Plasmadonors te Erpc-Mcre Prins Filip bezocht arrondissement Aalst Aalsterse slachthuis maakt plaats voor KMO-gebied n Weekblad van Dender- Dunne- en Scheldestreek l Aalsterse Slagersgilde krijgt koninklijke erkenning 2jd$ De voorpost VRIJDAG 5 JUN11992 45e JAARGANG NR. 23 - 50 F '.-Mere. De vereremerkten van het plasmaferesecentrum die op het gemeentehuis hun diploma in ontvangst namen Het leven inde plasmawereld gaat in Erpe-Mere zodanig snel dat men er regelmatig vieringen moet organiseren. Na elke schaal van 5.000 plasma- f giften wordt de gelukkige in kwestie in de bloemetjes gezet, sober maar zeer attcntvol vanwege het personeel. En vermits het plasmacentrum van Erpe-Mere a!s"bloeiend" mag bestempeld worden, gebeurde dit al een jvijftal keren. In november vorig jaar was er de opendeurdag ter gelegen heid van het vqQarig bestaan en om de twee jaar worden een hele serie [donors vereremerkt. Hierbij houdt men rekening met een bepaald aantal jplasmagiften als de telling afgesloten wordt. Deze keer was 31 december den Bossche en G. Verhecken. trum kwamen eveneens van ver dienstelijken die reeds 200 keer de prik gevoelden: P. Capelleman, A. Cavijn, G. Coppens, J. Coppens, H. DHaeselcer, W. De Naeyer, R. Hanssens, R. Huylebroeck, J.P. Mogal, Y. Uyttersprot, E. Van de Sijpe, L. Van Oudenhove, R. Van •1991 als datum vooropgesteld. [Tijdens deze huldiging werden ook wee verdienstelijken van het Rode transfusies maakt men veel kans om hetzelfde"type" te vinden, iets wat (ruis in de zaak betrokken evenals bij beenmerg helemaal andersom rnkele EHBO-kursisten die voor mneksamen geslaagd waren. Hier- Ibij verwees schepen H. De Waele laar een brief van het Rode Kruis 'aarin een diversiteit van aktivitei- len voorkomen die tot hun werkter rein behoren. 'r. Robbrechts loofde van zijn kant ligt en men telkens weinig kans heeft om de geschikte donor te vin den. Lauwerkransen Het ging bepaald niet zoals bij de Romeinen of de Grieken waar lau werkransen uitgereikt werden aan [het plasmaferesecentrum van Er- de winnaars van wedstrijden maar pe-Mere en liet wel verstaan dat het toch werden een hele resem pias centrum zou verhuizen maar dit was een misverstand want hij bedoelde hiermee het centrum van Aalst. De mensen die in Erpe-Mere komen plasma geven kunnen dus gerust verder naar het centrum trekken waar ze het al jaren gewoon zijn: madonors gelauwerd voor hun ijver en inzelt om regelmatig naar het centrum te komen. Vanwege het personeel en het Rode Kruis is het een kleine attentie voor de donors die de grote verdienste hebben dat ze iets weggeven aan een anonieme Een goede dorpel wordt zomaar persoon, zoals burgemeester De niet verlaten". Als men er aan de top zo over denkt dan is dit een kompliment voor de donors in Er- Langhe het uitdrukte. Zo waren er deze keer 65 plasmadonors die een erkentelijkheidsdiploma ontvingen pe-Mere waar men vaststelt dat, na omdat ze reeds 25 keer plasma ga de daling van de opkomsten in het ven. Bijna evenveel die al 50 beur- plasmaferesecentrum, heel wat vroegere donors evenals nieuwe te ruggekomen zijn. Dit resulteert zich in een nieuwe stijging van de giften wat vooral de komende maanden noodzakelijk zal zijn, dit met de va kantiemaanden voor de deur. Dr. Robberechts stelde vast dat er in de regio enorm veel dynamisme aan de dag gelegd wordt waarbij de rekuperatie bijna de behoefte dekt. Er is een stabilisatie geweest maar wordt thans weer omgezet in een stijging en hopelijk gaat men terug naar een aantal giften zoals in het topjaar 1989. Het ziet er alleszins veelbelovend uit voor de toekomst waarbij men stiekem hoopt op nieuw de magische 5.000 te over schrijden en dit is een reden van bestaan zodat zeker het centrum van Erpe-Mere niet zal verhuizen. De verantwoordelijke voor het plasmacentrum te Mere wees ook op de rekrutering van beenmergdo- nors wat hij wel een totaal nieuwe techniek noemde maar veel met bloedgeven te maken heeft. Zo is het nl. dat het weefseltype kan ver geleken worden van verschillende personen via het bloed. Bij bloed- ten achter hun naam staan hebben. Zestig donors kwamen reeds 75 keer naar het centrum en 35 onder hen lagen reeds 125 keer in de ligze- tel. De duizenden giften die reeds afge nomen werden in het plasmacen- Juist 90 jaar geleden werd de Aalsterse siagersvereniging opgericht. Alhoewel bescheiden gestart, groeide deze beroepsvereniging uit tot een goed georganiseerde struktuur die zowel op plaatselijk vlak als op hogere niveau's erkend wordt als volwaardige gesprekspartner. De Aalsterse vereniging lag zelf aan de basis van de oprichting van het Provinciaal Verbond in Oost-Vlaan deren. Dit verbond vond dan zelf zijn plaats in de Nationale Landsbond. Op 14 mei 1992 ontving de voorzitter van de Aalsterse beenhouwersvereniging een brief van de kabinetschef van Zijne Majesteit de Koning waarin gemeld wordt dat het «Syndicaat der Verenigde Vleeshouwers van Aalst» voortaan de titel mag voeren van «Koninklijke Maatschappij». Tijdens het onderzoek van het dossier werd veel belang gehecht aan de manier waarop en de bezieling waarmee belangen van de slagers worden verdedigd. Een niet onbelangrijke doorslag gaf de jarenlange belangloze inzet van de slagersvereniging voor de anders valieden uit de Aalsterse regio. Diverse instellin gen voor mentaal gehandicapte kinderen ontvangen immers jaarlijks een checque waarbij de opbrengst van allerhande initaitieven aan deze instellingen wordt geschonken. De officiële oorkonde die de beslissing van de Vorst bekrachtigt, zal aan de Voorzitter door de Gouverneur van de Provincie Oost-Vlaanderen overhandigd worden ter gelegenheid van de Nationale Feestdag op 21 juli 1992. ammmmmmmammmmmmÊtmÊÊÊÊmmiiimHiÊÊÊÊmmmmmÊiiÊmimmmmimmimÊitmmÊiiimmmmm Prins Filip bracht donderdag een bezoek aan het arrondissement Aalst waar hij de steden Aalst, Ninove, Geraardsbergen en Zottegem aandeed. Eerst stapte hij af in Aalst waar de prins ontvangen werd in het Belfort door provinciegouverneur Herman Balthazar, arrondissementskommis- saris a.i. W. Dejaegher en door burgemeester mevrouw De Maght van Aalst, vergezeld door leden van het schepencollege. Arrondissementskommissaris a.i. bij oesters worden gekweekt, ge- W. Dejaegher stelde na de begroe- oogst, verpakt en verkocht, het me ting het arrondissement Aalst voor taalbewerkingsatelier, het bouw- in al zijn aspekten demografisch, projekt, het houtbewerkingsatelier sociaal en ekonomisch, waarna de en het vervaardigen van catamarans prins te voet naar de dekanale Sint- zeilboten, een recent bijgekomen Martinuskerk wandelde. Zijn aan- aktiviteit. dacht ging er vooral naar de sakra- Ondertussen was het middag ge- mentstoren van Du Quesnoy, de worden en werd in de feestzaal van grafsteen van Dirk Martens, de me- het stadhuis alles in gereedheid ge- ridiaan en schilderijen van G. De bracht voor de receptie die werd Craeyer en P.P. Rubens. Stadsar- bijgewoond door vooraanstaanden chivaris Karei Baert en de dd. pa- uit de politieke wereld van het ar- stoor traden er op als gidsen voor de rondissement en een 80-tal verte prins en het gevolg. genwoordigers uit uiteenlopende Voorlopig is het echter Joh. Raman die de kroon spant met 300 plasma giften. EHBO-helpers Tijdens het vereremerken van de plasmadonors werden ook diploma's uitgereikt aan een tiental kursisten die gedurende twintig keer twee uren les gevolgd hebben om het brevet te behalen van EH- BO-helper: A. Baten, Fr. Battiau, M. Bontinck, E. Cobbaut, B. De- monty, M. De Ridder, C. D'Herde, K. Schouppe, Br. Van der Schue- ren, V. Yannick. Opvallend hierbij is dat er slechts twee mannelijke bij de kursisten waren zodat de hulp meestal van het vrouwelijke ge slacht zal moeten komen. Tenslotte werden twee mensen ge huldigd die zich gedurende tien jaar verdienstelijk gemaakt hebben in het Rode Kruis. In de eerste plaats was er A. Cooman die voor de oplei dingvan de EHBO-mensen zorgt en daarnaast L. De Geyter die zich thans meer bezighoudt met de bloedafname maar voorheen op verschillende fronten werkzaam was binnen de hulpverlening. Deze mensen moeten heel wat vrije tijd opofferen en tevens zich nog regel matig bijscholen. JV De volgende halte in Aalst was de maatschappelijke geledingen en leerwerkplaats De Loods in de komende van verschillende ge- Stoofstraat. Koördinator Willem meenten van het arrondissement. Gees vertelde aan prins Filip dat De Het ging hem om overwegend jonge Loods een tweevoudig doel heeftmensen tussen de 25 en 40 jaar. enerzijds met het leerwerkprojekt In het restaurant Royai Astrid aan zorgen voor een doorstroming naar het Keizersplein werd dan door de een normale tewerkstelling voor gouverneur en door het stadsbe- langdurige en laaggeschoolde werk- stuur van Aalst een lunch aangebo- lozen en anderzijds met haar sociale den. Aan de tafel van prins Filip werkplaats een interne tewerkstel- zaten negen genodigden van wie de ling tot stand brengen voor deelne- leeftijd schommelde tussen de 25 en mers die zich niet kunnen handha- 40 jaar. Die genodigden warenPe- ven op de reguliere arbeidsmarkt, ter Dauwe sekretaris van het Coör- In de Loods maakte de prins kennis dinatiekomitee voor Welzijnsbeleid met het oesterzwamprojekt, waar- in Aalst; Rudy De Kerpel, direkteur van de bloemenveiling Flora in Aalst; Willem Gees, koördinator van de Loods in Aalst; Lieve Hutse- baut, stichtster en dirigente van het jeugdkoor 'De Egelantiertjes' uit Haaltert; Brigitte Smessaert, streekmanager van het impulsge- bied Zuid-Oost-Vlaanderen; Lieve Van den Eeckhout, verantwoorde lijke van de dienst vreemdelingen integratie van de stad Aalst; Jan Van Gyseghem, direkteur van de Kamer voor Koophandel en Nijver heid van Aalst en het Gewest; Rudy Van Snick, de eerste Belg op de Everest uit Ninove en Sonja Vet- tenburg, een sportfiguur uit Aalst. Naar de andere steden Na de lunch nam prins Filip af scheid van Aalst en zette hij zijn bezoek aan het arrondissement ver der. Na Aalst kwam Ninove aan de beurt waar de prins het waterzuive ringsstation in de Nederwijk-Oost bezocht. In Geraardsbergen werd een proefkwekerij van het Instituut voor bosbouw en wildbeheer be zocht. Het Instituut geniet een we reldfaam op het gebied van de se- lektie en de veredeling van populie ren. En in Zottegem stond een be zoek aan het Psychiatrisch Zieken huis Sint-Franciskus op het pro gramma. Meer over dit prinselijk bezoek, met foto's leest volgende week. RBaHMHI Het Aalsterse Slachthuis aan de Aelbrechtlaan te Aalst, vroeger gekend als de modernste slachtlfjn van Vlaanderen, is opgeschort en wacht op defini tieve afbraak. Eigenaar van het gebouw, NV Covedis, verkavelde de terreinen in vier percelen en wil deze als bedrijfsgronden aan de man brengen. Het Aalsterse Slachthuis, werd vo- van de bevoegde minister. Onder- rig jaar in openbare verkoop, aan- tussen kwamen er al kopers voor gekocht voor 50 miljoen, door een twee percelen opdagen, in de ver- nieuwe eigenaar. Lange tijd bleef onderstelling van de goedkeuring het stil rond deze leegstaande ge- van bedoeld BPA. bouwen, maar op het ogenblik is het Het standpunt van schepen van op en rond het terrein een echte Middenstand en Ekonomische Za- bouwwerf geworden. Covedis, een ken Bourlon werd verwoord door eenmansimmobiliënzaak uit het Michel De Gols:'Een aantal bedrij- Gentse, kocht het bedrijf van de ven in Aalst zitten met verkeers- nieuwe eigenaar, na de openbare technische moeilijke situaties. Su- verkoop. De kostprijs die zij hier- perconfex bv. zou om die redenen voor betaalden is niet gekend. Dat naar de slachthuisterreinen verhui- er aan het slachthuis slopingswer- zen. De werkgroep voor bedrijfster- ken aan de gang zijn is zondermeer reinen krijgt voortdurend vragen duidelijk en werd ook door zaak- van distributiefirma's die een ves- Erpe-Mere. De kersverse EHBO helpers klaar om hulp te bieden en hun teoretische kennis aan de praktijk te toetsen (jv) voerder Koen Verstichel bevestigd. De slachtlijn werd gedemonteerd en de binnenaankledingsmateria- len werden verkocht. Zaakvoerder Verstichel omschreef dat het in de bedoeling van de zaak lag, de vier percelen te verkavelen en er drie van te koop te stellen. Eén perceel blijft eigendom van de im- mo-maatschappij, met de bedoeling er een multifunktioneel gebouw op te richten dat zal verhuurd worden. Voorlopig blijven de bedrijfsgebou wen nog staan. Ze worden wel ver der ontmanteld. Covedis wacht nog op de goedkeuring van BPA Slacht huis, voor het geheel volledig onder de slopershamer verdwijnt. Dat BPA zal de zone van openbaar nut in KMO-gebied omzetten. Volgens schepen van ruimtelijke ordening De Meerleer, zijn ér geen proble men daar omtrent, het is enkel nog een wachten op; de handtekening tigingsplaats zoeken. De Aelbrecht laan is daarvoor geschikt: een ge makkelijke verbindingsweg en toch buiten de binnenstad. Hetzelfde geldt voor ambachtelijke KMO en dienstverlenende bedrijven. Het aanpalende BPA Hoge Vesten zal ook in die zin bekeken worden'. Immo-maatschappij laat het in Aalst niet bij het slachthuis alleen. Covedis is ook eigenaar van de 12 arbeiderswoningen aan de Gentse steenweg die onlangs werden ge sloopt om plaats te ruimen voor twee winkelpanden. Aan dit projekt gaf het stadsbestuur haar goedkeu ring, als voor beide winkels slechts één uitrit werd ontworpen. 'Het verkeer op de Gentsesteenweg is al gevaarlijk genoeg' zegt Schepen De Meerleer. Hiermee wordt omge schreven dat men wil trachten zo veel mogelijk extra uitritten te ver mijden op deze drukke weg. P.H. Aalst. Het vroegere slachthuis wordt afgebroken (a)

De Voorpost | 1992 | | pagina 1