Omgeving van Lede en Erpe-Mere geteisterd door onweders Stadsbestuur Aalst zet licht op groen voor bouw van Okapi-sporthal De Voorpost - 5.6.1992 - 5 "1 Lede. In vele woningen stroomde het water op de gelijkvloerse verdieping binnen (a) Lede. Eens het noodweer voorbij werd het slijk ruimen en de opgelopen schade herstellen (a) Lede. Op sommige plaatsen hoopte het ijs zich op en blokkeerde de toegang tot Lede. Op de velden werden de vruchten weggespoeld. Vooral de jonge aardap- de riolen voor het aanstromende water (a) pelplanten liepen heel wat schade op (a) Lede. Hel plotse noodweer ging gepaard met enorme hagelbuien die heel wat schade aanrichtten (a) Vorig weekend had de weerman wel onweders voorspeld, maar waar ze uiteindelijk zouden toeslaan werd afwachten. Hevige onweders met ruk winden, wolkbreuken en hagelbuien hebben zaterdagnamiddag rond half vier een deel van Vlaanderen opgeschrikt. Naast de streek van Zottegem, Wichelen, Lierde en Aaigem deelden ook in de Denderstreek Erpe-Mere en Lede in de brokken. De brandweer had meer dan de handen vol om de talloze oproepen te beantwoorden, ondergelopen kelders leeg te halen en mensen te bevrijden van modderstromen die het land, de weg op en soms zelfs de huizen binnenliepen. straat die met zware wateroverlast te kampen hadden. De straat heeft, ondanks de aanhoudende vraag van de omwonenden, nog geen riool- putten, zodat ze tijdens het hevige onweer als vergaarbak dienden voor al het water dat van de hoger- gelegen Openveldstraat naar bene den stroomde. Het noodweer ging ook gepaard met enorme hagelbuien. Op sommi ge plaatsen hoopte het ijs zich op. In de Hoogledezijdestraat werd het dak van de toonzaal van Impens Interieur door de hagelbollen ge perforeerd. De schade aan het ge bouw en de tentoongestelde keu kens zou aanzienlijk zijn. PH Lede. Ondergelopen garages en kelders waren legio. Heel wat diepvriezers sneuvelden er door kortsluiting (a) De diskussie van de gemeenteraad rond de verhuring van de stadseigen- dom aan de Aelbrechtlaan met recht van opstal aan de vzw Aalst-Basket verliep uitgebreid maar uiteindelijk vrij eensgezind. De bouw van een nieuwe sportzaal voor de pas gepromoveerde basketbalklub BBC Okapi was duidelijk voor het Aalsterse stadsbestuur een inspanning waard. Lede. Brandweerman Dirk Lammens uit Lede kon samen met zijn manschap pen onmogelijk overal op tijd bijstand verlenen. De hulpdiensten werden echt overstelpt met oproepen (a) Dat al deze onweders en stortvloe den prompt uitdraaiden op over stromingen, is niet toevallig: een dik hageltapijt blokkeerde de toegang tot de riolen en op het veld zorgden de keurig aangelegde sleuven in de aardappelvelden voor een perfekte bedding om het water moeiteloos naar lager gelegen delen af te voe ren. Daar kwam het water dan in grachten terecht die die plotselinge water- en slijktoevoer niet konden verwerken. Het resultaat was een dikke brij van modderwater, die tal loze kelders, garages en gelijkvloer se verdiepingen grondig besmeur de. De schade was dan ook aanzienlijk, behalve een vieze modderlaag raak ten veel diepvriezers defekt door kortsluiting. Op de velden lagen de vruchten, zoals vroege aardappe len, er uitgespoeld bij. In de Psy chiatrische Instelling van de Zus ters Marikollen te Lede liepen alle kelders onder en moest er met 24 brandweermanschappen worden uitgerukt om de straten moddervrij te maken. Vele bewoners hadden in allerijl de toegang tot de woning beveiligd met een plankenschot of zakjes gevuld met grond. Na het wegtrekken van het water bleef een op sommige plaatsen 40 cm dikke modderbrij op de baan achter. De Aalsterse brandweer, die algemeen alarm had gegeven, rukte met de posten van Moorsel en Erembodegem, met zo'n 180 man uit om in de getroffen omliggende gemeenten bijstand te bieden. Ze kregen in het totaal meer dan 200 noodoproepen. In Erpe-Mere zette het gemeentebestuur alle beschik bare middelen in. De riolen en grachten die in alle gemeenten met wateroverlast aan een dringende onderhoudsbeurt toe zijn, werden binnen enkele minuten volledig ge blokkeerd. In Lede waren het vooral de bewo ners van het begin van de Klooster- Met Basketbalklub Okapi heeft Aalst opnieuw een topsportploeg binnen zijn stadsgrenzen die naar eerste klasse promoveert. De ge meenteraad gaf vorige week dins dag, al was het veel opmerkingen en aanvullingen; zijn principiële goed keuring voor een nieuw sportkom- pleks aan de Aelbrechtlaan. De sportzaal aan de Burchtstraat vol doet niet aan de normen om er com petitiewedstrijden te spelen in 1ste nationale en er moest dus dringend voor een aangepaste lokalie en ak- komodatie gezorgd worden. Het risiko dat het Aalsterse stads bestuur in deze zaak neemt is sterk beperkt, ondanks de borgstelling van 30 miljoen. Na 30 jaarwordt het bouwwerk automatisch eigendom van de stad met in het slechtste ge val het verder afbetalen van het lea- singskontrakt. Schepen Redant wees erop dat in de borgstellingskwestie drie instan ties garant staan: een rechtsper soon, de vzw en de stad zelf. Ook in die volgorde beklemtoonde de schepen van financiën. Aan het recht van opstal werd een clausule toegevoegd waarin gespecifieerd wordt dat, indien de opstalgever de lening niet aankan, het opstalrecht zonder enige vergoeding teniet gaat. De diskussie ontwikkelde zich vér der over de aard van het sportkom- pleks. Raadslid Vernimmen van SP stelde dat de zaal moet toegankelijk zijn voor andere sporten, zonder partikuliere investeerders in dezelf de sektor oneerlijke concurrentie aan te doen. Burgemeester De Maght ging akkoord, maar beklem toonde dat de zaal zeker geen dans zaal wordt en dat ze bovendien zeer intensief zal gebruikt worden door de profploeg zelf. Op het terrein dat aan Okapi werd toegewezen had het Don Bosco-In- stituut een optie én bouwplannen. 'We hoeven Don Bosco en Okapi niet tegen elkaar uit te spelen' stel de raadslid De Kerpel van CVP 'maar de CVP-fraktie had voor Don Bosco meer verwacht dan vage be loften. De snelle beslissing die voor Okapi kon, moet ook voor dit initia tief mogelijk zijn' besloot hij. Schepen De Smedt verzekerde dat de gesprekken met Don Bosco aan de gang zijn. Luc Van Lierde van Agalev plaatste een vraagteken bij het feit dat, wat de doorsnee Aalste- naar betreft, opnieuw passieve sportbeoefening werd gesteund. Hij wees ook op het kontrast tussen de lange lijdensweg van het rusthuis aan de Aelbrechtlaan en de snelle beslissing omtrent de sporthal. Ver der pleitte hij voor een aangepaste verkeersinfrastruktuur. P.H. Lede. Door de hevige stortregens werden velden en weilanden blank gezet (a

De Voorpost | 1992 | | pagina 5