worui in auisi Aalst treedt met Biënnale 'Papier, beeld en basis' naar buiten als Kunststad Derde Europese kampioenscha fm Prins Filip komt naar Aalst op bezoek Weekblad van Dender- Dunne- en Scheldestreek yi^iSp LimBGRaen Voor wie iets beter zoekt r\ Ê/pLAATSEUO^ j opENBARÊ bV bibUO p/otNsmv Hoogstraat 28 Aalst Tel. 053/21.23.22 Huwelijkslijsten Porselein geschenken Meubelen en decoratie Aalst Ere-voorzitter Jozef Schelfltout, de EUL W voorzitter, schepen Patrick De SmedtBMFL W voorzitter Victor Van Ingelgom en verantwoordelijke van de Aalsterse sportraad samen rond de tafel om de Europese organizatie Kam pioenschap Boogschieten Liggende Wip rond te maken (a) Een paar jaar terug ontstond in Aalst de idee van een grote tentoonstelling van hedendaagse kunst, die zich uitsplitste in verschillende lokaties doorheen het ganse stadsbeeld. In het luider hiervan werd door de Culture le Diensten van de Stad Aalst, vorig jaar de tentoonstelling 'Tempels, Zuilen en Sokkels' georganiseerd, i.s.m. diverse privé-instanties en Aal sterse kunstgalerijen. Iiet sukses van deze happening resulteerde in de organisatie van een heuse biënnale. Deze wordt nu een feit. Onder de titel 'Papier, beeld en basis' wordt van 6 juni tot 20 september een tentoonstel ling uitgewerkt die het kultuurtoerisme naar Aalst nog meer zal aktiveren en de stad een imago van kunststad toemeten. Samen met genoemde Stadsdienst werken 9 Aalsterse Galerijen hier aan mee. De bedoeling van deze eerste editie is een biënnale opstarten, waarbij telkens wisselende aspekten van pa pier en het artistiek gebruik ervan, zowel historisch als aktueel worden belicht. Dit jaar wordt het een kalei- doscoop waarin een beeld wordt ge toond van de verschillende aspec- .ten van papiergebruik, op interna tionaal niveau. Editie 1992 zal tentoonstellingen brengen op diverse lokaties, ook in het stadsbeeld. Een historisch luik toont het ontstaan en gebruik van papier, gelieerd aan de figuur van de Aalstenaar Dirk Martens (1446- 1543), drukker en humanist. Het ak- tuele luik brengt een internationaal overzicht van het gebruik van pa pier in de hedendaagse kunst, met een klemtoon op Europa, via een dertigtal kunstenaars voor wie het gebruik van papier essentieel is in hun oeuvre en beeldende taal. Naast deze tentoonstellingen wor den workshops en demonstraties georganiseerd rond ambachtelijke papierfabricatie, drukkerijtechnie ken van de 15c tot de 20c eeuw, di verse grafische technieken en dies meer. Onder de exposanten bevinden zich Aalst. Het historisch luik van de tentoonstelling verwijst naar Aalstenaar Dirk Martens 1446-1543), humanist en eerste drukker der Nederlanden geen Aalstenaars, maar wel zes an dere landgenoten en kunstenaars uit Griekenland, Duitsland, Neder land, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Groot-Brittannië, Spanje, Polen en Oostenrijk. Om de tentoonstelling bij een breed publiek ingang te doen vinden, schuwt de organisatie geen spekta kel. Les Levine, weliswaar Ameri kaan, maar wel Ier van geboorte, heeft aanplakbiljetten op groot for maat ontworpen, die her en der in het stadsbeeld zullen opduiken. Voor de jeugd worden workshops rond het thema gehouden onder lei ding van Jo Bracke, één van de ex poserende kunstenaars. Dirk Martensstad en kultuurtoerisme Aalst is van oudsher een kuituur- stad geweest, maar het heeft eigen lijk veel te lang geduurd, voor een heus Kultureel Centrum in het stadscentrum voltooid geraakte. Daarnaast telt de stad vele kunstga lerijen die, qua inventiviteit en aan bod, verder reiken dan de doorsnee galerijen. De goede samenwerking die is ontstaan tussen de dienst Kui tuur en de galerijhouders, samen met de ruime belangstelling van het publiek voor samenwerkende mani festaties, waren de drijfveren om verdere samenwerkingsinitiatieven tot stand te brengen. Enerzijds wil men in Aalst met de Biënnale het kultuurtoerisme be vorderen en anderzijds aansluiten bij het kuituurimago dat door het Kultureel Centrum De Werf werd opgebouwd. Met het thema 'Papier, Beeld en Basis' wil men de link leg gen met Dirk Martens als Aalsters humanist en eerste drukker van de Nederlanden. De oorspronkelijke idee om de tentoonstelling vast te pinnen op 'grafiek', leek te beperkt, zodat men in diverse lokaties (Bel fort, Oud Hospitaal, De Werf, Ga lerijen: Van de Velde, In Situ, S65, Muylart-Hofman, 't Soete Huys, Royal Art, Vredeshuis, Path en Netwerk) uiteenlopende aspecten van papier en het artistiek gebruik ervan naar het publiek toe wil voor stellen. De organisatoren opteerden voor een Europese Biënnale. De werk groep selekteerde uit een honder dtal kunstenaars uit Europa. Zowel bekende meesters als jong kunste naarstalent speelden vlot in op het initiatief. Roger Raveel bood spontaan zijn medewerking aan en vervaardigde STAD AALST het logo op een opengeplooid vier kant papier met omgevouwen hoek en grafieklijn, dat de idee van het initiatief perfekt tot uiting brengt. Het drukwerk en de uitnodigingen werden op recyclage-papier uitge voerd, om de link met het milieu te leggen. Met tienduizenden onderleggers voor restaurants wil men ook een grotere spreiding van het zuivere kunstbeoogde bereiken. VPK zorg de voor het papier, terwijl Antoine D'Hondt, oorspronkelijk een Aal stenaar en direkteur van KB Bra bant, het drukwerk voor zijn reke ning nam. Het Dirk Martenskomi- tee leverde een belangrijke bijdrage bij de prospektie van de kunste naars. De katalogus is een verza- melmap met drie katernes: een his torisch beeld over Aalst en Dirk Martens, een presentatie van de kunstenaars die in de stedelijke ac comodate worden gehuisvest en de inbreng van de privé-galerijen. Ei wordt ook een symposium rond hét thema 'conservatie en restauratie van kunst op papier' georganiseerd. Prof. Dr. .Claire Van Damme van RUG geeft de toelichting. Aktieve jongerenmedewerking... Jongeren tussen 10 en 16 jaar kun nen aktief aan het gebeuren mee werken via krea-ateliers. Na een educatieve rondleiding verneemt men in deze workshops meer over papier scheppen, maken, drogen en de toepassingsmogelijkheden van papier. Deze workshops worden ge houden in de Akademie voor Scho ne Kunsten op 24 en 25 mei, 16 en 29 juni en op 3, 4, 5, 6 en 7 augustus. Deelnemingsprijs: 80 fr. Inschrij vingen per groep bij Karin De Schutter, C.C. De Werf. Tel. 053/ 76.13.52. Vervolg op blz. 4 VRIJDAG 29 ME11992 45e JAARGANG NR. 22 - 50 F Aalst maakt zich op voor een prinselijk bezoek van Kroonprins Filip aan de stad. In het kader van een uitgebreid bezoek aan Oost-Vlaanderen, meer bepaald van het arrondissement Aalst, zal Prins Filip op donderdag 4 juni de Keizerlijke Stede aandoen. Het grootste gedeelte van de dag zal hij in de stad doorbrengen. Vorige week donderdag ontving de Aalsterse Burgemeester A. De Maght de adjunkt-kabinetschef van het Koninklijk Hof. In uitgebreide gesprekken werd het nakende bezoek van de Kroonprins behandeld. Anderhalf jaar terug waren de arrondissementen in Wallonië aan de beurt voor een prinselijk bezoek. Als volgende halte werd Aalst uitgekozen. Er zijn op het ogenblik nog weinig konkrete afspraken bekend geraakt. Het staat wel vast dat de Prins het grootste gedeelte van de dag in Aalstzal doorbrengen en dat hij na de middag waarschijnlijk ook Zottegem en Geraardsbergen zal aandoen. Veiligheidsmaatregelen en dagplanning worden vooral van het Hof uit gedelegeerd. De vergadering van vorige week had een uitsluitend informatief karakter om het Hof de gelegenheid te geven een gedetailleerde protokol-planning uit te werken. P.FL Germain de Storcke, sektorbestuurslid Dender-Durme-Schelde van de Nederlandstalige Federatie Boogschieten Liggende Wip is als Aalstenaar een van de spilfiguren geweest bij de onderhandelingen om de organizatie van het europees kampioenschap in Aalst mogelijk te maken (a In samenwerking met de Sportdienst van de Stad Aalst, is de Belgische Nederlandstalige Federatie Boogschieten Liggende Wip (BNFLW) er in geslaagd de Europese Gemeenschap Boogschieten Liggende Wip (EULW) te motiveren, de 3e Europese kampioenschappen in België en meer be paald in Aalst te laten plaatsgrijpen. In een uitgebreid programma zullen deze kampioenschappen dan ook worden beslecht, op 6 en 7 juni in de Keizershallen te Aalst. Duidelijk is het boogschieten als volwaardige sporttak dringend aan imago verandering toe. Deze vroegere volkssport is stilaan het Vlaamse volksleven in en rond het dorpscafé ontgroeid en kan zeker beschouwd worden als een goede en gezonde sport voor jong en oud. Het kan niet alleen de jeugd boeien die reeds vanaf vrjj jong 10 jaar) aan wedstrijden kan deelnemen, maar het biedt ook de gelegenheid aan sportbeoefenaars van andere sporttakken zelfs op voor de sport gevorderde leeftfjd, nog deze sport te beoefenen. Op het gebied van balboogschieten neemt Aalst met niet minder dan drie bloeiende maatschappijen in België een vooraanstaande plaats in. Maar het boogschieten op de liggende wip is er nagenoeg van de kaart verdwenen. In de afspanning Driekoningen' aan het Keizers- plein, in de onmiddellijke omgeving van de Keizershallen beleefde die discipline haar allerlaatste hoogda gen. Precies in die Keizershallen worden tijdens de pinksterdagen van 1992 de Europese Kampioen- .schappen boogschieten op de iig- j gende wip georganiseerd. Van Beker van België tot Europese kampioenschappen I Vorig jaar werd de Aalsterse burge meester A. De Maght, samen met de toenmalige schepen van sport Patrick De Smedt aangezocht door Edmond Schelck - Aalstenaar die I bestuurslid is van de Sector Den- der-Durme-Schelde in boogsport enbehecrslid van de Belgische Na tionale Federatie samen met lid van Europese Gemeenschap Boog- schieten Liggende Wip aangezocht om de organisatie van de Beker van België te laten verlopen in de Bloe menveiling Flora, wat ook gebeur de. Wanneer dan ook vernomen werd dat Nederland verzaakte aan het op touw zetten van het vierjaar- lijkse Europese Kampioenschap, stelde men ook alles in het werk om die prestigieuze sportmanifestatie naar Vlaanderen af te leiden. De keuze viel uiteindelijk op Aalst, dat wegens zijn centrale ligging en zijn infrastructuur, uiteraard heel wat troeven in handen heeft om welslagen te waarborgen. Samen met de penningmeester Clement Bogaert, die tevens uitbater is van het sektorlokaal DDS Astrid, An ker 40 in Serskamp, bewoog Ed mond Schelck hemel en aarde om alles in de puntjes te regelen, wat hem dan ook gelukte. Het komende Pinksterweekend zal met deze Eu ropese kampioenschappen uit groeien tot een onvergetelijke sporthoogdag die men zich in Aalst nog lang zal heugen. Voor de 6e maal zal er een Konin- ginneschieting plaats grijpen naast de traditionele Koningschieting. Voor het eerst zullen er op Euro pees niveau, prinsen- en prinsessen- schieting worden georganiseerd. Zo'n 754 deelnemers uit 7 verschil lende Europese landen zijn reeds Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1992 | | pagina 1