Aalst organiseert Dag van het Park Aandacht voor El Salvador in Aalst The Body Shop make-up y.wm mm 2 - 29.5.1992 - De Voorpost dat een deel van het Osbroek omge toverd werd in een echte lusttuin van 15 ha, waarvan 1 hectare water oppervlakte. De schepen wilde werk verschaffen aan de mensen van Aalst en ze zo onttrekken aan de opeisingen van de Duitsers. Het werk werd aangevangen op 24 juli 1915 met 36 werklieden. Dat aantal steeg weldra tot 65 arbeiders en 15 toezichters, onder wie één gekend als de 'grote ploegbaas' nl. Edmond Wellekens. Óp 10 oktober waren de werken al zodanig gevorderd dat een groot gedeelte van de werklie den moest afgedankt worden. Toen trad een regenperiode in van onge veer vier maand, die de verdere aanleg sterk belemmerde. Uitein delijk op woensdag 29 maart 1916, slechts 8 maand na de aanvang van dit grootse werk, werd de laatste boom in het Aalsterse park geplant. Niet minder dan 20.000 kubieke meter grond was verplaatst voor het delven van de vijvers en de aanleg der grasperken. De ontwerper, Louis Julien Brey- del, was een befaamd landschapsar- chitekt wiens kliënteel vooral be stond uit de adel en de hogere bur gerij. Hij maakte later ook een plan voor het Astridpark te Aalst en de Kruidtuin te Brussel. Voor de aanleg van de vijvers in het stadspark benutte hij een deel van de Osbroekbeek, waarvan hij de bedding verbreedde tot de Ballon vijvers die onderling met mekaar verbonden zijn en via de riolering afwateren naar de Dender, Wel 200 verschillende boomsoor ten en 100 verschillende struiksoor ten werden aangeplant. Vele ervan werden bezorgd door de toenmali ge Duitse Stadscommandant, een kasteelheer, die speciale bomen uit zijn domein of elders uit Duitsland liet aanvoeren. In 1939 werd het speelplein ge opend, de opening van de kruidtuin had plaats in 1945 en het melkhuisje werd in 1955 in gebruik genomen. De Hortus Botanicus Alostanus... De roemrijke kruidtuin van wel eer... De plantentuin werd begin juli 1945 geopend aan de rand van de Parklaan. Aalst bezat hiermee zijn eigen plantentuin zoals de steden Brussel, Antwerpen, Leuven, Luik en Bergen. In 1946 groeiden er reeds 1100 verschillende planten soorten. Datzelfde jaar werd nog een kleine vijver aangelegd voor waterplanten. Prof. Dr. Vergeylen (Antwerpen) verklaarde dat Aalst de mooiste verzameling waterplan ten bezat onder de Belgische tui nen. De stichter van deze stedelijke plantentuin was broeder Angelicus of Fra Angelico, zoals hij zich graag liet noemen. Deze Capucijn, die in Aalst verbleef van 1940 tot 1943, was een simpatiek en verdienstelijk lekenbroeder. Naast ziekenverple ger was hij een erkend botanist. Zijn lijvige Herbarium Exolicum, een ongeëvenaarde verzameling plan ten uit het Himalayagebergte, is een monument van zeldzame weten schappelijke waarde. Voor de aan leg van de plantentuin werd Broe der Angelicus omringd met enkele entousiaste liefhebbers en specia listen. De kruidentuin van weleer is samen met zijn bezielers heengegaan. Ge lukkig nam een nieuwe generatie bezielers de herwaardering van het stadspark in zijn geheel op zich... Verjongingskuur voor het stadspark Op 9 maart 1977 werd het stadspark beschermd als landschap. Gelukkig was in 1974 de Werkgroep Bomen Park opgericht onder impuls van Luc Kieckens 1910-1991). Het wa ren deze boomliefhebbers die van de bescherming van het stadspark dankbaar gebruik maakten om de overheidsdiensten tot een door dacht beheer aan te zetten. Het Stadsbestuur, het Bestuur Monu menten en Landschappen en de Werkgroep Bomen Park werken nu al jaren intens samen om het stads park ook voor onze kleinkinderen in stand te houden. Gezien de leeftijd van de meeste bomen en voornamelijk omwille van de slechte groei-omstandighe- den in de aangevoerde grond en op de vochtige ondergrond drong een drastische verjonging van het bo men- cn struikenbestand zich op. Hierbij nam men als streefdoel het oorspronkelijke ontwerp zo goed mogelijk te respekteren. In het park herkennen we duidelijk twee delen. Een eerste deel is aan gelegd in de geest van de Engelse landschapsparken, nl. het gedeelte met de ronde vijvers of ballonvij vers. Een tweede deel heeft een strakkere vorm, het bestaat uit ele menten die doen denken aan een formelere parkaanleg, nl. het ge deelte met de rechthoekige vijver of spiegelvijver. Bij het ontwerp werd veel aandacht besteed aan de belevingswaarde voor dc wandelaar. Dc zichten (vista's) werden telkens zodanig uit gebouwd dat men een gedeelte van een vijver, een bomengroep, een brugje of een heestergroep ziet. De ze vista's werden geaksentueerd door op de flanken van het gezichts veld bomen of bomengroepen en heestermassieven uit te werken. Er werd ook veel gebruik gemaakt van wintergroene bomen en heesters om 's winters nog dezelfde visuele gewaarwording te behouden. Voor de verjonging van het bomen- en struikenbestand in de geest van het oorspronkelijke ontwerp waren soms rigoureuze hcrstelmaatrege- len nodig. Voorbeelden hiervan zijn de heraanlcg van de inkom in dub bele dreefvorm met 30 linden, het rooien van heestermassieven, aan geplant in de jaren zeventig, omdat zij het zicht op dc vijvers belemmer den en de aanplanting van leilinden rond de voormalige roischaatspistc om de cirkelvorm te aksentueren. Er werd gebruik gemaakt van een ruim aanbod aan parkplanten die het park op didaktische wijze verrij ken en vooral van soorten die om wille van hun bladvorm, kleur en struktuur van bloemen en vruchten een pittoresk karakter scheppen. Modem beheer onbekend is onbemind De vijvers zijn de grootste blikvan gers in het stadspark. Ze worden aantrekkelijker gemaakt met water en moerasplanten. Het vissen is niet steeds te verzoenen met de aanleg van een oeverbeplanting en het voorzien van waterplanten. Daar om moeten speciale zones afgeba kend worden waar men kan vissen zonder schade te verrichten. Het in stand houden van een goede oever- en watcrbcplanting kan pas lukken indien de overbevolking met wilde eenden ingetoomd wordt. Het voederen van deze dieren komt de vijverbegroeiing en de waterkwali teit niet ten goede. Deze dieren zijn in staat om in het naburige natuur gebied het Osbroek zelf voldoende voedsel te zoeken. Eenden zijn im mers geen neerhofdieren... Het houden en uitzetten van allerlei tamme dieren in het park is sterk beperkt. Immers, de hokken en af sluitingen die hiervoor nodig zijn ontsieren het park cn overbevol king takelt de begroeiing af. Dieren passen best in hun natuurlijk bio toop en niet daar waar de mens hen wil als siervoorwerp. Parken zijn ingericht om de groenrekreatiedruk op te vangen en moeten die taak in de toekomst steeds meer gaan vervullen. Om de publieke opinie daar opmerkzaam op te maken en om de rekreant terug richting park te leiden heeft de stad Aalst beslist om deel te nemen aan de 'Dag van het Park', een initiatief van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap Departement Leefmilieu en Infrastructuur in samenwer king met de Vereniging voor Openbaar Groen, en dit op zondag 31 mei 1992. Het ogenblik is uitstekend geschikt om de schijnwerpers te richten op het stadspark van Aalst omdat dat park de laatste jaren een grondige verjongingskuur heeft ondergaan. Immers, om een park, dat aange legd werd tijdens de eerste wereld oorlog, ook voor onze kleinkinde ren te bewaren, zijn ingrijpende be- heerswerken noodzakelijk. Het bo men- en struikenbestand is zodanig gewijzigd dat de publikatie van een nieuwe folder niet te vermijden was... Het programma voor de stad Aalst ziet er als volgt uit: 14.30 u: Samenkomst aan de hoofdingang van het stadspark. Toespraak door de Burgemeester en Schepen van Leefmilieu. Inhul diging nieuw monument. Herden king L. Kieckens, voorzitter Werk groep Bomen, Park. Rondgang on der leiding van natuurgidsen. 14 tot 17 u: Doorlopend gratis kin deropvang aan het melkhuisje en animatie door clown Tica. 16.30 u: Afsluiten van de 'Dag van het Park' met het optreden van de fanfare 'Condordia et Docilitas' uit Herdersem en ballonwedstrijd voor de kinderen. U ziet dat het programma extra kindvriendelijk is. Terwijl ouders het officiële gedeelte en de rondlei ding bijwonen worden de kinderen veilig en gratis opgevangen door monitors en worden ze geanimeerd door extra speeltuigen (springkas teel, volksspelen), een clown en een ballonwedstrijd. Een stulge geschiedenis... De eerste gedachte om in Aalst een openbaar park aan te leggen zou bij onze voorvaderen gekiemd zijn rond 1857. Dat idee kreeg konkrete vormen toen de heer Romain Moyersoen in zijn funktie van schepen van finan ciën in 1911 begon met de aanwer vingen voor openbaar nut van ter reinen en gronden in het Osbroek. Het was onder impuls van Desiré De Wolf in zijn funktie van schepen van Openbare Werken (1912-1918) Aalst. De Netwerkkwis is opnieuw van start gegaan (a Aalst. Netwerkkwis. Fiasco stelt de vragen a Aalst. Een beeld van de Netwerkkwis die weer op. volle toeren draait (a) Aalst. In de Bond Moyson is men ijverig bezig met het tellen van de stemma van de mutualiteitsverkiezingen (a) Opdat een landschapspark" zoals dat van Aalst zijn naam eer zou aandoen (imitatie van het land schap) moeten een aantal onder houdswerken anders worden aan gepakt. Piekfijn geschoren gazons, propere wegen en gebruik van on kruidverdelgers hebben als gevolg dat het park een deel van haar ka rakter verliest. Natuurlijk moet het park niet aan zijn lot worden over gelaten. Beter kan men spreken van een streng gekontroleerde en bin nen de perken gehouden verwilde ring. Zo wordt onder de bomen veel min der frequent gemaaid om betreding onder de bomen tegen te gaan, om beschadiging aan de wortels en de stam te verhinderen en om een goe de bodemstruktuur te behouden. In dat langere gras vindt een fraai assortiment kruiden spontaan zijn gading... Praktische gegevens Ligging: aan de zuidkant van de! stad, op ongeveer 800 m van hei. Belfort. Hoofdinging: hoek Parkj laan-Desiré De Wolfstraat. Drank en versnaperingen in hei 'Melkhuisje'. Groot speelplein met speeltoestel len. Naambordjes aan de bomen. Naast het park en in verbinding er mee ligt het druk gebruikte Spo^-i centrum en het tocgankcttjK na tuurgebied het Osbroek (45 ha), beiden van de stad Aalst. Honden moeten aan de leiband enj fietsers en motorfietsen zijn nietj toegelaten. Info: Dienst Leefmilieu, Kapelle- straat 8, Aalst, tel. 054/73.23.70. I PH Op zondag 31 mei vanaf 17.00 uur staat in 'Het Capucinetje' aan de Capuciencnlaan (hoek Sint-Jacobs- straat) te Aalst El Salvador volop in de belangstelling. De steungroep 'Las Madres' organizeert deze avond waarop onder meer een dia montage te zien is van Dirk Holvoet en Milly Thoolen die gedurende twee jaar in El Salvador werkzaam waren en sedert half april weer in ons land verblijven. Dirk Holvoet is fotograaf en Milly Thoolen dokter. Beiden hebben ze vanuit hun be roep heel wat te vertellen. Van hun verblijf in ons land willen ze gebruik maken om zoveel mogelijk mensen te sensibilizeren voor de problema tiek van het Salvadoraanse volk. In El Salvador werden onlangs on der het toeziend oog van de hele wereld, vredesakkoorden onderte kend tussen de regering en het ver zet. Zo moest er een punt worden gezet achter 12 jaar burgeroorlog en 80.000 doden. Maar de mensen le ven er nog steeds in krotwoningen,I zonder water en elektriciteit. Nog steeds gaan niet alle kinderen naar: school. Nog steeds hebben niet alk boeren land om het te bewerken. Nog steeds gaan er mensen zonderi eten naar bed als ze een dag ziek durven te worden. Nog steeds wor-j den er mensen opgepakt en be dreigd. Nog steeds wordt er elke morgen minstens een lijk langs dei weg gevonden. In El Salvador vali dus nog veel werk te verrichten.) Dirk Holvoet en Milly Thoolen wil len terug naar dit Latijnsameri- kaanse land om er te helpen bou wen aan een betere toekomst. 1 Hoe zij dat willen doen vertellen zt op deze boeiende info-avond. worden broodjes met koffie geser veerd, men krijgt Latijnsameri- kaanse muziek te horen cn er b| kinderanimatie op zijn Salvado-j raans. Voor meer informatie kan men steeds terecht bij Dirk en Milh op het nummer 091/31.33.66. The Body Shop heeft een nieuwe make-upserie. Camoudagetinten genaamd, die vanaf 12 mei ver krijgbaar is in de winkels. Deze make-up is speciaal bedoeld voor die dagen wanneer het niet mee zit en je huid dat ook toont Vooral na dat late avondje wanneer de huid er grauw en vaal uitziet, of bijvoor beeld na een griep wanneer de huid soms wat vlekkerig is. Ook zijn de Camouflagetintcn goed te gebruiken bij kleine littekens, wijn- en moedervlekken, sproeten en blauwe plekken. De bedoeling van deze serie is om daar uitkomst te bieden waar de huid een pro bleem geeft. De serie bestaat uit de vol gende produkten Camouflagecrème een licht gekleurde, bijna vloeibare crcme die verkrijgbaar is in twee tinten. 01-lila. geeft iedere gelaatskleur een warme gloed cn geeft grauwe en vale huid een frisser aanzien. 02-groen, daarentegen tempert een hoogrode gelaatskleur. Prijs 335 Bfr voor 30 ml. Camouflagepoedcr - deze fijne poeder is verkrijgbaar in twee kleu - ren, 01-lila en 02-groen. Het pro- dukt kan op zichzelf gebruikt wor den. maar ook na de Camouflage - crème om het effect daarvan te versterken. Prijs Bfr. 295 voor 25 g. Camouflagestift Plus cfl matte camouflagestift die in «ri lijking met een gewone camouBl- gestift dubbel zo goed dekt DesÉl kan gebruikt worden voor als variërend van een rood plekje tfI een wijnvlek. Camouflagestift plus is verkrijf in twee kleuren, 01 en 02. die lij op de kleuren van de gewone tfj mouflagestiften. Prijs Bfr. 295. De Camouflagetinten zijn net alle andere produkten van The Bo dy Shop niet op dieren getest - Voor meer informatie: The Bot Shop, Wietske Brocrsma, Postl» 483, 1400 Al Bussum, NcderÉi Aalst. In de mutualiteiten worden momenteel verkiezingen gehouden (a

De Voorpost | 1992 | | pagina 2