r Waarheen met het Leeds kasteel van Mesen Nog enkele sportieve hoogdagen van de Aalsterse sportmaand Superstar op wielen in Aalst 14 - 29.5.1992 - De Voorpost De Aalsterse sportmaand... 'Ieder jaar na afloop, kan er tevreden worden teruggeblikt op het sukses van de voorbije organisatie. Ik durf voorspellen dat het ook dit jaar niet anders zal zijn. Daarvoor staat de enorme inzet van al wie bij deze sportmaand betrokken is immers borg. Ais schepen bevoegd voor de sport houd ik eraan dan ook iedere medewerker van harte te danken voor zijn of haar bijdrage aan dit grootse gebeuren'. Aldus Roger D'Hondt bij de aanvang van de sportmaand 1992. In volgende bijdrage brengen we voor onze sportliefhebbers met genoegen een laatste overzicht van de komende aktiviteiten. Het worden alvast nog enkele fijne en sportieve hoogdagen. Vrijdag 29 mei 1992 viert Aalst zijn sportkampioenen tijdens een hoog staande en gezellige happening te 20 uur in de feestzaal van het Aal- sters stadhuis. De kampioenenvie ring gaat over de periode: 1 oktober 1991 tot 10 mei 1992 (enkel kompe titie - geen rekreatie - sporten!). Het stadsbestuur houdt eraan half jaarlijks alle Aalsterse kampioenen te huldigen vanaf het behalen van een provinciale titel, hetzij indivi dueel, hetzij in ploegverband. Een gewestelijke titel komt eveneens in aanmerking indien die werd be haald in een kompetitie of tornooi, georganiseerd door een nationale sportbond. Titels behaald in plaat selijke sportverbonden komen eveneens in aanmerking. Het sport- verbond dient erkend te zijn door de stedelijke adviesraad voor de sport - tenminste drie maand aange sloten bij deze vereniging - en de huldiging wordt beperkt tot één ver eniging per verbond. De individuele kampioen moet het grondgebied van Aalst bewonen of aangesloten zijn bij een Aalsterse sportvereni ging. Van de te huldigen ploeg dient de zetel in Aalst te zijn gevestigd. Alle kandidaturen werden tot 10 mei jl. ingewacht op de sportdienst van de stad Aalst, Kapellestraat 17 te Aalst. Iedereen is welkom op de ze kampioenenhuldiging op 29 mei a.s. Toegang gratis! Korfbalklub AGO Aalst bestaat reeds 10 jaar en groeide uit tot een klub met een zeventigtal leden. Op een gezonde manier wordt er sport en ontspanning geboden aan jong en oud, door jeugd- en seniores- trainers. Via een opendeurdag korf bal, op vrijdag 29 mei van 12 tot 18 uur, in sporthal Ten Rozen, Rozen- dreef Aalst, wil AGO Aalst een gro tere bekendheid geven aan haar sport. Via stands en spelletjes zul len de klubleden trachten vooral de jeugd (van juniores tot pupillen) te laten kennismaken met het korfbal. Zaterdag 30 mei organiseert Jiu-Jit- suklub Yukio Tani Aalst, van 14 tot 18 uur in sporthal Denderdal, Kor- testraat Erembodegem, een grootse gezinssportdag. Van 24 april tot eind mei organi seert Eendracht Aalst... Voetbal- karnaval '92... een happeling waar de voetbalsport centraal staat, naast show en amusement, gespreid over een twintigtal aparte deelorga nisaties. De tornooien - het tornooi voor Duiveltjes (6-8 j.) op 25 en 26 april, het tornooi voor pré-minimen (8-10 j.) op 1 en 2 mei en tornooi voor miniemen (10-12 j.) op 9 en 10 mei waren schitterende hoogtepun ten. Zondag 31 mei '92 wordt de apoteose van deze 'Voetbalkarna- val '92'. Te 14.30 uur nemen oude gloriën van Eendracht Aalst het op tegen oud-vedetten van Gantoise en om 17 uur nemen oud-interna tionals het nog eens op voor een echte België-Holland op het Pierre Cornelisstadion. Voor de eerste maal in meer dan tien jaar wordt het 'Provinciaal At- letiekkampioenschap heren' aan de Koninklijke Atletiekklub Een dracht Aalst toevertrouwd. Deze wedstrijd is beslist een aanrader voor alle sportliefhebbers. Ren dezvous zondag 31 mei om 10 en 14 uur op het atletiekterrein Os- broeck, Frans Blanckaertdreef te Aalst. Velo Klub Meldert nodigt zondag 31 mei alle sportfanaten uit op de derde fietstocht van de klub (vrije snelheid). De goed gepijlde omloop doet heel wat mooie plekjes aan en loopt over een afstand van ongeveer 70 km. Vrifvertrek aan het klublo- kaal 'bij Marina', Molenstraat Mel dert, tussen 7.30 uur en 9 uur. In- schrijvingskosten: 100F. Er is een prachtige'trofee voorzien voor elke kliib met minstens acht deelnemers en tevens voor de jongste en de oudste deelnemer! Voor de derde maal organiseert Zaalvoetbalklub Fair-Play, op zon dag 31 mei van 10 tot 19 uur in sporthal Ten Rozen, Rozendreef Aalst, een zaalvoetbaltornooi 'Fair-Play' voor rekreatieploegen in K.W.B.-verband. De vriendschap pelijke sfeer en de fair-play staan centraal, (maandelijks worden ont moetingen georganiseerd tussen de verschillende ploegen. Als afslui tingvan de kalenderwordt dan jaar lijks een zaalvoetbaltornooi inge richt). Deelnemende ploegen zijn Z.V.C. Fair-play I en II, K.W.B. Denderhoutem, K.W.B. Okegem, K.W.B. Nieuwerkerken, K.W.B. Strijpen, K.W.B. Schendelbeke en K.W.B. Papegem. Op het programma: van 10 tot 14.55 schiftingen, van 15 tot 17 uur kruisfinales, van 17 tot 18.30 u.: fi nalewedstrijden (3' - 1' plaats) en van 18.30 u. tot 18.55 u.: grote fina le. Aalst. In het kultureel centrum de Werf werd een nationale tweedaagse voor gemeentesekretarissen georganiseerd (a) Pinkstermaandag is voor heel wat Aalstenaars synoniem van 'Super star op wielen'. Inderdaad, op maandag 8 juni wordt het stof van de trouwe tweewieler gehaald, de ketting extra gesmeerd en de ban den bijgepompt. In de namiddag is het immers verzamelen geblazen in het sportcentrum Beukenhof voor de start van de zesde editie van Superstar op wielen. De benaming mag niemand af schrikken Superstar op wielen be oogt in de eerste plaats een gezelli ge fietstocht doorheen Groot-Aalst te zijn. Zowel de 20 als de 40 kilo meterroute loopt langs minder be kende en dus rustige plekjes in het Aalsterse. In elke deelgemeente houden de fietsers halt om een aan tal eenvoudige sportpr.oeven uit te voeren. Iedereen kan deelnemen, maar er moet wel een groep van minimum 5 personen worden gevormd. Indivi- duelen kunnen aansluiten bij een groep of zelf een team vormen. Het sportieve vermaak primeert, maar wie de echte kompetitiesport zoekt, komt eveneens aan zijn trek ken de resultaten van alle sport- proeven worden samengeteld en De prijsuitreiking is voorzien om 19 uur in sporthal Ten Rozen. Vrijdag 29 mei vanaf 20 uur, in sporthal Ten Rozen, heeft de finale plaats van de bekerkompetitie van de V.M.V.A. (Veteranen Minivoet- balklub Aalst) en om 22.15 u. volgt de prijsuitreiking. Zaterdag 30 mei vanaf 14 uur op de terreinen van T.C. 't Hof Texel, Steenweg naar Aalst, 47, Moorsel, zijn de finales voorzien van het ten nis dubbeltomooi van de stad Aalst: om 14 uur: dubbel gemengd, om 15 uur: dubbel heren (vanaf 40 jaar), en om 16 uur: dubbel heren. De prijsuitreiking heeft plaats om 18.30 uur in het lokaal 't Hof Texel. Zaterdag 30 mei hebben, in sport hal Ten Rozen, van 9 tot 13 uur de kwartfinales, van 15 tot 17 uur de halve finales en van 19 tot 20 uur de finale plaats van het Bekertornooi Foncé van het Amateur Verbond Zaalvoetbal Aalst. De prijsuitrei king kan je meemaken om 20.30 uur in cafetaria Ten Rozen Aalst. Dit bekertornooi is de afsluiting van het zaalvoetbalseizoen. Pinkstermaandag, 8 juni 1992, is voor heel wat Aalstenaars synoniem met 'Superstar op Wielen'. Inder daad, op maandag 8 juni 1992 wordt het stof van de trouwe tweewieler gehaald, de ketting extra gesmeerd en de banden bijgepompt. In de na middag is het immers verzamelen geblazen in sportcentrum Beuken hof voor de start van de zesde editie van Superstar op Wielen! De naam mag niemand afschrikken: Super star op wielen beoogt in de eerste plaats een gezellige fietstocht door heen Groot-Aalst te zijn. Zowel de 20 als de 40 kilometerroute loopt langs minder bekende en rustige plekjes in het Aalsterse. In elke deelgemeente houden de fietsers halt om een aantal eenvoudige sportproeven uit te voeren. Ieder een kan deelnemen, maar er moet wel een groep van minimum vijf personen gevormd worden. Indivi- duelen kunnen aansluiten bij een groep of zelf een team vormen. Het sportieve vermaak primeert, maar wie de echte kompetitiesport zoekt komt eveneens aan zijn trekken: de resultaten van alle sportproeven worden samengeteld en duiden de 'Superstarploeg' aan. Groot en klein is welkom! Vertrek en aan komst zijn voorzien in het sportcen trum Beukenhof, Langestraat Aalst op 8 juni a.s. Vrije start vanaf 13 uur. Afstand: 20 of 40 km. De orga nisatie is in handen van de sport dienst van de stad Aalst, de Advies raad voor de sport en W.T.C. Den Blok. Let wel: de deelname is gra tis!!! Volgende verenigingen beloofden hun medewerking: W.T.C. Den Blok (Pompierken), W.T.C. De Trekvogels Herdersem (Ringwerpen per fiets), Atletiek- vrienden Hofstade (Puntenbollen), K.C. Ago Aalst (Korfbalestafette), M.T.C. Aalst (Langlaufestafette), V.C. Kangoeroes Aalst (sjoelbak), Velo Klub Meldert (Eggeschieten), T.C. 't Hof Texel Moorsel (tennis- proef), T.T.K. Ons Huis Baarde- gem (tafeltennis), Jeugd Eendracht Aalst (voetbaltruk), Schuttersgilde St. Joris Erembodegem (luchtkara bijn schieten), Verenigde kracht- meten (bankduwen) en schuifbak- schieters. De Golfbrekers Nieuwer kerken (schuifbakschieten). Om praktische redenen worden de deel nemers verzocht hun deelname schriftelijk te bevestigen door mid del van een inschrijvingstrook, te bekomen bij Sportdienst Stad Aalst, Kapellestraat 17, Aalst of dhr. Marcel Cleemput, Asseren- dries 79, Aalst. D.B. duiden de 'Superstarploeg' aan. Vertrek en aankomst in het sport centrum Beukenhof in de Lange straat te Aalst. Op maandag 8 juni kan men vanaf 13.00 uur vrij starten en men kan kiezen uit twee afstan den 20 of 40 km. Inschrijven kan bij de Sportdienst van de stad Aalst, Kapellestraat 17 te Aalst (053/ 73.22.73). De organizatie berust in handen van Sportdienst stad Aalst, de Adviesraad voor de Sport en WTC Den Blok. De deelname is gratis. Aalst. De Meldertse vormelingen staan er glunderend bij in het stralend zomerweertje (a) Het kasteel van Mesen, eens de pracht en praal van Lede, heeft nu het uitzicht van een gebombardeerd gebouw. De laatste jaren werd het kasteel om diverse redenen aan zijn ruïneuze lot overgelaten zodat het niet meer toegankelijk is zonder levensgevaarlijke risico's te nemen. Het is als het ware wraakroepend dat dergelijk kunstpatrimonium tot verval geraakt is en vrijwel niet meer te redden is van de ondergang. Samen met de familie Bette betekent dit de teloorgang van een brok Leedse geschiedenis die onafwendbaar blijkt. Omgeven door een zeven hectaren pen en hiermee stelde men in feite groot domein had dit gebouwen- een einde aan de doelstellingen van complex de aantrekkingspool van de oprichters van het instituut. Het de gemeente kunnen worden. Ruim Koninklijk Gesticht van Mesen vol- twee eeuwen geleden was dit de re- deed niet meer aan de voorgeschre- sidentie van de vroegere markiezen ven 'statuten' en begin 1970 werden van Lede. In 1749 liet de laatste alle aktiviteiten stilgelegd, nazaat, Emmanuel Bette, een neo gotisch gebouw optrekken waar an- ami lie Bette derhalve eeuw vroeger al een kas- Deze uit Gent afkomstige familie teel gestaan had. Na zijn dood ging verwierf de heerlijkheid van Lede in zijn erfenis naar de familie de Gru- 1556 door een huwelijk met Isabella tere eveneens bekend als laatste de Grutere. Dit was net vóór de heren van Lede in de 16e eeuw. godsdienstoorlog en een tiental ja ren later werd het kasteel platge- Andere funkties brand maar het werd door de fami- Het domein bleef tot rond de vorige lie Bette heropgebouwd, ook al be- eeuwwisseling zijn kasteelfunktie woonden ze het maar sporadisch, behouden, weliswaar via verschil- Afstammelingen maakten zich ver lende eigenaars, maar op het einde dienstelijk in het Spaanse leger en van de vorige eeuw kreeg het een Willem Bette werd door de land- andere bestemming. In 1897 werd voogd met een markiestitel be de eigendom overgedragen aan een kroond zodat in 1633 het 'markizaat drietal zusters van het klooster der Lede' ontstond, kanunnikessen van de orde van de Het is altijd een familie van militai- H. Augustinus in Jupille. Op hun ren gebleven maar om langdurige beurt bouwden zij het geheel om tot strijd te leveren was er telkens veel kostschool w^ar het gewone volks- geld nodig en de laatste Bette-af- kind echter geweerd werd. De toe- stammeling zag zich verplicht zijn gang was uitsluitend bestemd voor onroerende goederen te hypothe- meisjes van de adel of rijke burgerij, ceren. Uiteindelijk had dit als nefast De nieuwe bestemming van het kas- gevolg de verkoop van het gehele teel noopte de eigendars tot het uit- domein aan J. Ch. de Joigny de Pa- voeren van verbouwingen. De eer- mele, die echter ook een afstamme- ste vernieuwingsfase werd afgeslo-' ling was van de familie de Grutere ten tijdens de eerste wereldoorlog zodat het in werkelijkheid in de fa toen de Duitse bezetter de school milie bleef, opeiste en ze als legerhospitaal in- richtte. Ru,ne Het einde van de bestemming werd Van Mesen naar Lede het begin van enorm veel proble- Met het verdrijven van de Duitsers men die tot op heden nog lang niet had ook voor het kasteel ingrijpen- opgelost zijn. Nochtans werd er na de gevolgen en dit niet alleen wat de de sluiting van de instelling als naamverandering betreft. De Zus- school een beheerskommissie voor ters Augustinessen hadden blijk- het domein opgericht. Vermits de baar geen belangstelling meer om gebouwen geen onmiddellijke be- het kostschoolwerk op een moder- stemming hadden, wilde men ze van ne manier aan te pakken maar het de hand doen en het gemeentebe- evenwel om andere redenen zou stuur van Lede geïnteresseerd in kunnen zijn dat deze orde de gebou- een overname, vooral om het ka- wen aan het 'Institution Royale de steel en bijbehoren voor de toe- Messines', een instelling die reeds komst te bewaren. Niet alleen in 1776 in Mesen bij leper opgericht rechtspersonen als provincie of werd door toedoen van Maria-The- staat toonden belangstelling maar resia. ook de VTB wilde in 1973 het ge- Dit had aanvankelijk niets met het heel laten beschermen, een advies onderwijs te maken want hier had dat de steun kreeg van de kommis- men tot doel hulp te bieden op mo- sie voor Monumenten en Land- reel en materieel vlak om wezen, schappen. Er kwam trouwens een weduwen en kinderen van militai- voorlopige bescherming in 1974 ren of. oud-militairen. Door oor- waarbij uiteraard aan het domein logsomstandigheden had men het bepaalde beperkingen opgelegd veilig geacht zich tijdelijk in Frank- werden en dit verkleinde de ver rijk te vestigen maar reeds in 1919 koop van de omliggende terreinen, kreeg het kasteel van Lede de voor- De beheerskommissie ging in be keur om er de aktiviteiten te ont- roep bij de Raad van Staten en werd plooien. Deze bestonden er in on- in het gelijk gesteld met het gevolg derwijs te geven aan meisjes inter- van de 'voorlopige bescherming' in nen van oorlogsslachtoffers, dit nog 1978 vernietigd werd. in de optiek van de oorspronkelijke Toch kreeg men niet de kans om het stichting. Het was pas na de tweede geheel te verkwanselen want het ge- wereldoorlog dat externen en ande- bied werd een tweede keer be- re kinderen er mochten school lo- schermd dankzij het Gewestplan dat het domein als een parkz bestempelde. Zo was het wel hoed voor verkaveling maar: voor verval van de gebouwen niet meer onderhouden wen Het kasteel werd de schandpaal Lede ondanks het feit dat zc verenigingen als privépersonei i gemeentebestuur dit cultuurj wensten te behouden voor hel geslacht. Men liet niets onverlet het domein van de volledige om gang te redden en een stuurg boog zich over het probleem. I poogde een andere bestemming de eigendom te geven maarlji ontbraken de financies. Een p- jaar geleden nog koesterde mei stille hoop dat het provinciebesi het gebouw zou aankopen zoalsl met andere monumenten gebeuif maar ook dit eindigde met een» gatief resultaat. Treurige situatie Iedereen betreurt dat men eem gelijke aftakeling niet heeft kui voorkomen, ook al heeft men onverlet gelaten om de zaak ai te beslechten. Voor de kwestiei het kasteel van Mesen was er wens, tijdens de vorige legislat een principieel akkoord mei stichting van Mesen. Er was 4 voorstel van een BPA op te mal wat uiteraard een taak van dej meente uitmaakt. In de overs komst was zelfs vermeld dat dé kosten evenwel door de stiché zouden gedragen worden. Het was toen de bedoeling om ro om het kasteel een klein gedeeli slopen en op die plaatsen terrei te realiseren voor halfopen bet wingen. Aldus zou men een vijl tal bouwterreinen kunnen ver zenlijken. Voor de uitbouw vat projekt wilde de gemeente del ten dragen voor een tegenprest die er in zou bestaan hebben muren af te breken en andere' ken uit te voeren. Uiteindelijk de eigendom aan de gemeente» staan worden voor de symbols frank. Op verzoek om een onderhoul hebben tussen de toenmalige If gemeester M. Minnebo, de v< ter van de stichting d'Alcant Stedebouw en het Ministerie Openbare Werken is men pral niet ingegaan want er is zelfs plenaire vergadering geweest. Daarna was het de bedoeling' Veilig Wonen om er serviceflat te richten en ook andere su|__ werden gedaan. Volgens oud- gemeester Minnebo was er eeni lossing voor het terrein maar nooit meer een vergadering doo* gaan. Er is ook nog een vooif geweest om de eigendom aan tel pen voor de waterzuiveringsi schappij en intussen verandet niets tenzij dat het verval steei' ter zichtbaar is. Met de koi belastingen op de krotten zullt eigenaars heel wat moeten bel wat de samenwerking zeker nieil verbeteren en wat het zeker moeilijk maken om tot een pli bele overeenkomst te komen, i

De Voorpost | 1992 | | pagina 14