Verkoop van elektriciteit en aardgas gaan in stijgende lijn «De Spaarboiler in het zonnetje» Vierde Sinksen- en Sportparkfeesten in Terjoden Intergem maakt ballans op van boekjaar 1991 «Extra promotie tot 30 september 1992» 10 - 29.5.1992 - De Voorpost Vorige week hield Intergem, de gemengde interkommunale voor energiele veringen in Midden-Vlaanderen, haar jaarlijkse algemene vergadering in het stadhuis van Aalst. Er werd duidelijk gemaakt dat de balans bijzonder positief was en dat het aantal klanten in elke energieleveringssektor toe neemt. Dhr. M. van der Aa, voorzitter van Intergem en Dhr. A. De Leus, verant woordelijke van Electrabel Distributie Noord, lichtte de resultaten van het twaalfde boekjaar toe. In 1991, steeg de gemiddelde aardgas verkoop bij Intergem met 21%. De gemiddelde elektriciteitsverkoop nam toe met 8,1%. Het aantal klanten blijft stijgen: eind 1991 telde Intergem meer dan 236.000 elektriciteitsklanten, bijna 69.000 abonnees voor aardgas en bijna 177.000 gezinnen met kabelte levisie. Sinds 1980 bevoorraadt Intergem Aalst, Beveren, Dendermonde, Ge- raardsbergen, Ninove en Sint-Ni- klaas met elektriciteit, gas en kabel distributie. Intergem heeft een ven noot uit de privé-sektor: Electrabel. In het voorbije boekjaar stelde In tergem de klantenservice centraal: in Aalst en Ninove openden klan tenbureaus. Dagelijks kunnen ver bruikers er alle informatie en toe lichting krijgen over aansluitingen, tarieven, isolatie, enz.. De winst van 3,1 miljard die Inter gem maakte, laat de maatschappij toe een sociaal beleid te voeren. Voor klanten in moeilijke sociale omstandigheden kunnen overeen komsten met het OCMW stilzwij gend worden verlengd. De hulp fondsen die het OCMW steunen werden aan de index gekoppeld. Dit wil zeggen dat de maatschappij een menselijke marge toelaat, voor ze een klant bij wanbetaling van het verdelingsnet afsluit. Energiebeleid op gemeentelijk ni veau In de Vlaamse Raad werd de beleid snota «Naar een duurzaam energie beleid in Vlaanderen» voorgesteld. Daarin worden de perspektieven geschetst voor een energiebeleid naar het jaar 2000, en centraal daar in staat het begrip Rationeel Ener gie Gebruik, afgekort tot REG. In een eerste fase zullen de gemeen ten in een energienota een over zicht moeten maken van het ener gieverbruik in alle gemeentelijke gebouwen. Daarnaast moet een echte energie-audit ook leiden tot het formuleren van doelstellingen en het voorstellen van maatregelen: een konkreet beleid dus. Tal van voorstellen in verband met REG worden reeds jarenlang toe gepast door Intergem en zijn privé- vennoot. Naar de gemeenten toe zijn vroeger al initiatieven genomen binnen het kader van de REG; dat gaat dan zowel om verbetering van bestaan de installaties, als om plaatsing van energiebesparende en milieuvrien delijke apparatuur. Nieuw en belangrijk is nu dat de gemeenten een voorbeeldfunktie krijgen toebedeeld op het vlak van energiebesparingen REG. Hier ligt meteen ook een opdracht van de interkommunale know-how ter be schikking stellen van de gemeenten in de vorm van een REG-cel. Deze cel kan samen met de verantwoor delijken op het terrein vorm geven aan diverse energiebesparingspro- jekten en initiatieven koördineren als de REG-bus, gemeentelijke pu- blikaties, sensibilisatiecampagnes, vorming van energiekoördinatoren enz... Intergem zal tevens als 'derde investeerder' kunnen optreden voor de gemeenten. Dit laat deze laatsten toe om nu te investeren en de financieringslast te delgen met de winst die voortvloeit uit de be sparingsmaatregelen. De Vlaamse Regering besliste dat de gemeenten vanaf 1995 een patri moniale boekhouding dienen op te maken met onder meer de inventa risatie van al hun bezittingen. Intergem verleent aan de aangeslo ten gemeenten alle gewenste bij stand bij het inventariseren en het in kaart brengen van de installaties voor Openbare Verlichting en Ver- keerssignalisatie. Tarieven Aardgas In tegenstelling tot 1990 is de prijs van het aardgas in 1991 gedaald. Deze daling verliep progressief over het ganse jaar en was het grootste net voor de winter. Deze tendens, die zich volgens de verwachting ook zal doorzetten in 1992, weerspiegelt zich in alle tarie ven. Elektriciteit Bij Intergem steeg de gemiddelde verkoopprijs van hoogspanning met 2,6% en voor laagspanning met 3%. In 1991 daalden de elektriciteits prijzen lichtjes, met een verminde ring van gemiddeld 2,1% voor laagspanning en 2,2% voor hoog spanning. Deze tariefvermindering had in 1991 betrekking op een glo baal bedrag van 2 miljard frank. Kabeltelevisie In 1991 bleef het abonnementsgeld ongewijzigd. Investeringen De gerealiseerde begroting 1991 bedroeg 561 miljoen frank voor elektriciteit, 260 miljoen frank voor aardgas en 106 miljoen frank voor kabeltelevisie. Elektriciteit: Er werd 163 miljoen frank geïnve steerd voor hoogspanning, waarvan 96 miljoen frank in het net en 67 miljoen frank in kabines. De bedrijfszekerheid van het hoog spanningsnet werd verder geopti maliseerd door het plaatsen van feeders te Aalst, Haaltert, Hamme, St-Gillis-Waas en St-Niklaas. Bovendien werden belangrijke doorverbindingen op hoogspan ning verwezenlijkt in Aalst, Brakel, Dendermonde, Geraardsbergen en Ninove. Er werden dispersiekabines opge richt te Dendermonde, Haaltert en Sint-Niklaas. De investeringen in het laagspan ningsnet bedroegen 121 miljoen fr. Belangrijke netuitbreidingen en aansluitingen werden uitgevoerd in de verkavelingen en woonwijken onder andere te - Aalst: Hof ter Leeuwergem, Goudbloemstraat - Beveren - Buggenhout: Smisstraat, Elsbos, Hemelken, Mechelsesteenweg, Briel - Hamme: Boonstraat - Lebbeke: Hoge Brug, Fochel- straat, Hoogstraat Het bovengronds laagspanningsnet werd ondergronds gebracht in de gemeenten Aalst, Beveren, Bug genhout, Denderleeuw, Dender monde, Erpe-Mere, Geraardsber gen, Haaltert, Hamme, Herzele, Lierde, Ninove, Sint-Gillis-Waas, Sint-Niklaas, Stekene, Waasmun ster, Zottegem. Aardgas Voor aardgas werd 260 miljoen frank geïnvesteerd. Belangrijke middendrukwerken vonden plaats te Aalst, Affligem, Brakel en Buggenhout. De investeringen in het lagedruknet (103 miljoen frank) dienden vooral voor de aansluiting van nieuwe ver kavelingen en woonwijken. In aansluitingen werd 97 miljoen frank geïnvesteerd. Er werden on geveer 3.400 nieuwe aansluitingen gerealiseerd in 1991. Kabeltelevisie Voor kabeltelevisie bedroegen de investeringen 106 miljoen frank, waarvan 11 miljoen frank in hoofd- netten en 51 miljoen frank voor dis tributienetten. De belangrijkste werken waren het installeren van de satellietont vangst van Sportnet en TRT 5 (Turkse TV) in de ontvangstations van Aalst, Buggenhout, St-Niklaas en Zottegem. Het FM-programma Concert Radio (24 u. op 24 u. klassieke muziek) werd geïnstalleerd. De ombouw van de netten van 300 MHz naar 450 Mhz (driejarenplan) werd verdergezet in de regio's Aalst, Dendermonde, Geraardsber gen, Ninove en St-Niklaas. De investering in aansluitingen be droeg 37 miljoen frank. Er werden bijna 2.700 nieuwe abonnees op het kabelteveenet aangesloten! Inter gem verdeelt nu kabeltelevisie aan 176.931 klanten. Winstverdeling De gerealiseerde distributiewinst voor elektriciteit wordt in de eerste plaats aangewend om het inge brachte kapitaal te vergoeden (500 miljoen F). Na deze vergoeding rest er nog een winst van 956 miljoen frank, waar van 70% aan de gemeenten en 30% aan de privé-sektor wordt uitge keerd. Met de winst van de aardgasdistri butie wordt vooreerst een kapitaal svergoeding toegekend van 180 mil joen frank. Van de resterende winst, die 205 miljoen frank be draagt, wordt 80% uitgekeerd aan de gemeenten en 20% aan de pri- vé-vennoot van Intergem. Voor 1991 noteerde Intergem een TV-FM-distributiewinst van 174 miljoen frank. Hiervan wordt 9 mil joen toegewezen aan het hernieuw ingsfonds en 65 miljoen frank als dotatie aan de reserves. Deze reser ves worden aangelegd met het oog op een tijdige aanpassing van het net aan de nieuwe technologische evolutie. De resterende winst van 100 mil joen frank wordt, na aftrek van de vermindering op de abonnements gelden van mindervaliden (11 mil joen frank), integraal aan de aange sloten gemeenten uitgekeerd. Het aantal elektriciteitsklanten nam toe in 1991: voor laagspan- ningsloten 7.040, en voor hoogspan ning 74 nieuwe klanten aan. Eind 1991 telde Intergem in totaal 236.349 elektricitcitsaansluitingen. Voor aardgas bedroeg het aantal huishoudelijke klanten 67.000 en het aantal niet-huishoudelijke 1.812. Dit betekent een toename van 3.434 (+5,4%) huishoudelijke en 198 (12,3%) niet-huishoudelijke (professionele) klanten. Intergem telt 176.931 gezinnen die op het kabelteveenet aangesloten zijn. In 1991 werden 2.690 nieuwe aansluitingen voor TV-FM-distri- butie gerealiseerd. Dit zijn gemid deld 12 nieuwe kabelklanten per werkdag! Het aantal graaddagen in 1991 be droeg 2.554 tegenover 2.165 in 1990. In vergelijking met de normale waarden (2571) telde men slechts 17 graaddagen (of slechts 0,7%) minder. De gemiddelde aardgasverkoop van Intergem nam bijna 20% (19,2) toe t.o.v. 1990. Dit cijfer ligt bedui dend hoger dan de stijging van de nationale aardgasverkoop, name lijk 6,7%. Dit stevige resultaat is zowel eeij gevolg van lagere temperaturen, als van de realisatie van nieuwe aan-; sluitingen en de invoering van nieu we aardgastoepassingen. Ook de elektriciteitsverkoop bij In tergem ging in stijgende lijn. De ver koop in hoogspanning nam toe metj 7,3%; in laagspanning was de toena me van de verkoop 8,6%. In totaal verkocht Intergem 1,87; miljard kWh in 1991, dit beteken:; een stijging met 8,1 in vergelijking met 1990. Tijdens het weekend van 7 en 8 juni worden de vierde Teijodense Sink sen- en Sportparkfeesten gehou den. Op zondag 7 juni worden de fees telijkheden ingezet om 11.00 uur met een eucharistieviering in de feestzaal van SK Teijoden uit dank voor de kampioenstitel en ter nage dachtenis aan de afgestorven leden en symatizanten. Om 12.00 uur is er gelegenheid tot aperitieven en wordt het restaurant geopend. Om 15.00 uur begint er een kinderani matie met onder meer een play- backwedstrijd voor de jeugd. Voor de ouderen is er een pitjesbakwed- strijd naar panklare haantjes. Om 21.00 uur is er een optreden van Patrick De Coninck (alias Michael Jackson) en zijn dansgroep The Groovies in een speciaal aangepas te sfeer. Maandag 8 juni start om 14.00 uur; de rommel-, prondel- en speelgoed-1 markt waarop iedereen wordt uitge- nodigd lot verkopen, kopen of kij ken. Ook dan is er een wedstrijd; pitjesbak naar panklare kippen. Om 15.00 uur worden de kaartliefheb- bers verwacht voor een grote belot- j wedstrijd met 3.000 fr vooruit, plus! inleg en beker. Om 18.00 uur staal er een gerrebolling voor de dames op het programma. Ook hier is er een beker voorzien en zijn er heel wat prijzen te winnen. Om 20.00 uur start het gezellig samenzijn als slot van de feestelijkheden. Aalst. In het KTA staat alles klaar om de bezoekers te verwelkomen (a) Aalst. KTA ging de Europese toer op in zijn opendeurdag. Uiteraard werden ook de Belgische produkten gepromoot (a) Spaarboiler* zijn toestellen die vol ledig automatisch een voorraad water opwarmen en gereed houden voor gebruik. 's Nachts wanneer elektriciteit zeer goedkoop is. wordt het water elek trisch opgewarmd zodat het de volgende dag steeds gebruiksklaar is. Spaarboilers laten je ook toe je centrale verwarmingsinstallatie gedurende het hele zomerseizoen uit te schakelen, wat een aanzien lijke besparing betekent op het brandstofverbruik. De spaarboiler is eenvoudig te in stalleren en het onderhoud is mini maal. De inhoud wordt gekozen in funktie van het geschatte warmwa- terverbruik. De samenstelling van het gezin en de leefgewoonten zijn daarbij van doorslaggevend belang BADLAKEN KADO Zou het toch gebeuren dat je tijdens Dit bovenop de extraatjes die reeds de dag mèèr warm water nodig voorzien zijn. zoals; hebt dan normaal geen probleem - bij het plaatsen van een nieuwe Dankzij de voorkeurschakelaar is spaarboiler met voorkeurschake- dit euvel snel verholpen laar wordt de elektriciteitsmeter Zet je de voorkeurschakelaar op GRATIS vervangen door een twee - -manueel» dan kan ook overdag voudig-uurtariefmeter het water onmiddellijk worden op- - het GRATIS bijplaatsen van het gewarmd, s Avonds zal de voorkeurschake laar vanzelf op -automalisch- springen. ontvangsttoestel - het GRATIS afregelen van de automaat Vraag inlichtingen bij de eleklro- De voorkeurschakelaar wordt op specialist uil uw streek (herken- stand -uit» gezet wanneer je voor baar door de affiche -Spaarboi- een langere periode geen water nodig hebt, bijvoorbeeld wanneer je op vakantie vertrekt, van 15 mei tot 30 september krijgt u bij het installeren van een spaarboiler (mini mum 50 I) een PRACHTIG ler-aktie») of in uw klantenburo: INTERGEM - ELECTRABEL Dendermondsesleenweg 75 A 9300 Aalst 053/76.59.11 Aalst. Hel graduaat konfektie leverde in zijn jaarlijkse modeshow opnieuw het bewijs van het hoge opleidingsniveau (a) Aalst. In het KTA was er een opendeurdag. Meisjes laten hier. de beenhouwerij hun mannetje kunnen staan (a) zien dat ook zij in Aalst. De afgestudeerden van het graduaat konfektie van het VTI demonstreer den met een eigentijdse show hun modebewustzijn (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 10