Suksesvolle ontmoeting tussen confectiebedrijven en scholen Watermolen van Erpe wordt gerestaureerd door leerlingen VTI-Aals VU-raadslid Jan Caudron verdwijnt uit Aalsterse gemeenteraad Weekblad van Dender- HP Durme- en Scheldestreek Een dagje vroeger De Voorpost VRIJDAG 22 MEI 1992 45e JAARGANG NR. 21 - 50 F Konfektiehappening georganiseerd door bedrijven en onderwijs De Belgische konfektienijverheid klaagt steen en been: niemand wil nog leren stikken. Er zijn meer dan 400.000 werklozen en toch vindt de sektor nergens stiksters. De toekomstmogelijkheid en de werkgelegenheid is er i maar men vindt de werkkrachten niet om de openstaande plaatsen in te vullen. Een onderwijshervorming wil het tij doen keren. In het voorbye I weekend werd in de Aalsterse Keizershallen in elk geval duidelijk gemaakt aan het publiek van de regio Aalst - Ninove - Geraardsbergen - Zottegem, dat samenwerking tussen nijverheid en scholen geen ijdele slogan is maar tot heel wat resultaten kan leiden. Het stemt de konfektiesektor dan ook hoopvol naar de toekomst toe wanneer zij de uitzonderlijk grote belang stelling vorige zaterdag mochten ervaren. De kledingindustrie evolueert erg snel. Scholen moeten zich aanpas- sen aan de snel veranderde noden I van de industrie. Omdat industrie cn onderwijs er alleen maar voor- J deel bij hebben zo goed mogelijk op mekaar in te spelen, zijn de hratste jaren zowat overal in Vlaanderen scholen cn bedrijven samen rond de tafel gaan zitten. Positieve resulta ten bleven niet uit. De samenwer king is overal merkbaar. Toch wer den er nog heel wat klachten geuit op de akademische zitting op vrij dagavond. Burgemeester De Maght stelde dat in de in expansie zijnde konfektiesektor die reeds 3.000 mensen te werk stelt de vraag naar geschoolde personeelsleden steeds groter blijft dan het aanbod. Zo stelt zij nog steeds 400 vakatures permanent zien open te blijven in Vlaanderen, waarvan 150 in de Denderregio. E.H. Boone, sekretaris-generaai van het NVKSO pleitte in verband met de tockomstperspektieven voorde leerlingen uit het konfektie- ondcrwijs voor een arbeidsmarkt gericht onderwijs en in samenwer king met het TICB en IVOC voor een politiek van inplanting van de op kleding-konfektic gerichte scho len. Als volgend jaar de afdeling kleding-konfektie opstart in het Technisch Instituut Dames van Ma ria te Aalst, zal Vlaanderen over 15 scholen in dit kader bezitten. Aan deze scholen moet een optimale uit rusting kunnen bezorgd worden. Daarom ook sprak de sekretaris-ge neraai er zijn ergernis over uit, dat de besparingsmaatregelen in het onderwijs op het secundair onder wijs worden verhaald. Dhr. J. Wellens, adjunkt-adminis- trateur-generaal van de ARGO stipte aan dat onderwijs en bedrijf elkaar hebben ontmoet in (crisissi tuaties. Ook het verder wegwerken van de te grote negatieve beeldvor ming van de sektor bij de grote mas sa zag hij als van primordiaal be lang. 'De vuile, donkere werkplaat sen van weleer hebben al lang plaats gemaakt voor ruime, gezonde en hoogtechnologische lokalen waar op een sociaal-vriendelijke manier arbeid wordt geleverd', verklaarde Wellens en pleitte er verder voor de relatie onderwijs en bedrijf te insti tutionaliseren. Dhr. J. Van Depoele, vormingsver- antwoordelijke van IVOC, bena drukte de symbiose die in de regio tot stand is gekomen tussen school en bedrijf. Het doemdenken dat over de vroegere afdelingen 'snit en naad' hing, is duidelijk omgebogen b'slicth tot een positieve instelling in de af delingen kleding-confectie-ver- koop-retouches. 'In Vlaanderen is er plaats voor een twintigtal scholen, meer moeten er niet zijn, ze moeten wel groter wor den. Het onderwijs levert jaarlijks een 300 leerlingen af voor de kon- fektiemarkt, terwijl er 2.000 nodig zijn. Er valt dus nog een grote weg af te leggen'. De heer Magnus E., direkteur-ge- neraal van de Belgische Kledingsfe- deratie, had het in zijn uiteenzetting over het verleden, heden en toe komst van de konfektieindustrie in Vlaanderen, over de internationale problematiek omtrent de Oostblok landen. Hij zagze als een bedreiging van de markt, terwijl ook de lage- loonlanden een zware druk beteke nen. Hij wees ook op de mogelijke troeven die de sektor kon uitspelen als werkzekerheid, gezond sociaal klimaat, belangrijke investeringen. Al vond hij dat de lonen in de sector nog aan de lage kant liggen, toch stelde hij dat de jongerenlonen de jongste 18 maanden met 17% wer den opgetrokken. Atelier - modeshow - is er een ont werper op school? Tijdens de konfektiehappening op zaterdag kreeg het grote publiek al vast een professioneel uitgeruste atelier te zien, waar leerlingen van de verschillende deelnemende scholen industrieel werk leverden. In een groots opgezette modeshow werden in de late namiddag de ver schillende kreaties van de bedrijven uit de streek getoond en werd 'Dit is Belgisch' voor één keer 'Dit is Aalsters'. Lees door op p. 4 jAalst.Stefaan Tuypens maakte samen met Dirk De Vries en Stefaan Van Laethem het nieuwe rad voor dej watermolen van Erpe als projekt voor hun eindwerk In samenwerking met de eigenaar en de heemkundige Kring van Erpe-Mere werkt de afdeling 'Lassen- j Konstruktie' mee aan de restauratie van de bovenslagwatermolen van Erpe. Dirk De Vries, Steven Van Laethem en Stefaan Tuypens zetten met de vervaardiging van een rad voor de watermolen - hun j kwalifikatieproef - een punt achter hun zesjarige opleiding. Op de infodag van 23 mei in het VTI aan de Vakschoolstraat zal het resultaat tentoongesteld worden, waarna het later zal geplaatst worden in de i i molen aan de Dorpsstraat te Erpe. Tezelfdertijd zal aan de hand van archiefmateriaal afkomstig uit j musea en privé-collecties een stukje historiek over de molens in Vlaanderen op de Info-dag tentoonge- steld worden. Een niet zo eenvoudige opdracht: de molen waarvoor het rad vervaardigd wordt is bijna twintig jaar j buiten gebruik. De eigenaar, veearts Jan Vermeir, wil de molen weer in werking stellen. De Heemkundi- j Ige Kring deed daarom de nodige opzoekingen en zij zochten op hun beurt kontakt met het Vrij Technisch j Instituut te Aalst voor de technische verwezenlijkingen. De opdracht werd als een praktisch bruikbaar projekt voor een eindwerk in de opleiding ingepast. In de maand juni moeten de leerlingen hun proef verdedigen voor een jury, die zich allicht geen rad voor de ogen zal laten draaien maar met een I monumentale realisatie zal gekonfronteerd worden. Van de oude molen zijn alleen de spaken en de as nog bruikbaar. Ter plaatse werden opmetingen verricht om het nieuwe rad in de nog bestaande en bruikbare stukken in te passen. Het nog in werking zijnde waterrad van de molen van Ottergem werd als voorbeeld genomen. In het nieuwe rad werd 2 ton staal verbruikt. Het heeft een diameter van 2,6 m. en is 1,9 m. breed. Het waterrad is demonteerbaar in zes stukken en kan daardoor relatief gemakkelijk verplaatst worden. Het rad zal bij werking één omwenteling kunnen maken in zes seconden. In de loop van de maand juni tot begin juli zal de montage van het rad ter plaatse gebeuren. Het rad van de bovenslagmolen van Erpe wordt één van de blikvangers op de jaarlijkse info-dag op 23 mei van het VTI. Het zal opgesteld worden op de speelplaats aan de Vakschoolstraat. In het nabijgelegen i foyer van de feestzaal wordt een tentoonstelling rond het tema 'De molens in Vlaanderen' opgezet met £j -rchiefmateriaal afkomstig uit musea en partikuliere kollekties. P.H. kalst. Het rad voor de Erpse watermolen vroeg 2 ton staal ter uitvoering. Het heeft een diameter van 2,6 meter en is 9 meter breed ~ip dinsdag 25 mei e.k. zal VU-raadslid Jan Caudron voor het laatst zetelen in de Aalsterse gemeenteraad. Dit als gevolg van een raadsdiskus- sie op 28 januari, waarop de vraag aan de orde werd gesteld, of Jan Caudron, als inwoner van Erpe-Mere, wettelijk in de Aalsterse raad wel mocht zitting hebben. Aalst. Het trio 18 zorgde voor de muzikale omlijsting van de officiële opening Iva/i de konfektiehappening (a) Volgende week donderdag 28 mei wordt het feest van Ons Heer Hemelvaart gevierd en dat is een vrije dag voor iedereen. Dat heeft voor gevolg dat 'De Voorpost' al op woensdagavond kant en klaar moet zijn. De foto's en kopij van de medewerkers moet ons dan ook ten laatste op dinsdag 26 mei voor 17.00 uur bereiken. Adverteerders kunnen nog op dc redaktie aan de Oude Vest 28 te Dcndermonde terecht tot woensdag 27 mei 9.00 uur. Sinds 22 jaar zit Jan Caudron reeds in de gemeenteraad in Aalst. Hij verwierf er een reputatie als scherp observator die geen blad voor zijn mond nam. Vooral het OCMW-be- leid nam hij de laatste jaren scherp op de korrel. Dit alles kost hem nu zijn mandaat als gemeenteraadslid. Op 28 januari liep de diskussie hoog op. Caudron wreef toen OCMW- voorzitter Eddy Dierickx (SP) pe perdure privé-etentjes aan op kos ten van de gemeenschap en het ronddelen van vrijkaarten voor Cir cus Krone. De verdediging van Die rickx werd toen opgenomen door Marc Galle die er onmiddellijk op wees dat Caudron als inwoner van Erpe-Mere, in feite onwettig in de raad zetelde. Hij drong ook direkt aan op een procedure om Caudron, op grond van die feiten, uit de Aal sterse raad te verwijderen. De procedure ging van start maar Caudron wacht niet op de uit spraak. Inderdaad, ondanks zijn 28 jaar inzet voor Aalst, lijkt hij wette lijk geen been te hebben om op te staan. 'Ik wil bovendien niet in de illegaliteit gaan', wil Caudron kwijt. 'Als mede-wetmaker in het parle ment, zal ik de wetten nakomen. Ik wil echter opmerken dat ik al 17 jaar in Erpe-Mere woon en men mij dus al veel eerder had kunnen ontslaan. Het feit dat het precies nu gebeurt, wijst er op dat ik stout ben geweest. Ik verkies de zaak niet verder te betwisten. Mijn ontslag in de Aal sterse raad betekent dat ik meer tijd vrij zal krijgen voor mijn parlemen taire opdracht'. 'Waarschijnlijk bedoelde de wetge ver het niet eens zo letterlijk', om schrijft mede-VU-raadslid Danny Denayer, 'Iemand die geen inwoner is van een bepaalde gemeente of stad is niet hetzelfde als iemand die er inderdaad niet woont, maar er wel volledig bij betrokken is. Ik vind dat Mare Galle grof spel speelt, door hierbij het op te nemen voor zijn poulain van het OCMW. Of Jan een geëngageerd raadslid was - en dat was hij - of niet, doet hier blijk baar niets ter zake'. Jan Caudron zal opgevolgd worden door Noël De Knibber uit Erembo- degem, leraar in Levensvreugde.. Danny Denayer heeft het volste vertrouwen in zijn nieuwe raadscol- Icga. 'Wc kunnen tegen de aanval niet op, de wetgever staat aan de kant van de tegenpartij. De beleid slijnen liggen echter vas ten die zul len we - ook zonder Jan - voortzetten'. Jan Caudron was ook fraktieleider VU binnen de raad. Een opvolger voor deze funktie werd nog niet gekozen maar Danny Denayer stelt na het aftreden van Caudron wel zijn kandidatuur. Jan Caudron verlaat de Aalsterse raad met gemengde gevoelens. Hij zal die dan ook uitdrukken in zijn afscheidsrede op 25 mei. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 1