hondt en Patrick De Smedt. Aan de vredespaal op de Esplanade wees schepen D'Hondt de Aalster se jeugd erop dat er weliswaar een vredesverdrag ondertekend werd in 1945 tussen de geallieerde landen en de toenmalige Duitse bezetters, maar dat er nog steeds opnieuw vastgesteld wordt dat de volkeren in de wereld tegen elkaar oorlog voe ren en dat er nog steeds onver draagzaamheid heerst onder de mensen. Vrede werd door de sche- genpool te zijn van oorlog en mis daad, maar ook als verdraagzaam heid die een leven zonder angst en vrije meningsuiting waarborgen. Er werd herinnerd aan de oprich ting in de voorbije jaren in Aalst van twee monumenten die deze ideeën symboliseren: een Oosters getint vredestapijt in mozaïek aan de in gang van het Belfort en de vredes paal aan de Esplanade, een Japans vredesinitiatief dat herinnert aan de atoombom. Dr. Jef De Loof hamerde op de zinloosheid van het geweld met wa pens als oplossing voor konflikten: wapens beschermen niet maar ver nietigen. De vredeswil groeit, ver schillende geschillen werden al na overleg bijgelegd maar er moet nog een lange weg afgelegd worden. Om in koor de algemene opinie te uiten werd door de scholieren het vredeslied aangeheven. Het leek bijzonder moeilijk een klankeen heid te verkrijgen. De geluidsinstal latie sloeg op hol en de verschillen de groepjes zongen op eigen tempo. De geest was echter unaniem en een Aalst. Dr Jef De Loof en het Aalsters Vredehuis hebben reeds verschillende jaren aan Aalst een vredelievende reputatie gegeven tweede poging had al een veel bete- ten door het in de lucht sturen van re samenzang als resultaat. 360 kleurige ballonnen die de bood- I De eerste Aalsterse Scholierenbe- schap 'Vrede door verdraagzaam- toging voor de Vrede werd afgeslo- heid' de grijze lucht instuurden. PH Aalst. Tientallen vrienden hielden eraan aanwezig te zijn op de huldiging van Annie Gheys (a) Aalst. Annie Gheys mocht de persprijs in ontvangst nemen en werd verdiend in de bloemetjes gezet (a Aalst. Nellie De Hert bracht een poëtische ode aan het werk van het dierenasiel met 'Lettre a mon maitrewaarin ze gevoelvol de situatie van de verlaten dieren omschreef (a) In het arrondissement Aalst werd een verhandelingswedstrijd uitgeschre ven rond het onderwerp 'Europa '92'. Hiermee werd voor de vijfde maal een oproep gedaan naar de laatste en voorlaatste jaars van het algemeen vormend en technisch onderwijs toe om ook eens in de pen te kruipen en hun visie, ervaringen en gevoelens omtrent een aktueel gegeven aan het papier prijs te geven. I. Pcdc Elsie uit het OLV van Tijdens een gezellige babbel op een richting. De prijzen 1992 voor de verhande lingswedstrijd ACW gingen naar: Lourdcsinstituut Zottcgem 2. Bauwens Jan uit het Sint-Maar- teninstituut Aalst 3. Ternoot Els uit het Sint-Cathari- naeollegc Geraardsbcrgen 4. Van Belle Katrien eveneens uit nisatie. het Sint-Catharinacollcge 5. Van Snick Lena uit het Sint-Bar- bara-instituut uit Zottcgem. korte receptie werden ze gefelici teerd door ACV-sekretaris Piet Van Tittelboom die hen ook verde re informatie doorgaf aangaande praktische kontakten met de orga- Na onderwerpen als werkloosheid, arbeid, toekomst van de sociale ze kerheid en milieu, peilde dit jaar het ACW naar ideeën bij de jeugd om trent de evolutie van een één wor dend Europa. Het is eerder onge woon dat een syndikalc beweging schoolwedstrijden inricht maar toch wil zij hiermee haar steentje bijdragen tot de sociale en ekono- mische bewustwording van de jonge mensen. Zij is van oordeel dat de jeugd heel wat mondiger is gewor den op vele vlakken en dikwijls ver rassend gezonde ideeën weet te for muleren. De deelneming aan de verhande lingswedstrijd was iets minder dan vorig jaar maar toch werden er 63 deelnemende kopijen ingezonden - 30 meisjes en 33 jongens - afkomstig uit 5 verschillende instellingen. Het Sint-Barbara-instituut (Zotte- gem), het Sint-Maartensinstituut (Aalst), het Sint-Jozefinstituut (Aalst), het Sint-Catharinacollege (Geraardsbergen) en het OLVrouw van Lourdesinstituut (Zottegem) namen deel met leerlingen uit de handel, de ekonomisch-wetenscha- pelijke A en B, de Latijn-weten- Aalst. A CVsekretaris Piet Van Tittelboom even op de foto met de prijswinnaars en sympatizanten van de verhandelings schappen en de Latijn-wiskundige wedstrijd Europa 92 (a) Van Dijck, Turbiasz en Dehollan- der: een 'gezelschap' dat niet figu reert op de lijst van de erkende ge zelschappen en dus af en toe mag mee-peuzelen uit de ruif van de 'projektsubsidies' die door Kuituur erg karig én meer dan erg willkeurig worden 'verleend'. In dit geval is dit gebrek aan substantiële betoelaging een motivering voor de 'groep' om met veel inventiviteit en artistieke fantasie toch teaterprodukties op te zetten die uitstijgen boven wat we de 'Vlaamse middelmatigheid' van vele (overbodige) gezelschappen zouden kunnen noemen... Het kan niet genoeg geloofd wor den dat de programmatoren van De Werf in hun programmatic telkens ruimte laten voor dergelijke gezel schappen i.p.v. de paden van het zekere én gemakkelijke sukses te blijven bewandelen... Reeds op 30 april II. waren Van Dijck. Turbiasz en Dehollander in Aalst te bewonderen in 'Marchc fu- nèbre pour chat', een produktie uif 1989, die in Centrum Netwerk werd gespeeld. Dit stuk was een vrije be werking van 'Kosmos', de prettig gestoorde detectiveroman van de Poolse auteur Witold Gombrowicz, waarin onbelangrijke voorvallen volgens een averechtse en amusan te logika in elkaar grijpen. Nu wordt dus op zaterdag 23 mei om 20 uur in de Schouwburg van De Werf 'We liegen' opgevoerd. In de ze produktie, die vorig jaar werd opgezet, wordt - met als uitgangs punt het levensverhaal van een 39- jarige vrouw van wie de vader tij dens de Tweede Wereldoorlog kol- laboreerde - druk gefilosofeerd over 'Waarheid' en 'Leugen'. Anarchistische humor, live-muzick van Turbiasz en - voor wie dat wil - stof tot nadenken over 'de grote vragen des levens', zijn vaste ingre- maar houders van een Jongeren diënten. Abonnements Pas betalen amper Een toegangstickct voor deze voor- 180 fr. Reserveren kan op nr. 053/1 stelling van 'We liegen' kost 300 fr 76.13.12 van De Werf. L. Aalst. Intensief werken naar levend model is vooral de hoofdopdracht van de hogere cyclus bij de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten a

De Voorpost | 1992 | | pagina 8