'Onbespreekbaar' vertelt met lijf en ziel... Kultuurraad Erpe-Mere lauwert laureaten Festival van Vlaanderen in Aalst Nieuwe tentoonstelling in Hof te Puttens te Lede Ernst in De Werf De Voorpost - 15.5.1992 - 9 De Voorpost weekend Vorige week woensdag viel in het Aalsterse kultureel centrum De Werf, een opmerkelijke produktie te beleven. Als resultante van een jaar intensief bewegingstheateropleiding bracht de Dramastudio De Werf een theaterge heel onder de titel 'Onbespreekbaar'. Om velerlei redenen mocht deze prestatie uitzonderlijk genoemd worden. Bij het bijzonder talrijk opgeko men publiek waren heel wat toeschouwers terecht van oordeel dat het getoonde projekt ongetwijfeld op zjjn minst voor herhaling vatbaar is in de toekomst. Reeds gedurende een vijftiental jaar is organisator en bezieler van het Dramastudio De Werf, Willy Van Boxstael, intensief bezig met de toneelopleidingen de dramavor ming voor jonge mensen. Hij ijvert reeds jaren voor een eigentijdse aanpak van vorming van jongeren naar de theaterwereld toe. In sep tember '90 startte hij dan ook met zijn Aalsterse Dramastudio dat in het CC De Werf de gepaste akkom- modatie vond. Aanvankelijk volgden een tiental jongeren de initiatiekursus drama die door verschillende gastdocen ten in verschillende disciplines werd uitgesplitst. Er werd bijzonder veel aandacht besteed aan het be studeren, vergelijken, afwegen en beoordelen van beweging. In zekere zin ccn bewust worden van de kom- binatic tussen de werking van de verschillende lichaamsdelen tijdens alle mogelijke bewegingsfasen en de uitdrukking van innerlijke ge voelsindrukken. Spontaan leren be wegen zonder remmingen. Op basis van de Stanislavskimetode, met nieuwe impulsen vanuit het modern jazz-ballet werd getracht een vorm te kreëeren die aan de jonge kursis- tcn de mogelijkheid gaf om jp de eerste plaats zichzelf te ontdekken. Eigen toneelkreatie Het Dramastudio kende sukses. Dc groep werd uitgebreid en uiteinde lijk werd ook de stap gezet naar een eigen produktie voor het grote pu bliek. Willy Van Boxstael waagde eigenlijk een gok. Hij had een groot vertrouwen in zijn jonge en entoe- siaste groep en liet ze zelf hun eigen 'levenstheater' schrijven. Het 'onbespreekbare' werd de grondge dachte van deze kreatie. De jonge ren trachtten hun vragen, gevoe lens, ideeën die moeilijk te bespre ken of uiterst persoonlijk zijn, toch op een verstaanbare manier tot uit ing te brengen. Hierbij maakten ze gebruik van de 'taal' die hun door het Dramestudio eigen was gewor den: een vormentaal die de expres siemogelijkheden van het lichaam optimaal benut. Hun gevoelens werden woorden die in een tekst verwerkt werden door de jonge auteur Patrick Bernauw, lid van het schrijverskollektief 'De Scriptomanen'. Mede-opleider Tijl Bossuyt tekende voor de bewe- gingskoördinatie terwijl de muziek werd geschreven en live uitgevoerd door niemand minder dan William Souffreau. Het resultaat was ver bluffend. De jonge aktcurs brachten een bij na twee uur durend schouwspel in een eenvoudig, funktionccl dekor van de hand van Frans Dehoux. Bij zonder boeiend en zonder diepte punten zetten zij figuren en situa ties neer 'in schuifkes' waarin zij een duidelijk beeld ophingen van wat leeft in en rond het jonge volkje waartoe zij zelf behoorden. Met on gelooflijke flair en zelfzekerheid bewogen zij zich over het volldige podium van de schouwburgzaal dat zij op elk ogenblik maximaal wisten te benutten. Het bewegingsverloop kwam zo natuurlijk over dat het steeds de indruk gaf niet ingestu deerd te zijn, maar gewoon de dag dagelijkse bewegingstaal toonden. Het was zondermeer duidelijk dat de intensieve opleiding van Drama studio De Werf een twintigtal jonge akteurs heeft gevormd die door hun opvatting, inzet en overtuiging in staat zijn gesteld om 'écht theater' te brengen. Dit uniek resultaat zal zeker op andere plaatsen evenzeer met evenveel bewondering worden geapprecieerd. Schepen van kui tuur Gracienne Van Nieuwenborgh verklaarde dan ook na afloop van de vertoning bijzonder blij verrast te zijn door het niveau van het resul taat. 'De Werf heeft al heel wat aan Aalst getoond, ook aan eigen pro- dukties en talent. Wat hier in dit gebouw is gevormd en ontstaan is een produkt dat zeker uitstralingzal krijgen. Dit projekt dat een geheel vormt van initiatief, opleiding, kreativiteit en expressievormen, toont jonge mensen die theater brengen waarin zij een stukje van zichzelf ontdekt hebben. Dat is bij zonder waardevol', verklaarde de schepen. 'Hopelijk vinden meerdere jonge mensen in dc toekomst de weg naar het Dramastudio. Op die manier Traditioneel hebben in het kader van het Festival van Vlaanderen in dc stad Aalst verschillende koncer- tcn plaats. Aalst kreeg zoals steeds een plaats in het luik 'De Histori sche Steden'. Het eerste koncert vindt plaats op 19 september in het Kultureel Cen trum De Werf met een optreden van het Kamerorkest Sinfonia on- j der leiding van Dirk Vermeulen. Solist is festivalster 92 Roel Diel- tjes, cellist. Er wordt werk gespeeld van G. Ph. Telemann (de ouverture uit Don Quichote) L. Boccherini i (het Concerto in Bes voor cello, strijkers en b.c. en het Quintettino Aflossing van de militaire wacht in Madrid), J. Turina (La Oracion del i Torero voor strijkers) en J. Haydn (Symfonie nr 44 in e, die Traurer). Het koncert wordt georganizeerd door het stadsbestuur van Aalst in samenwerking met het Dirk Martenskomitee, die ook instaan voor de organizatie van de andere koncerten van het Festival in Vlaanderen te Aalst. Op 23 september heeft dan het tweede koncert plaats, dit keer in de feestzaal van het stadhuis van Aalst. Daar is om 20.00 uur het Arriga Kwartet te gast. Op het programma 'Two pieces for string quartet' van A. Copland, 'Strijkkwartet in b, op us Ii' van S. Barber; 'Lullaby for string quartet' van G. Gershwin; 'Two pieces for string quartet' van E. Bloch en het strijkkwartet in F, opus 96, 'Amerikaans van A. Dvor ak. Op 1 oktober verzorgt Jos Van Im mersed aan de piano een Beetho ven recital in het stadhuis van Aalst. Aanvang om 20.00 uur. Op 8 oktober heeft in het Kultureel Centrum De Werf om 20.00 uur het volgende koncert plaats. Dit keer zijn I solisti del Vento' te gast. Zij spelen de ouverture uit de 'Barbier de Seville' van Rossini, 'Habanera'van Frederik Devreese, 'Dixtuor' van D. Milhaud en de 'se renade in d, opus 44' van A. Dvorak. De toegang voor deze koncerten bedraagt telkens 400 fr. Men kan kaarten bestellen bij de Dienst voor Toerisme, Gebiedshuisje, Belfort, Grote Markt te 9300 Aalst (053/ 77.11.11.) alle dagen, behalve op za terdagvoormiddag, van 10.00 tot 12.00 en van 14.00 tot 18.00 uur. In Erpe Mere voert het Arriaga Kwaret in de raadzaal van het Ge meentelijk Administratief Centrum Steenberg op 17 oktober om 20.00 uur hetzelfde programma uit als in Aalst (23 september). De organiza tie is in handen van het Komitee voor kuituurspreiding in samenwer king met het gemeentebestuur van Erpe-Mere en de toegang bedraagt 200 fr. Toegangskaarten zijn te be komen bij het Gemeentebestuur van Erpe-Mere, dienst kuituur, Ou- denaardsesteenweg 458 te 9420 Er pe-Mere (053/63.00.33) van maan dag tot vrijdag van 8.30 tot 11.30 uur en op donderdag van 18.00 tot 20.00 uur. kunnen wij de theatertraditie die in Aalst bestaat verder zetten', besluit organisator Willy Van Boxstael, die begrijpelijk bijzonder gelukkig was met het eerste getoonde resultaat naar het grote publiek toe. Wie graag meer informatie ver neemt over het Dramastudio voor jongeren in De Werf, kan steeds kontakt opnemen met Willy Van Boxstael, Ledebaan 19 te 9300 Aalst, tel. 053/70.16.50. PH Op 16 mei wordt in het Beverse Hof ter Saksen voor de tweede keer de open luchttentoonstelling 'Beeldig Hof ter Saksen' geopend. Er nemen 37 jonge kunstenaars aan deel met in totaal 47 werken. Het Hof ter Saksen is gelegen aan de Haasdonkbaan 101 in Beveren en de tentoonstelling is elke dag te bezichti gen van 10.00 tot 18.00 uur tot 27 sep tember. - Zaterdag 16 mei om 14 uur in De Werf: slotmanifestatie van de Aktie Schoolkidts, info 053/70.38.88. - Zaterdag 16 mei om 20 uur in de Schouwburg: koncert door de fanfare De Terjodenaren. - Zondag 17 mei om 14 uur in Vergaderlokaal 1: voordracht: 'De kunst van een gezonde slaap', ingericht door vzw De Groene Dag info 054/33.20.46. Woensdag 20 mei om 19.30 uur in Vergaderlokaal 2: voordracht 'Fiskaliteit en beheer van goederen in een gezin met een psychisch zieke', ingericht door vzw Similes; info 091/24.23.05 (kantooruren). Vrijdag 22 mei om 9 uur in de Schouwburg: Nationaal Kongres der Sekretarissen; info 053/73.20.50. Van zaterdag 23 tot en met zaterdag 30 mei in de Belfortkrypte: tentoonstelling met werken van M.J. Keunen. Zaterdag 23 mei om 20 uur in de Schouwburg: teatervoorstelling 'We liegen' door Van Dijck, Turbiasz en Dehollander; toegangsprijs 300 fr en 180 fr voor houders van een Jongeren Abonnements Pas; reserveren kan op nr. 053/76.13.12 van De Werf. Zondag 24 mei om 13 uur in de Schouwburg: colloquium georgani seerd door de Belgische Boerenbond; info 02/569.43.15. Maandag 25 mei om 20 uur in de Schouwburg: koncert ingericht door de simfonische kring Door Eendracht Groot: info 053/ 70.48.61. Dinsdag 26 mei om 14.30 uur in Vergaderlokaal 1: luisternamiddag ingericht door de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensio neerden met op het menu 'Der Rosenkavalier' van Richard Strauss; info 091/61.99.12. Aalst. Dramastudio De Werf waagde zich aan een eerste produktie voor het grote publiek met een verbluffend resultaat Het behoort reeds tot de traditie dat de gemeentelijke kulturele raad personen en verenigingen huldigt die zich op een bepaald vlak verdienste lijk hebben gemaakt. Deze mensen wil men dan, tijdens een algemene vergadering bijzonder in het daglicht stellen alhoewel het moeilijk is om telkens een keuze te maken uit de kandidaten die meestal eveneens grote verdiensten hebben op kultureel vlak. In een honderdtal verenigingen en daarbij nog meer personen is het bijgevolg niet altijd gemakkelijk om een keuze te maken maar vermits dit toch moet gebeuren doet een demokrati- sche stemming de rest. Van 15 mei tot 8 juni worden in VTB-VAB Galerij 't Hof te Puttens aan dc Wichelsestraat 20-22 te Lede schilderijen tentoon gesteld van Si monne. Op hetzelfde ogenblik kah men ook werk zien van Paul en Ma- rika Messely, voor wiens tentoon stelling er zoveel belangstelling was, dat besloten werd ze te verleggen. De werken van deze twee worden geëxpozeerd op de Artiestenzoldcr. Simonne is een kunstenares uit We- pion en creëert een dwangmatig universum bevolkt met personages die tegelijkertijd iets primitiefs heb ben en toch biezonder sterk gelijken °P de hedendaagse mens. De per sonages hebben iets scheldends in bun voorkomen, maar ze fascineren ook. De manier waarop Simonne zich uitdrukt versterkt deze ervaring al leen maar nooit neemt ze haar toevlucht tot een literaire taal. Ze kiest daarentegen voor een piktura- le expressievorm die een aangrij pende kracht, zuiverheid en oor spronkelijkheid uitstraalt. Ver vormde, maar toch harmonieuse personages, levendige kleuren, ech ter ook met subtiele overgangen, een opmerkelijk fijne tekening, een steeds ongebruikelijk, maar nooit onevenwichte kompositie, dat alles maakt de kracht van een stijl die perfekt aansluit bij de tematiek van de kunstenares. Simonne beoefent een soort van ironisch expressionis me. Op die manier leidt ze de be zoeker binnen in een wereld waar sadomasochisme en erotiek de bo ventoon voeren. De personages die Simonne creëert zijn monsterachti ge wezen die echter het evenbeeld zijn van iedereen. Ze zijn de slacht offers van onze massamaatschappij en van hun hersenschimmen: ver pletterd, gekweld, verward, ver strengeld tot een onpersoonlijke massa. Het zou de hel van Bosch kunnen zijn... als we op de achter grond de brede lach van Simonne niet hoorden weerklinken: een sar- kastische, geladen lach, die aan komt als een zweepslag. De tentoonstelling is te bezoeken op vrijdag van 19.00 lot 22.00 uur, op zaterdag, zondag en de feestda gen van 14.00 tot 22.00 uur en de andere dagen op afspraak (053/ 80.51.30.) De KVLV van Burst kreeg deze keer de eer toegewezen en het was de voorzitster die de beker en de omslag met een financiële onder steuning in ontvangst mocht ne men. Maar daarom spant een ver eniging zich niet in maar wel om de mensen iets te brengen buiten de dagelijkse sleur, een stuk kuituur én tot verheffing én tot ontspanning. Vanwege de andere verenigingen is het ontvangen van de kultuurprijs een waardering voor hun inzet, voor de inspanningen die tientallen men sen geleverd hebben tijdens de voorbije zestig jaar het bestaan van de Burstse KVLV. Dit is in feite een kroonstuk dat moet leiden tot nieu we impulsen om er nog enkele de cennia mee door te gaan, ten dien ste van de dorpsgemeenschap. Als 'persoon' ging de voorkeur voor het toekennen van de kultuurprijs 1992, naar beeldhouwer Herm. De Somer. Zo werd de Vlekkemse Ere-burgemeester gewaardeerd voor zijn kunstenaarsloopbaan die in feite nu blijkt te beginnen. Zijn sierlijke kunstmeubelen hebben uiteraard steeds voorrang gekregen op zijn echt kunstwerk maar dc laatste tijd komt hij meer in de be langstelling vooral omdat hij sinds dien sant in eigen land begint te worden. Schepen H. De Waele be stempelde hem als een figuur met een rijk verleden en als een waardi ge afstammeling beschouwde van zijn even kunstzinnige vader die zelfs naam aan een straat te Erpe mocht geven. H. De Somer wordt zeker niet miskend in zijn eigen Er pe-Mere want de laatste jaren heeft men reeds enkele keren beroep op hem gedaan om een gelegenheid- skunstwerk te vervaardigen. Hier mee heeft hij trouwens heel wat in druk gemaakt, niet alleen op de op drachtgevers maar vooral op de ge nodigden die met zijn werk in kon- takt kwamen. Getuigen hiervan zijn de Kruisweg onlangs nog afgewerkt voor de Vlekkemse kerk, zijn Sint- Martinusbeeld voor de Erpse school en het uitdrukkingsvolle Kristusbeeld voor de kerk van E- rondegem. In alle entoesiasme konden we trouwens, tijdens de huldiging, ver nemen dat H. De Somer een op dracht zou krijgen om een kunst werk te maken voor de sporthal in Steenberg. Het is dan ook een grote erkentelijkheid indien het gemeen tebestuur op deze talentrijke kun stenaar beroep zou doen. Misschien heeft men dan ook oor voor het leveren van een steenblok voor het realiseren van zijn 'Kruisdieven' waarvan de maquette reeds een paar jaar klaar is. Zo kan hij dan zijn talenten ten dienste stellen van de eigen mensen. Hopelijk valt de sug gestie van kultuurraadvoorzitter W. De Troyer in goede aarde en zal hij ook daar zijn kunstzinnigheid kun nen op uitvoeren. Tenslotte drukte schepen De Wae le op het feit dat er slechts één per soon en één vereniging kon gekozen worden maar dat degenen die 'genomineerd' waren evenveel ver diensten hebben maar dat men een maal een keuze moet maken. Het is echter een stimulans voor hen om met evenveel inzet verder te gaan want alle groeperingen samen vor men een enorm grote inbreng in het kultureel leven van de gemeente. De huldiging kreeg voor de tweede keer een kultureel tintje dank zij het verzorgd optreden van de plaatselij ke zanggroep Singhet Fro', een op treden dat uitblonk door variatie met daarbij een lied uitgevoerd spe ciaal in het teken van de uitreiking van de kultuurprijzen. Dit was een aangename verrassing waarbij niet kan gezegd worden dat dit een 'toonloze' huldiging geweest is maar wel dat ze sprankelde door een paar korte maar boeiende toe spraken, mede dank zij de muzikale omlijsting en de gemoedelijke sfeer bij een drankje waarbij de leden van de verenigingen van gedachten kon den wisselen.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9