Schoolkids beloond met sportieve happening De Voorpost - 29,5,1992 - 3 Op 16 mei werd de tweede editie van de aktie 'Schoolkid(t)s' afgerond met een dagvullend programma in het C.C. De Werf. Op het 'Uitvinderssalon' werden toen de resultaten getoond van de wedstrijdopdracht 'Vind een uitvinding uit'. De deelnemende schoolgroepen kregen de waardering mee voor hun inzet, van de stuurgroep uit, omgezet in een gratische sport-dag- uitstap naar Comblain-au-Pont of de Hoge Venen. Vorige zaterdag maak ten al een drietal Aalsterse scholen deze bijzondere dag mee. Het werd een echte meevaller. Aalst. De jonge dames van 5TW- TI Dames van Maria werkten zich wondèrwel vlug in op de initiatie bergbeklimmen (a) Acht jonge dames van de 5TW van het TI Dames van Maria uit Aalst kregen van bij hun aankomst in het Sportcentrum de gelegenheid om zich zeer vlug te ontpoppen tot ras echte rotsbeklimmers. De begelei dende leraar Mare Debusschere voelde zich aanvankelijk heel wat onzekerder dan in het labo biologie, fysica en chemie en was blijkbaar tevreden de lerares lichamelijke op voeding van de klasgroep meege vraagd te hebben. Het helpen reali seren van de 'Automatische proefbuiswasser' lag begrijpelijk veel meer in zijn lijn. Toch liet hij zich na de middagpick-nickniet pramen om mee de tocht naar de rotswand aan te vatten. In de voormiddag hadden de Da mes van Maria-meiden, met of zon der hoogtevrees, zich wonderwel de beklimmingsinitiatie eigen gemaakt en 'hadden er geen moeite mee, na dien in volledige professionele uit rusting, beschermhelm inkluis, de echte rostwand te overwinnen. 'De afwezigen hadden ongelijk', ver klaarden na afloop de meisjes en vonden het spijtig dat niet de volle dige klasgroep van deze prachtige Aalst. Wat angstvallig worden eerste richtlijnen voor het bergbeklimmen eigen gemaakt (a) In Aalst wordt al sinds 1975 op vele manieren gewerkt aan het 'spijbel probleem' in de scholen van de Aal sterse regio. Het Stadsbestuur, het komitee voor Bijzondere Jeugd zorg, PMS-Centra, JAC en het Co ördinatiecomité voor Welzijnszorg realiseerden hieromtrent een sa menwerkingsverband. De jongste jaren groeit het besef, dat preventie hierbij niet mag over het hoofd ge zien worden. Sinds Frits Van Cau- ter in 1990 de noties 'individuele algemene struktuurgerichte preventie' uitwerkte, nam het be grip voor algemene preventieve ak- ties, zoals 'schoolkid(t)s' meer en meer toe. De zorg voor de leefom geving van de scholieren, hct,'zich goed voelen' in hun klasgroep... heeft geleid tot initiatieven binnen scholen zelf, zowel als tot samen werkingsvormen tussen onderwijs en welzijnswerk. Deelname aan een benefietpro gramma met Wies Andersen op VTM gaf de stuurgroep van 'Schoo!kid(t)s'meer financiële armslag en bezorgde hen de moge lijkheid alle deelnemende scholen gratis een dag te laten beleven bui ten het schoolse kader, met ruimte omaktiefen kreatief bezig te zijn in groepsverband. Zo trokken leerlin gen van 5TW,T.I, Dames van Maria van Aalst, van 2MWA Sint-Maar- tensinstituut - Aalst, 2llc Moderne Wetenschappen 1 en 5'lc Weten schappelijke B uit de Sint-Jozefs- school te Mere, naar Comblain-au- Pont boven Luik. Rotsbeklimmen - Mountain-Bike en Avonturen-Tocht Trefpunt voor de beloonde 'school kids' was 'Les Roches Noires', Dui delijk bleek dit een bijzonder goede keuze te zijn geweest van de stuur groep. Aalst. In het centrum 'Les Roches Noires'in Comblain-au-Pont werden de Aalsterse schoolkids opgewacht. Over de avonturen van de jongens vün het Sint-Maarteninstituut krijgt u volgende week alles te zien (a In een vroegere school, die door een monitorsteam van licentiaten lichamelijke opleiding -afgestu deerden uit 'het sportkot' van Leu ven - die zich gespecialiseerd heb ben in één of meer natuursporten werd aangekocht en omgebouwd, is een volledig natuurcentrum uitge werkt. Hier werd de Aalsterse schooljeugd opgewacht. Nodige douches, toiletten, wasplaatsen en omkleedruimten waren ruim schoots voor handen, om het jonge volkje de accomodatie te bieden om een echte avontuurlijke dag te bele ven. geboden kans hadden gebruik ge maakt. Mare Debusschere keek op het einde van de dag ook helemaal anders tegen het gebeuren aan en was samen met zijn leerlingen bij zonder enthousiast en sprak onver bloemd zijn dank uit naar de organi satie. 'Niet alleen aan de aktie zelf, maar ook aan de dag van vandaag hebben de leerlingen ongetwijfeld heel wat opgestoken. Hopelijk kent 'Schoolkid(t)s' nog volgende edi ties. Wij zullen er alleszins opnieuw bij zijn', evauleerde hij. Heel wat andere ervaringen waren weggelegd voor de uitvinders van Aalst. Het jonge volkje uit de tweede moderne wetenschappen uit het Sint-Jozefinstituut van Eme-Mere stapte mountainbike op vooreen exploratietocht (a) het 'Anti-plakzoenapparaat tegen slijmerds met grollende maag' uit de 5C Wetenschappelijke B uit het Sint-Jozefsinstituut van Mere. Zij werden bedacht met een speleologi- sche grottentocht. Of het nu de plechtige kommuniefeesten te Me re of de schrik voor de opdracht waren dat er maar twee leerlingen van d.e groep van 20 waren meege komen, bleek niet te achterhalen. Aan degelijke begeleiding zal het zeker niet gelegen hebben, want zo waar de eerste schepen van Mere, Etienne Bliki trok de uitrusting aan en kroop mee de grotten in. Moe, besmeurd als een mijnwerker maar bijzonder gelukkig dat ze dit meege maakt hadden, verschenen ze op het middagappel. Schepen Bliki zal het ongetwijfeld niet gemakkelijk gehad hebben wanneer men even zijn fysische situatie vergeleek met de frêle jongedames die hij bege leidde. 'Ze hebben hun mannetje gestaan en het ging bijzonder vlot. Ik geloof toch dat vele van de on deraardse gangetjes die ik doorge worsteld heb, toch niet voorzien wa ren op speleologen in spé van mijn 'formaat', voegde hij er lachend aan toe. Hij vond het dan ook maar wij selijk dat hij in de namiddag op toe ristische exploratie trok op eigen houtje in het rustige dorpje van de sektor Coo, Remochamps, Durby en Hamoir, Comblain-au-Pont zelf. Hij ook betreurde het dat er zo wei nig leerlingen van deze gratis aan geboden uitzonderlijke gelegen heid hadden gebruik gemaakt. De uitvindertjes van de 'Rijdende snoepwinkel - Rottandje', kregen een heel wat ander vehikel dan hun ludieke uitgevonden fiets aangebo den. Een echte mountain-bike, met alles erop en eraan, stond hen op te wachten. Marcia Peerlinck en Patri ce De Coene, die als vertegenwoor digers van de stuurgoep 'School- kid(t)s' waren meegekomen, maak ten van de nood een deugd en gin gen mee op 'mountain-bike'-tocht in vervanging van de begeleidende leraar van 2dc Moderne-Weten- schappen 1 van de St.-Jozefschool te Mere, die door onvoorziene om standigheden afwezig bleek. In den beginne met wat moeite, maar naderhand als volleerde akro- baten ging het langs voor het oog bijna onzichtbare slingerpaadjes, boswegeltjes, stijle afdalingen en 'cols' van l"c categorie. Zij kregen op die manier onvergetelijke mooie plaatsjes uit de streek te zien. De verstevigde 'stalen rossen' met hun 21 versnellingen en hun sterk-ge- profileerde banden, gaven'onver hoopte mogelijkheden aan de geie- genheids-'coureurtjes' en beteken den ook voor hen een niet te verge ten ervaring. Voor de begeleidende leraar Willy Vanderbiest en de 18-koppige groep van het 2MWA van het Sint- Maartensinstituut, was de uitstap van vorige zaterdag geen 'illusion' zoals hun uitvinding. Het werd een harde realiteit: een avonturentocht. Niemand beter dan de leerlingen zelf kunnen hun ervaringen onder woorden brengen. Ze vertellen het dan ook zelf op hun manier: 'Bijna alle leerlingen van 2MWA stonden zaterdagmorgen om 7.15 uur aan de Sint-Jobkerk op de bus te wachten die hen naar Comblain- au-Pont zou brengen. Daar aange komen bleek dat het een fantasti sche dag zou worden, niet alleen wat het weer, maar ook wat de inde ling van de dag betrof. In de voormiddag zou de groep een tocht in de hoogte maken. In het eerste onderdeel van de tocht moest men door een pikdonkere grot, zonder licht. Alsof dit nog niet genoeg was, mocht men er nog op zijn buik door een spelonk kruipen. Het tweede onderdeel was een af daling van een rots van ongeveer 8 m. hoog. Volgende en laatste on derdeel van de voormiddag was de 'catcrawl'. Hier moest men een mi ni-ravijn oversteken over 2 touwen. In de namiddag werd er een beken- tocht gehouden. Normaal ging men dwars door een bos, maar nu moest men eromheen, door een onder grondse beek en over een steen groeve, omdat het jachtseizoen net begonnen was. Dit maakte de tocht één uur langer en alsof dit nog niet genoeg was, liep de klas nog ver keerd ook, zodat ze een eind terug moesten en dan de juiste weg ne men. Nu moest de groep door een beek en uiteindelijk langs de Our- the terug naar de 'basis' en de bus. Net voor men daar aankwam na men enkelen een frisse duik in de rivier. Nadat men droge kleding aange trokken had, kon de terugreis be ginnen. Het eind van een onverge telijke dag en het eind van 'School- kid(t)s 1991-1992'.' Graag wilden de leerlingen van het SM1 hun ervaringen kwijt over het hele Schoolkid(t)s gebeuren. Het maakt op zijn beurt duidelijk dat het hele project zijn doel niet heeft ge mist en zeker voor verdere herha ling vatbaar is: 'In het begin van dit schooljaar had 2MWA van het SMI te Aalst, onder leiding van Dhr. Van Der Biest, zich opgegeven om deel te nemen aan 'Schoolkid(t)s'. De eerste opdracht bestond erin de he le klas voor te stellen. Na een paar dinsdagmiddagen bijeen te zijn ge komen, werd uiteindelijk de groeps foto genomen. Opdracht nr. 2 was iets te maken wat vooral leuk en origineel was. Na vele voorstellen van de leerlingen, zoals een kleine papierpers, een au tomatische bordenwisser, eendege balpen omgevormd tot waterpis tool, koos de klas het voorstel van hun klastitularis: een plaat maken met blikjes erop, waar men met ping-pongballetjes zou naar gooien. Na enkele weken blikjes verzame len werd de uitvinding ontworpen en 'illusie' gedoopt. Zaterdag 16 mei werd de grote Schoolkid(t)s-finaledag gehouden in de Werf te Aalst, onder het mot to: Einstein. De klas kreeg een tafel ter beschikking en de taken werden onder de leerlingen verdeeld. Iedere toeschouwer die het spel probeerde, kreeg 6 ping-pongballe tjes en moest proberen deze 6 in de genummerde blikjes te werpen. Ook de slogan ontbrak niet: werp zes balletjes in de genummerde blikjes en win op de lotto. Van 14.00 tot 17.00 uur, werd de dag verzorgd door een bandje en om 17.00 uur volgde de lang verwachte prijsuit reiking. De levendige klas kreeg wat ze verdiende: een avonturentocht in Comblain-au-Pont, tussen Luik en Malmédy. (De mannen van 2MWA Sint-Maartensinstituut - Aalst). Opgedane ervaringen leren dat een meer scholier-vriendelijk klimaat op school, wonderen kan verrichten en het 'spijbelprobleem' voor een tamelijk groot deel kan vermeden worden. P.H.

De Voorpost | 1992 | | pagina 3