Fraktieleider Jan Caudron verlaat met stille VU-trom de Aalsterse Raad ACW afdeling Aalst hield Rerum Novarum herdenking Matti in aktie 1 4 - 5.6.1992 - De Voorpost VU-fraktieleider Jan Caudron, nam vorige week dinsdag, zoals verwacht ontslag als Aalsters gemeenteraadslid. Wat op een rustige en serene manier een aanvang nam, ontaardde in een incident, toen zijn collega Danny Denayer, toelating vroeg om op de afscheidstoespraak enige kom- mentaar te mogen formuleren. Dit werd echter prompt geweigerd door Burgemeester De Maght, waarna de volledige VU-fraktie opstapte. Jan Caudron werd 27,5 jaar geleden, op 11 oktober 1964, op het nippertje met een onderdeel van één stem overschot, in de gemeenteraad van het toenmalige 'Klein-Aalst' verkozen. Als 27 jarige was hij de jongste toen van de raad, die voorgezeten werd door burgemeester Blanckaert en waar figuren als Van Hoorick, D'Haeseleer en Gilbert Claus het hoge woord voerden. 'Wij zetelden toen in de trouwzaal en het ging er bij wijlen gezellig aan toe', vertelde Jan Caudron. 'Bij het wegstemmen van mijn eerste voor stel liet ik mij niet ontmoedigen. Ik wilde namelijk fluor aan het drink water toevoegen om het tandbederf preventief te lijf te gaan. Wanneer de Waalse minister-president Spi- taels onlangs beweerde dat de Vlaamse leeuw wel nog brult, maar geen tanden meer heeft, heb ik daar nog eens aan teruggedacht. Maar niet getreurd, want een vol gend voorstel werd wel aanvaard, namelijk het rookverbod in de raad zaal. Tijdens een diskussie over het milieu merkte ik droogjes op, dat we mekaar bijna niet meer zagen zitten van de sigaren- en sigarettenrook. Als oud-praeses van de Leuvense studentenklub 'Den Domper' heeft mij dit suksesje wel een paar scham pere bemerkingen opgeleverd. Entoesiast werd ik toen begin de zeventigerjaren op mijn voorstel de beruchte jackpot of éénarmige ban diet op het grondgebied van Aalst verboden werd en later bij wet van het Belgisch gokforum verdween. In mijn eenzame strijd tegen de gok verslaving in het algemeen en de bingo in het bijzonder, moet ik Jo nathan Swift gelijk geven en ik ci teer 'Wetten zijn als spinnewebben, die misschien kleine vliegen van gen, maar waar wespen en horzels doorheen breken'. Met de Volksunie hebben wij ook twaalf jaar in de meerderheid geze ten, van de macht geproefd zeg maar. Welnu, eerlijk gezegd, ik voelde mij beter in de oppositie. Vooral met de politieke benoemin gen had ik het heel moeilijk. Deze hybride toestand waardoor wij in de meerderheid een gepolitizeerd per soneelsbeleid moesten aanvaarden, heeft mij nooit goed gelegen. Wij hebben het spel noodgedwon gen meegespeeld maar dan wel op onze manier. De fameuse apoteker waar me vrouw De Maght reeds meer dan eens naar verwezen heeft, werd in derdaad hardnekkig door mij ver dedigd niet omdat hij een Vlaams nationalist was want dat was hij he lemaal niet, maar omdat hij een uit stekend apoteker was. Zoals zijn latere loopbaan heeft bewezen. In 1977 ben ik bevoorrecht getuige geweest van de samenvoeging of fu sies van de gemeenten. Hoe technisch noodzakelijk en praktisch gewenst deze operatie misschien ook was, geslaagd kan ik ze toch niet noemen. De oude deelgemeenten verloren hun identiteit en de burgers voelen zich verder van het bestuur verwij derd. Zelfs met belangrijke manda tarissen van de rand voelen de meeste inwoners van de randge meenten zich onvoldoende verte genwoordigd in het stadsbestuur. De teloorgang van de gemeentehui zen van Moorsel, Erembodegem cn Nieuwerkerken symbolizeren dit identiteitsverlies. Toen ik begin 1977 schepen werd van onderwijs, kuituur en toerisme verbaasde ik iedereen omdat ik uit de stadsadministratie een sekreta- resse koos met een rode kleur en vooral omdat ik er niet aan dacht haar te verzoeken van partij te ver anderen. Wanneer ik in april van hetzelfde jaar in de Kamer verko zen werd en ontslag nam als sche pen begrepen sommigen niet waar om ik weigerde te kumuleren. Ik ben van oordeel dat politieke man daten zoveel mogelijk moeten ge spreid worden al geef ik toe dat dit niet de hoofdreden is waarom ik vandaag ontslag neem als raadslid. De officiële reden van mijn ontslag is voldoende gekend net zoals de echte reden. Is het naief of vermetel mistoestan den en machtsmisbruik aan te kla gen? Voor uw gemak moet ge het niet doen want het levert U heel wat vijanden op. Wie zijn er allemaal al niet kwaad op mij? - de artsen die zwarte erelonen vra- - de gokwereld en de cafébazen die teveel decibels produceren, - en al wie misbruik maakt van de macht en daarvoor door mij op de vingers getikt wordt. De oude Seneca wist het reeds: 'De waarheid is dikwijls verderfeljk voor hem die haar aan het licht brengt'. En Guy Béart zingt het zo mooi en poëtisch: 'Celui qui dit la vérité, il doit être exécuté'. Maar laat mij niet bitter worden en ook eens de positieve kanten onder strepen. Zo erkennen wij vanuit de oppositie de kranige houding van het stadsbe stuur om het leefmilieu te bescher men tegen de motocrossers aan de Meysberg te Baardegem en tegen het heropstarten van de asfaltplant van Betonwegenbouw aan de Zee- bergbrug. Om dezelfde bezorgdheid voor ons leefmilieu hoopt de VU dat de ring rond Aalst nooit zal gesloten wor den en dat ons enig Osbroek-na- tuurgebied onbeschadigd zal be waard worden. Negatief was dan weer onze erva ring waar woordbreuk de afspraak over een bijkomend VU-OCMW- mandaat de lucht in blaast. Van Ma- hatma Gandi komt het gezegde: 'Een rechtvaardig man is rechtvaar dig, zelfs in de politiek'. Aangenaam en eervol was dan weer dat de Persbond van de Dender streek mij als enige reeds twee maal de Sinaasappelprijs heeft toege kend. Dank U dames en heren jour nalisten ook voor uw objektieve be richtgeving. Ik wil ook mijn vrienden fraktiele- den Danny Denayer en Mieke Blommaert van harte bedanken voor de groepsgeest, de genegen heid en de prettige samenwerking in onze kleine fraktie. Ook mijn opvolger Noël De Knib- ber, wil ik verwelkomen en hem veel sterkte toewensen in deze raad. Als zoon en kleinzoon van Daensis- ten ben ik aan politiek gaan doen, in de overtuiging dat politiek in dienst moet staan van de Gemeenschap en niet andersom. Als vooruitstrevend Vlaams-nationalist voel ik mij ver plicht machtsmisbruik te bekampen en de zwakken te verdedigen ook als het moeilijk wordt. Een Turks spreekwoord zegt: 'Wie de waar heid spreekt, moet één voet in de stijgbeugel hebben'. Vanavond steek ik mijn tweede voet in de stijg beugel, niet om te vluchten, maar om zonder wrok en zonder vrees, en misschien zonder hoop, nee spe nee metu, verder te rijden op het hobbe lige pad dat naar een betere wereld moet leiden' besloot raadslid Jan Caudron. Burgemeester De Maght dankte het ontslagnemend raadslid voor zijn volgehouden inzet en overhandigde hem een afscheidsgeschenk. Onder luid applaus van meerderheid en minderheid verliet Jan Caudron dan ook de raad. De nieuwe VU- fraktieleider Danny Denayer vroeg toelating om een aanvullende ver klaring af te leggen. Hij werd echter door de burgemeester verzocht dit niet te doen. 'Er is met Jan Caudron afgesproken dat ik alleen in naam van de raad zou spreken', verklaar de zij. Denayer drong verder aan, er op steunend dat in feite de raad nog niet begonnen was en de gesprek ken nog informeel verliepen. Bur gemeester De Maght hield zich aan haar standpunt en de VU-franktie verliet dan maar uit protest de raadszaal. In een perstekst verklaarde De nayer het ergerlijk te vinden, dat Jan Caudron op een Vendetta-ach- tige manier gelikwideerd werd. 'Zoals in de koude oorlog, zond men CIA en KBG agenten op Jan Caudron af om zijn privé-leven na te gaan. Het kan ons morgen alle maal overkomen. Alhoewel de wet geving terzake klaar is, wil ik toch zeggen dat de constuymen in Aalst anders waren. Na vandaag is weer een beetje oud-Aalst voor altijd weg, zoals zoveel oude gebouwen. Ik weet wel, in deze raad zetelen heel veel lieden die het zeker met dit uitschakelen niet eens zijn. Dit geeft nog enige hoop voor de toe komst. Waar gaan wij naartoe wan neer een raadslid omwille van het aanklagen van bepaalde feiten, doorgelicht wordt en zo het kan in zijn privéleven benadeeld. Is dat de toekomst? Laat ons, die nog een demokratische refleks hebben, sa men hiertegen een dam opwerpen' evalueerde Denayer in zijn pers tekst. Maurice De Kerpel, fraktieleider van de CVP, was zo verstandig te wachten tot met de dagorde van de gemeenteraad een aanvang werd genomen en kreeg wel het woord. Kalm en sereen formuleerde hij de zelfde stellingname van Denayer en betreurde eveneens de manier waarop Jan Caudron uit de raad was verdreven. Hij noemde het ont slag een gevolg van een wraakne ming van de meerderheid. P.H. Aalst. Naast training en wedstrijden is er bij de hondentrainingsclub ooii tijd voor een gezellig onderonsje a Aalst. Peter De Boeck en Malti zijn beste maatjes. Tijdens de training wordt discipline en gehoorzaamheid bijgebracht (a) Peter De Boeck, lid van Land van Aalst en Dender is werkzaam in ed club uitsluitend voor herdershonden. De club telt op het ogenblik ec: 80 tal leden. Er wordt wekelijks geoefend op speuren, gehoorzaam heid cn verdediging. De club houdt ook wel van een gezellig onder onsje waar naast het dierenvriend zijn ook de geest van kameraac schap en samenwerking onder elkaar aan bod kunnen komen. Matti op de foto is 4 jaar. Geïnteresseerden kunnen steeds terecht tijdens het weekend op h: nefpntprrein aan Hp Affliop.mHrppf J Aalst. DrJef De Loof (uiterst rechts) voorzitter van het Vredeshuis en Arts tegen Atomwapens. bracht een geaktualizeerdc Rcrum NovarumtoesprM CVP raadslid De Kerpel en vertegenwoordigers van alle koepelorganiza ties h| de ACW afdeling (a) doden mensen die er niets mee te maken hebben. Door de permanen te technische vooruitgang worden ze alsmaar meer massavernieti gend. Noch voor onze veiligheid, noch voor onze ckonomic, noch voor de werkloosheid heeft het in stand houden van de wapenproduk- tie enige zin. Ze heeft enkel als ge volg: dood, vernieling, armoede cn hoger en niet in het minst van al een mentale milieuvervuiling: ze geven de indruk dat alles moet opgelost worden met geweld', argumenteer de hij geanimeerd. Aalst Mei gemotiveerde belangstelling werd de Rerum Novarum gelegenheids- Aalst. Oe Koninklijke Fanfare Kunst en Vermaak zorgde voor de sfeervolle toespraak van dr De Loof gevolgd (a) omkadering van de Rerum Novammviering van de ACW afdeling Aalst la) Als slotbeschouwing werd meege- R J 6 6 geven, dat, om een einde te maken aan de uitbuiting van de zwakst! en de armsten in onze wereld,! alleen kan door sluiting van de raij gen en het aan de dag leggen va dezelfde weerbaarheid en gedulj als vroeger is gebeurd. 4 Van 18 tol 21 september heeft in lloeM het jaarlijks druivenfestival plaats meli tema 'Hoeilaart ontdekt Amerika Dtm keersvrije dorpskom wordt het dekorA musici en de beste krijgt zowaar lOO.OIn als beloning, ledereen kan deelnemen, ff wedstrijdreglement is verkrijgbaar bij K airijs Dhont. gemeentehuis lloeilaart ff 657.90.50 tijdens de kuntooniren). Naar jaarlijkse traditie organiseerden de besturen van alle koepelorgani- meer vergeven dan anderen. Ze saties van het ACW afdeling Aalst een Rerum Novarumherdenking. Na kennen de uitwegen en achterpoor- een plechtige eucharistieviering in de winterkapel die gecelebreerd werd tjes, hebben hun vrienden op de door ACW proost Etienne Lippevelde, hield Dr. Jef De Loof een gelegen- gepaste plaats', kloeg De Loof ver heidstoespraak in de CM hall in het Groen Kruis. der aan. Vooral een andere vorm van uitbui- Dr. Jef De Loof omschreef het Re- noemde hij de Verenigde Staten en ting: wapenwedloop, werd door Dr. rum Novarumfeest als een herden- Groot-Brittanië, waar volgens hem De Loof als angstwekkend ervaren, king van de jarenlange strijd tegen de laatste tien jaar, de rijken rijker 'Er zijn in de wereld nooit zoveel de uitbuiting van mensen door an- zijn geworden en de armen armer, wapens geweest als vandaag. Onder dere mensen. Hij omschreef deze Een zelfde toestand trof hij ook aan de mom van verdediging van edele beweging als een strijd die van sla- in Oost-Europa en vele ontwikke- principes als de verdediging van het ven vrije mensen heeft gemaakt, lingslanden, met Zaïre en Mobutu volk, vaderland, godsdienst, eigen van een zwijgende verdrukte massa, als schoolvoorbeeld. aard en kuituur, van vrijheid en de- weerbare mannen en vrouwen. 'Maar ook bij ons heerst onrecht- mokratie wordt de mens door de De Loof stelde verder vast dat ho- vaardigheid, blijven twee maten en wapens uitgebuit. Een half miljoen ger omschreven strijd nog steeds twee gewichten bestaan. Sommigen mensen sterven jaarlijks door het niet voorbij is. Als voorbeelden wordt nog altijd meer toegestaan en wapengeweld, maar een veelvoud is onrechtstreeks slachtoffer van de wapenwedloop. Wapens verslinden verschikkelijk veel geld, energie, grondstoffen en wetenschappelijk onderzoek. Verleden jaar bedroeg de uitgave voor bewapening 35.000 miljard, hiermee zou men over de hele wereld honger en armoede kunnen bannen, de gezondheid ver beteren, iedereen huisvesting, on derwijs en werk geven', omschreef Dr. De Loof. Dr. De Loof verklaarde ervan over tuigd te zijn dat een algemene verla ging van de wereldbewapening met internationale kontrole zeker mo gelijk is. 'We weten dat het moet. Wapens zijn erger dan drugs. Zij

De Voorpost | 1992 | | pagina 4