BEELDSPRAAK 92 Beeldspraak '92 in Ter Vlieringhe Eerste kultuurdiploma voor Gamma Herzele i» 1 Ernst in De Werf De Voorpost - 29.5.1992 - 9 De Voorpost weekend een breviarium van minimale woord- en prentkunst t Beeldspraak '92 is een kunstprojekt, opgebouwd rond poëzie, muziek en prentkunst. Een dertigtal kunstenaars pakken samen uit van 7 tot 21 juni in het interieur en de binnentuin van Ter Vlieringhe aan de Brusselbaan 11 te Erembodegem. De vooropening heeft plaats op Pinksterzondag 7 juni om 15 uur. Het rustieke kunstcafé van kunstsmid Luc De Mot is reeds vele jaren de pleisterplaats van heel wat kunstenaars uit het Aalsterse. Het is dan ook niet te verwonderen dat die kunstenaars deze plaats hebben uitgekozen om samen een kunstprojekt van formaat op te zetten. Aalst. Jean-Pierre Van der Poorten stelt 'Beeldspraak 92'voor. Het wordt een kleurrijk kunst-, kijk- en luisterschouwspel met bibliofiele inslag (a f l S Aalst. Jan D'Haese lijkt duidelijk nog niet op zijn lauweren te rusten a Het uitgebouwde projekt omvat een tweeluik: Het eerste luik speelt ludiek in op het tema 'Velodroom Ter Vlierin ghe - De fiets in de kunst'. Heel wat aanknopingspunten deden dit idee oprijzen: de vele modellen van oude fietsen die Ter Vlieringhe sieren - het vroegere bestaan van een velo droom in Erembodegem (in de om geving van de kerk) - de Vlaamse week van de fiets. Zeven kunstenaars van diverse plui mage nemen hier aan deel: René Bekaert (koloristisch schilder), Piet De Brandt (tekenaar-dichter), Luc De Mot (kunstsmid), Jan D'Haese (dichter en kunstkritikus), Walter Schelfhout (konstruktivistisch schilder), Roland Snel (beeldhou wer) en Marijke Van der Eist (grafi- kus). Zij beelden het tema uit, ge flankeerd door een oude velocipè- de uit Ter Vlieringhe. Rond dit te ma verschijnt een serie van zeven kollektioneurskaarten (verpakt in een origineel velodroomdoosje) en een bibliofiel album met grafisch werk van deze kunstenaars. Na het 'sotte' komt het vroede tot uiting in een tweede luik. Dit luik bestaat uit een bloemlezing van 'minimale poëzie' van Wouter De Bruyne (Aalst), Bert Decorte (Roosdaal), Jan D'Haese (Gent), Aleidis Dierick (Larochemillay Fr.), Frans Fransaer (Moorsel), Marcel Pira (Mortsel), Piet Thomas (Bellegem), Iris Van de Casteele (Asse), Rudolf Van de Perre (Affli- gem), Firmin Van der Poorten (Aalst), Jean-Paul Van der Poorten (Aalst), Hubert Van Herreweghen (Brussel), Willie Verhegghe (Polla- re) en Marcel Wauters (Brussel). Verlucht met grafisch werk kleine formaten van: Luc Arijs (Aalst), Gerrit Baten (Erembodegem), Etienne Bauwens (Aalst), René Be kaert (Aalst), Jeanne De Dijn (Dendermonde), Francois Des hommes (Aalst), Ronald Ergo (Oostakker), Wilhelm Mechnig (Aalst), Walter Schelfhout (Berla- re), Roland Snel (Aalst), Paul Van den Abeele (Aalst), Guy Van den Eeckhaut (Erpe), Marijke Van der Eist (Erembodegem) en Maurits Van Saene (Ninove). Jean-Paul Van der Poorten stelde te dezer gelegenheid een 'Brevia rium van miniame woord- en prentkunst' samen. In de poëzietuin van Ter Vlieringhe stelt Wouter De Bruyne het brevia rium en de respektieve kunstenaars voor. De dichters lezen er uit eigen werk. Gitaris Jean Van der Schueren speelt op deze 'minimale poëzie' in. Een gelegenheidscombo met Jacky Adens (piano), Johan De Baedts (drums) en Freddy Verbeken (bas gitaar) brengt klassieke evergreens waarin 'figuratieve jazz' verweven zit. De toegang tot dit kunstfestival is gratis. Ter Vlieringhe omgedoopt tot poë zietuin... Wouter De Bruyne vertelt hierover het volgende: 'Er is even veel verschil tussen goe de poëzie en mooie verzen als tus sen de geur van een bloementuin en een parfumeriewinkel, las ik ergens. Precies daarom wellicht heeft mijn vriend Jean-Paul Van der Poorten de binnenkoer van Ter Vlieringhe omgedoopt tot poëzietuin, vanuit de overtuiging of althans de hoop dat de bezoeker er een beeld of een vers zal vinden dat geurt naar de bloementuin uit het citaat. Poëzie spreekt op fluistertoon, daarom zoekt ze de stilte op. Poëzie schuwt grootspraak. Daarom blijft ze ne derig en bescheiden. Ook dat had den we voor ogen bij ontwerp en uitwerking van het bundeltje 'Beeldspraak'. De minimale poëzie die we u op zondag 7 juni zullen voorstellen is een antwoord op de uitdaging een moment, een intens gevoel, een herinnering vast te leg gen in een miniatuur van beeld of spraak. De woorden zijn uitge- puurd, palet en tema zijn even kleurrijk als de persoonlijkheid van elke dichter of dichteres. Soms is het woord uit 'Beeldspraak' wrang of rebels, soms speels of diepzinnig, meestal mijmerend of dromerig. De dichter zoekt en tast, kneedt en hakt weg, maar houdt zich angstvallig aan het gezegde van Paul Valéry: 'Als een vogel kon zeggen wat hij zingt, waarom hij zingt, en wat het in hem is dat zingt, dan zou hij niet meer zingen'. Bijzondere publikaties Ter gelegenheid van de kunsthap pening 'Beeldspraak '92' werden enkele bijzondere publikaties ge realiseerd: Velodroom Ter Vlieringhe: een se rie van zeven kollektioneerskaarten met afbeeldingen van oude véloci- pèdes uit Ter Vlieringhe, origineel verpakt in een vclodroomdoosje. De oplage is beperkt. Intekenprijs tot 31 mei: 200 fr/doosje. Het kan worden besteld door stor ting op rek. nr. 293-0238030-47 met Aalst. J.P. Van der Poorten, Jan D'Haese en Wouter De Bruyne buigen zich over het literaire aspekt van 'Beeldspraak 92' (a) vermelding: 'Velodroomdoosje'. Het doosje kan dan afgehaald wor den op de voorstelling in Ter Vlie ringhe op zondag 7 juni om 15 uur. Info: 053/77.86.88. Breviarium 'Beeldspraak '92': ge dichten gezet uit de letter Avant Garde-Book en gedrukt op Royal Impression, 150 gr. Omslag in Chro- molux 300 gr. Intekenprijs tot 31 mei: 400 fr bij afhaling en 450 fr bij toezending. Het boek kan afgehaald worden op de voorstelling op 7 juni om 15 uur in de poëzietuin van Ter Vlieringhe, Brusselbaan 11 te Erembodegem. Bestelling gebeurt door storting op nr. 293-0238030-47 met vermelding 'Breviarium'. PH - Nog tot en met zaterdag 30 mei in de Belfortkrypte: kunsttentoon stelling met werken van M.J. Keunen. - Van zaterdag 6 juni tot en met maandag 21 september in de Werf: tentoonstelling 'Papier, Beeld en Basis' met vernissage ervan op vrijdag 6 juni om 15 uur in de Foyer, - Dinsdag 9 juni om 18 uur in Vergaderlokaal 2: voordracht 'Het natuurlijk proces van gezondheidskeuzen', ingericht door Cosmic Link; info 011/22.32.16. s. Talloze verenigingen spannen zich jaarlijks in om de eigen gemeenschap een kuituurprogramma voor te leggen dat door diversiteit gekenmerkt is. Iedereen doet het op zijn manier naar gelang de noden en de aard van hen die men wil bereiken. In Herzele zorgt Gamma reeds zeventien jaar lang vooreen kuituuraanbod dat tot ver buiten hun eigen regio weerklank vindt. Dit was dan ook de hoofdreden van de jury om hen de kulturele aanmoedi gingsprijs met het daaraan verbonden diploma en de som van 60.000 fr. toe te kennen. Voor de uitreiking van de prys trok men naar het nabije kasteel van Steenhuize waar een academische zitting plaats vond. Deze tweejaarlijkse kultuurprijs is nog maar opgericht en Gamma Herzele kreeg de eer hem als eerste in ontvangst tc mogen nemen uit dc handen van gedeputeerde J.P. Van der Meiren. Hoe meer men Zuid- Oost-Vlaanderen intrekt hoe min der talrijk de verenigingen er wor den. Herzele ligt aan de rand van dit gebied en 'vult een witte vlek op' in deze Vlaamse regio. Als afgevaar digde van de jury bevestigde Ren. Roels de motivatie om vzw Gamma tot laureaat uit te kiezen 'Gamma kan als organisatie model staan voor de kulturele ontwikkeling in de Vlaamse regio's waar dat hard no dig is'. Nochtans heeft Gamma het niet altijd gemakkelijk ook al heeft dit er soms de schijn van. De werk omstandigheden zijn niet altijd gun stig om er de kontinuïteit in te hou den. Toch heeft men in Herzele al tijd getracht om het kuituuraanbod zeer verscheiden te houden op het gebied van het te kiezen genre en daarbij tracht men afwisseling te bieden voor wat de leeftijdskatego- rieën betreft. Gebaseerd om een originele struktuur was mede aan leiding dat Gamma de voorkeur kreeg op andere verenigingen. Zo werkt men er met verschillende werkgroepen zoals jeugd, aktuali- teiten, literatuur en muziek in al haar facetten. In feite worden door de diverse zuilen mini-programma's uitgewerkt die ze zelf uitbouwen maar verwezenlijken met de steun van de overkoepelende organisa tiekracht. Gamma houdt het daar bij zeer neutraal en wil geen binding met eender welke ideologie of poli tieke partij. Kulturele infrastructuur Overal wordt de lof gezwaaid van de kulturele verenigingen die zich ja renlang inspannen voor de eigen leefgemeenschap maar op gebied van akkommodatie is het meestal pover gesteld. Ook Gamma deed in het verleden meermaals zijn beklag over het ontbreken van een ge meenschappelijk polyvalent lokaal voor de kulturele verenigingen. De overhandiging van de provinciale kultuurprijs was een gelegenheid om deze zaak nog eens in het dag licht te plaatsen, vooral in aanwe zigheid van mensen die over derge lijke zaken moeten beslissen. Nochtans zou men in Herzele ge hoor moeten vinden bij de schepen van kuituur Erik De Pooler, die zelf tot de pioniers behoorde van Gam ma. Hijzelf deed tijdeïis de acade mische zitting een oproep naar Gamma toe om het gemeentebe stuur te helpen bij het opstarten van de gemeentelijke kulturele raad eind dit jaar. In Herzele is onlangs in de raad beslist om een polyvalen te zaal te bouwen en hopelijk komt men aan de verzuchtingen hierbij tegemoet. (Hebben de kulturele verenigingen advies mogen ge ven Gamma, en samen met hen ook andere verenigingen, heeft reeds jaren gepleit voor infrastruk- tuur die het verenigingsleven moet ten goede komen, niet zozeer om te vergaderen maar om grotere mani festaties in te richten zoals het orga niseren van een academische zitting waarvoor men in Herzele geen ge schikte plaats vond en men naar het kasteel van Steenhuize moest uit wijken. Hopelijk heeft men toen de nood gevoeld op de snikhete zolder van het kasteel dat nota bene wel prachtig gerestaureerd is maar zich voor dergelijke aktiviteiten niet erg leent. Polyvalent centrum Het was Gamma-voorzitter Mare Van Impe die de prijs als eerste mocht in ontvangst nemen en hij maakte van de gelegenheid gebruik om wel zijn tevredenheid uit te drukken over de plannen die men in Herzele koestert om een polyvalent centrum op te richten in de nabij heid van de Burcht. Ondanks het lovenswaardig initiatief waar schuwde M. Van Impe er voor 'niet te opteren voor een sportzaal waar ook wel eens een kulturele aktiviteit zou kunnen plaats hebben' maar wel voor afzonderlijke zalen voor sport en kultuurbeoefening. Hij leg de ook de nadruk op de toekomsti ge werking waarbij Gamma steeds het kwaliteitslabel zal hanteren, een streven naar kwaliteit en niet zozeer naar kwantiteit om het aanbod tege moet te komen. Voor dit laatste ele ment zal men vooral beroep doen op andere verenigingen om samen te werken. Men zal ook trachten de constante werking te verzekeren door vernieuwing 'we zijn ook be zig aan de verjonging van de werk groepen. Op dit moment bestaat Gamma al voor de helft uit mensen beneden de dertig jaar en de verjon gingstendens wordt nog voortge zet,' besloot voorzitter M. Van Im pe. J.V.

De Voorpost | 1992 | | pagina 9