Feestelijke Aalsterse Dag van het Park Afbraak oud-gemeentehuis Herdersem De BTW en de Eenheidsmarkt 14 - 5.6.1992 - De Voorpost J Aalst. Ook burgemeester De Maght en verschillende persmedewerkers maakten stadspark in al zijn facetten te leren ontdekken (a) van de gelegenheid gebruik om het Aalst. Het mooie zomerweer had heel wat toevallige wandelaars naar het Aalsterse stadspark gelokt, waar men van het park vierde (a) In deze pionierstijd ontstond de Werkgroep Bomen Park, die later haar aktiviteiten uitbreidde naar het Osbroek. Een eerste in het oog springende realisatie van deze werkgroep, was het samenstellen en uitgeven in 1976 van de alomgeken- de folder over het stadspark. Aan de meeste parkbomen werden toen naamplaatjes bevestigd die nu op nieuw aangepast en opgefrist zijn. Jaar na jaar trachtte deze werk groep, hoofdzakelijk in de persoon van Luc Kieckens, de stadsdiensten te bespelen om het beheer van het stadspark in de beste banen te lei den. Het was vorige zondag duidelijk geen dag om binnen te blijven. Ontelbaar waren dan ook de wandelaars, die in de namiddag naar het stadspark kwamen afgezakt om er in de koelte van de schaduw de zwoele middagzon te ontlopen. Gidsen zorgden voor een rondgang langs de mooiste plekjes, terwijl de kinderen hun feest vierden om en rond 'het melkhuisje'. Niettegenstaande de Dag van het Park pas officieel om half drie in de namiddag van start ging, waren er reeds na de middag al heel wat wandelaars en zonnekloppers op post in het Aalsterse Stadspark. De kinderen konden er terecht bij de opvangdienst van milieu, die voor aangepaste animatie had gezorgd. Burgemeester De Maght wees in haar openingswoord op het multi- funktioneel karakter van het park en het belang ervan voor de volks gezondheid. 'In het begin van deze eeuw leefden de mensen overal in nauwe relatie met de natuur. Nu vervreemden wij ervan door de op offering van de natuur aan de indu strie, de woningbouw en de zoge naamde vooruitgang. Vooral de kinderen zijn er het slachtoffer van. Er is steeds maar minder ruimte waar ze onbevangen kunnen op gaan in hun spel', omschreef de bur gemeester. Ze verklaarde dan ook alle reden te hebben om trots te zijn op het Aalsterse stadspark, dat op slechts 1 km van het centrum van de stad gelegen, heel wat mogelijkhe den biedt voor jong en oud. 'Soms is het nodig de natuur een handje toe te steken. Dank zij de inzet van mensen als een Luc Kieckens en de Dienst Leefmilieu heeft Aalst een van de mooiste en van de meest gevarieerde parken van het land', zei de burgemeester trots. Schepen van Leefmilieu De Meer leer lichtte op zijn beurt de figuur van Luc Kieckens toe. 'De eerste teksten welke wij in onze dossiers over het stadspark terugvinden, dragen het handschrift van wijlen Luc Kieckens. De oudste teksten dateren van 1976. Luc Kieckens zocht toen al gesprekspartners ten stadhuize om te wijzen op de fouten welke werden gemaakt in het be heer van het stadspark en later van het Osbroek. Hij kwam hiervoor terecht bij de dienst Openbare Werken. Zijn op merkingen en suggesties maakte hij over onder de vorm van handge schreven teksten, rijk geïllustreerd met grondplannen, schetsen, opme- tingsgegevens, tabellen en tekenin gen. Het zijn unieke archiefstukken geworden. Zo werd in-1977 aan de alarmbel getrokken omdat in 2 jaar tijd een 50-tal bomen verdwenen waren. De uitzonderlijke weersomstandighe den tijdens de zomer 1976 waren hiier een stuk schuld aan. De dienst leefmilieu had intussen ook een vaste vorm gekregen onder leiding van toenmalig schepen en huidig burgemeester mevrouw A. De Maght. Om een goede koördinatie tussen de stadsdiensten tot stand te bren gen, wat betreft de werken in het stadspark, werd in februari 1984 een toezichtsteam voor dit park op gericht, waarin naast mensen van de dienst Leefmilieu en de Groen- dienst ook Luc Kieckens namens de Werkgroep Bomen Park Osbroek en Paul Van den Bremt als inspec teur van Monumenten en Land schappen zetelde. Binnen dat toezichtsteam evolueer den stelselmatig beheersvoorstel- len voor het stadspark. De grote doorbraak had plaats in november 1984 toen het Bestuur van Monu menten en Landschappen met ech te plannen voor de proppen kwam en een basisfilosofie opstelde voor het beheer van het park. Ongeveer gelijktijdig ontstond ook een be- heerskommissie voor het Osbroek. Voor het stadspark volgden de ver gaderingen mekaar snel op. De inbreng en de begeestering door de heer Luc Kieckens in deze verga deringen was enorm groot. Zijn pio nierswerk zal ook in de toekomst de werksfeer rond het park blijven be palen. Ik had het geluk om Luc Kieckens vorig jaar nog persoonlijk te danken voor zijn geleverde inspanningen toen hij om gezondheidsredenen verkoos zich terug te trekken uit de Werkgroep Bomen Park Osbroek. Gelukkig gaf hij op dat ogenblik zijn vaandel over aan Peter en Walter Tolleneer, die duidelijk met het zelfde engagement zullen blijven ij veren voor de opdracht welke Luc Kieckens hen heeft meegegeven', vertelde schepen De Meerleer. Ter nagedachtenis van Luc Kie ckens werd een wintereik bijgeplant in het stadspark. Hiermee werd vol doening gegeven op de opmerking van Kieckens zelf als zouden er in het park alleen zomereiken te vin den zijn en geen wintereiken. De trots van de Aalstenaar op zijn park is terecht. Het Aalsterse stads park groeide de jongste jaren uit tot een van de mooiste in Vlaanderen. Vanuit het oorspronkelijke ont werp van tuinarchitekt Louis Julien Breydel, die ook de Brusselse Kruidtuin ontwierp, pakte de groendienst van de stad de verjon ging van het terrein aan. Het resul taat is een park dat al zijn klassieke charmes heeft behouden: traditio nele vistas met bomengroepen, vij vers en bruggetjes, naast de prachtig alternatief beheerde gazons en bloemenweiden. Madeliefjes, bo terbloemen, vergeet-mij-nietjes, krijgen er een kans, te midden van een variëteit aan heesters en bo men. Het stadspark krijgt een verschei den publiek op bezoek. Er zijn de stappers die deelnemen aan geleide wandelingen, mountainbikers op doortocht, die even komen uitbla zen, dappere joggers. Bejaarden plooien hun tuinstoeltjes open on der een treurbeuk terwijl voor jonge paartjes een rustige bank volstaat. Ook jonge mensen voor wie de bloktijd is begonnen komen de koelte en de rust van het park op zoeken. Andere vinden er ontspan ning aan de vislijn of met van af standsbediening voorziene minia tuurbootjes. Vorige zondag was het er vooral een feestdag voor de kinderen. Het kin- derkasteel verwerkte honderden blote kindervoetjes en de balonnen konden niet snel genoeg opgebla zen worden. Er werden volksspelen georganiseerd en kleine wandelin gen gemaakt. Een klown wandelde Au 1st. Met het monument van uitvoerend stichter van hetAalsters stadspark schepen Desire De Wolf in de achtergrond, lichtte schepen van leefmilieu Dirk De Meerleer de figuur van Luc Kieckens toe en bracht een bezinning over diens levenswerk, gesymbolizeerd in een jonge wintereik die ter herinnering werd aangeplant (a) rond en bracht animatie voor groot feest af maakte, en klein. Ondertussen genoten de Gelukkig bracht een onweer de no- ouders van een koele drank bij het dige afkoeling wanneer de meeste j melkhuisje, terwijl de fanfare Con- aktiviteiten afgewerkt waren, cordië et Docilitas uit Herdersem ph met een muzikale omlijsting het In verband met de beslissing van de Aalsterse gemeenteraad stuurde «De Heemkundige Kring De Fa- iuintjes», volgende protestbrief aan het college van Burgemeester en schepenen van Stad Aalst. Wij mochten onlangs kopie ontvan gen van een schrijven waarin U een gunstig advies tot behoud en inte gratie van het oud-gemeentehuis van Moorsel aan het OCMW hebt gegeven, waarvoor van harte dank. Wij waren dan ook des te meer ver rast uit de pers te moeten vernemen dat ook het oud-gemeentehuis van HERDERSEM tot afbraak schijnt gedoemd te zijn. Het bestuur van de Heemkundige Kring 'De Faluintjes', met zijn meer dan 850 aangesloten leden, verzet zich dan ook met klem tegen de voorgenomen sloping van het oud gemeentehuis van Herdersem en dringt aan op het behoud en de integratie van het gebouw (dat ove rigens nog in goede staat verkeert) in de plannen voor de nieuwe ge meenteschool aldaar. Het lijkt ons ook belangrijk dat het gebouw als dienstencentrum bewaard zou kun- nen blijven. De afbraak van het gemeentehuis (oorspronkelijk schoolhuis, ge bouwd in 1873, architect De Perre) zal een té ingrijpende wijziging op het dorp teweegbrengen, temeer daar het één van de weinige gebou- wen is die van de 19de eeuwse kern van het dorp nog overgebleven zijn. j De constructie speelt een ruimtebe- palende rol in samenhang met en kele andere, links en rechts daarvan gelegen elementen, zoals de kerk, de pastorij, gewezen onderpastorij, oud huis Muylaert en een paar laat 19de eeuwse 'herenhuizen'. Het bestuur van de Heemkundige Kring is zeker niet overtuigd van de noodzaak tot schending van het dorpsgezicht te Herdersem, de ach- j terliggende terreinen zijn immers meer dan ruim genoeg voor het pro ject 'nieuwe gemeenteschool'. Wij hopen ten zeerste op een gun stige evolutie in deze zaak en vragen uitdrukkelijk verder geïnformeerd l te worden hieromtrent. Aalst. Een aantal gidsen zorgde voor de rondleidingen in het stadspark (a) De Kamer van Koophandel en nij verheid van Aalst en Gewest orga- nizeert op woensdag 10 juni van 16.00 tot 19.00 uur in de seminarie zaal van de Intcrkommunale Land van Aalst te Erembodegem een se minarie met als onderwerp 'BTW en de Eenheidsmarktbent U er op voorbereid?' Het seminarie ver schaft informatie over de nieuwe BTW-regels die per 1 januari 1993 van kracht worden op de intrakom- munautaire transakties. Sprekers zijn Jan De Decker, Johan Van Coillie, Rudy Hanssens. Voor meer informatie en inschrij vingen kan men terecht bij de Ka mer, Kasteel Terlinden, Square J. Geerinckx 2 te 9300 Aalst (053/ 21.68.42.)

De Voorpost | 1992 | | pagina 14