Schoolkids van het Sint Maarteninstituut ran Aalst trokken op avonturentocht n Comlain-au-Pont Aalsterse alternatieve ^onderwijsvormen in de aktualiteit De Voorpost - 5.6.1992 - 3 beleefde avonturentocht van de 'mannen' van 2 MWA van het Sint- Maartensinstituut geen beelden meer gebracht worden. Hierna volgen dan nu enkele sfeer beelden die bij de deelnemers heel wat herinneringen oproepen. vorige editie werd uitvoerig ver- uitgebracht over de bijzondere rtdag die de Aalsterse oolkids' mochten meemaken als voor de geleverde inspan gen tijdens de voorbije aktie. plaatsgebrek konden van de Aalst. Oppassen voorde losliggende stenen, anders glijdt men zo naar beneden Aalst. Met enige geruststelling kwamen de jongens uit de diepe put gekropen n Aalst. In spurttempo de heuvel op, geen makkie De laatste tjjd is er in het Aalsterse reeds heel wat te doen geweest omtrent [deevolutie van alternatieve onderwijsvormen in het Aalsterse. Tijdens de arlaatste gemeenteraad nog kwam de oprichting van een Freinetschool ter rsitasPrake en werden de plannen tot oprichting van een nieuw schoolkompleks domoor het vrjje Buitengewoon Onderwijs Don Bosco-instituut, doorkruist ,s ^doorde bouw van de Okapisporthal aan de Aalsterse Aelbrechtlaan. >essS ^en Paar we^en terug organiseerde lAgalev Aalst, een open gesprek om- C[1(X trent de vraag: Zijn de verschillende ordi (Iternatieve onderwijsvormen in bist konkurrenten van mekaar. Vertegenwoordigers van de ver schillende scholen waren op de ge- chc%preksavond aanwezig en gaven de ipQ gelegenheid een idee te krijgen over erfe ken te worden gemaakt en er wor den geen punten toegekend voor prestaties, er zijn wel evaluatiemo menten. Belangrijk in De Weide zijn de wekelijkse meetings, een soort kinderparlement, waar elke betrokkene zijn opmerkingen kwijt kan. In het systeem zijn er onvoldoende .J de struktuur en de werking van al gesubsidieerde stafleden, zodat de •c, deze verschillende onderwijsvor- ouders 'naar godsvrucht i men. In de regio Aalst bestaan naast het sn traditionele onderwijs en het bij- r vz zonder onderwijs, twee alternatieve iasn scholen. De Weide en de Steiner- l school. Een derde school, een Frei- iero hoopt in september van start te kunnen in de struktuur van het stedelijk onderwijs. Als vesti- ckkf pngsplaats wordt getipt op de vod Stadsschool aan het Vredeplein. De Weide is met zijn twintig jaar entrtervaring, de oudste in Aalst geves- alternatieve onafhankelijke naar vermogen' financieel bijpassen. De leerkrachten die er werkzaam zijn worden door de ouders geselek- teerd en hebben geen speciale op leiding nodig. De inbreng van de ouders - ook en misschien vooral op het pedagogisch vlak - is zeer be langrijk en fundemanteel. Een erva ring van 20 jaar toont aan dat het systeem goed werkt en dat het ge middelde kind, door zijn verworven zelfstandigheid, soms met enkele aanpassingsmoeilijkheden zeer goed de overstap naar het secundair onderwijs overleeft. ken (bv. wiskunde, aardrijkskunde enz...) in globaliteit onderwijst. De leerkracht gaat met de klas mee van jaar tot jaar en onderwijst alle vak ken. Zijn of haar 'kindvriendelijke autoriteit' staat centraal. Net zoals bij De Weide worden geen kwote- ringen per vak genoteerd maar staat een globale evaluatie centraal. Leergierigheid als uitgangspunt Op de door Agalev georganiseerde bijeenkomst in het Vredeshuis wer den de gegevens van de in de regio Aalst werkzame alternatieve scho len op een rijtje gezet en stelde men nadien de vraag of er nog plaats is voor een derde school. In septem ber '91 werd immers al in een plaat selijk reklameblad een voorstelling gedaan van de principes van de Freinetschool. Dit leverde veel reakties op. De Freinetpedagogie heeft de na tuurlijke leergierigheid van kinde ren als uitgangspunt. De 'vakken' worden voortdurend rond de inte ressesfeer van de kinderen in een voorbeeld van projektonderwijs op gebouwd. De onderlinge kommuni- katie tussen kinderen en leerkrach ten is hierbij zeer belangrijk, maar ook de relatie daarbuiten. Zo kor- responderen de klassen onderling over allerlei onderwerpen met scholen en klassen in binnen- en buitenland en worden deze korres- pondentie-leer-temata ontwikkeld. De Freinetpedagogie harmonieert een vorming van verstand, lichaam en gevoel. Lieven De Pril, een van de initiatief nemers van de Freinetschool in Aalst wacht met spanning op een uitspraak van het schepencollege over het al dan niet instappen in het projekt en - indien dit positief wordt beantwoord - de vestigingsplaats. Er blijkt veel belangstelling te be staan ook bij de ouders van kinde ren uit het gemeentelijk.onderwijs. Een rondvraag bracht aan het licht dat ruim 70 ouders meer uitleg vra gen en ook bij de leerkrachten dien den zich reeds een tiental kandida ten aan om eventueel aan het pro jekt mee te werken. Van de leer krachten zal dit veel energie vragen: herscholing, bijscholing, begelei- Aalst. Vertegenwoordigers van de Steinerschool De Weide en organizatoren van het nieuw op te richten Freinetonderwijs debatteerden samen over de verschillende pedagogische visies in het Vredeshuis (a) methodeschool voor ervaringsge richt onderwijs. Met respekt voor de belevingswereld van het kind wil Ontwikkeling in zevenjaars perio- deze school een individueel 'leren den in vrijheid' mogelijk maken. De Steinerschool huldigt het princi ple basisdemocratie, met uite- pe dat de mens zich in zeven jaars- raard een grote participatie van de perioden ontwikkelt en stemt zijn luders, is een van de fundamenten onderwijs daar ook op af. In de van De Weide. Men heeft er aan- kleuterklas wordt hoofdzakelijk dacht voor de diverse vaardigheden aandacht besteed aan het spelen, van het kind en door afspraken te wat het gemeenschapsgevoel moet naken leren de kinderen van jongs- afaan verantwoordelijkheid dra- ontwikkelen. Op één dag na worden alle aktiviteiten in de voormiddag gen. Het schoolgebouw is meer dan gehouden. In het basisonderwijs be- een gebouw en is geïntegreerd in de Omgeving. De leefgroep is één grote familie, waar ook de ouders bijho- nadrukt men het 'mooie in het leven' op alle vlakken. De kinderen schrijven en illustreren zelf hun metren- Kinderen hebben er de vrijheid leerboeken. De Steinerschool werkt met een vorm van 'periode onderwijs' d.w.z. 930( Pr°gramma gegeven voor taal en dat men gedurende bepaalde en af tekenen. Er hoeven geen huiswer- wisselende perioden specifieke vak- lijkt!0mafen toe niet naar de les te gaan, pj| Inhoudelijk wordt een minimum- Aalst. Joost Callebaut, sekretaris van Agalev Aalst, leidde de gespreksavond rond Aalsterse alternatieve onderwijsvormen. Senator Greet Buyle lichtte de Weide toe (a) ding, Als vestigingsplaats wordt getipt op de stadsschool aan het Vredeplein. Daar is het leerlingenaantal de laatste jaren bijzonder sterk afge nomen. Men hoopt met het Freinet- projekt het leerlingenaantal te doen stijgen en op die manier de school van sluiting te vrijwaren. In de initiatiefgroep voor de Frei netschool zit ook een ouderpaar van De Weide. Beide alternatieve ervaringsgerichte onderwijsvormen hebben dezelfde aanpak. Als de Freinetschool tot stand komt zal de ze echter gebruik kunnen maken van een degelijke infrastruktuur van een bestaande school en van leerkrachten die door de Aalsterse gemeenschap worden betaald. De Weide is zeker niet tegen het Frei netonderwijs maar kijkt wel wat be zorgd naar de eigen toekomst. Don Bosco Instituut moet wijken voor Okapi Op de laatste gemeenteraad werd beslist dat het perceel aan de Ael brechtlaan, eigendom van de stad en voorzien voor openbaar nut, toe gewezen wordt aan basketbalploeg Okapi, voor de bouw van een nieu we sporthal, hiermee wordt cr een kruis getrokken door de plannen van het Don Bosco-instituut, school voor buitengewoon onderwijs, om op het zelfde perceel een nieuw schoolkompleks op te richten. Nochtans zette het Aalsterse colle ge reeds maanden geleden voor Don Bosco-instituut het licht od groen. Het Instituut voor Bijzonder On derwijs diende reeds geruime tijd geleden plannen in voor de bouw van een nieuw kompleks én nam een optie op de grond die haar door het college werd toegezegd. De be slissing van het stadsbestuur om de grond uiteindelijk aan Okapi toe te wijzen, trekt andermaal een streep door de zo noodzakelijke bouw plannen van de school. Feit is dat sinds jaren het vrije bui tengewoon onderwijs gehuisvest zit in moeilijke omstandigheden. Bij de oprichting van het bijzonder secun dair onderwijs is het buitengewoon lager onderwijs moeten verhuizen naar prefabgebouwen aan de Meu- leschettestraat, die hun beste tijd hebben gehad. Bovendien is de school reeds jaren te klein en on aangepast voor de situatie. Het se cundair onderwijs dat in de Sint-Ka- mielstraat bleef, werkt er ook voor een gedeelte in verouderde prefab gebouwen terwijl de traditionele bouw oud en versleten is. De speel plaats is er veel te klein voor men taal gehandicapte of karakterieel gestoorde kinderen die ruimte en bewegingsvrijheid nodig hebben. De uitwijkmogelijkheid naar de Aelbrechtlaan opende een nieuw perspektief al is de oppervlakte voor de realisatie van een nieuwe school ook eerder aan de beperkte kant. Heel wat positieve argumen ten boden toch voor de nieuwe in planting een degelijk alternatief voor de huidige toestand. Deken De Smet, hoofd van de in richtende macht van de school is ontgoocheld: 'We waren heel tevre den met de optie op het terrein aan de Aelbrechtlaan. We dienden rond Pasen het volledig dossier, met de plannen, in voor aanvraag van de bouwvergunning. Dit proces liep spijtig genoeg trager dan gepland, maar we hadden er toch het volste vertrouwen in'. De oorspronkelijke optie van Don Bosco werd door schepen De Smedt van openbare werken beves tigd maar er werd op de gemeente raad uitdrukkelijk gesteld verder door te werken naar een alternatie ve oplossing voor Don Bosco toe, die wel de uitwijkmogelijkheid naar één van de deelgemeenten zou kun nen inhouden. PH

De Voorpost | 1992 | | pagina 3